Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Ostali Instrumenti > Kutak za harmonikaše

Kutak za harmonikaše Pravo mesto, za pravo pitanje ;)

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 05.06.2008, 14:47   #1
dux
Vredan član društva
 
dux's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.12.2006
Mjesto: hrvatska
Postovi: 155
Downloads: 191
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: pa80
dux befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
dux pošalji poruku preko MSN messengera
Standard glasovi i kabina kod harmonike???

Jel moze neko malo pojasniti.... kakva je veza između kabine i broja glasova, jel harmonika moze biti troglasna, cetveroglasna, peteroglasna i pored toga imati jos jednu ili dvije kabine. Jer cuo sam da naprimjer troglasna sa kabinom je ustvari cetveroglasna


pozdrav
__________________
Pa 80
dux je offline   Reply With Quote
Star 05.06.2008, 15:48   #2
klavijaturista
Vredan član društva
 
klavijaturista's Avatar
 
Registrovan/a dana: 30.12.2005
Mjesto: Sl.Brod
Godina: 36
Postovi: 294
Downloads: 797
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 7 puta u 7 Postova
Instrumenti: KORG PA4X
Interesi: Sviranje
klavijaturista befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ovako kabina ti služi da zvuk bude mekši da nebude Cičav tako nešta
A Broj glasova ako je Troglasna onda je troglasna ili četveroglasna je četveroglasna bar ja mislim daje tako!!!
A ima netko pa će to stručnije pojasniti a mozda sam ja u krivu!!!
__________________
Ako hoces da se obogatis idi medju siromahe..!?.?!
klavijaturista je offline   Reply With Quote
Star 05.06.2008, 20:33   #3
shtimerserviser
Moderator
 
shtimerserviser's Avatar
 
Registrovan/a dana: 03.04.2008
Mjesto: Skopje Makedonija
Postovi: 341
Downloads: 2
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 58 puta u 48 Postova
Instrumenti: harmonika i kontrabas
shtimerserviser befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
shtimerserviser pošalji poruku preko MSN messengera shtimerserviser pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

dux
Ne znam dali si procitao na istoj strani tema kabina postavljena od baks odgovorio sam mu uzmi pa procitaj.Slican je odgovor i za tebe stime sto mogu dodati da sam naziv troglasna harmonika pokazuje da na master register sviraju samo tri glasa bez obzira dali je troglasna harmonika sa kabinom ili troglasna harmonika bez kabinom.Dakle troglasna harmonika je troglasna harmonika,a nikako da zvuci ili da bude cetvoroglasna.
shtimerserviser je offline   Reply With Quote
Star 05.06.2008, 22:22   #4
gorpet
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 02.07.2005
Postovi: 88
Downloads: 12
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 3 puta u 2 Postova
gorpet befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Objasnjenje

Pozdrav!
Broj glasova i kabina nemaju veze jedno sa drugim. Kabina je jedna komora kroz koju prolazi zvuk. Ta komora cini da zvuk bude posebno modifikovan i da se dobije plemenitiji ton. Kada nasi muizocari kazi da harmonika ima 2 kabine (veliku i malu), tada se misli na to da od moguca 4 glasa koliko ih ima cetvoroglasna harmonika-2 prolaze kroz tu komoru (kabinu). To su Basson i Clarinet. Oba ova registra ulaze u sastav drugih registara cineci i njihov ton oplemenjenim upravo zbog te kabine. Jeftinije harmonike (skolske, kako mnogi kazu) obicno nemaju tu komoru i zato im je zvuk daleko siromasniji (tanji)! Postoji i troglasna i petoglasna kabinska harmonika.
Pozdrav!
gorpet je offline   Reply With Quote
Star 09.06.2008, 12:34   #5
dux
Vredan član društva
 
dux's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.12.2006
Mjesto: hrvatska
Postovi: 155
Downloads: 191
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: pa80
dux befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
dux pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Hvala na objasnjenju... Tako sam i ja nekako mislio, ali kad ima svakakvih ljudi, prave se pametni a nemaju pojma. Ne mislim na forum nego sam pricao sa jednim covjekom oko harmonike pa me zbunio

pozdrav
__________________
Pa 80
dux je offline   Reply With Quote
Star 11.06.2008, 23:18   #6
shtimerserviser
Moderator
 
shtimerserviser's Avatar
 
Registrovan/a dana: 03.04.2008
Mjesto: Skopje Makedonija
Postovi: 341
Downloads: 2
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 58 puta u 48 Postova
Instrumenti: harmonika i kontrabas
shtimerserviser befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
shtimerserviser pošalji poruku preko MSN messengera shtimerserviser pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Troglasna harmonika se moze tonski poboljshati / ato vazi i za 4 glasne /te.da bude prodornija,ako se povishi sopran i pikolo.Ukoliko na jako sviranje vecina ili pojedini tonovi se gushe,ondak potrebno je nashtelovat perca/glasovi/
shtimerserviser je offline   Reply With Quote
Star 01.07.2008, 20:53   #7
MileGuerrini
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 01.07.2008
Postovi: 110
Downloads: 26
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 5 puta u 4 Postova
MileGuerrini befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard za duxa

Ovako Sta znaci troglasna, kabina isl...

Prvo:
Svaka dirka je jedan ventil ili ti klapna, a ona zatvara otvor (uglavnom cetvrtaste) na kojima su s unutarnje strane faseni (koji asociraju na velike isne harmonike) na kojima su voskom zaljepljeni glasovi.
Jedan otvor je jedan ton, ali su dva glasa, jedan koji svira kad vuces a drugi kad stiscec mjeh!
E sad, koliko ima otvora pod jednom klapnom toliko glasova ima harmonika, znaci ako je 3 otvora 3-glasna i 4 onda je 4-glasna, a ima i 5-glasnih!
Drugo:
Kako 4-glasna harm, ima 4 otvora po klapni, to znaci da je na svakom otvoru po jedan isti ton ali razlicit u boji i oktavi!
Imas jedan duboki, drugi je vislji za oktavu od prvog, treci je isti kao i drugi a cetvrti je vislji za dvije oktave od prvog (osim u harmonikama sa francuskim stimim kod kojig su 3 glasa u oktavi a jedan duboki)
Trece;
Kod harmonika sa kabinom na jednoj polugi dirke imaju dvije klapne, jedna za gornje svijetle tonove a druga koja je u kabini za mekse tonove!
Znaci ako je dupla kabina ima po dva otvora na svakoj klapni i zato se kaze dupla kabina jer ima u kabini dva otvora, a harm. sa jednom kabinom imaju jedan otvor u kabini a tri gore!
Cetvrto;
Znaci; 4-glasna harmonika s duplom kabinom ima 4 glasa po jednoj tipki a od toga su dva meksa i dva svijetlija.
Peto;
Sve to ne bi nista bilo zanimljivo da nisu registri povezani sa mehanizmom koji istovremeno zatvaraju i otvaraju pojedine otvore na tipkama, ovisno o kombinaciji registra.
Treba uzeti u obzir da se na svim tipkama isti otvori otvaraju i zatvaraju pa zato imamo tako razlicite registre!

E sad, one oznake sa tockicama na registrima su ustvari simboli kojima je shematski prikazano koji otvori su otvoreni.

Ne bih bio dosadan, pa cu i to objasnit ako budes htio. Pozdrav i nadam se da je sad jasnije!
MileGuerrini je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio MileGuerrini za ovaj koristan post:
agrimo (31.12.2011)
Odgovor

Favoriti

Oznake
glasovi, harmonike, kabina, kod

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 14:09


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije