Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Produkcija i postprodukcija

Produkcija i postprodukcija Snimanje, obrada, miksanje i masterovanje zvuka

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 14.02.2012, 04:34   #11
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Miks je umjetnost i nauka za sebe i on je jedna od veoma vaznih karika u produkcionom lancu, isto toliko vazna kao i samo sviranje i pjevanje ili snimanje. Jedno drugo nikada ne smije i ne moze da "popravlja". Poznata je ona krilatica losih majstora: "izvuci cemo to u miksu" ili kod samog miksa "u masteringu". To ne pije vode i to je velika zabluda. Postoji na hiljade "trikova" i manjih ili vecih tajni ton-majstora koje na kraju i karakterisu rad pojedinca odnosno, cine ga prepoznatljivim po njegovom radu. No, prije sto se covjek pocne baviti tim ekstravagantnim i njemu svojstvenim "trikovima", treba temeljito da savlada osnove ton tehnike i zvuka uopste. Ovo gore nabrojano spada u te osnove, to jest u uobicajeni proces rada na jednom miksu. Znaci, svi signali moraju biti snimnjeni maksimalnim mogucim (zdravim) levelom sa sto je moguce manje smetnji (suma, bruma...). Ovo je polazna osnova od koje krece jedan produkcioni proces. Ukoliko to nije kako treba, svi kasniji procesi su hendikepirani. Slijedeci korak je "ciscenje" repova pojedinih takeova (traka) pa onda, vec pomenuto, rezanje suvisnih visoko i niskofrekventnih dijelova pojedinih signala gdje se treba obratiti posebna paznja a uslov je dobro poznavanje frekventnih opsega pojedinih instrumenata i vokala. Na primjer, nebulozno je jednoj solo violini dodavati ekvilajzerom frekvencije u opsegu od oko 150 Hz jer ta violina tu nema sta da trazi. Naprotiv, toj violini treba rigorozno odrezati sve ispod tih 150 Hz i to sto strmijim Low Cutom. Ili jednom Bass bubnju treba srezati sve iznad 5 kHz, pa onda vokalima sve ispod 120 Hz ili elektricnoj Clean gitari sve iznad 7 kHz itd... ovim se kompletan miks klinicki cisti od nepotrebnog mulja sto odmah ostavlja nekoliko dB headrooma za koliko se onda moze podici master level. Mnogi ton-majstori obavezno upotrebljavaju i normalizaciju signala kao i DC Filter na svim takeovima. Sve ovo se dalje pozitivno odrazava na slijedeci korak to jest, mastering jer je sam miks daleko jaci pa se i zahvati u masteringu po pitanju levelera relativiraju. Sada dolazi na red eventualno kopiranje i dupliranje pojedinih takeova kao i ostale "administrativne" radnje. Tek kada je ovo sve obavljeno prilazi se obradi pojedinih signala ekvilajzerima, kompresorima, deesserima i ostalim alatima kao i podesavanju levela i pozicije u stereo slici a zatim i dodavanju efekata (Reverb, Delay, Chorus, Flanger...). Neophodna je velika disciplina u kompletnom procesu inace se covjek vrlo lako izgubi u svoj ovoj sumi podataka. Jos jedno zlatno pravilo je, nikako ne miksati materijal poslije desetak sati rada na snimanju. To nikada nece donijeti dobar rezultat jer je sluh culo koje se vrlo brzo umara. Uobicajeno je da se nikada ne miksa vise od jedne numere po danu i to ne duze od 3 do 4 sata. Doba dana kada ce neko raditi na miksu je individualno i najvecim dijelom zavisi od bioritma pojedinca. Ovo bi bili neki prvi i osnovni koraci u procesu studijskog rada na jednoj produkciji a detalje mozemo obradjivati kako kome i ako kome sta zatreba, u ovoj ili u zasebnim temama.
tranzit je offline   Reply With Quote
Ćlan 5 Vam se zahvalio, tranzit, za koristan post:
harepa50 (14.02.2012), milepsr (14.02.2012), nikadvisekorg (14.02.2012), psssss (05.03.2012), romario (14.02.2012)
Star 14.02.2012, 09:23   #12
romario
Stvarno kod kuće
 
romario's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.12.2004
Mjesto: Vinkovci
Godina: 52
Postovi: 1.294
Downloads: 1905
Uploads: 8
Rekao HVALA: 113
Zahvalili mu 111 puta u 107 Postova
Instrumenti: cantus IV
romario befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
romario pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Hvala svima na sudjelovanju u temi .

Ovo je "teška" tema i zahvaljujući Vama naš forum će još dobiti
na "težini" .
romario je offline   Reply With Quote
Star 14.02.2012, 09:54   #13
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Tema je veoma "teska", tu imas potpuno pravo ali se, sa malo truda, da detaljno obraditi. Vidjet cemo da li ce biti dovoljno interesovanja za nju. Da li ce forum bas zahvaljujuci meni dobiti na "tezini" to je vec diskutabilno ali mislim da ce prije svega dobiti na tezini ukoliko se sujetni samozvani "strucnjaci" sa "velikim" imenima, sprijece u sirenju svog neznanja kojim totalno dezinformisu mladje i neiskusne clanove i ukoliko se "skupljaci" postova rigorozno koce ili udaljuju sa foruma u cemu su administrator i moderatori u posljednje vrijeme, na svu srecu, vrlo aktivni. U svakom slucaju, za sada smo na dobrom putu, vidjecemo gdje cemo stici a najmanja je briga ova i slicne teme, tu nece zafaliti.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 14.02.2012, 11:03   #14
Mico23
Vredan član društva
 
Mico23's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.06.2007
Mjesto: Germany
Godina: 40
Postovi: 248
Downloads: 81
Uploads: 3
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 4 puta u 3 Postova
Interesi: Druzenje sa dobrim ljudima
Mico23 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Mico23 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Ja sam tu da pomognem ono sto znam,nikakav problem,sve sto sam naucio o produkciji potice sa raznih foruma i ljudi koji nesebicno pomazu mladjim kao sto to radi kolega tranzit.Jo s jednom Hvala

Zamolio bih Admine da zalijepe jednu rubriku gdje mozemo postavljati razne Tutorijale vezane za produkciju,ja cu pocet samo
Mico23 je offline   Reply With Quote
Star 14.02.2012, 11:11   #15
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Vec postoji ta rubrika ili soba "Produkcija i Postprodukcija" u kojoj je i ova tema. To je dovoljno, pa jednostavno treba otvarati odgovarajuce teme u ovoj sobi i sve ce biti na jednom mjestu i pregledno. Primjetio sam nekoliko kolega na forumu koji posjeduju prilicno veliko znanje iz ove oblasti pa sam siguran da ce te teme biti vrlo korisne za ovu zajednicu.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 14.02.2012, 11:15   #16
Mico23
Vredan član društva
 
Mico23's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.06.2007
Mjesto: Germany
Godina: 40
Postovi: 248
Downloads: 81
Uploads: 3
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 4 puta u 3 Postova
Interesi: Druzenje sa dobrim ljudima
Mico23 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Mico23 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Ok mislio da se zalijepi ali moze i tako ubacit cu ja sad nekoliko korisnih video materijala.pozz
Mico23 je offline   Reply With Quote
Star 14.02.2012, 14:14   #17
harepa50
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 28.05.2008
Mjesto: Preko sedam mora
Postovi: 824
Downloads: 1025
Uploads: 5
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 62 puta u 54 Postova
Instrumenti: KORG pa50,Futura nordiska piano,Classico gitara,Weltmeister Stella
Interesi: Muzička i video produkcija,razglasi,rasvjeta,stage
harepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblick
Standard

Super ste ljudi. Ovom podforumu "Produkcija i postprodukcija" treba malo osvježenja.

Hvala tranzitu na jednom finom uvodu u ekvalizaciju. Dobro će mi doći pogotovo u ovom miksu što radim, da imam fine smjernice. Ja inače volim na bass bubnju da boostojem usko (tj. sa većim Q faktorom) oko 4-5 kHz, kako kad, da bih dobio slap, click iliti sweet top end što neki kažu. Pošto kažeš da bass bubnju treba srezati sve ispod 5 kHz, da li je ovo kako ja ekvalizujem ispravno?
harepa50 je offline   Reply With Quote
Star 14.02.2012, 14:25   #18
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Harise... "srezati sve iznad 5 kHz" ne ispod, izgeda da si u euforiji sto ne ides u skolu pa i ne vidis sta pisem...hahaha. Sta bi ostalo od njega kad bi se ocistilo sve ispod 5 kHz ? Elem, taj kick se i nalazi, zavisno od bas bubnja, izmedju 3 i 5 kHz i to sto radis je sasvim uredu ako ti treba naglaseni kick, samo treba da ga pronadjes gdje se tacno nalazi a to ces najbrze i najednostavnije uraditi ako se posluzis obrnutom metodom. Postavi taj Q vrlo usko (5, 6, 7, zavisi od EQa kojim obradjujes) a onda spusti to maksimalno (-12, -18,-24dB opet zavisno od EQa) pa setaj centar frekvencije izmedju 3 i 5 kHz. U momentu kada uopste ili najmanje cujes kick nasao si tacno tu kick frekvenciju. Sada mozes da dignes onoliko koliko ti treba.

Promijenjeno od tranzit (14.02.2012 u 14:27 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, tranzit, za koristan post:
harepa50 (14.02.2012), romario (14.02.2012)
Star 14.02.2012, 14:32   #19
harepa50
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 28.05.2008
Mjesto: Preko sedam mora
Postovi: 824
Downloads: 1025
Uploads: 5
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 62 puta u 54 Postova
Instrumenti: KORG pa50,Futura nordiska piano,Classico gitara,Weltmeister Stella
Interesi: Muzička i video produkcija,razglasi,rasvjeta,stage
harepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblickharepa50 ist ein Lichtblick
Standard

Citat:
Originalno postovano od tranzit Pokaži Post
..izgeda da si u euforiji sto ne ides u skolu pa i ne vidis sta pisem...hahaha.
Hahahahaha jao mene budale. Najvjerovatnije je zbog toga.. Čuj srezati ispod 5..jao
Hvala na uputama, tako to i obično radim, samo Boga pitaj jesam ja boostovao kad je najmanje čujem ili najviše..neka, mlad sam naučiću..
harepa50 je offline   Reply With Quote
Star 14.02.2012, 14:46   #20
romario
Stvarno kod kuće
 
romario's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.12.2004
Mjesto: Vinkovci
Godina: 52
Postovi: 1.294
Downloads: 1905
Uploads: 8
Rekao HVALA: 113
Zahvalili mu 111 puta u 107 Postova
Instrumenti: cantus IV
romario befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
romario pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Citat:
Originalno postovano od tranzit Pokaži Post
Harise... "srezati sve iznad 5 kHz" ne ispod, izgeda da si u euforiji sto ne ides u skolu pa i ne vidis sta pisem...hahaha. Sta bi ostalo od njega kad bi se ocistilo sve ispod 5 kHz ? Elem, taj kick se i nalazi, zavisno od bas bubnja, izmedju 3 i 5 kHz i to sto radis je sasvim uredu ako ti treba naglaseni kick, samo treba da ga pronadjes gdje se tacno nalazi a to ces najbrze i najednostavnije uraditi ako se posluzis obrnutom metodom. Postavi taj Q vrlo usko (5, 6, 7, zavisi od EQa kojim obradjujes) a onda spusti to maksimalno (-12, -18,-24dB opet zavisno od EQa) pa setaj centar frekvencije izmedju 3 i 5 kHz. U momentu kada uopste ili najmanje cujes kick nasao si tacno tu kick frekvenciju. Sada mozes da dignes onoliko koliko ti treba.
Ovo se vjerovatno može primjeniti na sve instrumente ,trake ?
romario je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 05:19


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije