Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Sistemi

Sistemi Kompletni sistemi za ozvučenje... Kombinacije...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 01.02.2018, 09:48   #11
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Držanje zvučnih kutija na bini ponekad rezultira mnogo lošijim zvukom na način da duboki tonovi dominiraju i kvare zvučnu sliku. Ako je pozornica zidana i čvrsta obično je OK ali ako se radi o fiksno postavljenoj bini izrađenoj od drveta i koja je šuplja, to može stvarati probleme. Neugodno "dumljenje" dubokih je tada pogotovo izraženo jer bas kutija stoji direktno na površini, tj. jednoj velikoj rezonantoj kutiji. Zato obrati pažnju na ovaj detalj prilikom postavljanja kutija.

Gornje kutije su kod EVOXa smještene na podesivim šipkama i po potrebi se mogu podići dovoljno visoko da budu iznad glava plesača. Uostalom, prigušenje zvuka koje nastaje uslijed ljudi ispred zvučnika, a koje spominje @marijanmilosevic, je više-manje prisutno i kod konvencionalnih zvučnika pa te to uopće ne treba brinuti.

Dobro se proveselite za fašnik i vjerujem da će na vatrenom krštenju EVOX ispuniti vaša očekivanja.
casper je offline   Reply With Quote
Star 01.02.2018, 09:59   #12
kiwi
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 10.01.2018
Postovi: 8
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvaljeno 2 puta u 1 Postu
kiwi ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Bine su u večini zidane i dovoljno velike. Vatrogasni domovi i slične sale.
Evox je na podesivim šipkama da, i mislim, da u namanji visini je oko 220cm visok. A sam satelit je 87cm. Tako da več normalno je težko, da neko blokira celi satelit. Kod maui 28 to se moglo lako dogoditi.

Može se ga podesiti više ali neznam šta se onda desi sa zvučnom slikom kad je satelit dalje od bas-a? To ču morati stestirati.

Hvala.
Kad dobijem robu i isprobam je napisat ču ovdje izvještaj.
kiwi je offline   Reply With Quote
Star 26.02.2018, 13:07   #13
kiwi
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 10.01.2018
Postovi: 8
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvaljeno 2 puta u 1 Postu
kiwi ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Reden

Pozdrav!

Evo što sam obečao, obečao sam. Pošto je bilo nevrijeme za fašenk (snijeg) dostavna služba nije mogla isporučiti evox-e na vrijeme, pa smo morali svirati na stari razglas. Ali smo prošli vikend imali šansu da istestiramo nove kutije.
Što da kažem. Vokali su zaista fantastični. Isto harmonika. Nisam imao ni malo osječaj da nešto fali u spodnjem frekventnem području vokala. Sistem je zaista glasan, tako da imamo dosta rezerve. Sviralo smo još sa starom miksetom yamaha MG16XU. U potpunosti je ispunio naša očekivanja i još ih je nadmašio. Par ljudi je pitalo kakav imamo to sistem i pohvalilo razločnost (ne znam kako bi to kazao na vašem jeziku). U glavno u celom placu su vokali bili vrlo dobro razumljivi. Znam pošto sam daljinskim micom hodao po prostoriji tekom animacije, igara i povezivanja programa.
Portabilnost je prva liga. Kod kuče moram da bas binove sam utovarim ali na svirki mi kolega pomaže. Zašto bi mučio samo svoja leđa . Bas bin ima tačno 28 kila. A satelit 8 Kg. Kad satelit spremiš u torbu, ima ta torba još mjesta za podesivu štangu i kabel kojim satelit povežeš sa basom. Tako ima torba sa satelitom, štangom i kabelom 10kg. Sve to mi ide u moju škodu octavia karavan.

Šta se tiče blokade satelita kad netko stane pred njega. Satelite smo dignuli tako da je je bio ceo sistem visok oko 2,5 metara. Nema šanse da blokiraš celi satelit.

Kao rekoh, kod Maui 28 to je lako moguče.

U glavnom.... prezadovoljni.... Sad još samo da dobijemo na probu behringer x32 producer pa da vidimo.

Pozdrav
Grafički Fajlovi
File Type: jpg 20180224_192300.jpg (77,3 KB, 284x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg 20180213_135228.jpg (43,7 KB, 293x skinuto)
Highslide JS
kiwi je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, kiwi, za koristan post:
Landison (26.02.2018), milepsr (08.03.2018)
Star 01.03.2018, 12:45   #14
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Drago mi je da su kutije ispunile vaša očekivanja.
Vidjet ćeš da će digitalni mixer dodatno unijeti novu dimenziju zvuka, pogotovo u kombinaciji s ovim boxovima.
casper je offline   Reply With Quote
Star 07.03.2018, 08:25   #15
kiwi
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 10.01.2018
Postovi: 8
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvaljeno 2 puta u 1 Postu
kiwi ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Hvala vam na razgovoru. Kad probamo ozvučenje na više različitih prostorija i kad još promjenimo mikser, napisat ču još neki izvještaj.

Pozdrav
Boštjan
kiwi je offline   Reply With Quote
Star 05.05.2018, 02:40   #16
siljabas
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 11.05.2014
Postovi: 16
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
siljabas ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od MarjanMilosevic Pokaži Post
Da, ja koji "navodno" ima iskustva za zvucnicima tvrdim odgovorno da je "koncept" tih od pre 30 godina i ovih danas potpuno isti.
Modernije su komponente, moderniji je izgled, sustina je ista.
A ti koji smatras da znas bolje, evo objasni nama laicima koja je razlika.
Lokal moze biti i za 20 ljudi, onog trenutka kad neko stane ispred zvucnika, ostalih 19 ljudi nece cuti taj zvucnik jer ce biti blokiran.
Dali se sad razumemo???
Uz duzno postovanje forumasu koji je posegao tako daleko da bi dobio sto verodostojniji odgovor,ja bih isto dodao da postoje r azlike obzirom da je na nekadasnjim stapovima pisalo EHOLETE a danas DYNACORD...sto bi rekli,sve je isto samo njega nema...
siljabas je offline   Reply With Quote
Star 05.06.2018, 00:30   #17
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Maui 28 g2

Želio bih podijeliti dojmove i moje viđenje sistema MAUI 28 G2. Do sada sam svirao na JBL612M i kombinirao ih sa basevima EV ZXA1-Sub ili po potrebi s jačim modelima poput SBA 760 ili Cerwin-Vega P1800SX ako bi bilo 200-300 ljudi. Inaće, radim kao duo i na 80% mojih svirki ima od 80 do 100 uzvanika. Tada sam nosio JBL612 i EV ZXA1-Sub i primjetio sam da basovi nemaju onu kvalitetu koju očekujem, dok su gornji JBL-i istovremeno iskorišteni na pola. Pogotovo je to došlo do izražaja nakon što sam kupio Genosa koji ima nešto drugačiji frekventni opseg od mog starog Tyros 4. Genosov Revo bubanj je dublji po štimu, širi i prostraniji, što EV ZXA1-Sub jednostavno nije svirao kako treba. Veći bas binovi koje sam naveo su imali mnogo bolju zvučnu sliku ali jednostavno više ne želim vucarati kutije teške 30-40 kg.

I tako sam krenuo u potragu za novim ozvučenjem. Odlučio sam da će to biti neki od sistema koji se spominju u ovoj temi. U startu je favorit bio MAUI 11 G2 jer sam ga imao priliku probati. Pored toga, na njega sviraju neki moji prijatelji i svi redom su veoma zadovoljni. Ipak, želio sam ispitati i druge opcije kako bih bio siguran da neću fulati u odabiru. Nakon "detaljne analize", preslušavanja, probavanja po dućanima i čitanja recenzija na netu, donio sam odluku da je MAUI 28 G2 najoptimalnije rješenje. Iako vjerujem da bi i manji model 11 bio sasvim dovoljan i dobar, prevaga za 28-icu je došla jer je teži za neznatnih 5 kg po jednoj strani, jer ima duplo veću snagu (barem kako piše na papiru), jer ima dvostruko više zvučnika, a samo je 25% skuplji. Mogao sam ga kupiti i u našim dućanima ali sam ga na kraju naručio iz Frankfurta gdje me je izašao par stotina eura jeftinije. Hvala i ovim putem prijatelju koji mi je u tome pomogao, a znam da on čita ovu temu.

Prvi su dojmovi na svirci bili više nego odlični. Mislio sam da će biti potrebno određeno vrijeme za "prilagođavanje uha" ali taj sound mi je sjeo odmah i na prvu. On jest ponešto drugačiji od mog starog ozvučenja ali ne u negativnom smislu. Zvuk je kompaktan, pun i precizan. Čini se kao da mu nedostaje oštrine ali taj dojam je vjerojatno prisutan jer uho očekuje onaj stari JBL sound. Sada je lakše pjevati, a vokali su čišći i jasniji. Aranžer se čuje bolje, preciznije, a posebno mi se dojmio zvuk bas gitare koja ima bolju definiciju, tj. dionica koju ona svira se jasnije razaznaje. Kada su stupići smješteni iza i ako su udaljeni par metara od mene, zvučna kontrola onoga što se svira i pjeva je odlična. Kutije mogu stajati i neposredno uz moj bok jer je mikrofonija svedena na minimum. U oba slučaja se čujem vrlo dobro i nije mi potreban nikakav monitoring. Kada se zvuk sluša s druge strane prostorije, omjer frekvencija je gotovo uvijek isti bez obzira da li sustav svira tiho ili glasno. To je ono što me ugodno iznenadilo u odnosu na moje prijašnje ozvučenje gdje su se srednji i visoki lagano gubili s udaljenošću. Iz pozicije muzičara na bini, pojačavanje razglasa sam doživio na drugačiji način nego kod mog starog ozvučenja. Podizanjem master volumena se čini kao da ga nisam dovoljno pojačao bez obzira na to što se potenciometar nalazi pri samom vrhu, a led indikatori lagano ulaze u crveno. Naime, čuje se da sustav svira glasnije ali doživljaj zvuka u uhu nije agresivan. Nema onih prštećih srednjih i visokih koji su me na metar od mojih starih JBL-a ponekad znali iritirati. Specifično je i to da na bini nema izraženih bas frekvencija koje čujemo samo mi muzičari dok je u sali bas taman onakav koliko ga i treba biti. Sada je taj omjer isti bez obzira iz koje pozicije slušamo ovaj duboki spektar. Fenomen koji sam opisao, a to je da se muzičaru sustav ne čini dovoljno glasan i da nema "bas druka", očito je najvažniji razlog što se nekim ljudima ne sviđaju ovakvi sistemi. Meni osobno ova karakteristika itekako odgovara jer sada imam odličnu kontrolu sounda dok sviram. Sa MAUI sam nastupio 4-5 puta u različitim uvjetima i još jedino preostaje da ga postavim na otvoreni prostor pred 200-300 ljudi pa da vidim kako onda "diše". To je svirka na moru gdje ljudi ležerno šeću rivom i gdje im nije bitna buka koja se mora postići u nekim zamračenim disko klubovima sa treš glazbom. Prijašnjih godina sam taj posao odrađivao s navedenim jačim basevima i tada je to bilo dovoljno glasno. Ako mi ovog ljeta organizator ponovo potvrdi angažman za 2019., znači da je MAUI 28 G2 prošao test i da sam miran neko duže vrijeme što se ozvučenja tiče.

Tehničke karakteristike možete i sami pronaći na gornjem linku, a ja bih još spomenuo neke praktične detalje koji ne pišu "u knjizi". Sviđa mi se što na gornjoj ploči postoje dva potenciometra od kojih jedan pojačava cjelokupan sistem dok je drugi namijenjen samo za bas zvučnike. Njime lijepo možemo dozirati omjer basa u cjelokupnoj zvučnoj slici. Neki korisnici su dali primjedbu da štiftovi gornjih zvučnika ponekad zapinju i da teško ulaze. Treba imati grif kod slaganja i stupić laganim pokretima pozicionirati što okomitije na donji utor. On će tada sam sjesti u njega. Treba obratiti pažnju na to kada se prvi put raspakiravaju kutije da ne ostane otrgnuta tanka folija na spomenutim štiftovima. To mi se dogodilo ali na sreću komadić folije nije završio u utoru jer bi sigurno poslije stvarao problem. Stupići su stabilni ali imaju karakteristiku da se lagano ljuljaju kada ih pogurnete. To je dobro jer gost koji bi se pokušao osloniti na stup ne osjeća sigurnost prilikom pridržavanja. Bez obzira na to, planiram nabaviti tanku usku zastavicu s oznakom Radioaktivno koju ću objesiti na stup, pa neka žuto crna oznaka odvrati sve one kojima je potreba da se malo pridrže dok škicaju da li sviram ili puštam matrice. :-) Preporučujem da se kupe originalne torbe jer su izrađene od kvalitetnog materijala, a postoji i dodatna zaštita za već spomenute štiftove gornjih stupića kako se u transportu ne bi oštetili.

Promijenjeno od casper (05.06.2018 u 08:39 sati) Razlog: sitne korekcije
casper je offline   Reply With Quote
Star 05.06.2018, 12:52   #18
Alen P
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 18.11.2007
Mjesto: Čakovec
Postovi: 657
Downloads: 380
Uploads: 6
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 70 puta u 68 Postova
Instrumenti: Tyros 4
Interesi: Muzika, religija
Alen P befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Alen P pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Caspere, koliko ljudi bi u zatvorenom prostoru mogao pokriti s dva takva stupa?
Alen P je offline   Reply With Quote
Star 05.06.2018, 13:04   #19
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Za dva tjedna imam svadbu od 150 ljudi i to će sigurno proći bez problema. Tada ću moći procjeniti kolika je još rezerva ostala.
Za usporedbu, u kombinaciji PRX612 + Cerwin-Vega P1800SX sam bez imalo problema svirao za 450 ljudi. U zatvorenom prostoru moraš računati da kvalitetno treba pokriti samo prostor plesnog podija. Kakav je potencijal za par MAUI28 G2? U mom slučaju će vrijeme pokazati ali u mnogome ovisi i to što se svira, kome se svira i što muzičar očekuje od sounda.
casper je offline   Reply With Quote
Star 05.06.2018, 18:27   #20
ffb
Kao kod kuće
 
Registrovan/a dana: 13.01.2015
Mjesto: HR-Osijek
Postovi: 805
Downloads: 25
Uploads: 0
Rekao HVALA: 22
Zahvalili mu 115 puta u 105 Postova
ffb ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Pozdrav svima znanima i neznanima.Javno cestitam prijatelju i kolegi Casperu na super dobroj kupovini i zelim mu ovim putem javno pozeljeti mnogo dobre svirke i uzivanja sa novim „štapovima“.
Da neduzim vise sa zeljama i cestitkama vracam se na temu.Davno sam vec pisao o tim cilindricnim sistemima i u protekle dvije godine stekao razna iskustva sa njima.Nisu dovoljno zastupljeni na nasim prostorima iz mnogih razloga.U vecini slucajeva razlog je nepovjerenje,nemogucnost isprobavanja, razne sugestije i slicno da ne nabrajam vise.Kao i za sve ostalo vrijedi pravilo osobno isprobati,cuti i odluciti dali je to TO.
Oko godinu dana sviram na 2x Maui 11 G2 i extra sam zadovoljan.
Sviram aranzer,ponekad sam ili sa pjevacicom ili gitaristom.
Prostori su razlicite velicine od kafica, restorana do prilicno velkih sala i do sada nisam imao problema sa manjkom snage.Svirke su razlicitog tipa i razlicitog repertuara.Slike od par lokacija biti ce postavljene naknadno.Vatreno krstenje i prva velika sala ( do sada najveca)gdje sam svirao na Maui 11 G2 bili su Njemacko—Ruski svatovi sa oko 150 ljudi .Znam da 150 ljudi nije neki veliki broj ali sala je bila velicine 35x 25 metara visina nepoznata(10—15 ???)Dakle u tu salu bi stalo mnogo,mnogo vise ljudi sa istom snagom/ decibelima.A takdjer sam svirao u nesto manjim salama u Njemackoj zvanim Bürgerhaus gdje je bilo 250—300 ljudi, i to isto bez ikakvih problema,.Dakle sa mojim dosadasnjim iskustvom koje sam stekao koristeci Maui 11 mogu sa velikom sigurnoscu reci da sa dva Maui 28 G2 bez ikakvog straha idu svirke do 400—450 ljudi.Naravno koncert na Maksimiru, Marakani ili Sabacki vasar ispod satora za 1000 ljudi ne dolazi u obzir haha.
Ali ako bilo kada i u bilo kojem slucaju treba dodatna snaga i druk to se rijesi na vrlo jednostavan nacin posebno na Maui 28 G2.
Maui 11G2 ima mogucnost slanja signala( cijelog spektra) u neki dodatni aktivni bas bin ili aktivnu kutiju i dodatno pojacati decibele/ snagu.Medjutim Maui 28 G2 ima mogucnost 1—system out ( npr.samo za aktivnu kutiju od 120 hz pa na gore)ili sub out( za dodatni bas bin sa ili bez skretnice i salje signal do 120 hz) tako da nije bitno dali aktivni sub ima ili nema aktivnu skretnicu ugradjenu.
Takodjer bez obzira na brojke koje su navedena u pratecem materijalu Maui 28 G2 ima oko 20—tak posto vise snage nego Maui 11 G2.
Kako sam vec ranije pisao do sada nisam imao potrebe nista dodavati ni pojacavati i svatko tko razmislja o nekoj promjeni neka sam razmisli —najbolje isprobati sam.
Sistem je lagan, brzo se montira, nije toliko skup —maximalno cuva ledja i sound je jako dobar.Da napomenem nesto sto svi znamo ,klasicni sistemi su relativno veliki,teski, mnogo kablova,skretnica itd itd — i kao uvijek ista prica ; gosti u prvim redovima imaju krvarenje u usima i redovno uzimaju bolovanje poslije feste a oni koji su bili dalje culi su ili nista ili eventualno samo visoke tonove.Sa ovakvim stapovima postize se da svi jednako cuju i nikome ne krvari iz usiju.Uz relativno malu razliku u glasnoci na 5, 10 ili 30 metara.Da ne izmisljam vise „toplu vodu“ probajte i uvjerite se sami.
P.S—slike dolaze malo kasnije( majstor momentalno gletuje i nema vremena)
Za dodatne informacije p.p.,Whatsapp,Viber
Pozdrav
Grafički Fajlovi
File Type: jpg ld mai 28 01.JPG (147,5 KB, 186x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg ld mai 28 02.JPG (157,5 KB, 178x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg ld mai 28 02a.JPG (162,6 KB, 176x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg ld mai 28 02b.JPG (153,4 KB, 179x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg ld mai 28 02c.JPG (165,9 KB, 174x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg ld mai 28 03.JPG (167,4 KB, 172x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg ld mai 28 04.JPG (130,0 KB, 170x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg ld mai 28 05.JPG (113,2 KB, 175x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg ld mai 28 06.JPG (134,4 KB, 180x skinuto)
Highslide JS

Promijenjeno od casper (05.06.2018 u 21:31 sati)
ffb je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 10:17


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije