Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Muzički Software

Muzički Software Sve što Vas zanima o radu sa nekim muzičkim programom koji nema sopstveni podforum...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 07.02.2007, 00:28   #41
nikdejan
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

Evo, vracamo se na temu.
Iwan je spomenuo kako nacin pravljenja "terci" preko User scala nije dobar zato sto se tako nepotrebno zauzima RAM. Koliko ja poznajem VSampler, to ne mora da znaci. Kada se u VSampleru snimaju (Save) instrumenti, mogu se snimiti na dva nacina, kao "embeded" i "linked". Kad su embeded to znaci da su sami semplovi, sami wav file-ovi snimljeni u okviru VS3 instrumenta. Sto znaci ako vise instrumenata koristi iste semplove, oni se snimaju vise puta, po jedamput u okviru svakog instrumenta koji koristi te iste semplove. Medjutim, postoji i drugi nacin, tj. "linked". Na ovaj nacin se "linkuje" tj. povezuje se VSampler instrument sa wav fajlovima koji nisu u samom fajlu instrumenta vec su van njega. Tako vise instrumenata moze koristiti iste wav fajlove, pa se time ne opterecuje ram memorija jer se ucitavaju samo jedamput. Dakle jedan instrument, npr. saxofon, moze se modifikovati i snimati kao poseban instrument i 10 puta, on ce uvek koristiti jedne te iste wav fileove i samim tim, nece se posebno ucitavati u RAM semplovi za svih 10 instrumenata.
Prednost ovakvog pravljenja terci, tj. pomocu user scale, jeste u tome sto se terce vrlo jednostavno prave.
Stavise, ne pravi se terca za konkretan instrument, nego se napravi samo jednom skala, i onda se ona za par sekundi pridruzuje bilo kom zeljenom instrumentu. Tako dobijamo razne terce kao razne instrumente koji odgovaraju na razne Program Change komande.
Zamolio bih Ivana da nesto vise kaze o svom metodu pravljenja terci, i da istakne njegove prednosti. Ja sam u nekom od prethodnih postova rekako nesto o tome kako pravim terce u VSampleru. Ukoliko nekoga jos nesto interesuje, mogu da nastavim.
Dakle, Ivane, objasni nam, molim te, kako ti pravis terce i zasto mislis da je taj nacin pogodan.
Pozdrav!

bPS
Kako sam poceo da pisem, duge postove, jos malo pa cu i ja u moderatore... a onda... lova, provod, uzivanje...
  Reply With Quote
Star 07.02.2007, 00:32   #42
nikdejan
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

Eh, da, umalo da zaboravim. Kad se ovako naprave terce, kako sam preporucio 1000 puta bolje zvuce nego na *****
Pozdrav!
  Reply With Quote
Star 07.02.2007, 11:34   #43
iwan70
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

Ljudi nemojte me pogresno citirati,nisam rekao da je takav nacin pravljenja terci los,nego da postoji i drugi.
Iskreno nisam nikad probao da pravim terce pomocu User Scale
jer kad sam poceo da sviram sa PC-ijem imao sam VSampler 3.04
a on nije imao User scale.
Savrseno mi je poznato kako to funkcionise ali mislim da treba dva MIDI kanala da bi se svirale terce(ispravi me ako gresim) gde je recimo na prvom kanalu SAX a na drugom na primer TRUBA gde su tonovi pomereni za odredjenu visinu.
Sve je to lako za pravljenje ali mogu da se jave dva problema,mada u principu nisam protiv tvog nacina ,zelim da iznesem jos jedan koji je malo komplikovaniji ali resava neke stvari.
Prvo postoji veliki broj sinty-ja koji nemogu slati odlazeci (trans ch)MIDI kanal na dva kanala,to jest mora se izabrati 1 od 16 i nema opciju any ili omni tako da svi koji kao master klavijaturu koriste na primer KORG X3, X5,
Yamahinu DX-series itd,(vecinu starijih klavijatura)ne mogu koristiti nacin sa User Scale.
Druga stvar koja je meni bitnija je remecenje brzine sempla.
Kada dizes na pitch-u visinu ubrzava se sam sempl ili obratno kad mu spustas tonsku visinu on se usporava.Ne znam da li sam dovoljno jasan ali desava se ista stvar kao kad jedan uzorak sempla razvuces preko cele klavijature.
Kada postavljam bilo koju boju nikad jedan sempl ne koristim za vise od tri polustepena upravo zbog toga.Znaci ako imam sempl note A najvise ga razvlacim do H pa onda stavljam drugi uzorak i tako redom.Svako preveliko razvlacenje sempla menja njegov zvuk a narocito je primetno kod boja koje imaju oscilacije tona(TAMBURICE,MARCATO STRINGS,BUZUKI,Hamond ORGANE i dr.).
Mozda za terce to i nije neki veliki problem ali zamisli ako je boja u sekstama ili oktavama koliko bi visi ton recimo kod TAMBURICA brze oscilovao.
Moj nacin pomocu manipulacije zonama resava te probleme ali zauzima vise PROGRAMA.
Nacin je sledeci:
Otvoris sekciju ZONES pa ako ti za ton C3 treba ton E2 za tercu ili E2 za sekstu iskopiras taj ton i stavis ga na dirku C3 i tako za sve potrebne dirke.Naravno da je bolje da seplovi budu linkovani a ne ugradjeni(EMBEDDED)zbog stednje memorije.
Ovakvim nacinom se moze napraviti dvoglas ne samo sa tercama posto kazes da se u USER SCALE moze dizati najvise do 400 sto je velik terca,i sa sekstama, kvintama,oktavama itd.a moze se za odredjene kompozicije i praviti kombinacija intervala ako je potrebno i sve to po istom MIDI kanalu.
Drugo ne mora se cela klavijatura definisati u istom tonalitetu, jer se moze u jednoj oktavi naprviti dvoglas za na primer A-mol,u drugoj za G-dur,u cetvrtoj za Es-mol harmonski te se cela kompozicija sa razlicitim tonalitetima moze odsvirati bez promene PROGRAMA.
Dakle jeste komplikovanije ali nema nikakvih ogranicenja,jedino sto je za svaku promenu kombinacija instrumenata potrebno zauzeti novi program sto kod Vsamplera nije problem jer ima 127 Bank po 127 programa sto je vise nego dovoljno.
Ako nekome nije jasan postupak u sledecem postu cu sve detaljno obijasniti.
  Reply With Quote
Star 07.02.2007, 13:23   #44
keka
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 06.02.2006
Mjesto: Hollanija-Rotterdam
Postovi: 120
Downloads: 568
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Harmonika, Roland E50, Korg Le, Yamaha V50
Interesi: Sve sto je vezano za computere, muzika, motori
keka befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@Ivan70, @nikdejan,

Jedno malo pitanje, kakvu masinu (PC) moras imati da bih mogao normalno da VSampler upotrebljavas za Live svirku (mene isto neinteresuje studio nego samo uzivo)?
Mislim koji CPU, RAM memorija (System Requirements za VSampler stoji na internetu je 256 RAM zvuci malo)?

Ukratko kavu masinu imate vi, dali neko od vas upotrebljava laptop i koje specifikacije ima taj laptop?

Hvala!!
keka je offline   Reply With Quote
Star 08.02.2007, 10:59   #45
iwan70
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

2.5 GHz CPU
1GB RAM
E-MU 0404 zvucna karta
sviram solo klavijaturu ,dakle ne aranzer i sistem radi besprekorno.Sa manjim izmenama konfiguracije sa PC-ijem
sviram vise od dve godine.
Sto se tice 256MB RAM memorije,probao sam ,sa toliko sam poceo Vsampler radi ali mora biti ukljucena DRC kontrola,sto znaci da je samo aktivni program u RAM-u a ostali na hardu pa je menjanje programa dosta sporo (kod vecih programa i do 3-4 sekunde)
Dakle za solo moze da prodje 512MB
Za aranzer bi 1GB bio minimum ako treba da se sa PC vuce veliki deo aranzmana.Mada znam ljude koji sviraju sa 512Mb,
ali iz PC-ija ide samo BUBANJ,BAS i SOLO a ostale trake su iz PA-50.
Sto se LAPTOPA tice smatram da je to drasticno skuplja verzija i zbog cene laptopa koji ji skuplji nego desktop + LCD monitor(uostalom moze i samo kuciste bez monitora)a i
zvucne karte PCMCIA bez kojih nemozete svirati sa lap top-om
ili EXTERNE zvucne karte su poprilicno skuplje od PCI verzija za desktop racunare.Mislim da najeftinija kosta 180-200 eura.Drugo lap top je nepodesan za promenu komponenti,sta ako zelis da stavis brzi procesor!!!
Mislim moze i lap top ali ne bih preporucio.STVAR UKUSA I NOVCANIKA
  Reply With Quote
Star 08.02.2007, 12:14   #46
Vaxter
Godfather
 
Vaxter's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.12.2004
Mjesto: Šimanovci
Postovi: 3.814
Downloads: 1057
Uploads: 560
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 273 puta u 211 Postova
Instrumenti: Yamaha PSR 9000
Interesi: Mnogo toga, i naravno muzika koja je uglavnom hobi
Vaxter befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Vaxter pošalji poruku preko ICQ messengera Vaxter pošalji poruku preko MSN messengera Vaxter pošalji poruku preko Yahoo! messengera Vaxter pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Netachno!

Uvek mozesh da menjash procesor!
Svi proizvodjachi topova, koji drze do sebe, prave mashine sa plochama koje podrzavaju ostatak hardware-a za generaciju jachu od njih.

Ja sam na starom Compaq topu menjao procesor i dodavao ram.
Sve je radilo perfektno.
Na HP-u, koga imam sad, josh nisam imao potrebe da menjam procesor, ali sam zato dodao 1gb rama.
Jedino plochu ne mozesh da menjash, ali i zashto bi?
I na desktopu menjash celu mashinu kad menjash plochu...
Osimtoga, mashinu necesh ni menjati u dogledno vreme, ako u startu uzmesh dovoljno dobru!

Cena jeste neshto veca, ali sve radi jednako dobro kao na desktop mashini u klasi, a mnogo manje prostora zauzima i lakshe je za noshenje!
__________________
I'm gonna make him an offer he can't refuse.
Vaxter je offline   Reply With Quote
Star 08.02.2007, 13:59   #47
keka
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 06.02.2006
Mjesto: Hollanija-Rotterdam
Postovi: 120
Downloads: 568
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Harmonika, Roland E50, Korg Le, Yamaha V50
Interesi: Sve sto je vezano za computere, muzika, motori
keka befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@Vaxter,

Slazem se sa Vaxterom u vezi CPU-a za laptop-ove. Ja mislim da cu se stvarno malo da pozabavim sa ovim soft sinthovima (samplerima) jar nema se para za svaki put nowe klavijature. laptop i tako skoro uvijek imam uz sebe i kao sto je Ivan70 naveo neka yamahica za male pare pa razvali. Ali naravno dok razvalis moras i da sastavis
keka je offline   Reply With Quote
Star 27.10.2011, 00:18   #48
dejong
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 16.11.2008
Mjesto: Beč, Austrija
Postovi: 95
Downloads: 737
Uploads: 11
Rekao HVALA: 19
Zahvalili mu 13 puta u 11 Postova
Instrumenti: Korg Pa600, Dallape Organtone
Interesi: Prijateljstvo, Druzenje, Muzika, Kompijuteri, Muzicki Instrumenti
dejong befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
dejong pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Izvinjavam se sto ozivljavam ovu 4 godine staru temu al bolje i da je ozivim nego da otvaram novu.
Imam ja par pitanja oko ovih soft sampler-a
Da li postoji neki soft sampler koji cita KSF, KMP i PCG fajlove ?
Kako da sve to povezem sa pa80 ?
Koju opciju prilikom instaliranja da koristim Standalone, VSTi/DXi, ReWire ili speedsoft midi cable ?
Hvala
dejong je offline   Reply With Quote
Star 31.10.2011, 04:28   #49
aquanox
Početnik forumacije!
 
aquanox's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.08.2010
Mjesto: zenica
Postovi: 8
Downloads: 20
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Roland EM-55
aquanox befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
aquanox pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

ja mislim da nema KSF KMP i PCG Sampler ali postoji konverter ( Awave Studio ) sve te fajlove moze konvertovat u SF2 Formatu a za SF2 postojo sampler zove se ( VSampler )

Promijenjeno od Ace (31.10.2011 u 10:40 sati)
aquanox je offline   Reply With Quote
Star 31.10.2011, 19:00   #50
momo
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 10.09.2004
Mjesto: Vukovar
Postovi: 366
Downloads: 2865
Uploads: 0
Rekao HVALA: 81
Zahvalili mu 37 puta u 37 Postova
Instrumenti: Shure 58,psr9000,emx 5000,Impulse 1015,TNT 160
momo ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Novi KONTAKT 5 podržava KORG format
momo je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
live, sampler, soft


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 06:04


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije