Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Korg

Korg Korg-ovci! Ovo je mesto za vas!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 15.02.2021, 17:03   #1
mirza_king
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 11.07.2007
Postovi: 8
Downloads: 421
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvaljeno 2 puta u 1 Postu
mirza_king befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Kako se prave terce na Korg PA serijama(video)

Uputstvo kako se prave terce na PA serijama, a radi i transpose bez problema.

https://youtu.be/FGV0UWJmiZE

Skoro svakodnevno neko trazi upute kako napraviti terce. Evo napokon sam postavio video onoga sto sam davno objavio na forumima, mozda je ovako lakse. Ove terce rade i sa transpose

Detaljno, sa dodatcima:

E ovako, ima tu par caka, vidio sam dosta gluposti na netu i youtube i tesko da je neko objasnio pravi nacin i da to radi ko bombona i tacno ko sat, nekako vazda nesto fali. Ja sam napravio odlicne molske i durske donje terce, druge mi i ne trebaju jer sviram narodnjake tako da te harmonijske gornje ove one su meni bezkorisne. Ovaj nacin radi na svim Korg PA aranzerima, ja sam probao na pa800, pa3x i pa4x i fazon je isti.

Prva stvar, moras da izaberes koje ces zvukove koristiti u terci, za lakse objasnjenje recimo koristis DX 11 kao ime zvuka:

Moras napraviti izmjene na tom zvuku ali uvijek imaj u vidu da moras taj modifikovani zvuk snimiti kao poseban zvuk u nekom od praznih prostora sto imas.

Potrebno je da napravis DX 11 FIX zvuk i DX 11 Terca zvuk.

Fix pravis tako sto na opciju Sound i nadjes taj prvi lead zvuk koji ce ti biti, znaci u ovom slucaju DX 11, ides na MENU - PITCH i kliknes na FIXED SCALE. Ako imas vise osciliatora, moras na svaki osciliator posebno kliknuti i isto zakaciti FIXED SCALE, ovo nesmijes zaboraviti jer ti nece jednako raditi. Kad si to uradio onda snimis tu boju na prazno mjesto gdje imas kao DX 11 FIX, i to ti je prvi glas ili vodeci ton.

Druga stvar je da promjenis tonalitet u transpose na originalnom dx 11 zvuku, znaci opet isto ides na SOUND izaberes DX 11 i onda u Basic - OSC Basic i u Transose stavis +4, znaci opet isti fazon sa osciliatorima, na svakom osciliatoru moras uradit isto inace nece to bit to. Kad zavrsis to sve snimis taj zvuk pod DX 11 Terca.

Bitna stvar je da ove iste zvukove DX 11 FIX i DX 11 Terca koristis i za molsku i za dursku tercu, znaci nema mjenjanja, samo se scala mjenja.

Ako hoces da imas 3 zvuka, dva vodeca lead zvuka i jednu tercu odna napravis dvije boje koje su FIX, a mozes i sa jednom kako god.

Znaci sto se pripreme tice to je to, sada uzmes neki performance, nebitno koji, samo da ima fine efekte i sve sredjeno i u taj performance ubacis na UP1 DX 11 FIX a na UP2 DX 11 Terca, UP3 stavis na MUTE ako ga neces koristit, ako si napravio jos jednu boju za fix ili tercu stavis je na UP3.

E sad, user scale, imas dursku i imas molsku.

Slike sam postavio ovdje da ne pisem ovdje sad koji je koji ton, samo pogledaj sliku i to ti je to, jedna je molska jedna durska.

Znaci na toj performansi kad si vec izabrao boje koje si modifikovao, ides na SUB SCALE(vidis na slici gdje je) i izaberes USER SCALE i Akord/Tonalitet koji hoces, na primjeru su Edur i Amol, napravis ove dvije i kako mjenjas za ostale je samo mjenjas tonalitet/akord u user scale koji hoces, znaci ako hoces A, D, G, B itd. i snimas svaku performansu po imenu kao npr. DX11 Edur, DX11 Amol itd.

NAPOMENA: Svaki zvuk koji se koristi u toj performansi mora biti ili FIX ili Terca, ukljucujuci i neki Strings ili sta vec koristite na lijevoj ruci. Znaci mogu biti dvije terce i prima, ili dvije prime i terca, plus lijeva ruka, znaci sve te boje morate u Soundu srediti.

I DA, ove terce rade perfektno i ako koristite TRANSPOSE funkciju, sto je super, znaci slobodno napravis recimo tercu iz Edur i transpose na Gdur ako hoces na klavijaturi svira ko bombona.
mirza_king je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, mirza_king, za koristan post:
cleaner (01.03.2021), Raf.Recording (15.02.2021)
Star 01.03.2021, 16:16   #2
Landison
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 24.02.2017
Postovi: 254
Downloads: 148
Uploads: 0
Rekao HVALA: 112
Zahvalili mu 29 puta u 28 Postova
Instrumenti: Korg Pa4x
Landison ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Druga i ujedno jednostavnija opcija (barem kod Pa4x) : ne ulaziti u Sound Mode već istu radnju(+4) napraviti u Ensemble-Dual modu.Na taj način "ne trošimo" ,bespotrebnim sejvanjem, dva dodatna Sound mjesta nego dobiveni seting samo dodijelimo određenom Keyboard Setu odnosno Perfomance-u!
Landison je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Landison za ovaj koristan post:
cleaner (01.03.2021)
Star 01.03.2021, 19:36   #3
cleaner
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 05.12.2016
Mjesto: Beograd
Godina: 57
Postovi: 232
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 90
Zahvalili mu 33 puta u 32 Postova
Instrumenti: klavijature, harmonika
cleaner ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Jel vazi isto i za pa3 ?
cleaner je offline   Reply With Quote
Star 01.03.2021, 21:51   #4
Landison
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 24.02.2017
Postovi: 254
Downloads: 148
Uploads: 0
Rekao HVALA: 112
Zahvalili mu 29 puta u 28 Postova
Instrumenti: Korg Pa4x
Landison ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Da ,može...pogleda sam manual i šta se tiče terci sve je isto!
Landison je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Landison za ovaj koristan post:
cleaner (01.03.2021)
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 13:57


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije