Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Korg

Korg Korg-ovci! Ovo je mesto za vas!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 13.09.2013, 21:47   #21
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Napravio i ja sebi sve terce Harmonika i trubaSutra radim dalje sad drugim instrumentima itd.Hvala na objasnjenu,jedino mi nesto donje terce zvuce smotano pa nisam jos uradio.Poz


Uff htjedoh napisati u temi pa 600 ali nema veze svakako sam odavdje po ovom upustvu Radio.

Promijenjeno od zeljko (13.09.2013 u 21:49 sati)
zeljko je offline   Reply With Quote
Star 03.10.2013, 14:56   #22
Boris Nezirovic
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 18.08.2013
Postovi: 2
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Boris Nezirovic ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ali ne zaboravi da staviš transpoze na uper 2 za gornju tercu +3 i onda zavisi od pjesme na user skali diźeš +99 zavisi dali je molska ili durska pjesma ako je molska ba primjer iz a Mol (od kad sam se rodio) ako je +3 onda moras b ton spustiti na -99 a (C) podici za +99 a početni a ne treba durati. Ali da bi imao i durske i molska Terce pravilno radis ih iz (C) skale i memorises i molsku i dursku ali user skala treba samo da se nalazi na uper 2 nikako na uper jedan jer nece ti stimati skala. Znaci u C pa transpozuj uper 2 ili obratno jedan uper je uvjek prvi ton a drugi terca.
Dodato:
Citat:
Originalno postovano od Boris Nezirovic Pokaži Post
Ali ne zaboravi da staviš transpoze na uper 2 za gornju tercu +3 i onda zavisi od pjesme na user skali diźeš +99 zavisi dali je molska ili durska pjesma ako je molska ba primjer iz a Mol (od kad sam se rodio) ako je +3 onda moras b ton spustiti na -99 a (C) podici za +99 a početni a ne treba durati. Ali da bi imao i durske i molska Terce pravilno radis ih iz (C) skale i memorises i molsku i dursku ali user skala treba samo da se nalazi na uper 2 nikako na uper jedan jer nece ti stimati skala. Znaci u C pa transpozuj uper 2 ili obratno jedan uper je uvjek prvi ton a drugi terca.
Kada uradiš pravilno user skalu i transpozujes uper +3 mozes samo mjenjati user skalu i svirati odakle hoces i imati tercu. A miže se uraditi terca i na user drum. A to je vec duga priča. Srećno kolege

Promijenjeno od Boris Nezirovic (03.10.2013 u 15:00 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
Boris Nezirovic je offline   Reply With Quote
Star 03.10.2013, 17:15   #23
zukae
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 13.08.2010
Postovi: 249
Downloads: 251
Uploads: 5
Rekao HVALA: 5
Zahvalili mu 58 puta u 51 Postova
zukae befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Borise bez uvrede, ali tvoj post najbolje da moderatori obrišu.

Promijenjeno od zukae (03.10.2013 u 17:16 sati)
zukae je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio zukae za ovaj koristan post:
Dexmusicarilje (01.12.2013)
Star 01.12.2013, 17:36   #24
Dexmusicarilje
Početnik forumacije!
 
Dexmusicarilje's Avatar
 
Registrovan/a dana: 15.02.2006
Postovi: 24
Downloads: 149
Uploads: 6
Rekao HVALA: 8
Zahvalili mu 4 puta u 3 Postova
Dexmusicarilje befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Nije mi bas najjasnije ovo... sve sam uradio i odlicno zvuci, e sad aranzer mi ne svira tacne akorde i posto sam se dosta pomucio oko toga resenje je bilo Menu, Preferences i Scale Mode bilo na keyboard Tracks, ja promenio na Upper Tracks i sad je sve ok... Da li treba tako da bude?
Dexmusicarilje je offline   Reply With Quote
Star 08.01.2014, 16:42   #25
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Daj da mi neko malo bolje objasni kako da napravim donje terce posto je ovdje napisano samo da treba izabrati ton koji zelim izabrati Fixed tamo gdje je skala i drugi ton prebaciti User skalu a nije napisano na Koje tonove postaviti - 99.
Ja Koje god sam probao donje terce od drugih sto su pravili a i ja Koje sam probao napraviti zvucale su mi bezveze i nista niscim,dok ostale rade tu i tamo ok.Zanima me i to,da mi neko kaze par primjera gdje se koriste te donje terce.Zanima me jer koju god sam probao npr.pise c dur Donja terca a kad sviram nevalja mi nista ili je taj ko je pravio napravio tako da nevalja.Zato bih volio da mi jos jednom neko napise kako da uradim tacno te terce sam pa da vidim kako ce ispasti.

A ja ove orijentalne terce stzo mi je objasnio drug Ace kako da napravim rade najbolje i ove visoke su ok,samo Imam Problem kod ovih donjih terci

Promijenjeno od zeljko (08.01.2014 u 16:44 sati)
zeljko je offline   Reply With Quote
Star 08.01.2014, 19:45   #26
zukae
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 13.08.2010
Postovi: 249
Downloads: 251
Uploads: 5
Rekao HVALA: 5
Zahvalili mu 58 puta u 51 Postova
zukae befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Suviše si jednostavno shvatio terce. Nije baš jedna skala=jedna terca. Svaka skala ima dodatne moduse terci (raspored malih i velikih terci u skali +kvarte i kvinte na nekim tonovima), a oni zavise od harmonije i melodije.
E u takvoj situaciji nećeš moći da napraviš sedam performansi donje terce i da si miran čitav život.
Za narodnu donju tercu u C duru, treba ti veliki interval na D#,E,G#,A, (-99 na userscale).
U narodnim kolima na prvom tonu ide kvarta a ne terca (i to može da se napravi ali onda drugačiji pristup, pa ide detune na -4, a na user skali -99 za donju kvartu, 0 za veliku tercu +99 za malu tercu).
I na kraju ova terca ti neće raditi u dosta pjesama jer one imaju svoj modus terce, pa u refrenu ili forspilu treći modus, pa okrenu se u gornju tercu itd. itd.
Najbolje odsviraj pjesmu na uho vidi sluhom gdje su velike male terce i programiraj ih direktno songubuku u STS1, A ako refren ima drugi modus il okrene tercu u gornju programiraj ga u STS2.
Nemaš toliko performansi da usnimiš sve moguće terce.
zukae je offline   Reply With Quote
Star 08.01.2014, 20:38   #27
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Pa ja vidim ja da nesto nepase kod nekih kola ili pjesama.Znao bih ja koja je terca i koji je ton u pitanju ali mi nije jasno sa tim user skalama gdje treba -99 ili +99,sto se tice ja bih to po sluhu sve odmah cuo o kojem se tonu tj terci radi.Da Imam motgucnost da redam po tipkama tonove koji treba nebi bio nikakav Problem za meine to procjeniti za koju pjesmu treba koja terca samo me ovo buni i jos nekapiram gdje postaviti na user skali -99 i +99 i na koju tipku.Ja sam mislio urade se terce za sve tonalitete i to je to a vidim nije hehe. Znaci po tvom ima pjesama tj.terci gdje trebam izmjesano ponekad na skalu postaviti -99 na jednu tipku a na drugu +99 ili?
zeljko je offline   Reply With Quote
Star 08.01.2014, 21:57   #28
zukae
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 13.08.2010
Postovi: 249
Downloads: 251
Uploads: 5
Rekao HVALA: 5
Zahvalili mu 58 puta u 51 Postova
zukae befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Npr. Sviramo uzicko kolo iz C dura, i sviramo pjesmu Vino na usnama iz C dura. Obadvije su donja terca. S tim da je H u uzickom mala donja terca, a u Vino na usnama velika terca.
Primjer pjesma Ti ne Licis ni na jednu. U prvom dijelu foršpila na A je mala gornja terca, a na kraju foršpila kada se promjeni harmonija A postaje velika terca.
Primjer Kola mercedes. Prvi dio kola je Gornja terca, drugi dio kola donja terca, i treći dio kola opet gornja u drugoj skali.
E sad gdje stavljas male gdje velike terce.
Primjer Eh sto nisam lancic mali. Prvi akord je Fdur ali pjesma se rješava na C duru i u toj je skali i pjesma. Namjesti user skalu u C dur. Sada odsviraj pjesmu u tercama. Zabilježi gdje su ti male i velike terce. Velika terca je primjetit ćeš na H, A i E. Velika jer je razmak četiri polutona, a na svim ostalim je mala terca (razmak tri polutona). E budući da ti je instrument detuned na -3, dakle na malu tercu, onda je potrebno na notama gdje je velikaterca dodati još jedan polustepen u minus, a to se radi na user scali sa onih -99. Dakle postavit ćeš -99 na H, A i E. (-99 znači -0,99 pulutona to je skoro čitav poluton). Dakle detune -3 + (-0,99)= -3,99 = velika terca Ovdje fali onih 0,01 polutona ali uho ne primjećuje. Na malim tercama ostavljaš 0.

Za neku pjesmu koja je je iz drugog tonaliteta ostavi user scalu u C duru i onda samo gledaš gdje ti je velika terca i na tim notama stavi 99 na scali.
zukae je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio zukae za ovaj koristan post:
zeljko (09.01.2014)
Star 09.01.2014, 00:01   #29
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Svaka cast bas sad probao ovu od Sabana po tvom upustvu i super radi bas onako kako bih je i ja odsvirao po dva tona tj.u terci jer nije teska pjesma pa se moze lako svirati.Znaci najbolje da za svaku pjesmu radim posebno terce?To sam i ja mislio vec da je najbolje samo treba znati podesavati sve kako treba.Valjda cu po sluhu uspjeti napraviti sta mi treba i da najbolje koliko je moguce zvuci.

Jos nesto posto mi je malo zeznuto kako bi ti napravio za onu pjesmu npr.od Lepe Lukic "Od izvora dva putica"iz D dura a da to bude kako treba?Imam osjecaj da i ta pjesma je zahebana a ima ich mnogo takvih.Hvala ti na objasnjenju majstore i lijep pozdrav.
zeljko je offline   Reply With Quote
Star 09.01.2014, 11:22   #30
zukae
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 13.08.2010
Postovi: 249
Downloads: 251
Uploads: 5
Rekao HVALA: 5
Zahvalili mu 58 puta u 51 Postova
zukae befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Pa to je ta srbijanska dvojka gdje osnovni ton ide u donju kvartu (u ovoj pjesmi D). Velike donje terce su na C#, F# i G#. Ali kad dodješ na D tu je nekad mala terca nekad donja kvarta. Ali može da prođe kvarta svo vrijeme.
Ako baš voliš tu vrstu muzike, onda trebaš da napraviš jednu boju da je na detune na -4. Pa onda u skali mjenjaš sa (-99) ( 0) i (+99):
-4 + (-0.99)= -4,99 / zamalo pet polutonova, kvarta
-4 + (0)= -4 / četiri polutona, velika terca.
-4 +(+0,99)=-3,01 /zamalo tri polutona, mala terca.
Ovo je malo komplikovanije jer ima kvarta, ali na kraju ima dosta tih pjesama i kola pa vrijedi se nekad i namučit.

Promijenjeno od zukae (09.01.2014 u 11:25 sati)
zukae je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio zukae za ovaj koristan post:
zeljko (09.01.2014)
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 00:03


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije