Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Sistemi

Sistemi Kompletni sistemi za ozvučenje... Kombinacije...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 20.08.2012, 21:49   #1
tonijo
Odomaćeni član
 
tonijo's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.04.2008
Mjesto: Slavonija-Hrvatska
Postovi: 517
Downloads: 1595
Uploads: 65
Rekao HVALA: 384
Zahvalili mu 26 puta u 22 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros 5,Korg Krome,Honda TRX 400 4x4, RCF 735 MK IV, RCF 710 MK IV,RCF 905 ASII,KYMCO 700 MXU
tonijo befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
tonijo pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard Mixermania-mali savjeti za štimanje razglasa !!!

Kao i dosta nas uvijek smo u bendu imali nekoga tko se više motao oko štimanja razglasa, dadamo samo kabli i sl.... dok me nije sila prilika natjerala da to preuzmem sve na sebe, u samom početku je bilo jako nezgodno, svi gledaju u tebe, očekuju da znaš, da dobiju nekakav rezultat a ti znanja oko toga baš i nemaš, najjače mi je ono: "NE VALJA, DE MI DODAJ NEŠTO", ja pitam: "ŠTO", visoki, srednji, bas, a odgovor je : "NE ZNAM, NEŠTO", dok nisam pozvao svoga kolegu,studijskog majstora i pitao: "Mora postojati nešto, nekakav okvir za štimanje, neko pravilo, nije sve na pamet, reci mi, zašto tuli, zašto vuče, zašto nema vokala i sl....", i dobio sljedeći odgovor koju ću podijeliti s vama:



MIXERMANIA
by Petar Herljević.

Osnovno pravilo je – prvo oduzet ono što smeta (pa čak malo i uništit) do te mjere da instrument još uvijek zvuči „normalno“ a da ne smeta drugima. Ono što oduzmeš istaći će ono što je ostalo. Tek nakon toga dodaješ ono što fali a da bi se instrument bolje čuo.

Nastojati koliko je god moguće, na svakom instrumentu istaknuti drugačiju freq, tj. izbjegavati dodavanje iste freq na više instrumenata.

Treba imat i najosnovniju grubu predodžbu o „boji“ u određenom djelu frq spektra:
(tu različiti autori navode različite granice, ali ja bih to radi orjentacije ugrubo podijelio)

Bas: 20 – 200 hz

Generalno, kick voli 60 hz (zrak i sub), a bas gitara 80 hz


Donji midle: 200 – 500

Za neke instrumente to predstavlja muljažu (kick), a za neke „toplinu“ (gitara, vokal).


Srednji midle: 500 – 1500

500- 750 - 800 hz – ako pojačaš postaje nazalno, a ako smanjiš postaje mekano ali hladnije

1000 – 1500 hz – karton sound


Gornji midle:

1500 – 2500 - 3000

Tu su nam uši (bio-medicinski) najosjetljivije, ali u tom području nastaje i najveća kompeticija svih instrumenata. Samnjit to područje ukoliko neki instrument treba smekšat da ne grebe ili ga pojačat ako se želi da bolje izlazi.


Visoki: 4 000 – 16 000

Ako je mixer i razglas (i instrument) solidno dobar, to se čuva za one kojima je to doista potrebno, kick, vokal, akustara i sl..







Štelaš redom:

1. Low pas
2. gain
3. eq
4. gain (kontrola)
5. pan
6. fader
7. FX




Kritične frekvencije:

KICK:

- 250 Hz – ubit skroz
- 12 K – dodat malo
- 80 hz – po potrebi : ako tuli i mulja – oduzet, ako nema snage dodat (ne puno)


SNARE:

Tu ima komplikacija i mora se slušat i usporedit dal je bolja jedna, druga ili treća postava EQ, tj. nema nekog općeg pravila, nego se mora gađat i vidjet šta daje snošljiv rezultat.

1. prvo slušat donji dio spektra i AKO je tu problem (mulja i tuli) onda prvo tu oduzet i to po malo, najčešće 200 – 500 hz sve dok se situacija ne počne bistriti. Tu je važno paziti da tim oduzimanjem kompletno ne uništiš donji dio spektra, jer će oduzimanjem 200 -500 hz instrument postati plitak i protvanast.

2. Ako donji dio nije problematičan (rijeđi slučaj) nego samo postoji tupost u gornjem dijelu, onda treba gađat područje 3-4 K i to dignuti da bolje grize.

3. Zna se dogodit da treba ubit 250 za 50% a dodat 80 (!!!) na 13-14h

4. Nekad je snar nazalan, pa treba gađat područje 750- 850 hz i to probat smanjit


TOM:

250 ubit ali ne skroz (jer tomovi trebaju toplinu) nego ubijat dok ne prestanu vući i tuliti. S gateom to ide lakše i manje invazivno).

80 malo oduzet (11-10-9 h) jer ponekad pridonosi tuljenju

12 k malo dodat. Ako su plastike u kurcu, a jesu, onda treba dodati više sve dok se jasno ne čuje taj gornji attack i snap udarca.



ČINELE - Hihat:

Prvo 80 hz ubiješ skroz

E sad kreče šicana da se vidi koja freq iznad tih 80 hz od protvana napravi umiljatu činelu, tj. da ne žboinga ko grbavi zvonar nego da sikće. Ubiješ midle GIAN skroz, i onda s tako ubijenim vrtiš freq od 200 hz pa na više i to polako i skužit ćeš gdje je ona najmekša. Možda će ti trebat i 3x da prođeš cijeli spektar, al to je normalno. Ta neka tražena freq može bit svašta 500, 1000, 2000, 3000. Nakon nje, malo digni 12 K i to je to.


BAS

Štob' naš narod reko', nahrani svinje i niš ne diraj, pa i ja tako radim. Tu sound ovisi gotovo isključivo o kvaliteti basa i novim žicama. Ako ga je kojim slučajem malo, dodaješ lagano 80 hz i obrnuto i to je sve. Ako basista hoće klavirski ton i čistoću, steraš ga u pm i nek si prvo kupi nove žice, a usput i bas od 4000 E, nauči svirat, pa nek te onda jebe.


GITARA

Gitaristi su, opčenito, mentalno ozbiljno bolesni ljudi, a ovi naši svatovski gažeri čak ni ne znaju da bolest postoji a kamoli da boluju. Uvijek traže ono što ne postoji, a u tom traženju vrte sve što mogu a da pri tome nemaju blage veze čemu to služi. Pa ako upadnu u rupu – upadnu, no u pravilu kad upadnu, rupa je uvijek kriva i iz nje nema izlaza. Jedino što je gore od njihovih soundova je volumenski odnos istih.

Gain uvijek štelaj na clean soundu jer je on dinamički najagresivniji. Poslije samo provjeriš drive, koji će po zvuku možda i bit glasniji (veći RMS) ali neće po peaku. Po peaku je clean uvijek debelo jači. (Slično kao klavir vs. ground na sintu)

Električna:

80 hz malo smanji

Ako mulja, lagano smanji 200 – 500 hz

Ako je prenapadna smanji malo 2500 hz

Ako ne izlazi dovoljno, lagano podigni 1300 – 1500 hz

Ako ne grize dovoljno, vrlo malo podigni 3000 hz

Ako štipa smanji 12 000






Akustara

Prvo provjeri što je on napravio na njenom EQ. On tu može dosta iskorigrat jer ima 3 band EQ. Neka doda malo basa i visokih, a midlove nek solidnije ubije. Pa ćeš prema tome vidjeti gdje treba korekcija na mixeti.


Laganao ubij 2000 – 2500 hz, pa će postat mekana (ili nek on to jače napravi na svom EQ)

Ako tuli onda 250 – 500 hz polako i pšažljivo ubit

Eventualno dodati malo 80 hz (po potrebi) i 12 khz (nek sikće) To on može i na svom Eq, ali nekad se dogodi da njegovih 80 hz tuli jače nego na mixeru, a 12 K cvrči, pa onda treba naći nekakav kompromis malo vamo – malo tamo.



VOKALI

Prvo malo digni na 2500, ne previše da ne postane „telefon“, nego taman toliko da se probije van

Malo dignut 12 K
Malo dignut 80 hz

Gotovo.


Uvijek sve štelaj bez uključenog efekta. Suhi mix treba biti kak spada, tek onda dodaš safta s reverbom.

Panorame:

Sredina – kick, snare, bas, vokali
Strane – klavijature L/R 100 %
Stereo gitara: 10 h + 14 h (ako je mono, stavi ju na 10.30 h)

Tomovi: mali tom na 13h, srednji na 11, flor na 9h
Hihat: 13 h
__________________
Yamaha Tyros 5 76, Korg Krome 61, Dallape ORGANTONE, RCF 735 MK IV, Midas MR12, Honda TRX 400 - 4x4.
tonijo je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tonijo za ovaj koristan post:
mirandess (21.08.2012)
Star 21.08.2012, 10:34   #2
dalibor jarmina
Vredan član društva
 
dalibor jarmina's Avatar
 
Registrovan/a dana: 30.08.2008
Mjesto: Vinkovci
Godina: 36
Postovi: 206
Downloads: 372
Uploads: 1
Rekao HVALA: 5
Zahvalili mu 13 puta u 12 Postova
Instrumenti: Korg PA2XPRO
dalibor jarmina befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
dalibor jarmina pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

U redu je ovo, a što je sa One man band dijelom svirača, odnosno koji, nazovimo ga šablon štimanja, vrijedi za nas aranžeriste? Iako mislim da ni za jedno ni drugo nema pravila, puno se toga treba poklopit da bi se dobilo pravi sound. Počevši od miksete, do kutija, do bas binova ako se koriste, pa onda opet do prostorije gdje se svira itd.

Sent from my LT18i using Tapatalk 2
__________________
Citat:
Originalno postovano od megane Pokaži Post
Svirati sa jednim te istim drumom ta ta ta ta ta ta ta je dosadno. Da se kod nas pojavi na bini bubnjar pa ljudi bi počeli da se smiju. Prošlo je vreme The Beatles, Quen, Ribje ćorbe...
dalibor jarmina je offline   Reply With Quote
Star 21.08.2012, 13:29   #3
tonijo
Odomaćeni član
 
tonijo's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.04.2008
Mjesto: Slavonija-Hrvatska
Postovi: 517
Downloads: 1595
Uploads: 65
Rekao HVALA: 384
Zahvalili mu 26 puta u 22 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros 5,Korg Krome,Honda TRX 400 4x4, RCF 735 MK IV, RCF 710 MK IV,RCF 905 ASII,KYMCO 700 MXU
tonijo befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
tonijo pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

To je točno, ali ovo je osnova, a dalje sve ovisi o razglasu, mixeru, efektu, prostoru, a što se tiče aranžera, ne sviram često sa aranžerom, ali moje mišljenje je da se dobar dio posla obavlja u aranžeru, ne možeš ti gitaru, bas i bubanj štimati na mixeru, pogotovo ako ideš samo stereo van, ako ideš preko SUB izlaza onda se već nešto više može napraviti, moje mišljenje.
__________________
Yamaha Tyros 5 76, Korg Krome 61, Dallape ORGANTONE, RCF 735 MK IV, Midas MR12, Honda TRX 400 - 4x4.
tonijo je offline   Reply With Quote
Star 21.08.2012, 15:47   #4
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od tonijo Pokaži Post
ovo je osnova, a dalje sve ovisi o razglasu, mixeru, efektu, prostoru.
Sto znaci, te tvoje "osnove" nema, niti je moze biti jer kako si i sam nabrojao, previse faktora je u igri da bi postojala ikakva pouzdana osnova ili sablon. Pravilo je da nema pravila. Zahvali se kolegi koji se potrudio da ti to sve napise a onda... onda ne upotrebljavaj najveci dio toga jer ces se silno razocarati.

Promijenjeno od tranzit (21.08.2012 u 15:48 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 21.08.2012, 20:58   #5
tonijo
Odomaćeni član
 
tonijo's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.04.2008
Mjesto: Slavonija-Hrvatska
Postovi: 517
Downloads: 1595
Uploads: 65
Rekao HVALA: 384
Zahvalili mu 26 puta u 22 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros 5,Korg Krome,Honda TRX 400 4x4, RCF 735 MK IV, RCF 710 MK IV,RCF 905 ASII,KYMCO 700 MXU
tonijo befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
tonijo pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Znači kolega tranzit Vi tvrdite da se može dogoditi da svi instrumenti budu naštimani na istu frekvenciju i da na kutije sve izlazi kako treba, odnosno da se svaki instrument, svaki element bubnja može slušajući posebno izdvojiti ????

Znači može se i ta situacija dogoditi,teoretski gledano?

Kažete da ni panorame nisu bitne u svemu tome?
__________________
Yamaha Tyros 5 76, Korg Krome 61, Dallape ORGANTONE, RCF 735 MK IV, Midas MR12, Honda TRX 400 - 4x4.

Promijenjeno od tonijo (21.08.2012 u 20:59 sati)
tonijo je offline   Reply With Quote
Star 22.08.2012, 00:11   #6
marko87
Vredan član društva
 
marko87's Avatar
 
Registrovan/a dana: 20.02.2012
Mjesto: Wien
Postovi: 207
Downloads: 482
Uploads: 6
Rekao HVALA: 5
Zahvalili mu 23 puta u 23 Postova
Instrumenti: VSTi + Midi keyboard
marko87 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Evo kako ja to vidim: Svaki instrument ima svoj spektar frekvencija, i da bi nekoliko instrumenata radilo u potpunom istom opsegu ne znam koliko je izvodljivo. Uzmi primer zivi orkestar sa akusticnim instrumentima, bez ozvucenja,bez efekata. Nisam siguran da mogu da zvuce lose, i da covek sa normalnim sluhom ne moze raspoznati svaki instrument u orkestru.

Sent from my LT18i using Tapatalk
__________________
momak pjeva extra al oni ga prate katastrofa,,,nikad pjevac ne prati muziku vec muzika pjevaca,,,,samo naprijed care
marko87 je offline   Reply With Quote
Star 22.08.2012, 00:26   #7
nikadvisekorg
AJ LAV KORG
 
nikadvisekorg's Avatar
 
Registrovan/a dana: 09.12.2009
Mjesto: Srbija
Godina: 41
Postovi: 1.344
Downloads: 940
Uploads: 3
Rekao HVALA: 288
Zahvalili mu 179 puta u 165 Postova
Instrumenti: korg pa3x
nikadvisekorg ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od dalibor jarmina Pokaži Post
U redu je ovo, a što je sa One man band dijelom svirača, odnosno koji, nazovimo ga šablon štimanja, vrijedi za nas aranžeriste? Iako mislim da ni za jedno ni drugo nema pravila, puno se toga treba poklopit da bi se dobilo pravi sound. Počevši od miksete, do kutija, do bas binova ako se koriste, pa onda opet do prostorije gdje se svira itd.
Gde god da sviraš, ako je OneManBand u pitanju, sve što šteluješ više od 5 minuta od momenta kad je sve namontirano, učitano i povezano, do momenta kad sedaš da popušiš cigaru, trebaš da se zapitaš šta uopšte radiš?!
Na kakvom god svirao razlgasu, ako ga iole poznaješ i kako funkcioniše, sve preko 5 minuta štelovanja je već do tebe ne do razglasa.

Što se teme tiče, ja imam neki sistem rada kad svira ceo bend, kad naštelujem bubanj, naštelovao sam ceo razglas, jer posle sve ide lako. Ako za*erem kod bubnja on "ubije" vokale koji su mi najbitniji i sve ostalo.

Prostim rečnikom gledam da se uklapaju bas bubanj i bas, ritam gitara i doboš, a pevačica bar s nekim članom zbog radi preduzeće
jer ako su nam one nezadovoljne tj. neraspoložne, džaba ti najbolji sound kad nema ko da skine gaće gostima......
__________________
Citat:
Originalno postovano od ado_rado Pokaži Post
To je najvjerovatnije napon struje a to se cesto desava sa klavijaturama kada sviramo po tezgama gdje je varijacija struje ne stabilna!
Citat:
Originalno postovano od tranzit Pokaži Post
Sinovac, da tebi neko toliko puta gurne i izvadi i ti bi prozujao.
Citat:
Originalno postovano od caka012 Pokaži Post
Najgore je kad sviras akusticnu svirku, a neki gost donese daire. Pravilo je da je zelja za dairama medju gostima obavezno obrnuto proporcionalna smislu za ritam i da se za pomenuti instrument ceo boziji dan otimaju samo oni koji nemaju veze sa ritmom.

Promijenjeno od nikadvisekorg (22.08.2012 u 00:27 sati)
nikadvisekorg je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio nikadvisekorg za ovaj koristan post:
tonijo (22.08.2012)
Star 22.08.2012, 00:28   #8
MarjanMilosevic
Odomaćeni član
 
MarjanMilosevic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.10.2011
Mjesto: Skopje
Postovi: 594
Downloads: 3
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 56 puta u 49 Postova
MarjanMilosevic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
MarjanMilosevic pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Uh odavno se nisam ovako slatko nasmejao. :-)
MarjanMilosevic je offline   Reply With Quote
Star 22.08.2012, 00:42   #9
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od tonijo Pokaži Post
Znači kolega tranzit Vi tvrdite da se može dogoditi da svi instrumenti budu naštimani na istu frekvenciju i da na kutije sve izlazi kako treba, odnosno da se svaki instrument, svaki element bubnja može slušajući posebno izdvojiti ????

Znači može se i ta situacija dogoditi,teoretski gledano?

Kažete da ni panorame nisu bitne u svemu tome?
Odakle ti to ? Nista od toga nisam ni pomenuo, niti sam bilo sta tvrdio. Mix je nauka za sebe koja je vrlo kompleksna i ne da se svesti na desetak ili dvadesetak preporuka ili savjeta a pogotovo ne na nekakve tacno odredjene vrijednosti koje ti je taj tvoj kolega ispisao. To je djetinjasto.
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
tonijo (22.08.2012)
Star 22.08.2012, 00:45   #10
tonijo
Odomaćeni član
 
tonijo's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.04.2008
Mjesto: Slavonija-Hrvatska
Postovi: 517
Downloads: 1595
Uploads: 65
Rekao HVALA: 384
Zahvalili mu 26 puta u 22 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros 5,Korg Krome,Honda TRX 400 4x4, RCF 735 MK IV, RCF 710 MK IV,RCF 905 ASII,KYMCO 700 MXU
tonijo befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
tonijo pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

, hvala svima, tema može LOCK .

a smijem se postu od nikadvisekorg.


pozdrav.
__________________
Yamaha Tyros 5 76, Korg Krome 61, Dallape ORGANTONE, RCF 735 MK IV, Midas MR12, Honda TRX 400 - 4x4.

Promijenjeno od tonijo (22.08.2012 u 00:47 sati)
tonijo je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 12:58


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije