Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Yamaha

Yamaha Za one čiji su kućni ljubimci Yamaha-e...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 04.05.2007, 10:46   #1
flosarka
Vredan član društva
 
flosarka's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.11.2006
Postovi: 211
Downloads: 351
Uploads: 3
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 11 puta u 11 Postova
flosarka befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Slaganje Samplova na Yamahu PSR 9000

Pošto vidim da ima još poteškoča oko slaganja samplova napisaču još neki dodatak.
Večina zna vas kako se uvode wavi na klaviaturu a za one koji neznaju pokušat ču koliko se da nakratko da objasnim.
Dakle počne se sa dugmičem levo gore kod ekrana SOUND CREATOR zatim SAMPLING te FILE IMPORT a onda Wav/AIF file i sa page next naprijed dođete na prozor File import gdje vam stiji klavijatura ispod za slaganje odnosno importovanje wava ili aif filova.
Da objasnim ovde na početku Wavi mora da budu snimljeni u 44Khz,16bit-MONO preporučujem da svaki traje najmanje 5 sekundi zbog lakšeg traženja LOOP-a poslije.Nije potrebno imati snimljenog svakog pola tona nego je dovoljan snimak na svaki 1,5 ili 2 cjela tona.Dakle da uzmemo primjer jedne diaton harmonike to je kao musete jedino je za obercrainer muziku koju sam ja slagao ali nema veze isto je.
Počeo sam sa tonom F-O(mali F)i redoslijed bi izgledao ovako:
1.F-O
2.As-O
3.H-O
4.D1
5.F1
6.As-1
7.H-1
8.D-2
9.F-2
10.A-2
11.C-3
Ovo moralo bi biti dovoljno.Zbog lažijeg importiranja ovih uzoraka dobro im je dodati imena te napisati brojeve te tako staviti na disketu:
01-F-O
02-As-O
03-H-O
04-D1
05-F1
06-As-1
07-H-1
08-D-2
09-F-2
10-A-2
11-C-3
Tako material je pripremljen te se može na importiranje odnosno uvođenje wava.Postupak znate te sam ga malo prije na početku opisao ali da idemo od tamo gdje smo stali.
Svi wavi tako redosledom importiraju se u klavijaturo.Kad ste to uradili potrebno ih je poštelovati te dodati jačinu a na kraju potražiti LOOP.Znači pomičemo se na Wave edit i tamo izaberemo najprije prvi uzorak kojeg ste uvodili(select Wave).Pomičite se dole do menija Volume/tune.Valjda ste primetili da je uvođeni sampl naopako poštelovan.To je zbog toga pošto klavijarura svaki import wava smatre kao "osrednji ton C3"zbog toga treba joj reči koji ton ustvari ovo jeste odnosno podesiti visinu sampla.Na funkciji TUNE znači moguče je sa COARSE sniziti ili dignuti sampl.Ako imamo kao naš primjer ton F-O,trebat čemo ga podesiti na -19 što znači da smo ton F-O sa izvornog osrednjeg tona C3 premjestili na pravilno mjesto-FO.File tuning je samo po potrebi(ako bi bila naprimjer harmonika malo razglasana ali večinom to nije)na levu stranu moguče je podesiti jačinu sampla.Njegova vrijednost je 64 što je suviše malo tako ga slobodno možete staviti na 100,a ako je snimak još tihi na maximum.
Kad to uradite na jednak način uradite i sa svim ostalim samplovima.Najprije morate da se pomaknete nazad na menu SelectWave dolučite sledeči sampl opet idete nazat na Volume/tune i tamo uradite isto ko prije sem da morate za svaki sledeči ton podesiti uglaševanje.Da se malo lažije razumije ovako:
01-F-O -19
02-As-O -16
03-H-O -13
04-D1 -10
05-F1 -7
06-As-1 -4
07-H-1 -1
08-D-2 +2
09-F-2 +5
10-A-2 +8
11-C-3 +11
To smo sredili i sad bi bilo potrebno potražiti LOOP.Znači ton traje 5 sekundi i ako vam je to dovoljno možete loop preči.Podašavanje loopa objasnit ču u sledečem nastavku jer se može podešavati na više načina a jedan najlakši več sam opisao u jednom postu na stranici Yamaha.
Tako materiala imamo,potrebno je još razporijediti područja tonaova i stvar če funkcionisati.
Idemo na menu-Waveform edit.Ovdje na prvoj mogučnosti(select Waveform)biramo prvi sampl kojeg smo uvotili (F-O).Idemo na "AddWave",dolučimo sledeči sampl po redu kojemu je potrebno dolučiti od kojeg tona počinje.Prvi sampl djeluje od najnižeg tona kojeg klavijatura može da provede,a novome njegovu startnu notu najlakše dolučimo ovako da pritežemo dugme "DIRECT"je držimo te na dirkama klavijature priežemo ton odakle neka drugi sledeči sampl svira(preporučujem pola tona od njegovog uzorčenja).Znači ako je to As-O,onda pritežemo ton GO.Rezultat se automatski označi na ekranu ako je sve u redu.Potvrdimo sa desne strane ekrana sa dugmičem"ADD"te tako uradimo sa svima samplima redom do kraja.(Neka ovdje još napomenem da klavijatura več odprije doluči svaki sampl samodejno kroz cjelotno područje klaviature jedino se izopačenje sa višim ili nižim tonovima pojačuje zato to riješimo sa više uzoraka uvođenja sampla kao što je dosad opisano.)
Kad smo to sve uradili zvuk več mora djelovati kako treba jedino nam nedostaje još dinamike ali to čemo uraditi na drugom mjestu.Sad idemo na mjesto STORE te ovo sahranimo kao Custom voice.Ovaj novi custom voice odnosno sampl poslije obradimo u Custom voice editoru gdje mu dolučimo dinamiku,envelope te još i neke parametre od efekata te tako dalje i opet sahranimo u custom voice.
Još nešto malo o mogučnosti STEREO SAMPLOVA.
Kao priuzeto to naravno nije moguče a sa malim trikom i to se da napraviti.Potrebno je najprije srediti jedan sampl u cjeloti(svi prije objašnjeni postupci)samo levi kanal(left)onda jednako i desni kanal(right)tako da dobijemo dva razdvojena i u cjeloti sredjena samplova koje posle spojimo u custom voice editoru gdje posle svakoga od ove dvojice stavimo na lijevo-desno i stereo sampl je napravljen.
Rada normalno puno je ali za jedan (primjer stereo klavir ili nešto)isplati se.
Tako nekako pokušao sam objasniti ko što sam več jednom obečao naravno ima i više trikova i načina oko toga i ako ste malo snalažljivi i imate malo znanja iči če.Ispričavam se ako su koje riječi malo nerazumljive pošto sam iz Slovenije ali nadam se da se toliko da snači iz ovoga.
Pozdrav svima na forumu od Flosarke.
flosarka je offline   Reply With Quote
Star 04.05.2007, 12:51   #2
adis1982
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

sto se tice loopova, ako konvertujute sample preko awave studio. uzmite format AIFF i onda nemorate pravit loop. jer ga odma konvertuje.
  Reply With Quote
Star 04.05.2007, 12:51   #3
adis1982
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

sto se tice loopova, ako konvertujute sample preko awave studio. uzmite format AIFF i onda nemorate pravit loop. jer ga odma konvertuje.
  Reply With Quote
Star 04.05.2007, 13:10   #4
flosarka
Vredan član društva
 
flosarka's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.11.2006
Postovi: 211
Downloads: 351
Uploads: 3
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 11 puta u 11 Postova
flosarka befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Da to je tačno jedino što je AIF puno slabiji zvuk od WAVE.
Ja u Awave studio pogledam svaki wave tamo gde stoji LOOP te prepišem STATR i END brojeve loopa na klavijaturu te rade tačno do jaja i ništa nema da se mučim oko pravljenja tih a več sam to objasnio u jednom direktoriu.
flosarka je offline   Reply With Quote
Star 04.05.2007, 14:03   #5
adis1982
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

AIFF je format od apple computers operacionalini system macintosh. WAV je format od Microsoft. Kvalitet je isti!!

evo jos jedna metoda za samplovanje
  Reply With Quote
Star 04.05.2007, 14:37   #6
nele1
Ovaj baš voli da kuca
 
nele1's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.09.2006
Mjesto: Nemacka Berlin
Godina: 54
Postovi: 491
Downloads: 552
Uploads: 0
Rekao HVALA: 47
Zahvalili mu 80 puta u 76 Postova
Instrumenti: 2 Harmonike Artist,PA800,LE korg
Interesi: pomagati dobrim ljudima
nele1 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
nele1 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard legende

LEGENDE HVALA NA VELIKOJ POMOCI OBOICI
STVARNO STE CAREVI
SVE JE OK
I WAVE I AIF
SVE JE ISTO
SAMO JE BISER KAKO DA PREPOZNA AUTOMACKI SEMPL KAD UBACIS
DANAS SAM ZVAO LICNO YAMAHU
I SVE SE RASPITAO I MOGU VAM RECI DASTE OBOJE U PRAVU
STVARNO STE CAREVI
POZDRAV
nele1 je offline   Reply With Quote
Star 04.05.2007, 14:51   #7
flosarka
Vredan član društva
 
flosarka's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.11.2006
Postovi: 211
Downloads: 351
Uploads: 3
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 11 puta u 11 Postova
flosarka befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Nema na čemu Nele.Nego Adis dal si ti to probao da tako funkcionira kako si mene prepravio hahaha.
A i gdje če se stavljati samplovi kojih ima ponekad i više od dvadeset.
flosarka je offline   Reply With Quote
Star 04.05.2007, 15:22   #8
adis1982
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

flosarka, sad me ismijavas. ko ti je slago trube? nisam ja kriv sto si ti men poslo pogresna redoslijed samplova od harmonike. prosle sedmice sam ja isto slagao ko sto si ti sada napisao. pa sam skonto kako lakse ide. al nema veze.
  Reply With Quote
Star 04.05.2007, 15:27   #9
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od flosarka
Da to je tačno jedino što je AIF puno slabiji zvuk od WAVE.
Ja u Awave studio pogledam svaki wave tamo gde stoji LOOP te prepišem STATR i END brojeve loopa na klavijaturu te rade tačno do jaja i ništa nema da se mučim oko pravljenja tih a več sam to objasnio u jednom direktoriu.
Kvalitet i aif i wav formata je potpuno isti a to da samo prepises start i end loop nece da funkcionise uvijek kako valja jer Yamaha prihvata za start loopa samo parni sample number. Znaci treba u Awave da podesis obavezno start loop na parni broj a onda da trazis loop end jer ces inace obavezno dobiti pucketanje (manje ili vise cujno) u Yamahi.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 04.05.2007, 15:34   #10
adis1982
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

tranzit de i ti upisi neku metodu za redanje sampla ako znas. ja sam svasta probo do sada ovaj txt-file mi ide naj brze. pa ako znas pomozi nam.
  Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
9000, psr, samplova, slaganje, yamahu

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 20:42


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije