Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Ostalo > Servis klavijatura - uradi sam

Servis klavijatura - uradi sam Savjeti oko popravka, čišćenja, izmena dirki, mikroprekidača, napajanja i sl.

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 13.12.2012, 20:18   #1
KORGX5D
Drugar foruma
 
KORGX5D's Avatar
 
Registrovan/a dana: 11.03.2006
Mjesto: Njemacka i naravno Bosna u srcu
Postovi: 62
Downloads: 1697
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 105 puta u 22 Postova
Instrumenti: Korgovi razni, gitare, saz...
Interesi: Razne sfere kroz koje covjek ucenjem postize napredak
KORGX5D befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Frage Tyros 2 problem sa ROM i RAM

Pozdravljam sve forumase ovdje, a molio bih malo bolje poznavaoce klavijature Tyros 2, te elektro inzinjere, elektrotehnicare i druge servisere klavijatura, da iscitaju ovaj tekst i slobodno mi daju svoje misljenje bez ikakvog ustrucavanja. Znam da takvih ima ovdje dosta.
I sam sam elektrotehnicar i bavim se tim poslovima vec dugo, ali ovo je malo specifican slucaj. pa tako moram malo bolje da opisem sve, te da zamolim i za vase misljenje, jer mozda je neko imao slican ili isti problem pa moze da me jos bolje usmjeri kako bih sto prije otkrio problem i nasao rjesenje. Naime, neko vrijeme i sviram klavijature onako za svoju dusu i promijenio sam ih mnogo, a takodje sam i pomagao mnogima oko raznih klavijatura a narocito Korgovih.
Odmah bi napomenuo da ovo nije specifican slucaj kod Tajrosa i da mu to nije uobicajena bolest, tako da mu se to ne moze staviti u minus, a njegovu bolest sa displejom koja je bila simptomaticna i nije problem rijesiti (pa tu mogu da pomognem svakome kome ustreba pomoc oko toga).
Prije neki dan sam svjesno uzeo ovog Tajrosa 2 iako je negov kvar bio ocigledan, ali se nisam bas nadao da ce mi zadati bas iskusenje prilikom njegovog servisiranja, ali moj novac, moj rizik, hehehe.
Vec sam pristupio traganju njegovog kvara i konsultovao se sa jos nekim elektrotehnicarima, ali svakako mi svako misljenje i ideja nece biti suvisni.
Ovako:
njegov kvar se ogleda u tome da fabricke boje u desnoj ruci i na cijeloj klavijaturi sviraju bez ikakvih greski (i odmah da napomenem da mu sve funkcije i svi tasteri rade bezprijekorno i bez ikakvih problema, dakle bas sve funkcije). Naravno odmah da kazem da sam uradio vracanje na fabricko stanje. Problem dolazi kada pokrecem ritam sekciju, zatim kad pustam demo ili neki song ili midi. Dakle imam naravno nase ritmove a isto je i sa fabrickim, te kad pocnem svirati i lijevu ruku (ritmove), tada nastupaju problemi i kompletna ritam sekcija distonira. Kao da nema polifonije i sve zvuci nekako jadno i cudno pa jos i nedovoljno volumena , dok boja u desnoj ruci jedno vrijeme svira uredno i tacno, pa onda sa vremenom i ona pocinje da distonira i ferca. Pich i modulacija ne reaguju kada je stisnuta tipka nego se vidi promjena tek kada pustim tipku pa ponovo stisnem. Odmah da kazem da u ritam sekciji se uredno odvija svaka promjena akorda, sto znaci sve ide uredno sa tehnikom, ali sa tonovima je katastrofa. Ove distonacije i ferceranja boja su dakle cujne i kod pustanja demo, te songa ili fajla. To bi bilo to sto se opisa tice i valjda sam uspio razumljivo objasniti.
Naravno, posjedujem elektronsku shemu za Tyrosa 2 i naravno da sam i odradio Test program na klavijaturi, te mi je Test program ukazao na slijedece greske:
-5. tacka Wave ROM Chk1 (nekad pokaze "OK" nekad pokaze "NG")
-6. tacka Wave RAM (SDRAM) Chk1 (pokaze Wave SDRAM TG2 "NG")
-7. tacka Wave RAM (DIMM) Chk1 (pokaze "NG DIMM H512MB L 512MB i Wave DIMM TG2 "NG"
Tacke do 5 i poslije 7 pa do tacke 74 su uredne u Testu.
-74. tacka Wave ROM Chk2 (pokaze "NG")
-75. tacka Wave RAM (SDRAM) Chk2 (pokaze Wave SDRAM (TG2) "NG") i
-76. tacka Wave RAM (DIMM) Chk2 (pokaze "NG DIMM 512 MB L 512MB i Wave DIMM TG2 "NG"
preostale tacke su takodje "OK".
Dakle problem lezi u ROM i RAM. I odmah da napomenem da iste greske U Test programu se javljaju i kada izvadim RAM prosirenje 2X512MB, kao i kada probam sa drugim jer ih imam vise.
Jos da kazem da sam probao da loadujem neke semplovane boje i klavijatura pocne da loaduje ali sve ostane zamrznuto (dakle ne odradi loadovanje), zatim kasnije kad palim klavijaturu ukljucen je autoload i klavijatura kao pocne da loaduje semlove ali tu zamrzne. Slijedi naravno ponovo vracanje na fabricko stanje i sad krecem da trazim kvar. Rekao sam vec da sam se konsultovao sa jos nekim elektronicarima i za sada sumnjamo da je problem na komunikacijskim chipovima sa ROM i RAM, a radi se o 4 X BUFERA : CMOS IC Sendeempfänger 74LVC245A [SSOP-20]. Eh sad, provjerio sam naravno napone na chipovima 3,3V i mase, a provjerio sam i napone na cijeloj maticnoj ploci i svi su naponi prisutni i uredni. Nisam imao osciloskop, ali sutra mi stizu naruceni chipovi, a i osciloskop cu imati prekosutra, pa se spremam da ih zamijenim i trazim ako bude trebalo dalje.
U medjuvremenu se obracam i ovdje na forum cijenjenim kolegama i ocekujem malo strpljenja da se iscita ovoliki tekst, a iskreno se nadam da cete mi i vi dati svoje misljenje i ideje koje bi mi pomogle da ovo sto prije rijesim.
Hvala vam svima unaprijed!
KORGX5D je offline   Reply With Quote
Star 13.12.2012, 21:46   #2
gogi-japanac
Vredan član društva
 
gogi-japanac's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.04.2008
Mjesto: Beograd
Godina: 41
Postovi: 159
Downloads: 1373
Uploads: 32
Rekao HVALA: 11
Zahvalili mu 19 puta u 18 Postova
Instrumenti: Kawai K1m,Yamaha Montage & Korg Pa4x
Interesi: Brazilian Jiu Jitsu & Xbox 360
gogi-japanac befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ja se nerazumem u elektroniku ama bas uopste ali bih ti skrenuo paznju na jedan detalj koji si,cini mi se zaboravio.
Probaj pre nego sto zadjes duboku u srz kvara da mu ubacis najnoviji OS.
Znaci...reset na fabricko podesavanje pa instalacija novo OS.
To bi za pocetak bilo najbezbolnije po dzep i tvoje vreme.


Srecno i javi sta budes uradio...
__________________
Bolje Je Da Se Muskarac Rodi I Bez "One" Stvari Nego Bez Srece......Ako Ima Srecu Porasce Mu I Ona Stvar



-Mirko Filipovic-
gogi-japanac je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio gogi-japanac za ovaj koristan post:
KORGX5D (14.12.2012)
Star 14.12.2012, 00:56   #3
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@KORGX5D

Mislim da si na pravom putu sa tim komunikacijskim chipovima jer je to jedini logican zakljucak. Pises da kada sviras samo solo Partove sve funkcionise uredno, sto ukazuje na cinjenicu da je Sound Engine (Wave ROM) sam po sebi potpuno uredu inace, u protivnom, ne bi dobio ni na solo Partovima sound kako treba. Ostaje da se nadas da se radi samo o ta dva (ili mozda samo jednom od ta dva) komunikacijska chipa jer bi to bilo najmanje zlo a mi se nadamo da ces nas obavjestiti da li si bio na pravom putu. Ako ne uspijes (sto ti naravno, nikako ne zelim) javi se ponovo jer bih ti mozda mogao pomoci, posto ímam vrlo cvrstu i "direktnu vezu" sa Yamahinom centralom za Evropu.

Promijenjeno od tranzit (14.12.2012 u 01:00 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
KORGX5D (14.12.2012)
Star 14.12.2012, 13:20   #4
KORGX5D
Drugar foruma
 
KORGX5D's Avatar
 
Registrovan/a dana: 11.03.2006
Mjesto: Njemacka i naravno Bosna u srcu
Postovi: 62
Downloads: 1697
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 105 puta u 22 Postova
Instrumenti: Korgovi razni, gitare, saz...
Interesi: Razne sfere kroz koje covjek ucenjem postize napredak
KORGX5D befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Beitrag

Hvala gogiju i tranzitu!

Znao sam da cu ovdje dobiti barem podrsku, ako ne i uskoro jos i konkretniju pomoc.

gogi: naravno da sam probao i posljednji OS 1.31, ali eto promaklo da napisem, a ako znas za jos neki OS, napisi mi i rado cu da testiram i sa njim naravno. Hvala jos jednom!

tranzit: mnogo ti se zahvaljujem na datom misljenju i pogotovo na tvojoj podrsci, a naravno da cu vas izvjestavati do kraja o svemu, a zamolio bih te da obzirom da pises da imas cvrstu vezu sa Yamahinom centralom za Evropu, da mi provjeris da li se moze naruciti maticna ploca za Tyrosa 2 i koliko bi kostala, tako da se u medjuvremenu mogu spremati i za takvu opciju iako se iskreno nadam da cu uspjeti da ovo rijesim. Necu odustati, obzirom da je klavijatura izuzetno ocuvana kao da je tek otpakovana iz radnje i nije uspjela ni bar malo prasine da pokupi a kamoli da ima neku ogrebotinu na sebi. Kada sam je otvorio, iskreno sam se pozitivno iznenadio u kakvom je stanju iako je kupljena prije 4 godine.

Hvala svima i ocekujem jos neka misljenja ostalih clanova naseg foruma!
KORGX5D je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 16:19


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije