Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Slobodna zona > Svaštara

Svaštara Pravo mesto za sve ono što nema svoje mesto...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 07.02.2018, 03:51   #1
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.157
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Frage Zašto kupujemo nove i skupe klavijature?

Možda pitanje iz naslova na prvi pogled zvuči jednostavno, pa čak i glupo. Svatko će reći da kupuje ili želi kupiti top model da bi imao bolji zvuk (čitaj: da mu sound bude "mastan" ). Da li je to stvarno tako i da li baš uvijek kupovinom novog instrumenta postižemo napredak u zvuku? Logika kaže; više uloženih novaca, novija generacija instrumeta, bolji sound na nastupu. Vrijedi li baš uvijek ovakav zaključak? Zašto se ponekad događa da i aranžeri iz srednjeg cjenovnog ranga mogu zazvučati bolje od onih iz top klase?

Moje je mišljenje da uvijek vrijedi uložiti u novi instrument ali samo ako se on koristi na pravilan način. Pod pojmom pravilan, podrazumjevam da se koriste (i) tvornički zvukovi koje imamo instrumentu. Prije svega mislim na ritam sekciju, bubanj i bas. U aranžerima su oni temelj i zato je vrlo bitno da se iz njih izvuče maksimum. Bez obzira o kojem se proizvuđaču radi, svaki novi model klavijature donosi veću i bogatiju bazu zvukova. Timovi koji rade na tome znaju svoj posao i siguran sam da će svaki instrument imati dovoljno materijala za svakog korisnika i vrstu glazbe koju izvodi. Postoje i oni muzičari koji traže još više, još bolji ili drugačiji zvuk. Njima je ostavljeno na izbor da sample unesu sami, da ga prilagode i iskoriste po vlastitoj želji. Ja sam čuo, možda jedan ili dva primjera da to stvarno i zvuči bolje. Sve ostalo spada u kategoriju koju ću opisati u slijedećem poglavlju.

Ako stavimo jedan te isti sample materijal u klavijaturu koja košta 1000 eura i u onu koja četiri puta skuplja, razlike u zvučnosti istih će biti minimalne. Jedva čujne. Pored toga, što je sample materijal lošiji, razlika će biti manje uočljiva. Na forumu je u zadnje vrijeme prisutna manija uspoređivanja upravo na ovakav pogrešan način. U aranžere se unose stari materijali, odreda loše semplirani u samom početku, a nakon toga još "stručno" dorađivani, smanjivani i obrađivani kojekakvim metodama pa se onda donose "mudri" zaključci kako višestruko skuplji instrument zvuči isto kao i onaj jeftini. Naravno da zvuče isto kada se koristi potpuno pogrešna metoda. Ista je stvar kada ovakvim pristupom uspoređujemo dva skuplja aranžera, KorgPa4x i Genos. Nijanse koje ćemo čuti u studijskim uvjetima bile bi potpuno zanemarive, a kada lošu snimku iz prostora dodatno skrši Youtube onda razlike niti ne postoje.

Sjetim se izjave jednog kolege od prije par mjeseci. Nakon više tjednog rada na novom instrumentu, kaže on: "Konačno sam sredio da mi PA4 radi kao i moj stari PA3. Sad konačno s njim mogu na svirku." Čudna izjava ali zorno prikazuje koliko se teško mijenjaju navike na zvuk koji smo slušali neko duže vrijeme. Mnogo je primjera kada muzičar kupi Yamahu pa onda utrpavajući setove u nju pokušava dobiti Korgov zvuk "žive svirke". Jer, nebitno je sada koja tvornički bolje radi, bitno je da je zvuk "onaj stari".
casper je offline   Reply With Quote
Star 07.02.2018, 08:59   #2
sxkn7
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 03.10.2009
Postovi: 163
Downloads: 1023
Uploads: 0
Rekao HVALA: 26
Zahvalili mu 24 puta u 22 Postova
Instrumenti: Roland Fantom G6, V-Synth GT, D-05, Korg T2EX, Ketron SD4, Yamaha Motif XF6, PSR-S770 i Stagepas 400
sxkn7 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

mislim da ovdje na forumu postoji indirektni sukob generacija. Ovi mlađi bi da zvuče i bolje od originala pa stalno traže novim klavijaturama "dlaku u jajetu". Uz takav način razmišljanja, njima naravno nikad ni jedna klavijatura neće biti 100 % dovoljno dobra. Nažalost oni ne shvataju da nije fazon zvučati isto ili "bolje" nego original nego je fazon da čovjek svira drugačije nego original odnosno da nađe neki svoj stil sviranja koji će da zaintrigira slušatelje / posjetitelje gaže.

A mi stariji smo zahvalni novim klavijaturama ovakvima kakve su jer znamo na kakvim igračkicama smo svirali kad smo bili mlađi. A tada pojma nismo imali da će danas klavijature da dostignu ovako "perfektnu" razinu, u odnosno na igračkice onoga vremena.

Ja bih i dan-danas dao gram bubrega da mogu ponovno čuti čovjeka koji je u Gradcu na moru ljeta 1988. ili 1989. svirao ELKA EH-105 dok je njegova
žena pjevala "Sanjaj me" od Novih Fosila. Ili u Omišu ljeta 1990. ili 1991., čovjek na prvom katu stalka stavio Yamahu DX7 II a na drugi kat stavio Technics-a KN800. Pored njega kolega gitarista svira i pjeva. Za njih bih dao i 2 grama bubrega da ih ponovno čujem . A sve te 3 klavijature su u poređenju sa današnjim top modelima aranžera igračke a opet su u ono vrijeme davale neku milinu zvuka koja je barem meni nezaboravna.

Eto to je to - kao što je "u rukama Mandušića Vuka svaka puška ubojita" tako i u rukama Jordan-a Rudess-a svaka igračkica od klavijatura "roka mandoljin" Dakle bolje je usavršiti neki svoj stil sviranja nego tražiti da klavijatura bude perfektna svakome - nešto što se nikada neće dogoditi...
sxkn7 je offline   Reply With Quote
Star 07.02.2018, 10:48   #3
dmmacak
Kao kod kuće
 
dmmacak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.05.2008
Mjesto: Novi Banovci
Postovi: 836
Downloads: 650
Uploads: 2
Rekao HVALA: 256
Zahvalili mu 126 puta u 122 Postova
Instrumenti: g 1000/korg pa4x/Tyros5/Sx900
Interesi: nista posebno
dmmacak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Što se mene tiče ja sam bio prezadovoljan i sa zvukom i mogućnostima Tyrosa2, ali ga je pregazilo vreme. Za 9 godina korišćenja sam klavijaturu upoznao maksimalno i rad na njoj mi je bio lakoća. Sve dok nisu počeli problemčići tastere sam menjao dva puta za tih 9 godina dirke sam isto radio dva puta. I najviše sam iz rog razloga rešio da kupim novu spravu, da imam brzi, komforniji rad i sigurnost.

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
dmmacak je offline   Reply With Quote
Star 07.02.2018, 10:57   #4
Alen P
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 18.11.2007
Mjesto: Čakovec
Postovi: 657
Downloads: 380
Uploads: 6
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 70 puta u 68 Postova
Instrumenti: Tyros 4
Interesi: Muzika, religija
Alen P befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Alen P pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Da... Prokletstvo stare elektronike i mehanike; sint kupiš, skupo platiš, popravljaš, održavaš i nakon 10 godina je ne možeš prodati. Da ne govorim da je i na neki način uvijek "sound out of date", dok gitarista kupi, skupo plati, održava i nakon 10 godina ako je gitarica održavana još uvijek može postići dobru cijenu s time da mu je sound stalno "in" još ako je dobar gitarista s Zoom 2020 može raditi čudesa.
Alen P je offline   Reply With Quote
Star 07.02.2018, 11:20   #5
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.157
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@sxkn7 - Slažem se potpuno s tobom da treba raditi na sebi, usavršavati tehniku sviranja, graditi novi repertoar. To je baza svakog glazbenika i nju je potrebno konstantno proširivati.

@ddmacak; @AlenP - Kod nas klavijaturista je uvijek prisutan problem istrošenosti instrumenta. Naša su ulagana uvijek veća, za razliku od drugih muzičara. Ali ako se možemo utješiti, postoji i ona druga strana medalje. Dobar klavijaturista uvijek ima svirke dok postoji hrpetina odličnih gitarista koji sjede doma.

Kada sam otvorio temu želio sam više istaknuti onaj tehnički dio, tj. korištenje instrumenta i način na koji to činimo. Kada već uložimo hrpu para u instrument, kako iz njega izvuči ono što nam on nudi? Ubacivanje starih okljaštrenih setova sigurno nije dobar pristup. Da li je se to radi zbog linije manjeg otpora ili je razlog negdje drugdje, trebaju razmisliti oni koji tako pristupaju.

Probao sam i ja upisivati razno razne setove "zvučnih imena", tražio sam "stari zvuk" u novoj klaviajturi, uspoređivao sve moguće opcije da zvučim još bolje i na kraju sam došao do jednostavnog zaključka. Tvornički materijal je zakon i treba ga maksimalno iskoristiti. U to sam pogotvo siguran sada kada koristim Genos ali isto to se odnosi i na ostale top aranžere od Korga do Ketrona (a gdje je nestao treći ).
casper je offline   Reply With Quote
Star 07.02.2018, 15:38   #6
Alen P
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 18.11.2007
Mjesto: Čakovec
Postovi: 657
Downloads: 380
Uploads: 6
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 70 puta u 68 Postova
Instrumenti: Tyros 4
Interesi: Muzika, religija
Alen P befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Alen P pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Dobar stari G70? Nije nestao. Jos je uvijek dobar i stari. 😁
Alen P je offline   Reply With Quote
Star 08.02.2018, 00:32   #7
dmmacak
Kao kod kuće
 
dmmacak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.05.2008
Mjesto: Novi Banovci
Postovi: 836
Downloads: 650
Uploads: 2
Rekao HVALA: 256
Zahvalili mu 126 puta u 122 Postova
Instrumenti: g 1000/korg pa4x/Tyros5/Sx900
Interesi: nista posebno
dmmacak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Meni je licno odgovaralo što sam mogao odmah da ubacim ceo moj set iz Tyrosa 2 u T5 i u roku sat vremena sam već mogao da sviram skoro opušteno. A kako odmiče vreme ubacujem sve više fabrike na ove moje postojeće ritmove. I sve bolje i bolje zvuči. Samo da mogu u toku svirke da podesavam stylove to bi bio pun pogodak. Tyros 2 verovatno necu ni prodavati on je sebe otplatio bar 50 puta. Zato sam ga i generalno sredio i cim zavrsim moj prostor za vežbanje, naci ce sebi mesto odmah pored G1000. I da dodam vezano za temu imao sam Korga pa3x, godinu ipo dana, i najviše sam bio zadovoljan kada sam namestio bubanj od fabrike. Ako nadjem snimak postaviću da se čuje kako radi fabrički bubanj i bas. Meni lično najbolji ton od svih koje sam probao.


Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока

Promijenjeno od dmmacak (08.02.2018 u 00:40 sati)
dmmacak je offline   Reply With Quote
Star 08.02.2018, 14:40   #8
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.157
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Da, Yamaha je osigurala potpunu kompatibilnost i svaki novi model svira stare materijale bez problema. To je odlična karakteristika, a tako se "stimuliraju" stari korisnici da postanu kupci novijh modela.

Drago mi je čuti da si i ti (@dmmacak) uočio kvalitetu tvorničkog materijala i da ga lagano ugrađuješ u ritmove. Za to je potrebno utrošiti vrijeme, treba imati znanja i iskustva ali svakako se isplati. Dugoročno gledajući, ovakav pritup omogućuje konstantni napredak u zvuku jer svaki novi model klavijature donosi poboljšane soundove. Kada se radi na način koji sam opisao u trećem odjeljku mog uvodnog posta, konstantno se tapka u mjestu, a napredak u soundu je minimaliziran do te mjere da kupovina novog i skupog top modela nema nikakvu financijsku opravdanost. Danas se proizvode modeli srednjeg cjenovnog ranga s dovoljno velikim RAM-om u koju možemo bez problema unijeti baš svaki set koji je razvikan na našem području. Mrcko, prcko ili brcko će bez problema stati u jednu PSR S770 (800 eura - nova) i neće ispuniti niti pola memorije. Onaj tko želi tako zvučati i tko misli da je to odličan sound, stvarno nema potrebe kupovati skupe modele od par tisuća eura. Ako ga baš smeta "plastikaner tipka", uloži još malo novaca u master keyboard i bira tipku kakvu želi.
casper je offline   Reply With Quote
Star 24.02.2018, 05:40   #9
gagan
Odomaćeni član
 
gagan's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.08.2009
Mjesto: tamo amo
Postovi: 508
Downloads: 1605
Uploads: 45
Rekao HVALA: 76
Zahvalili mu 69 puta u 67 Postova
Instrumenti: prangije
Interesi: tehnika
gagan befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

dmmacak
Kolega , to sto si reko , da ti je najbolje radio set sa fabrickim bubnjevima to si u pravu beskonacno posto , evo ja e vratih sasvirke koju sam tesko odradio , jer sam ubacio yamahin bubanj u korg pa 700 ,,,,, razocaro sam se totalno uzasno kad sam pustio baladu fabricku , osto sam bez teksta ,,,,,, tako da cu set koji mi se dopadne samo staviti fabricke bubjeve umesto oistojeceg i i cepaj
__________________
http://www.rlmusic.co.uk/rlm3/korg-ms20-vintage/

gagan je offline   Reply With Quote
Star 08.02.2018, 18:23   #10
filos
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 10.01.2018
Mjesto: Nemacka
Postovi: 18
Downloads: 296
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
Instrumenti: Korg Pa1x
Interesi: Muzika
filos ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Mislim da instrument korisniku posle nekoliko godina dosadi, pa trazi mane na klavijaturi da bi sebe ubedio da je vreme da se kupi novo. I pre 20 godina je bilo mnogo dobrih svirka i ako nismo imali tu tehniku.
filos je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
klavijature, nove, sample

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 06:49


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije