Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Internet škola sviranja > Tehnike i teorija

Tehnike i teorija Usavršite Vašu tehniku!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 25.02.2023, 05:26   #1
mll
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 08.11.2020
Postovi: 35
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
mll ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Sviranje u par skala ili sve i svašta?

Pozdrav.

Inače sviram desnom rukom po sluhu.
Skinem dosta toga vrlo tačno, onda zapišem akorde u neku svesku, pa gledam dok to sviram.

E, sad, nikad nisam naučio niti jednu skalu, a imam namjeru savladati bar D dur/mol i A dur/mol.

Da li bi bilo pametno da pjesme koje znam sve premjestim na te 4 skale, pa onda za vokalom pitch mijenjati na aranžeru?

Znam da vas ima dosta koji poznajete dosta skala, ali ja ne znam ni jednu i onako trebao bi mi savjet da li da ne diram ništa, sviram ovako po sluhu i gledam iz sveske akorde, iako nemam pojma u kojoj sam ljestvici, ili da naučim par ljestvica i pjesme premjestim na njih?

Isto, treba mi savjet i za skale, naveo sam onako A i D.

A mol su sve bijele note.
C dur su isto sve bijele note.
Ove dvije su relativne, pa dijele note, a i vjerujem da ih većina koristi pa transpozira muziku.

Ja se ne bih zadržao samo na tome, zanima me koju biste vi izdvojili sljedeću kao egzotičniju, da nije teško prstima svirati, kao recimo "Ljudi su vuci, devojke zmije" original, gdje se polomim na A#CC#, jer me mozak vuče uvijek na original (O ovome ću postaviti dodatno pitanje ispod.).

Znači, koja vam je najegzptičnija skala, a da nije teško svirati, dur ili mol, nebitno, onda ču samo reći da znam relativni mol ili dur od te.

E, pitanje koje još želim istaći, a veoma je bitno.
Da li će mi stvarati problem transpozija s obzirom da godinama učim svirati po sluhu i da je to već dosta uvježbano u nekoj moždanoj memoriji i uvijek vuče na originalne note?

Eto, ako neko može pomoći, zaista nisam na ovo do sada pridavao pažnju, a baš ta "Ljudi su vuci, devojke zmije" me navela.
Gledao sam kako drugi sviraju, i svi bježe od toga A#CC# i sviraju iz druge skale, i ono nije da se ne treba polomiti, pogotovo ko svira samo sa tri prsta kao ja.

Promijenjeno od mll (25.02.2023 u 06:04 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
mll je offline   Reply With Quote
Star 26.02.2023, 12:46   #2
smuchac
Odomaćeni član
 
smuchac's Avatar
 
Registrovan/a dana: 12.06.2011
Mjesto: Korčula
Godina: 37
Postovi: 785
Downloads: 318
Uploads: 5
Rekao HVALA: 101
Zahvalili mu 145 puta u 140 Postova
Instrumenti: PSR S910,MOXF 6,PSR SX900
Interesi: Računala i glazba
smuchac ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ako ćeš se već "švercati", onda radije nauči bilo koju skalu svirat pa koristi transpose. Lakše podizat i spuštat tonalitet na klavijaturi nego na vokalu...

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio smuchac za ovaj koristan post:
mll (28.02.2023)
Star 27.02.2023, 08:35   #3
mll
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 08.11.2020
Postovi: 35
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
mll ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od smuchac Pokaži Post
Ako ćeš se već "švercati", onda radije nauči bilo koju skalu svirat pa koristi transpose. Lakše podizat i spuštat tonalitet na klavijaturi nego na vokalu...

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
Hvala na odgovoru.
Mogu ja transpoze za vokalom iz bilo koje skale, a sviram ok desnom rukom.

Najviše me muče akordi, većinom samo jednim prstom udarim root (glavnu notu akorda).

Zato sam mislio naučiti par skala i njene akorde svirati dobro.

Mislim, ono, produciram muziku (pomoćnik skala koristim), razumijem napraviti triad, root + 3rd (M3-4 half steps ili m3-3 half steps) + P5 (7 half steps).
Razumijem osnove teorije na zapadnjački način, naša teorija mi je špansko selo.

Mene zanima kako neko pohvata akorde da svira brzo, je li to vizuelno dolazi s praksom, jer ne može u djeliću sekunde brojat polutonove da tako pogađa akord.

Eto, baš zbog tih akorda sam mislio otići na A mol, jer sam shvatio da se sve vrti oko Am, F i G akorda.

Međutim, mnogi, mimo ovog foruma, kažu da ću pokvariti sviranje, pa sam nastavio skidati po originalu.
Rekoše da akordi bez obzira na skalu dođu vježbom i svakako se moraju pamtiti za pjesme.

Raspisao sam se, ali je suština problema u akordima.
Od malena sa igraclčkom sam počeo desnom skidati melodije, to mi ide, ali lijeva ništa, do prije godinu samo jednu tipku uhvatiti sam imao problem.
Skale ne znam vizualno na klavijaturi, osim C dur i A mol, sve bijele.
Ako se i akordi mimo skala treba da pamte za svaku pjesmu i treba vizualno praksom da se stekne ta memorija automatskog raspoznavanja akorda na klavijaturi, onda ne bih mijenjao sve na Am, jer nema mi smisla, bolje lagano učiti raspoznavati akorde.

Ja sviram samo za sebe, znam da nije problem ni samo jednu tipku stiskati, ali hoću da se naučim da sviram lijepo. 😊

Promijenjeno od mll (27.02.2023 u 08:37 sati)
mll je offline   Reply With Quote
Star 27.02.2023, 09:36   #4
smuchac
Odomaćeni član
 
smuchac's Avatar
 
Registrovan/a dana: 12.06.2011
Mjesto: Korčula
Godina: 37
Postovi: 785
Downloads: 318
Uploads: 5
Rekao HVALA: 101
Zahvalili mu 145 puta u 140 Postova
Instrumenti: PSR S910,MOXF 6,PSR SX900
Interesi: Računala i glazba
smuchac ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ja sam samouk s jakim sluhom i jakim osjećajem. Ja note praktički ne znam,ja pjesmu čujem i sviram odmah ali uz transpose. Iz tog razloga ti neću biti od velike pomoći.
Čak i pjesmu koju sam davno čuo a nikad svirao,sviram je odmah jer jako puno slušam i strašno pamtim a pogotovo što mi se sviđa.
Ako si u produkciji,bilo bi dobro bar da osnove pohvataš. Kažeš desnu ruku imaš,lijevu možeš na youtubeu dotjerat. Malo poprati bas dionice i uz osjećaj i dosta slušanja gdje u glavi razlažeš svirku lako dođeš do "kostura".
Ako ne ideš na svirke a samo si u studiu,lakše ti se prošvercat nego učit iz početka,pogotovo ako nisi mlad.

Sent with my Poco X4 Pro 5G using Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio smuchac za ovaj koristan post:
mll (28.02.2023)
Star 27.02.2023, 22:51   #5
mll
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 08.11.2020
Postovi: 35
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
mll ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Sa produkcijom je jednostavno meni.
Savremeni DAW ima pomoć za svaku ljestvicu.
Naravno, treba znati melodiju dobru napraviti, a onda se sve posloži, biranje bassa, inverzije akorda itd.
Duboko sam ušao u teoriju što se tiče produkcije, umijem i osnovne orkestralne kompozicije raditi.
Čitao sam Pistona, Adlera itd., nije mi bilo mrsko.
Jedino što ne znam je čitati notaciju i ne znam baš sastaviti komplikovane kompozicije da ima bass, tenor, alto, sopran i kontru, recimo, pogubim se u toliko zasebnih glasova, a treba ispoštvoati sva pravila o paralelnim peticama, direktnim peticama, paralelnim oktavama.
O tome vodim računa samo za bass i soprano linije, ne da mi se toliko baš izučavati teoriju.
Ne radim mnogo orkestralnu jer treba imati računar jak za to, 32GB RAM, i7 su neki minimumi danas, a vremena i vremena za jednu kompoziciju.
Svaka nota ima svoju ekspresiju, dinamiku, svaki instrument drugačije reaguje na dinamiku, svaki paket ima drugačije postavke svega toga.
Baš je komplikovano, pa više radim neke orijentalne stvari.
Imam neke kompozicije na YT, ukucaj mllapan i naći ćeš me.
Problem u svemu tome je što nisam nikad imao potrebu zapamtiti skale, a akorde po formuli gradim, i uzmem chord tool - minor već formiran i dalje ga invertiram sam.

Malo naopako naučeno, ali to je moderno doba, softwer olakšava osnovne stvari, tako da naučimo komplikovane, a ne znamo osnovne.

Uglavnom, svi mali producenti, neki i veći, koriste male midi kontrolere, pa sve to ide desnom rukom, tako i kod mene.

Valjda će nadoći i lijeva uz vježbe za uživo sviranje, jer malo sam se udaljio od produkcije.
Nekako, zanimljivo je raditi na tome da uspiješ napraviti muziku onakvu kakvu želiš, a već kada dođeš blizu cilja, vidiš da već imaš znanje, to prestane biti interesantno, barem je meni.
Čar je u procesu učenja, kasnije kad nekad u glavi se osmisli neka melodija i humma, pa se može prenijeti na muziku.
Cilj mi je bio biti u mogućnosti prenijeti neku emociju muzikom, što sam donekle uspio, a sad mi je ćef sjesti za aranžer i za svoju dušu svirati.

Promijenjeno od mll (27.02.2023 u 22:53 sati)
mll je offline   Reply With Quote
Star 28.02.2023, 07:47   #6
3bl
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 20.02.2015
Mjesto: Kragujevac
Postovi: 12
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 4 puta u 3 Postova
Instrumenti: Korg Pa700
Interesi: Muzika
3bl ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Kad već sve to znaš i radiš, zašto ti je problem da naučiš skale? To nije nikakav bauk.
3bl je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio 3bl za ovaj koristan post:
mll (28.02.2023)
Star 28.02.2023, 09:14   #7
mll
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 08.11.2020
Postovi: 35
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
mll ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od 3bl Pokaži Post
Kad već sve to znaš i radiš, zašto ti je problem da naučiš skale? To nije nikakav bauk.
Ne znam kako da krenem, da li je najbolje vizualno zapamtiti na klavijaturi durske po formuli WWhWWWh i imati u glavi memorisanu sliku Kvintnog kruga radi raspoznavanja relativnih molskih skala?

Da li sad to prvo raditi, vježbati na tome, pa tek kad izvježbam skale, vježbati akorde izgradnjom 1 + 3 + 3 po stupnjevima skale, nekako mi vuče da je lakše nego brojati polutonove?

Shvatam da s vremenom ovo postane rutina i sama ruka će vući na ispravne skale, akorde, note, ali mora se vježbati da se do toga dođe, ne bih da krenem loše, jer znam šta znači na svoju ruku učiti, kasnije to ne ispravi niko.

A ovo što radim, produkcija, se uvijek može dodatno ispraviti, bitan je konačan rezultat, sviranje uživo je, rekao bih, mnogo zahtjevnija stvar.

Promijenjeno od mll (28.02.2023 u 09:16 sati)
mll je offline   Reply With Quote
Star 28.02.2023, 14:55   #8
Alen P
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 18.11.2007
Mjesto: Čakovec
Postovi: 657
Downloads: 380
Uploads: 6
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 70 puta u 68 Postova
Instrumenti: Tyros 4
Interesi: Muzika, religija
Alen P befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Alen P pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Teško pitanje; nije da ruka ide sama vec cujemo koji akord je u pitanju.
Vjezbanjem ces izostriti sluh. Izbjegavaj transpose.
Alen P je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 17:11


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije