Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Prateća oprema > Ostalo

Ostalo Ono prateće opreme što do sada nije pomenuto

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 19.03.2013, 13:59   #1
Malimuzicar
Vredan član društva
 
Malimuzicar's Avatar
 
Registrovan/a dana: 01.12.2005
Mjesto: Njemacka/Stuttgart
Godina: 27
Postovi: 160
Downloads: 426
Uploads: 0
Rekao HVALA: 30
Zahvalili mu 5 puta u 5 Postova
Instrumenti: Korg PA3X / Triton Extreme sa Mossboardom/Weltmeister Casotto 374
Interesi: Muzika i Fudbal
Malimuzicar befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Malimuzicar pošalji poruku preko MSN messengera
Standard Volume pedal

Pozdrav Kolege koju mi pedalu preporucujete od ove dvije

YAMAHA FC 7 ILI BOSS FV-500-L a moze i druga pedala da bude


Veliki pozzz
Malimuzicar je offline   Reply With Quote
Star 19.03.2013, 18:13   #2
aleksaa
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 07.12.2012
Postovi: 29
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 5
Zahvalili mu 3 puta u 3 Postova
Instrumenti: Korg T,Fantom Xa,yamaha tyros 2
Interesi: ne radim nista,a pravo da vam kazem nemam ni kad....
aleksaa ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

pozz,to ti je malo slozeno pitanje,sve zavisi sta ti vise treba i koliko izlaza ti je potrebno,Fc7 moze da radi samo kao expresion,dok bos moze na oba nacina rada,ja licno koristim korg XVP-10 ali sam je pre godinu dana preradio na foto celiju.
aleksaa je offline   Reply With Quote
Star 20.08.2013, 20:33   #3
svirac007
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 01.03.2006
Postovi: 376
Downloads: 2117
Uploads: 0
Rekao HVALA: 24
Zahvalili mu 21 puta u 19 Postova
svirac007 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Drug kakva je to prerada sa foto celijama,mozes malo pojasniti.
Meni krci potenciometar na BOSS volume pedali i neznam gdje bi mogao da narucim novi, a imam jos dvije papuce behringer i proel otisao i njima potenc. a neznam gdje nabaviti zamjenske.
svirac007 je offline   Reply With Quote
Star 20.08.2013, 21:10   #4
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nijedna expression pedala sigurno nece da krci jer se uopste ne bavi audio signalom vec midi komandom. Radi toga je jedino ispravno rjesenje za sve one koji trebaju pedalu za midi instrumente, iskljucivo expression pedala. Kod Yamahe je to FC7, kod Rolanda EV5 ili EV7, kod Korga EXP2 ili XVP10 koja je u isto vrijeme expression i volume pedala a za sve brendove se moze upotrijebiti Behringer FCV100 (koja je takodje kombinovana) ili Behringer FCB1010 midi pedala koja je najkompleksnija od svih navedenih, tako da se osim kao expression pedala, moze upotrijebiti i za Program Change, Tap-Tempo, Midi Controoler (0-127), Sys Ex Transmit i Receive... itd... itd...
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 20.08.2013, 23:43   #5
svirac007
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 01.03.2006
Postovi: 376
Downloads: 2117
Uploads: 0
Rekao HVALA: 24
Zahvalili mu 21 puta u 19 Postova
svirac007 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

tranzit
ja sam na triton le nekada povezivao ovu Behringer FCV100 sa samo jednim stereo kablom i podesim u tritonu sve (valjda ) kako treba. Pedala dobro radi zasebno i u COMBI i PROGRAM modu ali ako sviram u COMBI i prebacim na neku boju u PROGRAM mod ta boja iz programa PUKNE i bude 100% pojacana na ozvucenju bez obzira sto je pedala na 20% stisnuta.
To me je natjeralo da sam koristio dva mono kabla jedan od sinta do pedale a drugi iz pedale u mix i tada nema pucanja prelazim iz COMBI U PROGRAM a volumen uvijek jednak.
Dali to inace tako funkcionise ili ja nesto jos nisam znao podesiti sa stereo kablom.
svirac007 je offline   Reply With Quote
Star 22.08.2013, 02:02   #6
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Radi se o podesavanju na samom Tritonu LE jer na njemu imas tacno 12 opcija kojima definises sta i kako treba da radi pedala. Najvjerovatnije da tu nije bilo podeseno sve kako treba.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 19.12.2013, 03:07   #7
Akordeonista
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 13.04.2011
Postovi: 467
Downloads: 532
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 24 puta u 22 Postova
Akordeonista befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Citat:
Originalno postovano od tranzit Pokaži Post
...Kod Yamahe je to FC7, kod Rolanda EV5 ili EV7, kod Korga EXP2 ili XVP10 koja je u isto vrijeme expression i volume pedala a za sve brendove se moze upotrijebiti Behringer FCV100 (koja je takodje kombinovana) ili Behringer FCB1010 midi pedala koja je najkompleksnija od svih navedenih, tako da se osim kao expression pedala, moze upotrijebiti i za Program Change, Tap-Tempo, Midi Controoler (0-127), Sys Ex Transmit i Receive... itd... itd...
Tranzite, moze li objasnjenje u vezi Expression pedala razlicitih proizvodjaca? Imao sam problem da koristim na Tyrosu 3 pedalu Boss FV-500L jer nije imala pun hod, odnosno na pocetku i na kraju je imala dosta praznog hoda tako da je ostajla gotovo samo jedna trecina korisnog hoda pedale. Pedala je imala par godina pa sam je, pomislivsi da je u kvaru, slao kod majstora koji joj je ugradio foto celiju medjutim ni to nije nista pomoglo! Jednom prilikom isprobam je na nekom Korgu Pa800 kad tamo gle cuda, radi najnormalnije, pun hod i na Expression-u i na Volumenu!? Ukljucim je opet na Tyrosa kad tamo opet ista prica, ima prazan hod! U cemu je tu stos?
Ja sam taj problem resio tako sto sam kupio Yamahinu FC7 Expression pedalu ali bih voleo da znam zbog cega se desava takav problem i kako ga eventualno prevazici?
Akordeonista je offline   Reply With Quote
Star 19.12.2013, 04:03   #8
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Taj majstor kod kojeg si nosio pedalu, nije trebalo da ugradjuje nikakvu foto-celiju, vec da zamijeni potenciometar, to jest da stavi onaj koji vise odgovara tvom instrumentu. Kod tvog problema se radilo o neodgovarajucem potenciometru, bolje receno Faderu, jer on to i jeste. Dakle, njegov minimalni i maksimalni otpor nije bio takav da je odogovarao Tyrosu 3, mada mislim da imas tamo na Tyrosu mogucnost da kalibriras prikljucenu pedalu, a i na samoj Boss pedali si imao jedan mali potenciometar kojim si mogao da definises minimum level pedale. poznato mi je i to da u mnogim slucajevima ni takvi toolovi ne pomazu. Ovakve stvari se desavaju jer ne postoji, jos uvijek, standard kod Expression pedala po kojem bi svi proizvodjaci pravili svoje produkte. Ovo bi u sustini moralo da bude standardizirano jer se radi o midi kontroleru CC#11 koji kod svih midi instrumenata ima istu funkciju. Da bi ti ovaj problem, a i kompletna materija, bila jasnija, predpostavimo da je kod tvog Tyrosa 3, definisano da Expession pedala treba da ima minimalni otpor od 100 Ohma a maksimalni od 10 kOhma da bi pokrila svojim djelovanjem kompletni raspon od 128 mogucih midi vrijednosti. Ovo bi znacilo da na 10 kOhma (maksimalni donji polozaj) pedala salje vrijednost 0 za midi controller 11 i tvoj Tyros je utisan do maksimuma, tako da se uopste ne cuje. Na 100 Ohma (maksimalni gornji polozaj) pedala salje vrijednost 127 za midi controller 11 i tvoj Tyros ima maksimalni level. Ta Bossova pedala je imala drugacije minimalne i maksimalne vrijednosti, recimo 20 Ohma i 25 kOhma, tako da je radi toga imala veliki prazan hod jer je daleko prije donjeg i gornjeg maksimalnog polozaja ona slala vrijednosti 0 i 127 a sve ostalo je bio "prazan hod". Ovo sam sve naravno, dosta pojednostavio da bi bilo jasnije jer u stvarnosti, pedala ne salje nikakve midi vrijednosti odnosno poruke, vec svojim otporom regulise mikroprocesore koji su sastavni dio midi jedinice koja je zaduzena za sve sto se tice midija u tvom Tyrosu. Koincidencija je da si postavio pitanje o Expression pedalama, upravo kada se nalazim pri izradi jednog malog midi procesora, koji ce biti zaduzen da jednom Expression pedalom regulise istovremeno level vise midi instrumenata ili recimo salje Transpose naredbu, opet istovremeno na vise instrumenata ili bilo koju drugu midi naredbu. Nalazi u zavrsnoj fazi izrade a dole je slika, kako to izgleda u toj fazi.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg Trans Audio Midi Magic.jpg (46,9 KB, 93x skinuto)
Highslide JS
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 19.12.2013, 11:06   #9
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

A, zašto služi foto ćelija na pedali??????

Sent from my HTC One XL using Tapatalk
sale_band je offline   Reply With Quote
Star 19.12.2013, 11:15   #10
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Postoje pedale koje umjesto klasicnih potenciometara (klizaca, fadera) upotrebljavaju foto celiju koja preuzima funkciju potenciometra, to jest, mijenja otpor u zavisnosti od polozaja pedale. Ove foto celije imaju prednost nad konvencionalnim potenciometrima jer se ne prljaju, pa i ne kvare tako cesto, a u pravilu su i preciznije.
tranzit je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 16:48


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije