Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Zvučnici

Zvučnici Ono što treba da da dobar zvuk

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 25.01.2008, 08:49   #1
jager
Odomaćeni član
 
jager's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.06.2007
Mjesto: Subotica, Srbija
Godina: 55
Postovi: 512
Downloads: 69
Uploads: 12
Rekao HVALA: 4
Zahvaljeno 2 puta u 1 Postu
Instrumenti: Korg Triton Extreme
jager befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
jager pošalji poruku preko MSN messengera
Standard Bass binovi ili ne?

Pozdrav,

Trenutno se svira na paru Wharfedale kutija, konkretno ovih:

http://www.prosound-dj.com/wharfedal...4df0b7d555b9a5

Za vecinu malih lokala ove dve kutije su obicno dovoljne.
Ne treba mi ozvucenje za stadion, ali u glavnom se za malo vece svirke iznajmi jos par nekih aktivnih kutija i to bude u 99% slucajeva dovoljno.

Moje pitanje je, da li kupiti jos jedan par istih ovih kutija ili bas binove?
Posto vec imamo Wharfedale onda npr ove:

http://www.prosound-dj.com/wharfedal...4df0b7d555b9a5

Da li se generalno bolji zvuk postize dodavanjem binovima, ili para dvosistemaca?
Razlika u ceni ne igra neku posebnu ulogu posto vidim da se "tu negde" kotiraju i dvosistemci i binovi...

Dogovorili smo se sva cetvorica u ekipi da odvojimo pare za opremu, pa cisto da znam u kom pravcu da razmisljamo ...

Hvala unapred na odgovoru!
__________________
... bolje 5 do 12 nego nijedna posle 1
jager je offline   Reply With Quote
Star 25.01.2008, 11:09   #2
marco
Odomaćeni član
 
marco's Avatar
 
Registrovan/a dana: 29.02.2004
Mjesto: Beograd / Србија
Godina: 38
Postovi: 668
Downloads: 1721
Uploads: 10
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 17 puta u 14 Postova
Instrumenti: Yamaha psr 9000
Interesi: muzika i zenske
marco befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
marco pošalji poruku preko ICQ messengera marco pošalji poruku preko MSN messengera marco pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Da se ja pitam, samo bas bin, naravno i uz njega ide aktivna skretnica, da razdvojis frekvencije, i dobices zvuk kakav si oduvek zeleo. To je isprobana kombinacija, koja ubija. Jer ljudsko uvo ne moze da odredi odakle dolazi ton niskih frekvencija, pa ce izgledati da bas ubija iz te 2 kutije koje ces imati kao satelite. E sad, za veci prostor ce ti verovatno trebati jos jedan bas bin i jos 1 ili 2 satelita.
marco je offline   Reply With Quote
Star 25.01.2008, 15:28   #3
cincilator
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 05.10.2006
Mjesto: USA
Postovi: 84
Downloads: 699
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: Roland G1000, Korg Le, XP30
Interesi: Elektronika
cincilator befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Moje pitanje je, da li kupiti jos jedan par istih ovih kutija ili bas binove?
Posto vec imamo Wharfedale onda npr ove:

http://www.prosound-dj.com/wharfedal...4df0b7d555b9a5

Da li se generalno bolji zvuk postize dodavanjem binovima, ili para dvosistemaca?
___________________________________

Kako primjecujem iz prilozenog linka kupio si dvosistemske kutije sa 15" basovima, a one nisu 'sretna kombinacija' sa bas binovima. Dobices puno basa, a srednjih nece biti ni za lijeka, sto za DJ moze da prodje, ali ne i za zivu svirku.
U tvom slucaju mnogo prikladnije je rjesenje na vec postojece kutije da dodas jos dvije iste, a 15" zvucnik daje znatno vise basa nego 12", pa zvuk nece biti 'pretanak'.
Svakako da je bolje rjesenje razdvojiti frekvencije uz pomoc bas binova, ali to je znatno skuplja kombinacija i zahtijeva mnogo vise posla kod 'setapovanja'.
Ukoliko bi imao 12''/2 ili jos bolje 10''/2 gornje, a bas binove sa 15'' dobio bi precizniji i prijatniji zvuk, ali bi izgubio na glasnosti i zbog toga vecina 'narodnjackih tezgarosa' odlucuje se na 4 kutije sa po 15'', jer one pruzaju manje basa ali generalno daju mnogo vise snage.
O cemu se radi?
Kad razdvojis frekvencije sa recimo 10"/2 i 15" bas binovima, ti prakticno kao da imas dvije kutije, doduse trosistemske, ali samo dvije po 15". Sa 4 bas bina od po 15" bi vec dobio ozbiljniji zvuk i jacinu koja daje neophodnu dinamiku svirci.
Pozdrav.
cincilator je offline   Reply With Quote
Star 25.01.2008, 21:15   #4
jager
Odomaćeni član
 
jager's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.06.2007
Mjesto: Subotica, Srbija
Godina: 55
Postovi: 512
Downloads: 69
Uploads: 12
Rekao HVALA: 4
Zahvaljeno 2 puta u 1 Postu
Instrumenti: Korg Triton Extreme
jager befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
jager pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Shvatio sam sta ste obojica hteli da kazete i hvala vam na odgovorima.
Izgleda da ce finalna kombinacija biti 4x 15" kutije, ipak smo mi `narodnjacki tezgarosi`, iako "za svoju dusu" i kad je kafana (polu)prazna sviramo zaista svasta...
Jos jedno pitanje: Da li bi, pored 4 kutije, dodavanje jednog bas bina koji bi se stavio negde u cosak dobilo realno poboljsanje u generalnom zvuku? Ili bi bilo previse basa?
__________________
... bolje 5 do 12 nego nijedna posle 1
jager je offline   Reply With Quote
Star 26.01.2008, 00:35   #5
marco
Odomaćeni član
 
marco's Avatar
 
Registrovan/a dana: 29.02.2004
Mjesto: Beograd / Србија
Godina: 38
Postovi: 668
Downloads: 1721
Uploads: 10
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 17 puta u 14 Postova
Instrumenti: Yamaha psr 9000
Interesi: muzika i zenske
marco befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
marco pošalji poruku preko ICQ messengera marco pošalji poruku preko MSN messengera marco pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Dobio bi ogromno poboljsanje zvuka sa tim binom na 4 kutije. Lisno sam isprobao takvu kombiinaciju. Na bas bin ide samo bas, a dvosistemac je pusten u celom opsegu koji pokriva. Neces se nikako pokajati ako uzmes/dodas i taj bas na pod.
marco je offline   Reply With Quote
Star 26.01.2008, 15:57   #6
jager
Odomaćeni član
 
jager's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.06.2007
Mjesto: Subotica, Srbija
Godina: 55
Postovi: 512
Downloads: 69
Uploads: 12
Rekao HVALA: 4
Zahvaljeno 2 puta u 1 Postu
Instrumenti: Korg Triton Extreme
jager befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
jager pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Hvala mnogo na odgovoru Marco. Eto resio si mi ovu nedoumicu sta kupiti!
__________________
... bolje 5 do 12 nego nijedna posle 1
jager je offline   Reply With Quote
Star 26.01.2008, 19:17   #7
cincilator
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 05.10.2006
Mjesto: USA
Postovi: 84
Downloads: 699
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: Roland G1000, Korg Le, XP30
Interesi: Elektronika
cincilator befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Shvatio sam sta ste obojica hteli da kazete i hvala vam na odgovorima.
Izgleda da ce finalna kombinacija biti 4x 15" kutije, ipak smo mi `narodnjacki tezgarosi`, iako "za svoju dusu" i kad je kafana (polu)prazna sviramo zaista svasta...
Jos jedno pitanje: Da li bi, pored 4 kutije, dodavanje jednog bas bina koji bi se stavio negde u cosak dobilo realno poboljsanje u generalnom zvuku? Ili bi bilo previse basa?
__________________

Bio 'narodnjacki tezgaros' ili ne, dobar zvuk se pravi na gotovo isti nacin. Naravo, razlika je da li koristis aranzer ili radis sa zivim ljudima, jer ozvucanje bubnjeva je prica za sebe.
Na ovom forumu sam barem do sada 'sretao' iskljucivo one koji koriste aranzer, pa sam sam tako i replicirao.
Ako jedan 'balkanac' odluci da zaista zivi od muzike put mu vec odredjen, jer u protivnom nece prezivjeti od svog posla. Mene su sticaj okolnosti, specificni uslovi zivota i neimanje izbora vremenom 'utjerali' na put totalnog kompromisa. Svojevremno sam iznajmljivao razglase, montirao velika ozvucenja za koncerte itd, pa ti iz licnog iskustva mogu reci da jedan bas od 15'' na malo vecem prostoru malo znaci. Ako se radi o 'kaficu' to je vec druga stvar, mada treba nastojati koliko mogucnosti dozvoljavaju da ozvucenje bude sto fleksibilnije. Poznam masu muzicara i 'narodnjaka', 'slagerasa' i 'rokera' koji su posle izvjesnog vremena prodavali te male aktivne sabvufere, jer su povecali obim transporta uz malo poboljsanje zvuka. Bas zahtijeva mnogo veci volumen od srednjih i visokih. Za 'ozbiljan zvuk' u diskoteci potrebno je najmanje 8x15''. U trosistemske kutije ja bih uradio ono sto 'Marco' predlaze, ali mozda ne i uz te koje si naveo.
Vjerujem da ces iako pogrijesis vrlo brzo sam skontat sta ti najvise odgovara, jer to je ipak jednostavna kombinacija u odnosu na 'puni bend'.
'Marco' je generalno u pravu sto se tice koristenja dvosistemskih kutija u 'fullrange' modusu, sto znaci, ne koristis skretnicu, vec gornje kutije prikljucujes direktno na pojacalo. Samo u tom slucaju racunaj na puno basa i na gotovo nimalo srednjih tonova.
Pozdrav
cincilator je offline   Reply With Quote
Star 27.01.2008, 11:02   #8
jager
Odomaćeni član
 
jager's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.06.2007
Mjesto: Subotica, Srbija
Godina: 55
Postovi: 512
Downloads: 69
Uploads: 12
Rekao HVALA: 4
Zahvaljeno 2 puta u 1 Postu
Instrumenti: Korg Triton Extreme
jager befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
jager pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Ne koristim aranzer, pravo da ti kazem nikada nisam ni radio na taj nacin. Radim sa zivim ljudima, mada vec odavno, upravo zbog jednostavnijeg ozvucavanja, bubnjar koristi Rolandove elektronske bubnjeve. Tacno, i to je kompromis. Bez dalje diskusije, drvenjaci imaju svoj nezamenljivi "smek". No, elektronce je mnooogo lakse transportovati, nema menjaze opni itditd. Jednostavno ubodes u miksetu i to je to. Necu verovatno nikada ni raditi na aranzeru. Ekipa u kojoj sam, (sve "propali rokeri", iz nuzde narodnjaci ) su drugari od detinjstva i gotovo 10 godina radimo zajedno. Nema prepirki, nema bojazni ko je i da li je drpio baksis itditd. Kako je neko rekao na ovom forumu: "ekipa k`o prst i nokat". Pored toga sto je ekipa sjajna, iako kao klavijaturista imam najbolje predispozicije za aranzersku svirku, ja se licno grozim i jezim na aranzere. Pa nije "to TO" i tacka
Aranzeristi su nastali iz nuzde kao veliki kompromis. Sa druge strane, svi clanovi mog benda (a i ja) radimo negde, muzika nam nije primarno zanimanje. Vise nam dodje kao hobi i "ventil" za opustanje od regularnog posla. Ranijih godina je bilo mnogo vise para od svirke, no vremenom se to sve vise i vise smanjuje. Pre smo imali svirke ako nista drugo onda bar svaki vikend, sad se i to proredilo... Ma nemaju ljudi generalno para, to ti je...

Bas sam se raspisao... Hocu da objasnim situaciju u kojoj se nalazimo, te da ne tezimo nekoj perfekciji u zvuku, ne zato sto nam ne treba i sto je ne volimo, vec zato sto ekonomski gledano, nismo u stanju da je sebi priustimo od svirke. Ni ovog extrema kojeg imam, nisam zaradio od tezgi, gitarista je menjao pragove pre 100 godina i tako...
Ne sviramo u prevelikim lokalima, zato verujem da ce 4 kutije i eventualno jos 1 bas bin biti dovoljni za nasu svirku.
A tebi, cincilatore, jos jednom hvala na vremenu koje si odvojio za mene.
__________________
... bolje 5 do 12 nego nijedna posle 1
jager je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
bass, binovi, ili

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 01:01


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije