Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Zvučnici

Zvučnici Ono što treba da da dobar zvuk

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 27.05.2014, 04:10   #11
splendid
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 26.09.2008
Mjesto: Novi Sad
Godina: 45
Postovi: 330
Downloads: 41
Uploads: 0
Rekao HVALA: 31
Zahvalili mu 58 puta u 56 Postova
Instrumenti: Korg pa4, Guerrini superior 2
Interesi: Auto - moto - karting sport i još jedno brdo stvari..... :)
splendid befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ja imam par sb122.....to su kutije od po 400w....sto je skromno za bin....odnos gde je bin 400w a gornja kutija 600w ni malo ne pije vode....na zx3 trebao bi imati binove od barem 800-1000w da bi mogao nešto konkretno imati....ja ih koristim u kombinaciji sa sx300 i sa d-lite 12-3...teram ih sa pm1000/2 i verovao ili ne uspeo sam jedan da izgorim....jedini put do sad da sam izgoreo neku kutiju...a iskreno, da imaš takvu opremu i da sviraš jedan kanal bas a drugim da teraš zvučnike nema smisla...pogotovo jer smo u 2014 godini....

Pozdrav.

Послато са GT-I9300 уз помоћ Тапатока
splendid je offline   Reply With Quote
Star 27.05.2014, 09:23   #12
vane1
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 23.11.2007
Mjesto: Jagodina
Postovi: 136
Downloads: 1262
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: harmonika,klavijature
Interesi: sve o muzici
vane1 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
vane1 pošalji poruku preko MSN messengera vane1 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ok,hvala na objasnjenjima,sad imam bolju sliku o tome da sb122 treba da zaboravim..."SMusic studio",sviram iskljucivo narodnu muziku,i ne veca veselja od trista ljudi,uzeo sam koliko toliko kvalitetnu opremu,dakle meni bi odgovarao bas bin (ne vufer),rzumeo sam sve sto si mi napisao...e sad tvoja preporuka, konkretno ,koje bas binove bi mi preporucio,aktivni jer ne bi da se zezam sa pasivnim i sa radom na 2,66 ohma,i sa skretnicama,da budu laksi, jer utovaram i istovaram sam...hvala vam drugari u svakom slucaju na pomoci i detaljnim i iscrpnim objasnjenjima...

Promijenjeno od vane1 (27.05.2014 u 09:31 sati)
vane1 je offline   Reply With Quote
Star 27.05.2014, 11:15   #13
denza_
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 03.05.2013
Postovi: 102
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 11 puta u 10 Postova
Interesi: Gitare,razglasi,sport
denza_ ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Moj prvi prijedlog Cerwin Vega CVA-115 aktivni sub, 700w RMS, 15'' zvučnik sa 3'' namotajem, može se polovan par nabavit i za dosta manje para nego što si naveo, a drugi prijedlog Yamaha DXS 15, 600w RMS, 132db max spl, a ima i DSP procesing, nov par da poručiš iz Thomanna bi te došao oko 1420 eura.

Pozdrav

Promijenjeno od denza_ (27.05.2014 u 11:17 sati)
denza_ je offline   Reply With Quote
Star 27.05.2014, 14:16   #14
vane1
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 23.11.2007
Mjesto: Jagodina
Postovi: 136
Downloads: 1262
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: harmonika,klavijature
Interesi: sve o muzici
vane1 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
vane1 pošalji poruku preko MSN messengera vane1 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Denza,jesi radio na Cerwin Vrega i predlazes mi njih iz iskustva ili na osnovu specifikacije o njima...???
Dodato:
Cerwin Vega je 40 i kusur kilograma,pretezak je da ga sam nosim utovaram istovaram...

Promijenjeno od vane1 (28.05.2014 u 01:08 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
vane1 je offline   Reply With Quote
Star 28.05.2014, 23:58   #15
SMusic studio
Vredan član društva
 
SMusic studio's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.05.2014
Mjesto: Srbija
Postovi: 198
Downloads: 5
Uploads: 0
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 36 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha NP-V80, Digitech VL3D, Roland BK-9
SMusic studio ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Pošto je čoveku bitno i da kutije nisu preteške, verovatno će uzeti neke plastikanere. U tom slučaju treba ići na malo veću snagu, jer bez drveta nema širokog i jakog basa u full opsegu (70-120 Hz). Zbog kombinacije sa ZX3 koje su plastika, ali po 600w, neki idealan odnos snage binova i satelita bi bio 600-800w bin.
Problem je što čovek ima snagu da sve to progura, ali pasivne binove je besmisleno terati bez skretnica. A da uzme aktivne binove, čemu to pored ovolike snage. Nije nam naveo da li ima mogućnost rezanja frekvencije po izlazima na samom snagašu. Odvajati na mikseti levi i desni kanal i to filtrirati sa EQ posebno binove a posebno satelite nije baš sjajno rešenje.
__________________
Svaki uređaj radi na beli dim. Kada taj beli dim jednom izađe, uređaj više neće raditi.
SMusic studio je offline   Reply With Quote
Star 29.05.2014, 10:45   #16
neshatomic
Vredan član društva
 
neshatomic's Avatar
 
Registrovan/a dana: 19.06.2009
Postovi: 277
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 67 puta u 41 Postova
Instrumenti: Acoustic Line Seeburg , JBL SRX , Dynacord Variline , Dynacord MAdras , DANLEY sound labs
Interesi: sport,moto sport,sound & light
neshatomic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Koji je to sirok i jak bas od 70 do 120hz???

Njemu od 70hz rade i zx3,coveku treba nesto da svira od 30hz do 70,80hz preko toga nikako!

A ako hoce jos dva pasivna basa ,onda mu treba jos jedna aktivna skretnica i jos jedan snagas,jer snaga njegovog Crowna je ista i na 4 i na 2.66 ohma,tako da dodavanjem jos dva basa na isto pojacalo ce samo izgubiti headroom i kvalitet u zvuku.

Tako da ima dve opcije , ili dodati jos dva aktivna basa ili druga varijanta dodavanje dva pasivna basa ,jos jedan snagas i aktivna skretnica ,sve ostalo je samo budzenje i degradiranje u zvuku!
neshatomic je offline   Reply With Quote
Star 29.05.2014, 11:38   #17
SMusic studio
Vredan član društva
 
SMusic studio's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.05.2014
Mjesto: Srbija
Postovi: 198
Downloads: 5
Uploads: 0
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 36 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha NP-V80, Digitech VL3D, Roland BK-9
SMusic studio ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Zato i jesu muljavi basovi kod mnogih zato što stavljaju opseg od 30,40Hz do 80. Najdefinisaniji bas je od 80-120Hz, pa se tako i skretnice prave do 120-130Hz, inače, da je prirodno da budu samo niže frekvencije od toga, ne bi ni bilo ovih vrednosti na skretnicama.
Uz aktivnu skretnicu, može bez problema da rastereti ZX-ove 12" od tih nižih frekvencija i dobije na snazi i čistoći finalne slike zvuka.
Inače, frekvencije od 25-30Hz izazivaju mučninu i neprijatan osećaj kod većine ljudi koja je prisutna blizu izvora zvuka.
Ja radim godinama sa ozvučenjem i to mi je osnova mog posla, mada ja radim često sa 2 snagaša, ali to su već snage za veće koncerte i neka druga priča.
Ovo nisam ja izmislio, već sam nešto naučio od ljudi profesionalaca sa kojima sam radio više godina i ovakva znanja se ne stiču iz priče po forumima, nego iz praktičnog rada sa opremom.
Stvar je ukusa kako ko voli da zvuči i o ukusima se ne raspravlja,ali postoje određene zakonitosti kojih se treba držati, bilo šta da se radi sa ozvučenjem.
Drugo, pošto sam završio DIZAJN ZVUKA, imao sam posebnu oblast: frekvente karakteristike i prostiranje zvuka, pa se i tu nešto nauči o tome.
__________________
Svaki uređaj radi na beli dim. Kada taj beli dim jednom izađe, uređaj više neće raditi.
SMusic studio je offline   Reply With Quote
Star 29.05.2014, 14:35   #18
denza_
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 03.05.2013
Postovi: 102
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 11 puta u 10 Postova
Interesi: Gitare,razglasi,sport
denza_ ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Sad će početi ono 'čiji je veći'. Čovjek je pitao prijedlog za 2 aktivna bass bina, pa da ostanemo na temi, a ne na samohvaljivanju. Znači dobili smo informacije o budžetu i o načinu korištenja, a to je da popuni zvučnu sliku, da ZX3 nisu opterećene bassom, da pjevači budu jasniji u mixu i da aranžer dobije na konkretnosti, pa ako imate prijedloge, predložite čovjeku da ne spamamo.
Vane kolega, ako su ti CW teški, pogledaj Yamahine binove, sasvim su pristojni i nisu pretjerano skupi, nisu teški, i DSP procesor je poprilična prednost ovih binova. Da napomenem, veliki Nexo je radio DSP procesing i dizajn kutije, i ja sam slušao kako radi i meni se jako sviđa, pogotovo kad se koristi Xtended LF opcija u DSP-u, bass dobije na dubini i širini, i to osjetno.
denza_ je offline   Reply With Quote
Star 29.05.2014, 18:46   #19
pa1x pro elite
Vredan član društva
 
pa1x pro elite's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.11.2008
Postovi: 161
Downloads: 530
Uploads: 5
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 5 puta u 5 Postova
pa1x pro elite befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Smusic , po tvome onda wooferi uopce nisu ni potrebni , svaki satelit sa duplom 15"(kolega nesha je spomenuo 4 zx5 sto je prilicno isto) ce prilicno dobro odsvirat raspon od 80Hz pa do tih 120Hz . Ako si imao priliku cut jbl vrx 918sp na njemu imaju upravo te dvije frekvencije za skretnicu pa poslusaj jel ljepse zvuci kad je odrezan na 80 Hz ili 120Hz .
uglavnom se bas kutije (horne) rezu oko tih 120 Hz .


kolega koji trazi woofere ,mislim da bi ti najisplativije bilo dva b&c 18tbx100 u bas reflex kutiju od 200 l , imas na B&C stranici izmjeren frekvencijski odziv u toj kutiji .(nadji nekog ko prodaje imas kod njih sve informacije , nemoj po ovim ostalim trgovinama ako se odlucis za tu varijantu jer dosta skuplje ces platiti)
a mislim da i tezina bi ti odgovarala .
pa1x pro elite je offline   Reply With Quote
Star 29.05.2014, 20:30   #20
SMusic studio
Vredan član društva
 
SMusic studio's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.05.2014
Mjesto: Srbija
Postovi: 198
Downloads: 5
Uploads: 0
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 36 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha NP-V80, Digitech VL3D, Roland BK-9
SMusic studio ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od pa1x pro elite Pokaži Post
Smusic , po tvome onda wooferi uopce nisu ni potrebni , svaki satelit sa duplom 15"(kolega nesha je spomenuo 4 zx5 sto je prilicno isto) ce prilicno dobro odsvirat raspon od 80Hz pa do tih 120Hz . Ako si imao priliku cut jbl vrx 918sp na njemu imaju upravo te dvije frekvencije za skretnicu pa poslusaj jel ljepse zvuci kad je odrezan na 80 Hz ili 120Hz .
uglavnom se bas kutije (horne) rezu oko tih 120 Hz .
Kolega Vane je već u startu dobio odgovor u vezi 2 oma,ali je čovek hteo i još neke dodatne informacije, pa smo zato proširili ovu temu da ne bi otvarao novi post.

Nemojte da mešamo ovde neke stvari koje se ne mogu upoređivati. Naravno da je bolje sa razdvojenim sistemom kada imamo za svaki opseg poseban izvor zvuka.
Idealno bi bilo (teoretski) kada bi za svaki opseg imali posebnu kutiju. Zato se trosistemci prave za kvalitetna Hi-Fi pojačala, da bi dobio najkompletniju zvučnu sliku, razmislite i sami. U prilog ovome pogledajte sastav zvučnih sistema na velikim koncertima gde se bina i ozvučenje montira skoro ceo dan pre svirke, gde postoji čitav tim ljudi koji je zadužen samo za to.
Ovo je, naravno, teorija, to bi u praksi za manju svirku (tezgu) bilo pogubno, prvo, zbog velikog broja kutija, drugo, zbog skretnica, a treće, zbog šume kablova.
Pa svako bi izgubio volju da svira posle montaže ovakvog sistema za tezgu.
Svakom od nas, pa i ovom kolegi je bitno da ima što kompaktniji sistem, jer sve uglavnom tegli i montira sam.

Radi kompromisa, zato su i izmišljene objedinjene dvosistemske kutije u jednom komadu (širokopojasni zvučnik za bas i srednje i visokotonac), ali se time delimično izgubilo na kvalitetu zvuka. Pošto znamo da bas opseg najviše traži i konzumira snagu, onda nije bio problem ujedno staviti i hornu ili piezo tviter u istu kutiju.
Većina manjih svirki može da se izgura sa ovim, ali kada se vremenom zasitimo ovog zvuka i kvaliteta, a naročito kada nam upadnu svirke za više od 200-300 ljudi pa počnemo da guramo VU metar u crveno, onda nam i apetiti porastu i više nam nije dovoljan ovakav sistem. Onda posežemo za dodavanjem basa koji je nosilac snage nekog ozvučenja i ubacujemo binove.
U svakom slučaju, dobijamo, pored kvalitetnije slike, još podosta snage, ne samo zbog binova, već i zbog toga što dvosistemske kutije rasterećujemo sa bas opsegom, pa sada i one mogu lepše i jače da izbace srednji i visoki opseg.
Zato nije dobro gurati sve iz jedne kutije, bez obzira da li ona ima jednu ili dve 15".
Iz ovoga logično sledi da sateliti onda koriste više snage za srednji i visoki opseg, što se odražava na mnogi kvaliteniji, jači i čistiji zvuk za vokale, harmonike, gitare,udaraljke...a binovi preuzimaju bas gitaru i "nogu" od bubnja i eto jačeg ali i kvalitetnijeg sounda dovoljnog da pokrije dosta veći prostor, a ceo sistem radi u optimalnijem opsegu bez pikovanja.
Znate li vi šta znači kada jednoj dvosistemskoj širokopojasnoj kutiji dodate 50-60% snage u srednje i visoko područje koju je do tada trošio samo bas?
Zbog svega ovoga izvodi se zaključak zašto je bolje imati binove, a ne širokopojasne kutije, sa ma koliko bas zvučnika u sebi.
Naravno, jeste veća muka sve to preneti i montirati,a i više košta, ali cilj opravdava sredstvo. Onda na kraju dolazi ono pravo : koliko para - toliko muzike.
__________________
Svaki uređaj radi na beli dim. Kada taj beli dim jednom izađe, uređaj više neće raditi.
SMusic studio je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 12:29


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije