Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Studio - Uradi sam

Studio - Uradi sam Kompletna postavka kucnog ili pro studia, oprema, prostor, izolacija...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 04.03.2021, 20:03   #1
DavidS97
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 18.02.2021
Postovi: 11
Downloads: 16
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 13 puta u 7 Postova
DavidS97 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Zvucna panel - izolacija

Pozdrav svima,

Zeleo bih da pitam da li ima neko voljan da mi malo pojasni stvari oko izolacije soba. Naime, ostala mi je jedna soba koju cu uskoro da pretvaram u radni prostor, ali posto mi je hobi svirkanje, zeleo bih da se raspitam kako (i da li mi je potrebna) zvucna izolacija.

Ono sto imam u planu jeste da kupim monitore (mada cu 99% vremena provesti na slusalicama) i da pocnem da ucim oko produkcije. Sviram, pa mozda ponekad i povezem na to.

Pitanja su sledeca:
- Koju izolaciju je ovde najbolje izvesti? Vidjao sam one crne sundjere (slicno kutiji za jaja, piramide)
- Da li je potrebno da celu sobu presvucem u to, ili ide po jedna dve, ili jedan ceo zid, kako to funkcionise?? Kod nekih ljudi sam video da postave 10-tak takvih (po jednu dve kocke).

Hvala unapred!

Sve najbolje,
david
DavidS97 je offline   Reply With Quote
Star 04.03.2021, 23:42   #2
ktisljar
Drugar foruma
 
ktisljar's Avatar
 
Registrovan/a dana: 04.04.2012
Mjesto: Samobor (Hrvatska)
Godina: 52
Postovi: 83
Downloads: 753
Uploads: 20
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 23 puta u 19 Postova
Instrumenti: Roland GW-8, Korg Minilogue, Solton MS-50, Oxygene 61 mk2 + Ketron SD-1000
Interesi: Popravak i restauracija audio opreme, Muzika, Audio produkcija, Fotografija
ktisljar ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Evo, pokušat ću u par rečenica objasniti inače vrlo složenu temu o akustičkom tretmanu prostora....

Prvo postaviti monitore na jednaku udaljenost od lijevog i desnog zida.
Zatim izmjeriti udaljenost od jednog do drugog centra bass zvučnika metrom, i to zapisati.

Onda na tu izmjerenu udaljenost postaviti radni stolac koji je u centru između oba monitora, tako da tvoja glava bude u visini monitora i tvori jenakostraničan trokut sa monitorima.

Radni stol ide između tebe i monitora.

E sad slijedi sex...
Najvažnije je pronaći prvu i drugu refleksnu točku sobe...

Pozovi neku osobu kao pomoćnika, a ti sjedni na taj stolac u položaj u kojem ćeš inače raditi.
Pomoćnik neka uzme neko ogledalo (cca 20x20cm) i neka ga vuče po zidu koji je tebi sa desne strane. Neka ga vuče u razini monitora u smjeru od monitora prema tebi.

Za to vrijeme ti gledaj u ogledalo, i kad u njemu vidiš odraz desnog monitora, reci mu da stane i da obilježi to mjesto olovkom. Sad ste pronašli prvu refleksnu točku.

Dalje, neka nastavi vući ogledalo još prema tebi po zidu, i kad u njemu vidiš odraz lijevog monitora opet neka stane i obilježi ovu drugu reflexnu točku.

Isti postupak ponovite po lijevom zidu...samo sad prvo gledaj odraz lijevog monitora, zatim desnog.

Ove točke treba prekriti akustičkim absorberima za koje je po meni najbolje koistititi kamenu vunu debljine 8-10cm koja se umota prvo u strech foliju i onda se stavlja u neku tkaninu da izgleda lijepo i umetne se u drveni okvir te objesi na ta mjesta.
U obzir dolazi i tvornički absorberi, mada je to skupo rješenje a rezultat u konačnici isti. Važno je da absorberi budu udaljeni od zida cca 2cm tako da zvuk ima kuda "izaći". Dakle treba na okvire staviti odstojnike.

Bass trap-ove postavi u sva 4 ugla porostorije od poda do stropa ako imaš tu mogućnost

Na strop iznad glave objesi neku deblju tkaninu 2mx2m da ubiješ refleksije na visokim frekvencijama.

Iza leđa najbolje neka polica sa knjigama neravnomjerno raspoređenim.

Ima tu još puno stvari, ali ovo je najbitnije.

Potraži na internetu literaturu o ovome i rezultat neće izostati, sigurno.

Pozdrav i sretno

Promijenjeno od ktisljar (04.03.2021 u 23:47 sati)
ktisljar je offline   Reply With Quote
Ćlan 3 Vam se zahvalio, ktisljar, za koristan post:
DavidS97 (05.03.2021), Draze (24.01.2023), TheCyclopDude (07.03.2021)
Star 05.03.2021, 00:41   #3
Bokic
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 18.09.2007
Postovi: 459
Downloads: 746
Uploads: 16
Rekao HVALA: 96
Zahvalili mu 61 puta u 58 Postova
Instrumenti: Genos
Bokic ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ako mislis na zvucnu izolaciju sobe - da te ne cuje okolina (komsije), to je malo komplikovano i zahtevan proces.
Ako mislis da sredis sobu zbog boljeg slusanja - miksa, onda kao sto ti je @ktisljar rekao, s'tim sto ti dajem linkove koji ce ti malo pomoci i vizuelno.

https://www.youtube.com/watch?v=1d9WmjTJniI

https://www.youtube.com/watch?v=EdFQ4LOpCMk

Umesto da koristis kamenu vunu sto predlazu ovde, mozda bolje da koristis Azmafon - (pamucna vuna) za panele. Ne kruni se, nema je u vazduhu, zdravija je.

Druga varijanta za bas frekv.:
https://www.youtube.com/watch?v=FqXOLOy4jnU

Sad vidim da mislis da radis na slusalicama 99% vremena, ne znam sta ce ti onda tretiranje prostora.
Ako nesto zatreba-pitaj. Nisam ni ja strucnjak ali su me savetovali ljudi koji su u materiji.
Bokic je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Bokic za ovaj koristan post:
DavidS97 (05.03.2021)
Star 05.03.2021, 01:58   #4
DavidS97
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 18.02.2021
Postovi: 11
Downloads: 16
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 13 puta u 7 Postova
DavidS97 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ja nisam imao pojma da je ovo ovoliki proces. Drago mi je da ste mi odgovorili pre nego sto sam ista poceo raditi, spasih sebe velikih greska.

Iako mislim raditi na slusalicama, zbog preslusavanja na monitorima moram koliko-toliko doterati sobu da se moze raditi u njoj. Napominjem da mi je to hobi, jer se ja bavim drugom vrstom posla, ali iz ljubavi prema muzici zelim uraditi tako nesto.

Vrlo sam zahvalan na detaljnim odgovorima, pregledacu literaturu malo detaljnije i baciti se u rad. Saljem slike kad bude gotovo .

Sve najbolje,
David
DavidS97 je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, DavidS97, za koristan post:
Distorzija (20.03.2021), TheCyclopDude (07.03.2021)
Star 05.03.2021, 21:44   #5
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Dobio si dobre savijete, i čeka te zanimljiv posao.
Bolje je koristiti monitore za rad, a slušalice za povremeno preslušavanje.
O akustičkom tretmanu prostorije postoji hrpetina video zapisa i raznih tutorijala. Preporučam ti da pogledaš ovih 10 minuta, a na istom kanalu se nalaze brojna objašnjenja koja će te zanimati.

https://youtu.be/BroP_iFVJvo
casper je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 11:27


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije