Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Internet škola sviranja > Tehnike i teorija

Tehnike i teorija Usavršite Vašu tehniku!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 26.01.2019, 14:28   #11
grico
Vredan član društva
 
grico's Avatar
 
Registrovan/a dana: 18.03.2018
Mjesto: Omiš
Postovi: 141
Downloads: 381
Uploads: 7
Rekao HVALA: 23
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: PSR S970
grico ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

jel ovo Casper na Genosu
grico je offline   Reply With Quote
Star 26.01.2019, 14:31   #12
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Pa nisam valjda tako naivan.
Ja stišam volumen, a part ostaje aktivan i svijetli lampica. Pa si ti misli jel sviram ili ne.
casper je offline   Reply With Quote
Star 26.01.2019, 14:35   #13
Landison
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 24.02.2017
Postovi: 254
Downloads: 148
Uploads: 0
Rekao HVALA: 112
Zahvalili mu 29 puta u 28 Postova
Instrumenti: Korg Pa4x
Landison ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od Tihotyros Pokaži Post
Pretproslo ljeto sam u Splitu na rivi promatrao nekog djedicu s nekom djecjom klavijaturom. Pusta midi fajlove s mobitela i glumi da svira (klavijatura je nakakva igracka, nema nikakav ekran, a na mobitelu ima instaliran nekakvu aplikaciju koja reproducira midi), i tip toliko dobro to glumi da stvarno izgkeda kao da svira. Onda se pitam, ako netko to moze tako glumit onda bi mogao i stvarno naucit svirat.

Ne..čovik ne glumi...glumi neko kome je stalo da se ne primjeti da ne svira,a njemu stalo nije...ako si primjetio nije mu ni klavijatura uključena.Često neki stanu pa mu se smiju...a vjeruj mi da mi je nekad draže čut njega i "Otvor ženo kapiju" sa njegovog mobitela nego neke od bendova koji ljeti svaku večer sviraju na bini na Rivi!Prvo je počeo sa električnom gitarom,pa akustičnom, također uz matrice, a onda mu je valjda dosadilo mahat rukom po gitari...Da zaključim...u ovom slučaju se ne radi o sviranju i glumi već o nekoj crkavici koja će koliko toliko pomoći tom čoviku !
Landison je offline   Reply With Quote
Star 26.01.2019, 15:22   #14
Tihotyros
Vredan član društva
 
Tihotyros's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.09.2016
Mjesto: Vinkovci
Postovi: 296
Downloads: 7
Uploads: 0
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 28 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha Genos
Tihotyros ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Kolega Landison, krivo si shvatio moj post, nije mi bila namjera nikoga uvrijediti, shvatio sam da je covijek siromah i da mu je to sto radi potrebno, poanta je da bi vjv i znao svirati samo da hoce i zeli.. kao sto i ovi neki koji sviraju s poznatima evo ovaj sa slike npr pusta matrice, ali sigurno zna svirati. To sam htio reci. Nisu svi koji putstaju fajlove da neznaju svirati, a i nije lako ni glumit. I to treba znat.

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk
Tihotyros je offline   Reply With Quote
Star 26.01.2019, 15:32   #15
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Sa svim ovim postovima smo totalno zbunili @Kem-a. Meni se čini da on još uvijek ne razumije potpuno pojmove midi, ritam, matrica, sviranje preko midi ili sviranje sa ritmom.
@kem
MIDI datoteka (fajl) je skup podataka koji ima svojstva da pokreće neke zvukove. Ti zvukovi mogu biti na računalu, klavijaturi, sound modulu ...
Zato je kvaliteta nekog MIDIja određena i o izvoru zvuka kojeg ona pokreće. MIDI ima 16 kanala i najčešće svaki od njih svira jedan instrument.
Shvati to kao orkestar sa 16 muzičara. Analogno tome, jedna traka MIDI-ja je notni zapis za jednog muzičara, ili za jedan instrument. MIDI ima svoje trajanje i kada završi biramo slijedeći koji želimo slušati, ili svirati.

Ritam ili Style isto pokreću MIDI podaci ali s jednom bitnom razlikom u odnosu na "midi fajl". Dijelovi ritma, tkz. varijacije, sviraju kao loop (petlja). Taj loop se ponavlja sve dok ga ne zaustavimo (stop), a harmonijski zvuči različito, ovisno o tome koji akord stisnemo s lijevom rukom.

Ovaj opis je potpuno pojednostavljen ali dovoljan za moj nastavak pisanja kako bi ti shvatio što je "prevara", a što je "sviranje". Recimo da netko odlično svira klavir i želi nastupati pred publikom. On pušta MIDI fajlove i pored toga svira klavirsku dionicu. Nema tu prevare, jer čovjek stvarno svira. Gitarista pušta MIDI fajlove i uz to svira gitaru. Kako bi se mogao potpuno "dokazati", obrisao je one kanale na MIDI fajlu koje bi trebale pokretati gitarske kanale. I na takav nastup nemam primjedbe. Postoje i oni koji puste midi fajl da svira, a uz to ne sviraju apsolutno ništa. Samo pjevaju, i recimo da dobro pjevaju. Jel to prevara ili ne? Neka prosudi svatko za sebe ali i za to je ipak potrebno uložiti truda. Na kraju, čovjek radi za koricu kruha. Drugo je pitanje ako taj isti prodaje muda pod bubrege i filozifira kolegama kako je dobar muzičar. Ali to sad nije poanta moje priče. Prelazim na svirku uz ritam, dakle uz aranžer. I takav nastup možemo gledati kao "poluprevaru" jer realno, pola instrumenata opet svira samo i to s našom minimalnom interevncijom. Postoji opcija One Fingered gdje je potrebno pritisnuti samo jedan ton u lijevoj ruci i ritam ide sam. Postoje i oni koji pod pojmom "namjenski ritam" imaju Stylove u kojima se u tri Intra nalazi gotovo sve što je potrebno za cjelokupnu pjesmu. Intro1 - uvodni solo, Intro2 - solo, Intro3 - brake namjenjen za paljenje cigare ... Dovoljno je jednim prstom pritisnuti pravu tipku, a ako se i tu ne snalaziš, postoji Transpose funkcija. Puštati midi fajl ili svirati na ovakav način? Jel to svirka ili nije, prevara možda? Opet ostavljam svakome na vlastitu prosudbu.

Rezime u jednoj rečenici, nadam se da će ti biti dovoljna da shvatiš poantu. Ako se želiš baviti glazbom i ako želiš naučiti svirati, isključi sva "pomagala" u aranžeru, postavi zvuk klavira i uči osnove glazbe, vježbaj prstomet i uči teoriju, a sve ostalo će doći samo po sebi.

################
Ostatku ekipe predlažem da otvorimo novu temu u kojoj ćemo "mi profesionalci" malo pretresti tko svira, zašto svira, a tko ne svira i zašto pušta matrice. To je vječna tema i odlična terapija za liječenje svakoga tko ima kompleks "starijeg brata". Zbilja, tko će potegnuti jednu pametnu temu da ne moram ja. Opet.

Promijenjeno od casper (26.01.2019 u 15:37 sati)
casper je offline   Reply With Quote
Star 26.01.2019, 15:34   #16
ffb
Kao kod kuće
 
Registrovan/a dana: 13.01.2015
Mjesto: HR-Osijek
Postovi: 805
Downloads: 25
Uploads: 0
Rekao HVALA: 22
Zahvalili mu 115 puta u 105 Postova
ffb ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Bilo je vec tema midi file da ili ne.
Sto god mi pisali, voljeli ili ne glumaca ce biti sve vise i vise.
Kao „ lagana i brza para“
Cudi me da ljudi jos nisu poceli kupovati doktorska odijela?
Doktori specijalisti zaradjuju dobro haha
ffb je offline   Reply With Quote
Star 26.01.2019, 16:15   #17
Tihotyros
Vredan član društva
 
Tihotyros's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.09.2016
Mjesto: Vinkovci
Postovi: 296
Downloads: 7
Uploads: 0
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 28 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha Genos
Tihotyros ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

U ovoj temi koju predlaze Casper bi se dalo raspravljati i o tome koji je uvijet potreban da bi se netko smatrao profesionalcem. Ili da bi ga itko smatrao.

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk
Tihotyros je offline   Reply With Quote
Star 26.01.2019, 16:43   #18
ffb
Kao kod kuće
 
Registrovan/a dana: 13.01.2015
Mjesto: HR-Osijek
Postovi: 805
Downloads: 25
Uploads: 0
Rekao HVALA: 22
Zahvalili mu 115 puta u 105 Postova
ffb ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ja se povlacim iz ovakve ozbiljne teme koju je postavio clan@ kem koji sam pise da je „ malo vrljav u levu ruku“.Dobio je vise nego dovoljno informacija na zadanu temu.
ffb je offline   Reply With Quote
Star 26.01.2019, 17:19   #19
kem
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 24.12.2018
Postovi: 100
Downloads: 30
Uploads: 1
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 3 puta u 3 Postova
Instrumenti: korg triton le
kem ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ja kad sam rekao da sviram MIDI mislio sam da upalim neki ritam i onda odsviram jedan od tih instrumenata iz fajla...tipa harmoniku. Ali nemam ja neku ko zna kakvu klavijaturu.
kem je offline   Reply With Quote
Star 26.01.2019, 18:42   #20
Alen P
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 18.11.2007
Mjesto: Čakovec
Postovi: 657
Downloads: 380
Uploads: 6
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 70 puta u 68 Postova
Instrumenti: Tyros 4
Interesi: Muzika, religija
Alen P befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Alen P pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Decko, koliko ti je godina? 😃
Alen P je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 11:17


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije