Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Prateća oprema > Kabliranje

Kabliranje Šeme, modeli, sistemi spajanja

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 26.11.2011, 16:36   #1
mirandess
Odomaćeni član
 
mirandess's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.09.2010
Mjesto: Mostar
Postovi: 682
Downloads: 677
Uploads: 7
Rekao HVALA: 117
Zahvalili mu 103 puta u 95 Postova
Instrumenti: Korg PA4x, Amati Clarinet b. Casio Ctk 531, Nord Electro 6D, Musicman Luke3 :)
Interesi: Sviranje
mirandess befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
mirandess pošalji poruku preko Yahoo! messengera mirandess pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard Pa2xpro usb to midi kabal

Evo ovako, javljam se sa malo drugacijom temom i pitanjem, znaci uzeo sam onaj usb to midi kabal(na slici), i sad citao sam uputstva u knjizi i neke tutorijale, skroz me to sve zbunilo, ne znam odakle da pocnem, pa cu od pocetka!!! Naime zelim praviti ritmove u cubase-u, i opcenito poslje sve sta se moze raditi sa usb to midi-jem. Eh sad, moje glavno pitanje je, sta ja trebam uradit(koje postavke podesit na klavijaturi, ako se podesavaju) i u cubase-u. Instalirao sam neki "drajver" ali opet nista. Jel spajam midi(sa usba) kabal IN>OUT(na klavijaturi), OUT(kabal)>IN(na klavijaturi) ili samo In u In, Out u Out??? Glupa pitanja ali ovo je moj prvi doticaj sa midi "hardverom" U pitanju je klavijatura Korg Pa2xpro... Znaci postavke, kako se spaja(tj. jesam li ja to dobro spojio). U cubase sam ubacio onaj .Xml dodatak za klavijaturu... HVALA PUNO UNAPRIJED SVIMA Na pomoci i odgovorima.
Dodato:
Evo nece nesto slika da mi se uploada
__________________
Tko svira notalno, propao je totalno

Promijenjeno od mirandess (26.11.2011 u 16:46 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
mirandess je offline   Reply With Quote
Star 27.11.2011, 23:54   #2
doktor87
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 29.06.2008
Mjesto: Сурчин
Postovi: 139
Downloads: 88
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 14 puta u 14 Postova
Instrumenti: KORG X5D
Interesi: Maloletnice... :))))
doktor87 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
doktor87 pošalji poruku preko MSN messengera doktor87 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Spajas obrnuto. In u Out i Out u In. Kad ubacis USB u komp trebao bi da ti prijavi hardver. E sad kako da ga nadjes u CUBASE i podesis to ne znam. Moraju kanali da ti se poklapaju u smislu ako ti je na klavijaturi Ch1 onda bi i u programu trebao da izaberes isti kanal. Toliko od mene... u CUBASE nikad nisam radio da bih mogao dalje da ti pomognem. Ali dao sam ti onsovne principe povezivanja MIDI kabla. Srecno!
doktor87 je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio doktor87 za ovaj koristan post:
mirandess (28.11.2011)
Star 28.11.2011, 00:18   #3
gogspa80
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 16.01.2008
Postovi: 424
Downloads: 1960
Uploads: 32
Rekao HVALA: 21
Zahvalili mu 40 puta u 33 Postova
gogspa80 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

koji ti je midi kabl, ja imam 2 kabla, ako ti na kablovima midi pise to midi in, onda taj stekas u midi in, a ako pise samo midi in onda ide u midi out, kada povezes i upalis klavijeture, prebacis se u program- tako je na korgu pa 80, tamo gdje ti obicno bude klavir preko cijeloga odmah odabran, gdje pravis boje. zatim otvoris cubase, odaberes new project -16 midi track seq, selektujes bilo koju traku npr midi1, i za midi in odaberes all midi input, mislim da to bude odabrano svejedno, sada si odabrao da cubase prima informacije iz tvoje klavijeture, zatim odavdje skines pod
Computer Sequencer Templates za nuendo i cubase listu instrumenata za tvoj instrument, u cubase to ucitas tako sto ides na Devices - MIDI Device Menager pa na import setup, ucitas tu ono sto si skinuo. sada mozes pod midi output odabrati pa 2x i konkretnu boju, ili set bubnjeva, tako da kada nesto programiras i pustis istovremeno cujes na klavijeturi, na pa 80 u globalu ima opcija pod midi control - Local to mozes staviti na off, kada to uradis neces cuti klavir ili bilo sta sto sviras, nego samo ono sto klavijetura dobije putem midi kabla, da te ne ometa klavir i bubanj u isto vrijeme ako sviras preko tipki od klavijeture, to je to... ako negdje zapne pisi
gogspa80 je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio gogspa80 za ovaj koristan post:
mirandess (28.11.2011)
Star 28.11.2011, 00:21   #4
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nemam pa2x pa ne mogu biti precizniji ali mogu pomoći. Uopće ti ne treba kabl USB to midi.
Uzmi običan USB kabl i s njim spoji računalo i klavijaturu. U računalo ide plosnatiji konektor (Type A), a u korga četvrtasti karj kabla (type B).

Da bi računalo prepoznalo klavijaturu potrebno je prvo instalirati driver od Korga. Njega skineš sa Korgove stranice, pripazi da driver bude za onaj Operativni sustav koji imaš instaliran na računalu. Prilikom te instalacije neka ti korg bude ugašen. Kad je driver instaliran, upali klavijaturu i sustav bi ju trebao prepoznati kao vanjski hardver.

I to je to. Sada treba podesiti Cubase da "komunicira" s korgom. Ne radim s njim, ali je pravilo da u postavkama odrediš Korga kao "tijelo", pozoveš definicije instrumenata (pronađi ih na interentu) kako bi koristio sve zvukove s Korga.

P.S. ne razumijem, što će vam klasični MIDI kabl, kad je MIDI protokol potpuo funkcionalan preko USB-a

Promijenjeno od casper (28.11.2011 u 00:23 sati)
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
mirandess (28.11.2011)
Star 28.11.2011, 18:31   #5
mirandess
Odomaćeni član
 
mirandess's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.09.2010
Mjesto: Mostar
Postovi: 682
Downloads: 677
Uploads: 7
Rekao HVALA: 117
Zahvalili mu 103 puta u 95 Postova
Instrumenti: Korg PA4x, Amati Clarinet b. Casio Ctk 531, Nord Electro 6D, Musicman Luke3 :)
Interesi: Sviranje
mirandess befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
mirandess pošalji poruku preko Yahoo! messengera mirandess pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ahaaaaaa, evo ga uspio sam, znaci restartirao sam kompjuter, spojio ono sve sa klavijaturom, in u out, out u in i evo ga radi hmmm cudo, valjda je to zato jer ja nikad ne gasim laptop samo ga poklopim da "spava", sad sam ga restartirao i radi, samo latencija je ubij boze sacuvaj, ja stisnem dirku na klavijaturi nakon mozda pola sekunde tek tamo se cuje na kompjuteru... Hmmm cudno, a imam isto problem i oko ove situacije, naime evo isjekao sam jedan midi fajl, i spremio ga, i sada poredao sam sve instrumente(9 bas,10 bubanj,11 perkusije,12....16 acc-ovi) i sad kad sam htio uraditi import smf u pa2x-u nije mi se htjelo importovati u ritam koji sam htio staviti u intro.... Zasto? Radio sam prema tutorijalu postovanog kolege keyboards( demo style to midi) a tu je i objasnio da se moze importovati midi fajl(smf) i od toga napraviti ritam, ali ja sam ga isjekao i ubacio i opet nece...(takodjer sam uradio rename I1-CV1 jer sam mislio da je do toga, ali opet nista...) ne znam kako da vam objasnim, idem record mode(onaj prazni bez icega)>menu>import>smf execute i to je to, ali kad se vratim da preslusam ritam nigdje nista nema.... (znam da sam fulio pitanje gdje cu da postavim ali evo..). Nece slika da mi se upload-a izbaci mi nesto 400error bla bla bla.... sto se tice kabla(postavljam link sa slikom jer se moja originalno uslikana nece da upload-a)

Highslide JS

Jos samo latenciju da malo popravim i super Inace evo malo sam se "sekao" sa bojama sa kompjutera, i zadovoljan sam, samo eto jos te ritmove da naucim fino slagat... Hvala puno decki na odgovorima. Hvala gospa80 skinuti cu to i instalirati, ako nesto ne uspije javim se.... HVALAAAAAAAA
__________________
Tko svira notalno, propao je totalno
mirandess je offline   Reply With Quote
Star 28.11.2011, 21:00   #6
Ace
White Noise
 
Ace's Avatar
 
Registrovan/a dana: 20.08.2009
Mjesto: Skopje, Makedonija
Godina: 33
Postovi: 1.693
Downloads: 1229
Uploads: 32
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 367 puta u 330 Postova
Instrumenti: Korg
Interesi: Muzika, Informatika, Matematika, Fizika, Elektronika...
Ace ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@mirandess
Za da kontrolises latenciju instaliraj ASIO4ALL.
A sto se tice opcije Import SMF u korga, koliko se secam fajl mora da bude u Midi 0 format. Proveri da ne memorises slucajno kao Midi 1 ?!
__________________

Evil is just a point of view

Ace je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Ace za ovaj koristan post:
mirandess (29.11.2011)
Star 28.11.2011, 21:22   #7
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Pokušaj s Asio driverima kak savjetuje Ace iako sumnjam da će to riješiti tvoj problem jer mi se čini da je veliko kašnjenje u pitanju. Ne spominješ o kojoj se zvučnoj kartici radi ali predpostavljam da je neka implementirana u matičnu s laptopa. Bez obzira na to, mislim da je problem u kablu koji koristiš.
Kao što sam već rekao prije, upotrijebi obični USB kabl, ne ovaj USB to MIDI. Iskoristi neki od printera ili drugog vanjskog uređaja. Plosnatiji utor stavi u laptop, a četvrtasti u klavijaturu.
Mislim da će to rješiti ove probleme koji se javljaju. I upamti, nakon svake instalacije drivera (bilo kojih) napravi restart računala i onda kada te sustav na to ne upozorava.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg asv628.jpg (9,1 KB, 2x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
mirandess (29.11.2011)
Star 28.11.2011, 23:38   #8
Ace
White Noise
 
Ace's Avatar
 
Registrovan/a dana: 20.08.2009
Mjesto: Skopje, Makedonija
Godina: 33
Postovi: 1.693
Downloads: 1229
Uploads: 32
Rekao HVALA: 15
Zahvalili mu 367 puta u 330 Postova
Instrumenti: Korg
Interesi: Muzika, Informatika, Matematika, Fizika, Elektronika...
Ace ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ne verujem da ce resiti problem sa ovaj USB kabal. Ja sam povezivao sa USB kabal pa sam imao latenciju. Nisam bas iskusan da kazem konkretno, al u vecinu slucajeva na konfiguracije sa integrisana zvucna karta latencija je neizbezna. Mada je kolega @yamahapassion radio na mali laptop sa USB to midi kabal tako sto je vukao semplove a konfiguracija radila ubitacno .... ima kod njega u Demo.
__________________

Evil is just a point of view


Promijenjeno od Ace (28.11.2011 u 23:39 sati)
Ace je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Ace za ovaj koristan post:
mirandess (29.11.2011)
Star 28.11.2011, 23:46   #9
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Treba pokušati. Nisam radio s Korgom, ali technics KN7000 povezan s laptopom radi bez osjetne latencije. Isto tako i Tyros (probao sam sve modele) Ovo govorim iz iskustva. Radio sam isključivo s MIDI podacima. Vjerojatno bi audio malo kasnio, ali midi ima vrlo malu količinu podataka i ne bi se kašnjenje smjelo osjetiti.
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
mirandess (29.11.2011)
Star 29.11.2011, 00:55   #10
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Prakticno nema nikakve cujne latence kod USB to Midi protokola. Kazem prakticno jer teorijski latenca uvijek postoji ali ona je toliko mala kod midija da se ne moze primjetiti. Kod njega je najvjerovatnije windows lose kofiguriran a jos vjerovatnije kompjuter iz nize klase i to su jedini razlozi sto ima latencu. Ljudi se zavaravaju uvijek iznova sa tim da mogu upotrijebiti bilo koji kompjuter za muziku. U najvecem broju slucajeva.. nece to da moze... zato i dolazi do ovakvih nebuloznih problema. Kod onoga koji uspije na sporetu od kompjutera da ipak dobije neki zadovoljavajuci rezultat, taj je samo imao mnogo srece koje nije ni svjestan. U te jeftine kompjutere, laptopove se pakuju najmizernije moguce komponente jer su i najeftinije a znamo svi od cega se pita ne pravi, e... desi se ponekad da pukim slucajem zaluta u taj kompjuter komponenta (USB ili FireWire chip) koji bas odgovara audio karti ili USB to Midi interfaceu i to funkcionise bar priblizno dobro ali to je taaaaaako rijetko da nije vrijedno ni spomenuti ga.

Promijenjeno od tranzit (29.11.2011 u 00:57 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
mirandess (29.11.2011)
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 08:57


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije