Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Prateća oprema > Stalci

Stalci Stalci za klavijature, zvučnike...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 13.03.2014, 00:39   #11
zeljko_mo
Vredan član društva
 
zeljko_mo's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.01.2009
Mjesto: MoStar:)
Godina: 35
Postovi: 221
Downloads: 557
Uploads: 2
Rekao HVALA: 26
Zahvalili mu 23 puta u 17 Postova
Instrumenti: sve!
zeljko_mo befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
zeljko_mo pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

imas i opciju sa Proelovim stalkom KK20... dobro je visok, samo sto je čelični i ubij bože težak ko sa djavo... ja ga prodo mirandesu za 25€ ... za 3 klavijature bio... ili pravi...
__________________
izvini brate, al nemaš pojma!
zeljko_mo je offline   Reply With Quote
Star 13.03.2014, 01:29   #12
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Dell, kad bi imao spider, samo "pauku produžiš noge" (cca2 metra okrugle aluminijske cijevi) i eto ti 10 centimetara koje ti nedostaje.

Imaš i drugu opciju, ostavi stari stalak i kupi si lijepu udobnu gažersku stolicu. Leđa će ti biti zahvalana, a vene nakon deset godina neće iskočiti.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg spider1.jpg (18,7 KB, 104x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Star 13.03.2014, 01:58   #13
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

To je najbolji moguci savjet. Ma koliko se trudio da razumijem, nisam u stanju... zasto ljudi uopste sviraju stojeci !!!!!
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 13.03.2014, 02:19   #14
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Nece meni noge otic od stajanja za klavijaturom, za to ce se pobrinut stajanje sa harmonikom s kojom su mi cesce tezge
Inace, sto se tice stajanja dok se svira, zestoki sam protivnik, a narocit mrzitelj toga. Posto na mom geografskom podrucju, u publici ni 1% ljudi ne zna kako se svira nego im je bitno sve ostalo sto nema veze sa svirkom, tipa osvjetljenje, izigravanje klaunova na bini, te vezanje pjesama bez pauza izmedju njih, stajanje bi kod nas znacilo "neozbiljno shvata svoj posao".
Mislim da bi po istoj analogiji ja mogao za njih rec da neozbiljno shvataju svoje prejedanje i lokanje jer sjede za kafanskim stolom, zar ne?
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 13.03.2014, 02:33   #15
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

U stojecem polozaju covjek jednostavno nema onoliko kontrole nad instrumentom (misli se ovdje na aranzer) kao u sjedecem. Znamo sta sve treba da kontrolise muzicar koji svira aranzer, pogotovo ako radi sam (k'o vuk), sto je najcesci slucaj. Odmah je otezano upotrebljavanje Expression pedale, a i ostalih pedala (start, stop, fill...) ako ih ima, pa je polozaj ruku na klavijaturi veoma neprirodan i otezava sviranje, zatim ako se ima jos jedna klavijatura, to je tek otezavajuca okolnost jer se nema pregled nad njom, na stranu sto zabole noge, a i ruke, mnogo prije nego u sjedecem polozaju. Medjutim i pored toga, bar 70% muzicara stoji dok svira aranzer, valjda da se bolje vide... sta li ?
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 13.03.2014, 02:41   #16
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Sve je točno što si naveo, sviranje instrumenta s tipkama zahtjeva sjedeći položaj, barem kada se gleda iz ugla biomehanike.
Međutim, ako isti muzičar i pjeva, onda sjednje ima kontra efekat. Teško je pjevati na sjedečki.
Večina klavijaturista stoji upravo iz tog razloga.
casper je offline   Reply With Quote
Star 13.03.2014, 03:03   #17
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ipak je lakse pjevati sjedeci, nego svirati stojeci, ako cemo bas, "krivo sjedi a pravo govori". Ako je u pitanju neko ko je zaista dobar pjevac, to mu nece predstavljati nikakav poseban problem, a uz to, ne govori se o sjedenju na fotelji sa naslonom za noge, nego na stolicama koje su ergonomicno napravljene, bas u ovu svrhu. Te stolice su prilicno visoke, tako da to u sustini i nije daleko od stojeceg polozaja jer tijelo ima, bez malo, uspravni polozaj, aluminijumske su, sa malim naslonom, a one najkvalitetnije imaju dole i naslon za stopala, sklapaju se u dvije sekunde, a lake su za transport. U takvom polozaju pjevanje nije nikakav problem jer dijafragma nije pritisnuta, a ruke, noge i kicma su rastereceni. Veoma pametni ljudi su mislili na sve:



Promijenjeno od tranzit (13.03.2014 u 03:05 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 13.03.2014, 03:14   #18
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ma naravno, to je najbolje riješenje, rekli bismo, "negdje između" da ruke sviraču budu u "good" položaju, a da dijafragma ne bude u "škripcu".

Ipak, mislim da je sve stvar situacije i atmosfere gdje se svira. Stojeći položaj omogućava muzičaru kontrolu okoline, određenu dominaciju nad publikom što je ključni faktor kada se radi o tipu svirke poput svadbe. Ako se pak svira animir glazba u nekom restoranu za ručak onda je stojeći položaj upravo kontraindiciran atmosferi.

U svakom slučaju, stolčić je uvijek dobro imati uz sebe, nikad se ne zna koliko set može potrajati.
casper je offline   Reply With Quote
Star 13.03.2014, 03:20   #19
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Taman tako. Stajati desetak i vise sati i pri tom svirati i pjevati, ne daj Boze nikome. Kako i rekoh, nikada mi nije bilo jasno zasto to ljudi sebi rade, pa ne kosta ta stolica suhog zlata.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 18.07.2019, 13:18   #20
pedjan
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 12.01.2016
Mjesto: Valjevo
Godina: 55
Postovi: 23
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 5
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: korg PA1x
pedjan ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od tranzit Pokaži Post
U stojecem polozaju covjek jednostavno nema onoliko kontrole nad instrumentom (misli se ovdje na aranzer) kao u sjedecem. Znamo sta sve treba da kontrolise muzicar koji svira aranzer, pogotovo ako radi sam (k'o vuk), sto je najcesci slucaj. Odmah je otezano upotrebljavanje Expression pedale, a i ostalih pedala (start, stop, fill...) ako ih ima, pa je polozaj ruku na klavijaturi veoma neprirodan i otezava sviranje, zatim ako se ima jos jedna klavijatura, to je tek otezavajuca okolnost jer se nema pregled nad njom, na stranu sto zabole noge, a i ruke, mnogo prije nego u sjedecem polozaju. Medjutim i pored toga, bar 70% muzicara stoji dok svira aranzer, valjda da se bolje vide... sta li ?
Nmg ja da sviram sedeći.Ni Art.ni solo klav.Jos ako imam dve klav.nema šanse.
Dodato:
Nmg ja da sviram sedeći.nemqm nikakvu kontrolu.Nmg pedalu da koristim.Arr.svirku sviram stojeci

Promijenjeno od pedjan (18.07.2019 u 13:20 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
pedjan je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 20:15


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije