Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Korg

Korg Korg-ovci! Ovo je mesto za vas!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 23.02.2024, 08:34   #1
spale
Vredan član društva
 
spale's Avatar
 
Registrovan/a dana: 29.08.2006
Mjesto: Bačka Palanka
Godina: 54
Postovi: 177
Downloads: 1539
Uploads: 1
Rekao HVALA: 35
Zahvalili mu 5 puta u 5 Postova
Instrumenti: PA80
Interesi: muzika
spale befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
spale pošalji poruku preko MSN messengera spale pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard Pa3x kablovi mikser

Kolege,
Uvek aranzer vezem sa dva kabla pa u stereo kanal na mikseti (Yamaha EMX5014C.Sada,kada tako povezem, ton ide samo u jednu stranu.Kablovi su inace nebalansirana veza,mono banane.
Neka karakteristika Yamahe? U PA3X je namesteno da sound izlazi L+R.
Molm vas za pomoc,objasnjenje.
spale je offline   Reply With Quote
Star 24.02.2024, 18:24   #2
Vux
Vredan član društva
 
Vux's Avatar
 
Registrovan/a dana: 29.10.2012
Mjesto: Las Vegas, Nevada
Godina: 31
Postovi: 279
Downloads: 83
Uploads: 12
Rekao HVALA: 31
Zahvalili mu 41 puta u 40 Postova
Instrumenti: Korg PA3X-76
Interesi: IT
Vux ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ja sam prestao da koristim te kablove odavno, nose jako los signal i skloni su smetnjama. Uzmi XLR sa jedne strane a bananu sa druge, balansovane, banana u korg output, a xlr u dva kanala na mikseti i dobices pravi stereo, i zvuk ce biti 10 puta bolji. Ovo sam i testirao preko audio interfejsa, povezao sam prvo mono banene pa snimio, pa onda xlr na dva kanala, na mono bananama fali dosta zvucnih informacija i ima neki šum u pozadini. Jos jednu stvar posle ovog uradi, a to je panorama bubnjeva, stavi kick i dobos na centar, a ostalo razbacaj malo na L i R, npr ja sam stavio visoke tomove skroz na levo, a niske skroz na desno, i hihat i ostalo negde izmedju L i R, isto i sa gitarama i padovima, zvuci kao druga klavijatura i nema borbe za frekfencije u midu.
PS, evo jeftin kabel koji je dosta kvalitetan i nosi odlican signal bez smetnji https://i.ibb.co/4jTg1kT/IMG-8599.jpg

Promijenjeno od Vux (24.02.2024 u 18:29 sati)
Vux je offline   Reply With Quote
Star 24.02.2024, 23:08   #3
spale
Vredan član društva
 
spale's Avatar
 
Registrovan/a dana: 29.08.2006
Mjesto: Bačka Palanka
Godina: 54
Postovi: 177
Downloads: 1539
Uploads: 1
Rekao HVALA: 35
Zahvalili mu 5 puta u 5 Postova
Instrumenti: PA80
Interesi: muzika
spale befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
spale pošalji poruku preko MSN messengera spale pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Kolega Vux hvala na odgovoru.Svakako cu probati predlozenu varijantu.
Ali,ne zameri mi,ja bih da resim misteriju zasto se povezano sa dva kabla iz PA3X pa ubodeno u stereo kanal Yamahe ton cuje samo u jednoj strani?
Od kada sviram klavijature tako sam "vezao" sto svakako ne znaci da necu probati tvoj predlog.
P.S.Predlazes dva ovakva kabla iz Out L/mono i R u dva razlicita kanala na mix ?

Promijenjeno od spale (24.02.2024 u 23:11 sati)
spale je offline   Reply With Quote
Star 25.02.2024, 01:25   #4
Vux
Vredan član društva
 
Vux's Avatar
 
Registrovan/a dana: 29.10.2012
Mjesto: Las Vegas, Nevada
Godina: 31
Postovi: 279
Downloads: 83
Uploads: 12
Rekao HVALA: 31
Zahvalili mu 41 puta u 40 Postova
Instrumenti: Korg PA3X-76
Interesi: IT
Vux ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Pa moze biti vise razloga, mozda global out nije dobro podesen na klavijaturi, mozda je do podesavanja na mikseti, mozda je kabel los…
Vux je offline   Reply With Quote
Star 26.02.2024, 22:21   #5
spale
Vredan član društva
 
spale's Avatar
 
Registrovan/a dana: 29.08.2006
Mjesto: Bačka Palanka
Godina: 54
Postovi: 177
Downloads: 1539
Uploads: 1
Rekao HVALA: 35
Zahvalili mu 5 puta u 5 Postova
Instrumenti: PA80
Interesi: muzika
spale befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
spale pošalji poruku preko MSN messengera spale pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Kolega Vux,
Hvala na odgovorima i predlogu.
Tvoj predlog podrazumeva zauzimanje dva mikrofonska kanala na mikseru i to mi nije resenje.
Opet se vracam na pocetak,hocu da odgonetnem misteriju zasto se pri povezivanju klavijature sa dva nova kabla sa mono bananama u stereo ulaz na mikseti (a oni i jesu izmedju ostalog za to namenjeni),ton cuje samo na jednoj strani.U klavijaturi sve podeseno da izlazi na L+R,panorama na mikseti "na sredini".
I sto je zanimljivo to je slucaj sa kanalima 11/12 i 13/14.
A kad klavijaturu spojim jednim kablom iz L/mono u mono ulaz 7/8 ili 9/10 ton izlazi na obe strane ali je to sto se cuje mono (ako dobro razumem).
Voleo bih da resim tu misteriju ili moje neznanje.
spale je offline   Reply With Quote
Star 26.02.2024, 23:26   #6
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Izlazi ih Korga kao i stereo ulazi u Yamahi (7/8, 9/10, 1/12) su nebalansirani i korištenje XLR konektora u ovom slučaju nema smisla.

Trebaš prvo ustanoviti postoji li problem s izlazima klavijature ili je problem u razglasu. Da to provjeriš, na razlas spoji neki drugi izvor zvuka, neki MP3 player recimo. Ili jednostavno spoji mikrofon i govoreći u njega vrti panoramu na kanalu. Ako zvuk "šeće" s jedne strane na drugu, znači da rade obje strane tj, da su kutije/oba pojačala na Yamani ispravna.
Klavijaturu L spoji s jednim "mono" kablom na prvi kanal, a R u drugi kanal Yamahe. Okreni panorame 1 i 2 kanala na suprotne strane. Ako se čuju oba kanala klavijaturni izlazi su u redu.
Ako ne radi jedna strana (to je problem koji prijavljuješ) ištekaj kabl iz one strane koja radi i spoji ga na drugu stranu klavijature. Ovaj drugi ištekaj iz klavijature. Ako se klavijatura ne čuje, kabl ti je u banani, tj. neispravan. Ako se čuje, spoji i drugi kabl u klavijaturu i probaj. Ako se ne čuje ta strana probelm je u izlazu klavijature. Možda je samo softwersko podešavanje unutar postavki. Ne poznam taj dio, a ne da mi se proučavati manual. Ako je u tim podešavanjima sve OK, onda je na žalost najružniji scenarij, tj. otišao je jedan izlaz na klavijaturi.

E jesam se natipkao, a nadam se da ćeš prateći ovaj esej shvatiti što je "pjesnik želio reći".
casper je offline   Reply With Quote
Star 27.02.2024, 01:22   #7
Vux
Vredan član društva
 
Vux's Avatar
 
Registrovan/a dana: 29.10.2012
Mjesto: Las Vegas, Nevada
Godina: 31
Postovi: 279
Downloads: 83
Uploads: 12
Rekao HVALA: 31
Zahvalili mu 41 puta u 40 Postova
Instrumenti: Korg PA3X-76
Interesi: IT
Vux ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Pa3x ima balansovan output
Vux je offline   Reply With Quote
Star 27.02.2024, 07:37   #8
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Da, imaš pravo, nisam znao taj podatak. Yamaha ima nebalansirane stereo ulaze 7/8, 9/10, 11/12 i neka ne koristi njih za balansiranu vezu. Isto tako, nije poželjno koristi XLR konektor od 1-6 kanala jer se radi o mikorofonskim ulazima.
Neka na Yamahi koristi ulaze od 1-6 ali one na kojim piše B jer su oni namijenjeni signalu klavijature (LINE IN) i k ttome su balanisrani.
Znači, treba spojiti dva balansnirana TRS kabla iz klavijature na ulaz 1 i 2, panorame okrenuti na suprotne strane i onda probati.

Iako, sumnjam da će to riješiti problem jer zvuka na jednoj strani, kako kaže @spale, uopće nema.
casper je offline   Reply With Quote
Star 27.02.2024, 16:16   #9
Vux
Vredan član društva
 
Vux's Avatar
 
Registrovan/a dana: 29.10.2012
Mjesto: Las Vegas, Nevada
Godina: 31
Postovi: 279
Downloads: 83
Uploads: 12
Rekao HVALA: 31
Zahvalili mu 41 puta u 40 Postova
Instrumenti: Korg PA3X-76
Interesi: IT
Vux ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ja sam ubedjen da je ili do kabla ili do nekog settings negde, ne znam bas tu miksetu kako radi, ali jos nisam cuo da je na pa3x otisao jedan output

PS, korgov manual preporucuje iskljucivo TRS ili XLR kablove, bez obzira da li je mikser balansovan ulaz ili ne, jer ove mono banane ne prenose celu zvucnu informaciju tacno, a i uglavnom su jeftini kinezi.

PS, PS, postavicu kasnije snimak na demo, razliku u zvuku izmedju xlr i 2 mono banane, bukvalno fali 50% zvuka

Promijenjeno od Vux (27.02.2024 u 16:24 sati)
Vux je offline   Reply With Quote
Star 27.02.2024, 17:36   #10
spale
Vredan član društva
 
spale's Avatar
 
Registrovan/a dana: 29.08.2006
Mjesto: Bačka Palanka
Godina: 54
Postovi: 177
Downloads: 1539
Uploads: 1
Rekao HVALA: 35
Zahvalili mu 5 puta u 5 Postova
Instrumenti: PA80
Interesi: muzika
spale befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
spale pošalji poruku preko MSN messengera spale pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Evo i mene sa zakasnjenjem
Elem,na brzinu napravio dva kabla sa stereo bananama i eksperimentisao.
Kao sto rekoh ulazi na Yamahi 7/8 i 9/10 se ne ponasaju isto kao i 11/12 i 13/14.
Na koji nacin?
Uzmem jedan kabl ubodem u L/mono OUT na PA3x i ubodem u L u 7/8 ili 9/10 i ton ide ne obe strane.Panorama na kanalu na sredini.Da napomenem spojena je aamo jedna kutija ali prostom promenom strane na izlazu Yamahe ton se uvek cuje a i Vu metar daje signal na obe strane.Kada to isto uradim sa kanalom 11/12 ili 13/14 ton ide samo na jednu stranu.
Ista,preslikana je situacija kada kabl ubodem u R OUT PA3x !
E sad ono sto me kopka,
Kada je kabl uboden u L/mono OUT na sint i kabl uboden u L na kanalu 7/8 (ili 9/10) ton ide na obe strane.Kad obodem jedan kraj drugog kabla u sint,L OUT ton se izgubi.Ubadanjem drugog kraja u miks,recimo isti kanal kao prvi kabl samo u R ulaz ton opet ode na jednu stranu a ako taj drugi kabal ubodem u drugi kanal opet se cuje ton u obe strane i kao da prvi kabl i kanal u koji je uboden nema funkciju.

Btw,da li na Korgu ima jos neki setup za OUT osim u Global-Audio out
Tu je sve namesteno da izlazi na L+R

Promijenjeno od spale (27.02.2024 u 17:41 sati)
spale je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 09:56


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije