Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Ostali Instrumenti > Kutak za harmonikaše

Kutak za harmonikaše Pravo mesto, za pravo pitanje ;)

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 22.12.2019, 22:43   #1
mali mrav
Početnik forumacije!
 
mali mrav's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.12.2019
Postovi: 26
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
mali mrav ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Stimovanje Tonova

Dugogodisnjim radom sa harmonikama,sam stekao jedno vredno iskustvo,za koje mislim da vredi da podelim sa kolegama.Sto se samog instrumenta tice,otprilike se vec sve zna,i ne bih mnogo na tu stranu,vise bih obratio paznju na moderne majstore koji po defaultu postavljaju za osnovni stim 442,00 herza.Da li je moguce da niko, bas niko ne obrati paznju , i da primeti da svi ostali u orkestru stimaju na 440 hz? Ma to je minimimalno,kazu,niko to i ne primeti.Ali nije tako.To je ono sto smeta,najlakse da probate sa klavijaturom npr.442 je previse drecava frekvencija,ono sto vam nazovi majstori ne kazu je da kad jednom povecate frekvenciju,nema vise povratka,sledi kompletno menjanje tonova , a to brate kosta para.Novi tonovi, pa ruka...Daleko im lepa kuca.Ne kazem da su svi majstori neposteni,ali nije lose da znate.Prilikom kupovine harmonike,npr neke skupocene ,obavezno ponesite stimer,moze i na android telefonima da se instalira dz.,i ako ne stima na 440, znate sta sledi.Komplet tonova minus,pa ruka minus...Smucili mi se vise preprodavci Guerinija i Dalapea ,koji ove osnovne stvari neznaju(ili ne zele da pricaju o tome),a cene astronomske.Covece ne treba mi raketa,treba mi obicna harmonika,prosta,nastimana fabricki,sta me briga ko to kaze da je bolje ,pa zar ne bi proizvodjac sam stavljao taj stim da to tako treba?Probao sam par harmonika starijih od mog dede,fabricki na 436,i zvuce ubedljivije nego neke guerinke od 10000.Jednostavno, tonovi zvuce prirodnije u nizim frekvencijama . A tu foru sa podizanjem frekvencija koriste da maskiraju tonove losijeg kvaliteta,normalno harmonika dobije na snazi,zvuci prodornije,ali samo to.Harmonika vise ne zvuci ubedljivo kao u fabrickom stimu,to vise nije taj instrument.Jel ima jos neko iskustva sa pogresnim stimovanjem?
mali mrav je offline   Reply With Quote
Star 23.12.2019, 09:17   #2
dexter
Vredan član društva
 
dexter's Avatar
 
Registrovan/a dana: 21.12.2009
Mjesto: Kozarska Dubica
Postovi: 185
Downloads: 915
Uploads: 17
Rekao HVALA: 18
Zahvalili mu 17 puta u 16 Postova
Instrumenti: KORG pa3x pro 76
Interesi: muzika, ker, zene i alkohol
dexter befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
dexter pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard osn štim

Pozdrav,ne svuram harmoniku, ali me zanima to "osnovni štim".
Ako možete objasniti šta znači osnovni štim na 440Hz? Zar nije svaki ton različita frekvencija?
Hvala
__________________
*****************************************
Kad ti kažu da sve obustaviš, a ti mili sve pojačaj!!!
dexter je offline   Reply With Quote
Star 23.12.2019, 12:23   #3
mali mrav
Početnik forumacije!
 
mali mrav's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.12.2019
Postovi: 26
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
mali mrav ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Iako ne sviras harmoniku,na klavijaturi moras da imas funkciju Master Tuning,u Settings ili System, default je podesena na 440.Kad je pomeris na 442, automatski ti cela klavijatura promeni frekvenciju,probaj,cuje se drasticna razlika.Verovatno ces tada da stimas sa 90 posto harmonikasa,koji sviraju u pogresnim frekvencijama,a da toga nisu svesni.Ako si nekad svirao neki dx 11 na njemu si imao funkciju master tuninga u performans modu,da svaki instrument nastimujes kako hoces.Nisam siguran za ove novije klave dal moze u kombinaciji,ali sigurno ide na generalno podesavanje.Tako da dok se ne uveris ,ne vredi pricati.Teorija osnovnog stima tona A bi trebalo svima koji se bave muzikom pa makar i iz hobija da bude jedna od stvari koje mora da znaju.Tacno sviranje,trileri ,bez obzira kog instrumenta ide tek na drugo mesto.Izbor instrumenta je nevazan. Evo sa Wikipedie nesto:

Međunarodnim sporazumom koji je potpisan 1939. godine, dogovoreno je da kamerni ton, kamerton ili normalno a, ima frekvenciju od a1 = 440 Hz i da služi za što tačnije određivanje odnosa tonova po visini, tj., da bude zvanična standardna visina za štimovanje muzičkih instrumenata i davanje intonacije pri horskom pevanju.

Orkestarsko štimanje je malo drugačije. U manjim ansamblima, obično se drugi instrumenti štimaju prema prvim. Ako je to gudački orkestar, prva violina odsvira ton a1, prema kojem ostali članovi zvučno usklađuju istoimeni ton na svom instrumentu. U simfonijskom orkestru obično oboa odsvira ton a1 po kojem se čitav orkestar štimuje....

Tako da je sve receno u ova dva pasusa.Ali slobodno istrazite Muzicku Teoriju,a ako imamo nekog ko se razume teorijski u te stvari molim da postavi definicije stimovanja kod instrumenata.Za klavijaturiste je to takodje veoma vazno,jer koriste sirok spektar instrumenata,pa da im bude lakse prilikom podesavanja boja .
mali mrav je offline   Reply With Quote
Star 23.12.2019, 13:47   #4
Bokic
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 18.09.2007
Postovi: 459
Downloads: 746
Uploads: 16
Rekao HVALA: 96
Zahvalili mu 61 puta u 58 Postova
Instrumenti: Genos
Bokic ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Teorija je jedno a praksa drugo.
Simfonijski ork. se najčešće štimuje na 442, npr. duvačima je tako najlakše.
A ukoliko ima solo instrumenta, štimuju se po njemu.
A što se tiče 1939 što si rekao, do 1950 i neke se štimovalo na oko 432hz, i tako vekovima unazad. Zamisli kako je bilo pevačima kad su toliko digli štim. Muzika je već bila napisana do krajnjih granica a oni sad treba da pevaju još višlje.
Bokic je offline   Reply With Quote
Star 23.12.2019, 14:28   #5
ktisljar
Drugar foruma
 
ktisljar's Avatar
 
Registrovan/a dana: 04.04.2012
Mjesto: Samobor (Hrvatska)
Godina: 52
Postovi: 83
Downloads: 753
Uploads: 20
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 23 puta u 19 Postova
Instrumenti: Roland GW-8, Korg Minilogue, Solton MS-50, Oxygene 61 mk2 + Ketron SD-1000
Interesi: Popravak i restauracija audio opreme, Muzika, Audio produkcija, Fotografija
ktisljar ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ukratko, žele nas s****ti
https://m.youtube.com/watch?v=wvJAgrUBF4w
Od hileta na ovamo...
https://m.youtube.com/watch?v=HUs5fpK4nhY

Promijenjeno od ktisljar (23.12.2019 u 14:30 sati)
ktisljar je offline   Reply With Quote
Star 24.12.2019, 00:44   #6
mali mrav
Početnik forumacije!
 
mali mrav's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.12.2019
Postovi: 26
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
mali mrav ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Mislim da je ipak neznanje uzrok pogresnog stimovanja.Jednostavno culi tamo neki majstor svira na taj stim ,i automatski prihvataju to kao mantru, garantovano na trzistu polovnih harmonika nema ni dvadeset posto pravilno nastimovanih.S obzirom kako deru za ruku,pa extra komplet tonova,boga pitaj koje klase,ne isplati se to popravljati.A ako se to procuje,pa i cene ce pasti,a to izgleda nikom od navedenih stranaka nije u interesu.Ni majstorima,ni preprodavcima, ni ljudima koji poseduju takve harmonike.Jos sam cuo kako se zale na nove harmonike,te kinezi,te ovo fali,te ono.Najbolje stare,kazu. A cena nekih starih sa tako unistenim tonovima prelazi granice pristojnosti.Izgleda da se i nasoj bransi izgubila negde ona nota o umetnosti,kao kod doktora Hipokratova zakletva,pa se samo gleda ko ce vise da zaradi.
Dodato:
A oko ove teorije postoji debela raspravka ,koliko sam primetio. Ponekad kad sam sam sa pevacima ,zavrnem im slavine da vidim ima li kakvog efekta ,pa oni i ne primete to,jednostavno prilagode glas toj frekvenciji,i sve je normalno,samo eto malo,za nijansu dublje frekvencije. E sad dal je to bolje,to je stvar diskusije.Meni se neke stvari svidjaju u nizim frekvencijama,a neke jednostavno ne zvuce uverljivo kao na visim,mislim na granicu od 440.Nisam pokusavao duvace da stimam preko granice,ali ideja je dobra,cuo sam jednog poznatog saxofonistu, uvek odstupa od benda najmanje za dva herca,ja mislio da to nije slucajno,kad ono mozda i namerno,nemam pojma jel moze uzivo truba ili sax da se steluje.

Promijenjeno od mali mrav (24.12.2019 u 01:04 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
mali mrav je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 12:55


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije