Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Internet škola sviranja > Tehnike i teorija

Tehnike i teorija Usavršite Vašu tehniku!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 30.05.2011, 20:42   #1
mkorgpa500
Početnik forumacije!
 
mkorgpa500's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.10.2009
Godina: 32
Postovi: 47
Downloads: 217
Uploads: 1
Rekao HVALA: 40
Zahvalili mu 6 puta u 6 Postova
Instrumenti: Korg pa 500
mkorgpa500 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
mkorgpa500 pošalji poruku preko MSN messengera
Frage Odredjivanje tonaliteta

Pozdrav kolege,zanima me po cemu se odredjuje odakle se svira pesma,znaci za pevaca uopsteno ili pevacicu,znam da nije za svakoga isto..to me jedino muci da znam objektivno,ako mi naleti neki pevac sa kojim nisam radio..ili pevaljka .......jel imaju neka pravila?? bio bih jako zahvalan da mi neko napise...
mkorgpa500 je offline   Reply With Quote
Star 30.05.2011, 21:15   #2
Simke
Vredan član društva
 
Simke's Avatar
 
Registrovan/a dana: 04.12.2008
Mjesto: Usa
Postovi: 245
Downloads: 882
Uploads: 34
Rekao HVALA: 55
Zahvalili mu 387 puta u 275 Postova
Instrumenti: magpotIZ
Interesi: magpotIZ
Simke ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Simke pošalji poruku preko ICQ messengera Simke pošalji poruku preko AIM messengera Simke pošalji poruku preko MSN messengera Simke pošalji poruku preko Yahoo! messengera Simke pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Neko nepisano pravilo ti je:muski tonalitet je F-G,a zenski tonalitet C-D.Nije uvek tako,ali nek ti ovo budu neki orjentiri dok ne udjes malo u stos.Naravno da neces nikako da svaku pesmu dajes original tonalitet svom pevacu,vec uvek mu spusti ton,pa i dva tona nize od originala.Dakle ako je original Am,ti ces mu dati Gm ili Fm,a to je sve u zavisnosti od toga kakav ti je i koliko kvalitetan pevac.Ja sam proslog vikenda radio sa jednim pevacem koji je trazio skoro sve pesme od originala,i to mu savrseno odogvara.Ali takvih mnogo dobrih pevaca je mozda samo 3-4%.Da bi odredjivao tonalitete moras da imas jak repertoar,jer kako bi drugacije odredio neciji tonalitet,ako tu pesmu uopste i ne znas.Imas i rezervnu opciju"tonalitet na licu mesta"ako si na nekoj svirci.
Ako ne znas neku pesmu,dodje pevac kod tebe,I na licu mesta ti odpeva tu pesmu i dok ti on pevusi pesmu ti trazis akorde odakle je peva.Kad uzmes tonalitet pevacu(ci),ti si zavrsio 50% posla,a preostali 50% su odredjivanje ritma,brzina ritma,forspilska improvizacija,itd...
__________________
https://t.me/pump_upp
Simke je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, Simke, za koristan post:
mkorgpa500 (30.05.2011), Mladjo (19.10.2011)
Star 30.05.2011, 21:33   #3
mkorgpa500
Početnik forumacije!
 
mkorgpa500's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.10.2009
Godina: 32
Postovi: 47
Downloads: 217
Uploads: 1
Rekao HVALA: 40
Zahvalili mu 6 puta u 6 Postova
Instrumenti: Korg pa 500
mkorgpa500 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
mkorgpa500 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

hvala ti druze puno...
mkorgpa500 je offline   Reply With Quote
Star 30.05.2011, 21:43   #4
mimiki
Stvarno kod kuće
 
mimiki's Avatar
 
Registrovan/a dana: 04.10.2007
Mjesto: Batajnica
Postovi: 1.074
Downloads: 1564
Uploads: 11
Rekao HVALA: 21
Zahvalili mu 79 puta u 74 Postova
Instrumenti: CharlesLakOB
Interesi: CharlesLakOB
mimiki befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
mimiki pošalji poruku preko AIM messengera mimiki pošalji poruku preko MSN messengera mimiki pošalji poruku preko Yahoo! messengera mimiki pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

ebi ga moras znati pesmu ili kako kaže simke juriti pevaca i hvatati i jos kad pevac krene sam prelaze da radi iz pesme u pesmu onda ti je veselo (inace to ja radim ) .Može da ti bude orijentir ako ne znas pesmu ali bar znas ko peva u originalu pa po tome da se orijentises ,haris,saban....svaki od njih ima neki opseg u dosta pesama slicno jako......mada decko sto svira sa nama mi krenemo pesmu i vata nas jako brzo ako to mozes to je najbolje
__________________
dok na ruci imas prst ne mora da bude cvrst!
mimiki je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio mimiki za ovaj koristan post:
mkorgpa500 (31.05.2011)
Star 31.05.2011, 01:23   #5
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Da se nadovezem na kolegu Simketa, iako ti je on rekao vec skoro sve, a ima iskustva sa tim. Bitno je isto tako cija je to pjesma koju treba pjevati. Recimo ako je od Ljube Alicica ili Sabana Saulica ili kod zenskih Dragana Mirkovic, Verica Serifovic itd. , treba cak spustit i za kvintu nekad (5 cijelih tonova + poluton od ljestvice). Cak se dogodi nekad da neki ljudi koji imaju malo dublji glas pjevaju iz originala pjesme od navedenih pjevaca Razumije se naravno za oktavu nize.
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, Dell, za koristan post:
mikajov (08.02.2012), mkorgpa500 (31.05.2011)
Star 31.05.2011, 01:58   #6
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Jedan prastari trik je da prije svih ostalih metoda koje su navedene provjeris koji je raspon glasa pjevaca a narocito da utvrdis najvisi ton koji je on u stanju da odpjeva bez kaliranja. Smanjis to radi svake sigurnosti a i radi postede pjevaca (jer treba da cima cijelu noc) za ton ili cak i ton i po. Sada, ako ti je repertoar zadovoljavajuci to jest ako poznajes dobro pjesme koje ce pjevac pjevati, bez po muke ces uvijek tacno odrediti tonalitet jer znas dokle smijes ici sa melodijom na gore a da ne upropastis pjevaca. Naravno da treba obratiti paznju na to da nisu sve pjesme smisljene i komponovane za maksimalno dranje i vristanje pa ces recimo, kod nekih balada spustiti tonalitet nesto vise. Ovo je vrlo djelotvorna metoda i ne moze da omane. Imaj na umu da uvijek treba da se maksimalno brines o pjevacu jer ako mu rikne glas za nekoliko pjesama... nista od baksisa a mogu se i batine dobiti. Pazi na kolegu jer on svoj glas ne moze promjeniti, ti svoj instrument mozes.
tranzit je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, tranzit, za koristan post:
mkorgpa500 (31.05.2011), xmband (15.06.2011)
Star 31.05.2011, 08:52   #7
milanceshow
Nishki
 
milanceshow's Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.12.2007
Mjesto: Srbija,Nis-Prokuplje
Postovi: 1.332
Downloads: 538
Uploads: 16
Rekao HVALA: 9
Zahvalili mu 83 puta u 69 Postova
Instrumenti: Roland E80 i FantomG
Interesi: Heklanje....
milanceshow ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
milanceshow pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Ko sto rece tranzit,melodija je tu neka osnova.Bitan je najvislji ton u melodiji!
Mnogo pomaze ako i sam pevas,pa imas neki orjentir za muske tonalitete.
Naravno da i godine provedene u ovom nasem poslu dosta pomazu!
__________________
Click for Niš, Srbija Forecast
milanceshow je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio milanceshow za ovaj koristan post:
mkorgpa500 (31.05.2011)
Star 31.05.2011, 12:15   #8
inajdic
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 24.08.2008
Postovi: 8
Downloads: 242
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
inajdic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Odredjivanje tonaliteta

Muska pesma melodija da ide do tona d ili e ili f u zavisnosti od pevaca da li peva vislje ili nize, a sto se tice pevacice do tona a, h, b
inajdic je offline   Reply With Quote
Star 31.05.2011, 12:38   #9
Beethoven
Odomaćeni član
 
Beethoven's Avatar
 
Registrovan/a dana: 15.03.2007
Postovi: 605
Downloads: 1023
Uploads: 1
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 105 puta u 92 Postova
Beethoven befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Kako citam temu, svaki sledeci odgovor je bio precizniji i tacniji. Kolega tranzit je to mozda i najbolje objasnio ali cu ja kao "najgori" registar odgovoriti a samim tim se i pozaliti univerzumu zasto me majka ne rodi tenora.

Glasovi se dele na muske i zenske a oni jos na nekoliko registara. Muski se dele na najdublje (basove i baritone) i najvise - tenore. Zenski na najnize altove i mecosoprane i najvise soprane.

Svako od njih ima svoj registar. Recimo, i bariton i bas imaju slican ili isti raspon ali im registar tj. boja nije ista pa samim tim nece pevati istu pesmu iz istog tonaliteta. A sa druge strane, pevac bariton nece moci da peva tenorovu pesmu iz originala, morace je pevati u svom rasponu i tonalitet mu morate prilagoditi registru.

Odredjivanje tonaliteta na osnovu najviseg tona koji pevac/pevacica moze da odpeva nije merodavno, obicno ce taj navisi deo biti "krzav" i "krestav" a samim tim i tezak zadatak za pevaca/pevacicu i brzo ce "puci".

Iz iskustva vec znamo koji su "muski" a koji "zenski" tonaliteti i to kod tenora i baritona (kad su muski u pitanju) moze da varira za odprilike stepen gore-dole mada se ja sa stepenom necu izboriti ako radim neku pesmu gospode kao sto su recimo Toni Cetinski, Dzenan, Serif Konjevic ili slicni.

Rekoh, koristim ovu temu vise da se pozalim, jako mi je zao sto se nisam rodio kao tenor, ih... Kako bi przio tenorske pesme, sve bi se pushilo...

Mada, sa druge strane, tenori nemaju tu toplinu i dubine koje imam ja kao bas pa kad oni pevaju basove pesme, zvuce takodje bezveze. Kao i u orkestru, svaki instrument ima svoj deo posla. Bez kontrabasa i violoncela se ne moze i nema muzike, ma koliko violine bile kraljice instrumenata.

Na kraju, pozdrav za sve kolege basove i baritone i par saveta. Nikad ne nasedajte na price nepismenih muzicara kako mnogo "spustate" tonalitete i kako ne vredite ako ste mnogo ispod "originala", to je glupost i neznanje. Pevajte bez stida u svom tonalitetu, cuvajte glas i tonalitet prilagodite vasem glasu i registru. Tu cete se najbolje osecati, najbolje zvucati a bicete zdravi i necete operisati polipe niti pucati svaki drugi dan. A publika ce biti zadovoljna jer oseca i vidi bas to da niste u problemu i da uzivate dok pevate. Mi smo ti koji pevamo pesme svih pevaca sveta na jednom nastupu, to se treba imati u vidu.

Pozdrav.
__________________
JBL!
Beethoven je offline   Reply With Quote
Ćlan 3 Vam se zahvalio, Beethoven, za koristan post:
mikajov (08.02.2012), mkorgpa500 (01.06.2011), xmband (15.06.2011)
Star 31.05.2011, 12:58   #10
Vule
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

Citat:
Originalno postovano od Simke Pokaži Post
Ja sam proslog vikenda radio sa jednim pevacem koji je trazio skoro sve pesme od originala,i to mu savrseno odogvara.Ali takvih mnogo dobrih pevaca je mozda samo 3-4%.
Sa ovim se ne slazem!!! Visina tonaliteta ispevavanja nekog pevaca apsolutno nema veze sa time koliko je on dobar ili ne. Pevati pesmu "iz originala"...cijeg originala? Bajaginog? Zdravka Colica? Serifa Konjevica? Svako pesmu prilagodjava svom kapacitetu koji pre ima veze sa anatomijom nego kvalitetom pevanja,postoje pevaci kojima glas savrseno zvuci u niskim lagama a neko dobija pravu boju pri visokim,sve je to individualno. Definitivno tvrdim da se po intonaciji ne odredjuje ko je dobar pevac a ko ne. Mogu se intonacije definisati kao muske i zenske i tu su varijacije kod svakih stepen maximum dva ali zadavati "domaci" zadatak pevacima da pevaju iz originalnih intonacija je pogresno. Po mom shvatanju pevanje je "izraz",mogucnost da se pesma iznese pred slusaoca onako kako pevac ume da mu slusalac "poveruje" a ne pokusaj da se visokim ispevavanjima nesto dokaze i pokaze...i na kraju od silnog naprezanja se dobiju hemoroidi


@ Betovene,kad planiras da nam ulepsas forum nekim snimkom?

Hvala
  Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, , za koristan post:
mkorgpa500 (01.06.2011), mmk67 (01.06.2011)
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 14:03


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije