Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Slobodna zona > Vesti

Vesti Nova oprema, vesti iz sveta, zemlje (Ne ležati na zemlji, može da bude hladno)

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 03.08.2017, 12:52   #11
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

1. Nema popusta na poreze, nije to božićna rasprodaja. Radi se o povlaštenoj stopi poreza koji ostvaruje muzičar (izvođač), a ne ugostitelj (naručitelj), kako ti kažeš.
2. Naravno da nismo zidari. Zato i razlikujemo neke osnovne pojmove koji zvuče slično ali imaju poptuno drugačiju zakonsku osnovu, a u skladu s tim i različita davanja državi. Izvođenje glazbenog programa se obavlja na osnovu Ugovora o autorskom djelu. A da je veoma bitno o kakvoj vrsti ugovora radi i da Ugovor o radu kojeg ti spominješ sasvim druga kategorija od autorskog ugovora prikazuje i jedan podatak koji mnogi ne znaju i brkaju pojemove kao što ih brkaš i ti. Ugovor o djelu je oporezovan je sa 103% dok je Ugovor o autorskom djelu samo sa 25%. Po novom zakonu kod nas, od 01.01.2017. postoje dodatne izmjene na autorske honorare ali to ne mijenja suštinu stvari.
3. To nije po zakonu i prijatelj ti radi prekršaj.
4. Naravno. Ali me veoma čudi da ne znaš koliki je porez u državi u kojoj živiš i u kojoj ga plaćaš.
5. Uvijek možeš raditi ilegalno i pokušati riskirati, tj. varati državu. To nema veze s iznosom za kojeg sviraš i kojom priigodom sviraš već o vrsti prekršaja kojeg si napravio. I kazna je definirana za vrstu prekršaja, a ne da li si večeras svirao za kikiriki ili za milion eura.
6. Ako ne može drugačije, onda ćemo po zakonu.

A sada se lagano odjavljujem s teme jer ovo što se dopisujemo Alen P i ja, nema veze sa Srbijom i njihovim zakonom. Vjerojatno će biti nekih sličnosti u provođenju istog pa ostavljam našu prepisku. Možda će od toga kolege iz susjedstva imati koristi jer će povući paralelu s "pravilima igre" u našoj državi.
casper je offline   Reply With Quote
Star 03.08.2017, 15:56   #12
megane
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 08.08.2013
Postovi: 161
Downloads: 165
Uploads: 1
Rekao HVALA: 91
Zahvalili mu 22 puta u 21 Postova
megane ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ova tema je vrlo aktualna u svim zemaljama kao što kažu Balkana i europe. Pošto znam propise o porezima vrlo dobro kod nas u Sloveniji, ali svaka zemlja ima svoje propise. Zato muzičarima savetujem da se obrate u svojoj zemlji na nekog računovođu ili računovosku agenciju ili servi, koji poznaju propise i da vama objasne. Nema ništa strašno, ali svirke če biti skupije jer če honorar da se uveča za porez i socialnu. To znači da će muzika za one koji slušaju biti skuplja, a samim tim če zato biti manje muzike, jer se mnogima u kafanama neče više isplatiti, zatim će možda sve iti u pravcu da bude muzika jeftinija, što manje muzičara na bini, jeda (one man band, ili duo) što sviraju. sve zavisi od novaca. Gadno. Kod nas ima više udruženja, klubova muzičara, i poreze računamo u udruženjima, (klubovima), naravno svak klub za svoje člane-muzičare. Tako je sve legalno i prema propisima.
megane je offline   Reply With Quote
Star 03.08.2017, 16:40   #13
Alen P
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 18.11.2007
Mjesto: Čakovec
Postovi: 657
Downloads: 380
Uploads: 6
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 70 puta u 68 Postova
Instrumenti: Tyros 4
Interesi: Muzika, religija
Alen P befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Alen P pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Kod nas vec neko vrijeme ni nema "gazerske-kafanske" glazbe. Ziva glazba je samo po restoranima kad su krstenja, rodjendani...
Alen P je offline   Reply With Quote
Star 03.08.2017, 19:06   #14
gitar
Stariji Notaroš
 
gitar's Avatar
 
Registrovan/a dana: 13.11.2010
Mjesto: Južni Banat, Vojvodina, Srbija
Postovi: 141
Downloads: 13
Uploads: 2
Rekao HVALA: 42
Zahvalili mu 475 puta u 399 Postova
Instrumenti: Gitara i još ponešto što ima žice
gitar wird schon bald berühmt werdengitar wird schon bald berühmt werden
Standard

Zar to nije vec jednom pokusano ovde u Srbiji? I sta je bilo? Tresla se gora, rodio se mis... Mislim da nema sanse da to zaživi. Uvek ce se naci neka rupa da moze da se burgija. Sve mislim da ces tamo nekom seljoberu u nekoj nedodjiji koji pravi svadbu ispod satora za 200 ljudi da poturis da potpise ugovor. Oterace te u PM i mislice da ga zajebavas. Toliko...

Послато са SM-J500FN уз помоћ Тапатока
__________________
Citat:
Originalno postovano od BIOSTAR Pokaži Post
ja volim sto vise akorada da ima, pa ubacujem G#, C# vamo tamo, to je neki moj stil na primer
Citat:
Originalno postovano od mgxbty Pokaži Post
Nije ni gitar nepogrešiv i on je samo čovek.
gitar je offline   Reply With Quote
Star 03.08.2017, 22:17   #15
darkoilic
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 03.08.2017
Postovi: 0
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
darkoilic ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ja pak nerazumem kako ce meni biti placeno to socijalno penziono ili sta vec kada sam vec prijavljen u firmi koliko znam u srbiji nije moguce raditi dva posla i imati prihode vezane za te birkokratkse gluposti tako da neznam sta oni hoce od nas
darkoilic je offline   Reply With Quote
Star 04.08.2017, 09:20   #16
VUNIMRAV
Kao kod kuće
 
VUNIMRAV's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.12.2008
Mjesto: SONTA-APATIN
Godina: 57
Postovi: 980
Downloads: 1135
Uploads: 35
Rekao HVALA: 289
Zahvalili mu 97 puta u 92 Postova
Instrumenti: Paolo Soprani super paoloIII,Tyros3
Interesi: HOBI PRESAO U POSAO...Pecanje...
VUNIMRAV ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Svaki muzičar bi trebalo da ima dozvolu - licencu za rad da bi mogao obavljatu tu delatnost!
Da li je i imaju,to je nešto drugo.
Muzičari koji su prijavljeni preko estrade na PiO(do 1.1 2016 sam bio taj),plaćaju 5000 dinaralicencu na godišnjem nivou.U toj ceni je samo obnova licence, članarine nekih sindikata semusa,bemusa pi...de mat...,bla,bla...
Muzičari koji su prijavljeni po nekoj drugoj osnovi plaćaju to isto samo nešto uvećano,mislim da je 7000 dinara.
Ja sam sad u ovoj drugoj kateoriji i nije mi nikakav problem izdvojiti tih 55e,bar sm miran i sedim kao gospodin,ne plašim se da će neko banuti i zajebavati me,sa "zašto,zašto...."
Porez?
Pa,lopovi će već smisliti način kako da još koju kintu izvuku,a i seru ovi po YT sa pustim bakšišom i svadbama od 1000000 dolara,i nije moglo izdobriti!!!Stvorili su sasvim nestvarnu i iskrivljenu sliku o muzipčarima razni Tigrovi,Mačci,a o C.. pardon Romima,da i ne pričam!!!!
Biće neki paušalac,pa ću jednako platiti ja i ti Tigrovi i Mačci ,....JBG!

Promijenjeno od VUNIMRAV (04.08.2017 u 09:22 sati)
VUNIMRAV je offline   Reply With Quote
Star 04.08.2017, 12:06   #17
megane
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 08.08.2013
Postovi: 161
Downloads: 165
Uploads: 1
Rekao HVALA: 91
Zahvalili mu 22 puta u 21 Postova
megane ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ma svaki euro koji ko prima biće u porezu, pre ili kasnije. Ako je nek muzičar u nekom udruženju to nema veze. Al ima vezu da kad taj muzičar svira svaki euro ili dinar biću u sistemu da se plača porez, ili ugovor u radu,( jer to je rad), ili možda čak ugovor u autorskom delo, (mada to nije baš autorsko delo, jer autor delo je ako neko napiše baš novo muziku, pjesmu, knjigu, sliku nacrta itd.), ili da muzičar ima firmu i da se onda plaća porez. Kod nas već ima inspektora koji kontrolišu muzičare u subotu kad sviraju, ali i na tako zvanom balkanskim zemaljama one države će nakada to da ućine. ako muzičar ima stalan posao u nekoj firmi, to je jedno, ali njemu će se dodatno da se stavi na porez ako svira u kafani i da se mu godišnje taj novac uporezi, znači - plaća porez i na taj novac koji on zaradi sviranjem. ali drugovi svirajte dok još nema kontrole i stavljajte kinu u đeparac.
Dodato:
vunimirv, slušaj, to nije to što ti pišeš. To što si ti plačao ne ide u porezku blagajno. to je nešto sasvim drugo. to ti paćuješ raznim udruženjima, mogao si, al mogao bi da nisi platio. Za poreze to nema veze. To je tvoja odluka. vunimirv, pored toga što si ti njima platio, moraš još u poresku kasu da platiš, a to nisi, e vidiš, to si tada promašio. Poprićaj ti malo s nekom računovodskom agencijom u tvojoj zemlji, pa će ti kazati kako i šta da ućiniš, ako želiš raditi po i po poreskim propisima. Učini to, bar ćeš dobiti pravu informaciju, al ti možeš da riskiraš i raditi po svome i svirati dalje, bez poreza. odluka je na tvojoj strani. Dobro bi bilo da ovaj forum ili moderatori ili autori ovog foruma, prikupe informacije u vezi poreza od nekog ovlaščenog lica u vezi sa plaćanjem poreza.Sigurno ste mnogi ovde dobri muzićari , aranžeristi, ali propisi o porezima tu baš nemate pojma, samo nešto nagađate, i zato dobro bi bilo da moderatori, prikupe neko pravo informaciju o porezima, šta i kako svirati, da bude sve prema propisima. Toliko od mene. Pozdrav svima. Želim vam mnogo dobre svirke i da nema gužve.
Dodato:
Pa, da u vezi ove teme malo strućno pomognem ovome forumu, ako ovde ima Slovenaca, neka se obrate na mene kako, zašto, koliko, kada se od gaže, muzike, sviranja u kafanama, ili fizićkim osobama (svatbe, rodjendani,,....), da im objasnim i pomognem oko toga. Napominjem da nema veze ako neko svira sa bubnjarom kao živi band, aranžerista, fajlaš, ili disko jocker, i tako dalje. Od novaca koji muzićari zarade u kafanama, rodjendani, svatbe, morao bi biti da se plati porez.
Dodato:
Mislim da je G. Casper vrlo blizu po njegovom mišljenju, jedino se ne slažem sa autorskom ugovoro i onom što kažu: ugovor o radu. Autorsko je delo ako neko napiše novu muziku, novu knjigu, ili nacrta novo sliku i da se pod to delo autor potpiše. Muzika što se svira od drugih autora, naprimer.: sviranje muzike od bijelo dugme, ribje ćorbe, parnog valjaka. to ti je znači: ugovor o radu. Vjerujj da je tako!

Promijenjeno od megane (04.08.2017 u 12:31 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
megane je offline   Reply With Quote
Star 04.08.2017, 22:32   #18
nikadvisekorg
AJ LAV KORG
 
nikadvisekorg's Avatar
 
Registrovan/a dana: 09.12.2009
Mjesto: Srbija
Godina: 41
Postovi: 1.344
Downloads: 940
Uploads: 3
Rekao HVALA: 288
Zahvalili mu 179 puta u 165 Postova
Instrumenti: korg pa3x
nikadvisekorg ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@vuninrav izvini druze ali licenca nema blage veze sa ovim što nam sad serviraju.
Moje lično mišljenje je da je "muzička licenca" porez na budale. Niti kurcu vredi niti s njom možeš nešto a tek nema veze sa socijalnim i penzionim. To je SINDIKALNO UDRUŽENJE i kao takvo NIJE OBAVEZUJUĆE. Znači ta nazovi licenca je ustvari samo dokaz da si član tog udruženja. E druga je priča što je 90% muzičara a i ljudi funkcionalno nepismeno pa čak i neki visokoobrazovani ljudi, pa ne razumeju da su ispali budale što plaćaju te licence.
Do ovog zakona, nama muzikantima je kaznu mogao da napiše jedino poreski inspektor za neprijavljen profit, i policija za remećenje javnog reda i mira.
E od sada je neko smislio da mi koji imamo jedino zanimanje kao muzičari moramo da se registrujemo u APR (agencija za privredne registre) gde dobiješ svoj pečat ime firme ili udruženja i svoj račun preko koga će da ide plaćanje.....
i za ovde koji već negde rade da im ide isto to samo kao dodatna delatnost i ne idu doprinosi i uplate za penziono i socijalno....

Kao i u svemu do sad ovde će da stradaju mali bendovi koji nemaju stalno posao, leteći članovi i mi iz malih mesta gde su male zarade da ne kažem katastrofalne.....
a veliki (ne po znanju i umeću nego po lovi) što uzimajunogo love će naći "zajednički jezik" i sa inspektorima i sa državom kao i uvek.


Sent from my SM-J500F using Tapatalk
__________________
Citat:
Originalno postovano od ado_rado Pokaži Post
To je najvjerovatnije napon struje a to se cesto desava sa klavijaturama kada sviramo po tezgama gdje je varijacija struje ne stabilna!
Citat:
Originalno postovano od tranzit Pokaži Post
Sinovac, da tebi neko toliko puta gurne i izvadi i ti bi prozujao.
Citat:
Originalno postovano od caka012 Pokaži Post
Najgore je kad sviras akusticnu svirku, a neki gost donese daire. Pravilo je da je zelja za dairama medju gostima obavezno obrnuto proporcionalna smislu za ritam i da se za pomenuti instrument ceo boziji dan otimaju samo oni koji nemaju veze sa ritmom.
nikadvisekorg je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, nikadvisekorg, za koristan post:
megane (06.08.2017), Vex (10.08.2017)
Star 05.08.2017, 00:43   #19
VUNIMRAV
Kao kod kuće
 
VUNIMRAV's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.12.2008
Mjesto: SONTA-APATIN
Godina: 57
Postovi: 980
Downloads: 1135
Uploads: 35
Rekao HVALA: 289
Zahvalili mu 97 puta u 92 Postova
Instrumenti: Paolo Soprani super paoloIII,Tyros3
Interesi: HOBI PRESAO U POSAO...Pecanje...
VUNIMRAV ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Drage kolege,@megane i @nikadvišekorg
ja vrlo dobro znam šta bi trebalo ,ili šta znači licenca,šta članostvo u nekom udruženju muzičara...za vašu informaciju,prvi put sam postao i učlanio se u udruženje "Donat koje je bilo u Zadru 1987g!!Davno?
E,drage moje kolege,ako država(pa i ova moja,kakva je takva je) hoće da dovede nešto u re onda ti kao muzičar ili izvođač moraš da imaš licencu za rad da bi obavljao neku delatnost(svirao,pevao,...),a da bi dobio licencu moraš da budeš član nekog udruženja muzičara koje te vodi kao svog člana i koje "KAO" o tebi brine!!!
Kad sve to ispuniš onda će i doći na red da te oporezuje,što je meni dragi kolega Megene vrlo jasno jer pored OMŠ sam ekonomista šti mi je u stvari i pravo zanimanje! Na papiru.
Znači u,ti ili bilo ko drugi po zakonu ne bi smeo da obavljaš tu delatnost ako nemaš licencu-ioli dozvolu za rad.To je nešto drugo što se to ne primenjuje u praksi.
Nemoj se iznenaditi ako ti jedno banu i zatraže to,ova nazovi država traži i mnogo terže i gore stvari o pišplljive licence.
@nikadvišekord izgelda da ti ne poznaješ ovu materiju.
Da bi se preko estrade prijavio na PiO moraš da imaš neke papire,je"da'moraš imati određeni obrazac i potvrdu o prijavi u kojoj se zavodi ime tvoga udruženja kao "firma"ispred koje si ti zaposlen i obavljaš svoju delatnost!!!!!!
Ni "skinuti" se sa tog osiguranja ne možeš ako nisi izmirio sve obaveze prema svom udruženju jer ti oni neće dati "ODJAVU"(oni slu ti dali "PRIJAVU") tqako da hteo ti ne hteo,ako hoćeš da se prijaviš i da budeš profesionalac u punom smislu reči(ja sam bio 17g) i upisano mi kao staž nu samostalnoj delatnosti,moraš da obaviš i uradiš sve te radnje.
Ne smatram sebe budalom!
Da li će biti poreza i na koji način,ne znam,ako oni odluče,biće ga!!!!!

Promijenjeno od VUNIMRAV (05.08.2017 u 00:52 sati)
VUNIMRAV je offline   Reply With Quote
Star 05.08.2017, 00:54   #20
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od megane
Mislim da je G. Casper vrlo blizu po njegovom mišljenju, jedino se ne slažem sa autorskom ugovoro i onom što kažu: ugovor o radu. Autorsko je delo ako neko napiše novu muziku, novu knjigu, ili nacrta novo sliku i da se pod to delo autor potpiše. Muzika što se svira od drugih autora, naprimer.: sviranje muzike od bijelo dugme, ribje ćorbe, parnog valjaka. to ti je znači: ugovor o radu. Vjerujj da je tako!
Pusti nagađanja i naklapanja i savjetujem ti da lagano proučiš neke stvari prije nego (na)pišeš glupost. Sve je definirano u zakonu (čitaj citat ispod). Isto tako, izvođenje glazbenog programa pripada kategoriji poslova koji se isplaćuju putem Ugovora o autorskom djelu. I tu je zakon vrlo jasan bez obzira što ti misliš da je drugačije. Tako radim preko 30 godina i osim nekih detalja, ništa se nije mijenjalo cijelo to vrijeme.

Citat:

Ugovor o radu, ugovor o djelu


Ovo Ministarstvo u cijelosti ostaje kod dostavljenog odgovora, uz dodatno pojašnjenje razlika između ugovora o radu i ugovora o djelu.
Ugovor o radu je radno-pravni ugovor koji se, u skladu sa Zakonom o radu (NN br. 93/14), sklapa radi zasnivanja radnog odnosa. Obilježja radnog odnosa su:
  1. radnik radi uvijek i isključivo po uputama i pod nadzorom poslodavca (riječ je o odnosu podređenosti, odnosno subordinacije),
  2. radnik poslove obavlja u propisanom radnom vremenu, ugovorenom radnom vremenu ili radnom vremenu koje pisanom odlukom odredi poslodavac,
  3. radnik isključivo osobno obavlja poslove,
  4. poslodavac je za obavljeni rad dužan radniku isplaćivati plaću u novcu i u propisanim razdobljima (najmanje jednom mjesečno),
  5. radnik je dužan poslove obavljati u prostorijama poslodavca ili na nekom drugom mjestu koje je odredio poslodavac.
Ugovor o djelu je ugovor obveznog, građanskog prava, koji se sklapa temeljem Zakona o obveznim odnosima (NN br. 35/05, 41/08 i 125/11). Obilježja ugovora o djelu su:
  1. izvođač radi za naručitelja samostalno i neovisno o naručitelju djela,
  2. izvođač u pravilu ne obavlja poslove u radnom vremenu, nego prema svojoj organizaciji,
  3. izvođač posao obavlja osobno, ali najčešće ga može povjeriti i trećim osobama,
  4. za obavljeni posao izvođač prima naknadu najčešće po obavljenom poslu, odnosno po predaju djela,
  5. izvođač posao obavlja u prostoru kojeg sam odredi.

Ako bi poslodavac s radnikom sklopio neki drugi ugovor za obavljanje posla koji s obzirom na narav i vrstu rada te ovlasti poslodavca ima obilježje posla za koji se zasniva radni odnos, sukladno odredbi članka 10. stavka 2. Zakona o radu, smatra se da je s radnikom sklopio ugovor o radu, osim ako poslodavac ne dokaže suprotno.
casper je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 22:13


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije