Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Muzički Software

Muzički Software Sve što Vas zanima o radu sa nekim muzičkim programom koji nema sopstveni podforum...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 09.03.2014, 11:39   #1
fico
Pravi prijatelj foruma
 
Registrovan/a dana: 06.05.2004
Mjesto: Slovenija
Postovi: 613
Downloads: 2736
Uploads: 14
Rekao HVALA: 17
Zahvalili mu 51 puta u 48 Postova
Instrumenti: E-mu X board;Novation SL61 MK II :Weltmiaster Cansone
Interesi: sve po malo
fico befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
fico pošalji poruku preko MSN messengera fico pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard vArranger2

Na internetu postoji forum na engleskom i francuskom jeziku, koji je posvecen ovom software aranzeru. Iako sam dobar poznavaoc engleskog, volio bih da se nesto napise o ovom aranzeru i na nasem maternjem jeziku. Na Yu-Midi forumu je samo spomenut nekoliko puta, ali nikakvi detalji, koji bi nas vecinu clanova vjerovatno zanimali. Zato otvaram ovu temu u kojoj bi se poblize upoznali s ovim aranzerom, jer kako vidim i Tranzit pise pozitivno o njemu, s obzirom da ga je instalirao na trans audiju. Pozivam sve clanove koji znaju nesto o ovom aranzeru, da se ukljuce u diskusiju, pogotovo ako neko ima iskustva s vArranger2. Iako ga licno ne posjedujem, saznao sam dosta detalja o njemu, pa ako vas nesto intereusje, a meni poznato, stojim vam na raspolaganju. Pogotovo ako ga kupim uskoro!

Za pocetak prelazim na neka pitanja koja mene posebno zanimaju.

1. Ovaj aranzer je kompatibilan sa "prvenstveno" Ketronovim, a zatim Yamahinim i Rolandovim styleovima. Naglasio sam prvenstveno, jer me zanima, da li on radi nekako slicno kao i Live Styler, tako da npr. Ketronove styleove cita odmah dok ostale mora konvertirati, pa se onda to "cuje svakako" (kod Live Stylera su to prvenstveno Yamahini styleovi, a ostali se konvertuju ugradjenim konverterima od firme EMC). Ili vArranger reproducira Yamahine i Rolandove styleove bez ikakvog konvertovanja. Mene posebno zanimaju "Yamahini", pa usput i pitanje vezano za iste: koliko detaljno se "Yamahini" styleovi mogu editirati, tj. miksati u usporedbi npr. sa konvencionalnim HW aranzerima, kao npr. Yamaha PSR S750 ili SW aranzer Live Styler npr. u "Enhanced editoru" i sl.

2. Kako stoje stvari sa tercama? Da li ima nesto kao harmony, koji u skladu sa izabranim akordima zadaje tercu ili terce editiramo rucno, pa ih naknadno biramo, neovisno u kojem akordu sviramo?

3. Posebno sto me zanima: sta se sve moze save-ati (pothraniti) u SongBook-, Solo- Presete, registracije (ili kako se to vec zove kod vArrangera?)?

Zamolio bih ako mozete postaviti i neke screenshots, koji sigurno kao i svaka druga slika govori vise nego hiljade rijeci.
fico je offline   Reply With Quote
Star 10.03.2014, 05:48   #2
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Da, pomenuo sam par puta vArranger2 jer je on aranzer software kod najvecih modela Trans Audio Maxima sistema. Upotrebljen je tu jer je zaista neprikosnoveni aranzer software i po svojim mogucnostima a i po stabilnosti koja je stopostotna na Trans Audio operativnom sistemu (specijalno pripremljeni i detaljno obradjeni Windows 8.1 Pro 64Bit). Bilo koji top hardware aranzer je u poredjenju sa vArranger2 softwareom veoma, veoma inferioran. Da ti odgovorim na pitanja. Yamahine, Ketronove i Rolandove styleove vArranger uvodi momentalno bez ikakvog konvertiranja (Korg stylovi su u pripremi). Kao Style editor vArranger2 posjeduje ustvari kompletan CASM sa mogucnoscu promjene svih podataka. Pitanje u vezi sa miksom je ovim takodje odgovoreno, dakle najdetaljnije sto moze biti, se moze uraditi miks Style traka. Dodatno se trake mogu miksati u glavnom prozoru i pohraniti kao "Registracije" (koje se ovdje nazivaju Song). Sto se tice harmonizera, sam vArranger ne posjeduje nikakav harmonizer ali u Trans Audio Maxima sistemima svaki solo sound (ima ih 5 zajedno sa tzv. 2nd Voice) moze da svira posebnu skalu (tercu, kvartu, kvintu itd...) i to da pohrani u samu registraciju ili da ne pohrani vec da se poziva posebnim komandama za harmony pratece sounde na Touch Screenu. Fleksibilnost bez kraja. Inace. vArranger2 posjeduje fenomenalni sound (voice) editor, tako da nije potrebno i neophodno ici u sam VST ili hardware instrument da bi se jedan voice editirao. Songbook je takodje veoma fleksibilan a pohranjuje dosta podataka uz Style, Midi File ili MP3 File. Dole je par slika na kojima sam prikazao ovo o cemu sam gore pisao. Ako ima nejasnoca ili jos pitanja, tu sam.












Promijenjeno od tranzit (10.03.2014 u 05:54 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, tranzit, za koristan post:
fico (10.03.2014), nikola1974 (10.03.2014)
Star 10.03.2014, 11:02   #3
nikola1974
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 31.01.2014
Postovi: 13
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 13
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
nikola1974 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Zanima me koji sound engine dolazi sa varranger2? Za 350.-Eura trebalo bi biti dosta software sounds. Raduje me to sto konacno je neko poceo da se bavi sa Korg style formatom. Ali opet treba da su dostupni i semplovi od Pa3x kako bi radili originalni ritmovi sa Pa3x na primer.

Gesendet von meinem GT-I9100 mit Tapatalk
nikola1974 je offline   Reply With Quote
Star 10.03.2014, 12:49   #4
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ne dolazi nikakav sound engine uz vArranger2. Cijena mu je 349 eura, a za taj novac dobijas sam aranzer i stotine originalnih Yamahinih, Ketronovih i Rolandovih ritmova, cak i sve najnovije od BK-7m recimo. Za sound engine ces morati sam da se pobrines, pa da li ce to biti hardware ili software nebitno je. Ovo bi trebalo dovoljno da govori o kvalitetu samog aranzer softwarea, koji je zaista No.1, bez ikakve konkurencije trenutno. Sve na njemu funkcionira bez greske, stabilnost je maksimalna, implementacija u softwersko okruzenje (sound engine na bazi VST instrumenata i efekata) je besprijekorna, summa summarum, tako treba i mora da izgleda jedan profesionalni aranzer. To naravno ima i svoju cijenu, pa ni vArranger2 nije izuzetak. Da ne shvatis pogresno, Korgovi ritmovi jos nisu kompatibilni ali se radi na tome.

Za sve znacajnije hardware instrumente (workstatione) postoje instrument definicije, koje su polazna tacka za vArranger2, tako da sa ritmovima nema nekih vecih problema. Mozes da vidis kako izgledaju te instrument definicije na predposljednjoj slici. Ne mora da bude PA3X samplovan da bi se Korgovi ritmovi culi kako treba. To bi u sustini bilo nebulozno, zasto onda uzimati vArranger2, ako hoces da se cuje kao Korg ??? Ritmovi se mogu cuti daleko bolje, uz neki kvalitetniji sound engine nego sto je onaj u PA3X. Prvi primjer je Trans Audio Maxima sistem, gdje sound engine sadrzi oko 200GB sampling materijala (radi poredjenja PA3X bazira na 0,5GB ROM samplova). To su ogromne razlike od nekih 400 puta vise audio materijala, koje se naravno direktno odrazavaju na kvalitet ukupnog sounda. Sa vArrangerom je moguce, pored softwerskih instrumenata, upotrijebiti i bilo koji hardware Workstation ili modul bez ikakvih problema, pa cak i hibridni pogon je moguc (software + hardware). Igre bez granica.
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
fico (10.03.2014)
Star 10.03.2014, 13:19   #5
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Hmmm... A operativnost pri živoj svirci??
Recimo da imam dobar laptop kao bazu, 1818VSL kao audio engine i Roland A-XXX Pro kao master klavijaturu.
Kako ću da se "šaltam" kroz ritmove u toku svirke?


Sent from my HTC One XL using Tapatalk
sale_band je offline   Reply With Quote
Star 10.03.2014, 13:49   #6
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ima dosta nacina za setanje, naravno ne samo kroz ritmove, nego i kroz sounde i songbook podatke itd... itd... Laptop naravno nije bas najbolji izbor, prije svega i najvise, radi male performanse, a drugo radi kontrole, sem ukoliko nema Touch Screen. Kompletne komande se mogu prenijeti na tastaturu laptopa i onda ti komande nista drugacije nisu nego kod bilo kojeg hardware aranzera. Za sve mozes da definises bilo koju tastu. zatim dolaze u obzir i Foot Switch, recimo kod mene je u pogonu i trostruki Foot Switch, pored ogromnog 24" Touch Screena na Trans Audio Maxima sistemu, na kojem su sve komande vArrangera2 velike i lako dostupne. Onda, bilo koji midi controller, koji tebi odgovara, ce takodje odraditi posao, a moze i kombinovana kontrola, to jest, tastaturom Laptopa i midi controllerom istovremeno. Sve u svemu, operativnost na live svirci je na pravim sistemima fenomenalna i daleko, daleko ergonomicnija nego na bilo kojem hardware aranzeru. Moj savjet, mani se za sada Laptopa, to nece ici za jedan profesionalni sound, jednostavno mu nedostaje performanse bar jos tri puta toliko, koliko ima.

Promijenjeno od tranzit (10.03.2014 u 13:50 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 10.03.2014, 14:00   #7
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Hmm... Ne ide bas da vucem PC na svirke jbg... Kakva je situacija sa ovim novim "sve u jednom" kompijuterima sto izgledaju kao TV I imaju touch ekran???
sale_band je offline   Reply With Quote
Star 10.03.2014, 14:06   #8
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Tako izgleda i Trans Audio Maxima, sve je u jednom komadu i vrlo malih dimenzija, naravno koliko to dozvoljava 24" Touch Screen i postavljeno na fleksibilnom stalku kojeg namjestas i naginjes kako ti je volja. A ovako izgleda glavni Display na tom Touch Screenu Trans Audio Maxima sistema. Inace ima 12 razlicitih Displaya.

tranzit je offline   Reply With Quote
Star 10.03.2014, 14:13   #9
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Malene ti slike, nista ne vidim
sale_band je offline   Reply With Quote
Star 10.03.2014, 14:20   #10
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Kliknes na tu slicicu, pa se prepadnes
tranzit je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 18:28


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije