Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Pojačala

Pojačala Ono što vam je potrebno da dobijete snagu

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 12.12.2019, 18:51   #1
boki997
Drugar foruma
 
boki997's Avatar
 
Registrovan/a dana: 19.01.2017
Postovi: 63
Downloads: 16
Uploads: 0
Rekao HVALA: 11
Zahvalili mu 8 puta u 8 Postova
Instrumenti: Korg pa4x
Interesi: Muzika,lov,fudbal.....
boki997 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Pravilno koristenje pojacala

Pozdrav svima , posto nisam do sada imao prevelikog iskustva sa pojacalima , a cuo sam od nekih kolega kako je svako pojacalo najbolje pojacati do kraja, da jedino tada radi kako treba sto se tice i snage i ljepote itd itd...Pa me zanima iskustvo i misljenje nekoga ko to zna sa sigurnoscu da kaze,da li je to tacno tako. Ja imam recimo aktivne kutije rcf 715ke i cuo sam da ih neki pojacavaju do kraja kao da tada pruzaju svoj maksimum , ja ne smijem nikad da se usudim obicno ih pojacam na 3h nekada manje ali nikad vise. Pa me zanima da li to treba tako ili kako vec, ne samo sa aktivnim kutijama nego inace i sa profi pojacalima . Nadam se da je sve jasno da nisam zakomplikovao nista
boki997 je offline   Reply With Quote
Star 12.12.2019, 19:06   #2
Va-7
Vredan član društva
 
Va-7's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.07.2004
Mjesto: Čakovec, Međimurje
Godina: 42
Postovi: 227
Downloads: 178
Uploads: 15
Rekao HVALA: 13
Zahvalili mu 19 puta u 18 Postova
Instrumenti: Roland G 70, E-A7, Triton LE
Va-7 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ja uvijek imam mastere pojačane na maximum a onda na instrumentu podesim volumen koji mi odgovara i tako već godinama na raznim pojačalima i nikad nikakvih problema
Va-7 je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Va-7 za ovaj koristan post:
boki997 (13.12.2019)
Star 12.12.2019, 19:23   #3
Tomy
Odomaćeni član
 
Tomy's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.06.2005
Mjesto: Cakovec
Postovi: 505
Downloads: 231
Uploads: 2
Rekao HVALA: 24
Zahvalili mu 76 puta u 73 Postova
Instrumenti: Yamaha GENOS, Motif XS6, Korg PA800, ROYAL STANDARD Silvana II, Boss VE-500...
Interesi: Klavijature, Software, Web, PC...
Tomy befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Tomy pošalji poruku preko ICQ messengera Tomy pošalji poruku preko MSN messengera Tomy pošalji poruku preko Yahoo! messengera Tomy pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Kad su aktivne kutije u pitanju tada se one pojačavaju na 0. To je obično sredina(12h). Neki proizvođači za nulu imaju oznaku"U" ili strelicu ili deblju crticu.... Uglavnom, ta nula je neki apsolutni maksimum kojeg kutija može dati bez peaka ili izobličenja. Sve što je više od toga nije dobro za zvučnike ili pojačalo.

Ako su u pitanju pasivne kutije i posebno pojačalo, potenciometri se pojačavaju do kraja a snaga se u tom slučaju podešava na mikseru ali opet nikako više od nule.
Tomy je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Tomy za ovaj koristan post:
boki997 (13.12.2019)
Star 13.12.2019, 13:10   #4
boki997
Drugar foruma
 
boki997's Avatar
 
Registrovan/a dana: 19.01.2017
Postovi: 63
Downloads: 16
Uploads: 0
Rekao HVALA: 11
Zahvalili mu 8 puta u 8 Postova
Instrumenti: Korg pa4x
Interesi: Muzika,lov,fudbal.....
boki997 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

To za pojacalo sam skontao znaci uvjek treba do kraja.
A sto se tice akt kutija konkretno evo za ove moje recicu, kada bi ih pojacao samo na 12h nista iz njih ne bi izlazilo . Ja ih drzim na 2-3h i onda rade dobro onako kako i treba. Samo me zanimalo to da li se smiju do kraja pojacati a onda na mixeti stelovati snagu .
boki997 je offline   Reply With Quote
Star 13.12.2019, 21:25   #5
Tomy
Odomaćeni član
 
Tomy's Avatar
 
Registrovan/a dana: 05.06.2005
Mjesto: Cakovec
Postovi: 505
Downloads: 231
Uploads: 2
Rekao HVALA: 24
Zahvalili mu 76 puta u 73 Postova
Instrumenti: Yamaha GENOS, Motif XS6, Korg PA800, ROYAL STANDARD Silvana II, Boss VE-500...
Interesi: Klavijature, Software, Web, PC...
Tomy befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Tomy pošalji poruku preko ICQ messengera Tomy pošalji poruku preko MSN messengera Tomy pošalji poruku preko Yahoo! messengera Tomy pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

2-3h je možda neki maksimum za aktivu. Ovisi od proizvođača i da li je VOLUME, LEVEL, GAIN... Sve što je više nije dobro za ugrađeno pojačalo a nećeš dobiti jačinu nego samo šum i brum jer interni limiter ne dopušta više nego što te kutije mogu reproducirati. Te kutije ti se čine tihim na nuli jer im je max SPL samo 130 db a realna snaga im je 350w RMS(sinus) 700w muzička snaga i 1400w peak. Ne vjeruj marketinškim podacima koji pišu svugdje da je 700w RMS. Dobit ćeš možda malo na jačini ako postaviš dugme na kutiji u položaj FLAT koji će podići malo srednje tonove koji daju decibel dva više.
Tomy je offline   Reply With Quote
Star 14.12.2019, 09:45   #6
ella 85
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 19.05.2008
Postovi: 731
Downloads: 7
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 100 puta u 94 Postova
ella 85 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Sta vam znaci koliko je master potenciometar odvrnut.Kakve veze ima koliko je on podignut.Kolko god ste ga podigli to opet moze biti i prejako i preslabo,kad imas jos x mjesta za pojacat i smanjit

Postoje nekakve lampice na masteru mixera,one skacu do nekakvih db,nesto govore,cak i na aktivnim kutijama ima nekakvih lampica koje se u neko doba pocnu palit jer zele nesto da nam kazu.

Trebalo bi malo razmisljat o tim lampicama,a ne o klizacima,kad pricamo o tome koliko smo pojacani
ella 85 je offline   Reply With Quote
Star 14.12.2019, 23:22   #7
boki997
Drugar foruma
 
boki997's Avatar
 
Registrovan/a dana: 19.01.2017
Postovi: 63
Downloads: 16
Uploads: 0
Rekao HVALA: 11
Zahvalili mu 8 puta u 8 Postova
Instrumenti: Korg pa4x
Interesi: Muzika,lov,fudbal.....
boki997 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nisi dobro shvatio sta sam pitao. Nema ovo veze sa lampicama na mikseti, to je nesto sasvim drugo. Mene je konkretno samo zanimalo misljenje nekoga ko je strucan i ko se razumije, da li je pravilno pojacalo odvrnuti do kraja ili ne eto iskljucivo samo to .
boki997 je offline   Reply With Quote
Star 15.12.2019, 20:09   #8
ella 85
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 19.05.2008
Postovi: 731
Downloads: 7
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 100 puta u 94 Postova
ella 85 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ja ti pokusah docarat da nije toliko bitno na kolko ti stoji potenciometar na kutiji.

Potenciometar na kutiji je samo jedan od mjesta na kojima mozes pojacati ili smanjiti.Mozes na klavijaturi pojacat umjesto na kutiji,mozes na klizacu kanala,na klizacu mastera,ulazni signal kanala gain itd itd.

Da su ti samo lampice na mixeti mjerilo koliki si signal poslao kutiji.

Ali ti ne zelis da naucis.

Uostalom,bolje pojacaj na kutiji (pojacalu) a smanji na mixeti ako je to sve sto te zanima
ella 85 je offline   Reply With Quote
Star 18.12.2019, 09:46   #9
boki997
Drugar foruma
 
boki997's Avatar
 
Registrovan/a dana: 19.01.2017
Postovi: 63
Downloads: 16
Uploads: 0
Rekao HVALA: 11
Zahvalili mu 8 puta u 8 Postova
Instrumenti: Korg pa4x
Interesi: Muzika,lov,fudbal.....
boki997 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Sve ja to znam, ali kad vec spominjes lampice na mixeti koja ti je onda logika pojacati vise na mixeti a manje na kutiji,jer ces onda slati jaci signal iz mixete u kutiju,logicno. Meni je bitno na koliko stoji potenciometar na kutiji iz razloga sto radi dosta jace i ljepse kad stoji na 3 sata nego na 12 sati. Zato sam sve to i pitao .
boki997 je offline   Reply With Quote
Star 19.12.2019, 18:22   #10
ella 85
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 19.05.2008
Postovi: 731
Downloads: 7
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 100 puta u 94 Postova
ella 85 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Jel ovo skrivena kamera ?

Ja pisem bolje pojacaj na kutiji pojacalu a smanji na mixeru.....on odgovara koja je logika pojacat na mixeru a smanjit na kutiji.

Ne radi kutija bolje na 3 sata nego na 12 sati.To ti samo mislis da je to razlog.Razlog je negdje drugo,ima veze sa signalom (lampicama) heheh.Ali posto te ne zanima onda nista.

Da kutija radi bolje na 3 sata fabrika bi taj potenciometar zakovala na 3 sata,jer i oni zele da njihova kutija radi uvijek najbolje sto moze
ella 85 je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 16:47


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije