Korisničko Ime
Lozinka
Registracija
YU-MIDI Marketing


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Ostali Instrumenti > Kutak za harmonikaše

Kutak za harmonikaše Pravo mesto, za pravo pitanje ;)

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 29.07.2007, 20:11   #1
karloruzni
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard Tastatura Radojke Živković

Slučajno sam pronašao ovaj snimak Radojke Živković na YouTube http://www.youtube.com/watch?v=YONuk...elated&search=
Zanima me kako su na njenoj harmonici raspoređeni tonovi, budući da se ne radi ni o B- ni o C-grifu. Da li neko zna?
  Reply With Quote
Star 29.07.2007, 21:04   #2
skoricnik
Moderator
 
skoricnik's Avatar
 
Registrovan/a dana: 19.05.2006
Mjesto: Backa Palanka
Postovi: 1.461
Downloads: 4052
Uploads: 22
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 177 puta u 167 Postova
Instrumenti: Ketron AUDYA5, Roland Fantom-S
skoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblickskoricnik ist ein Lichtblick
skoricnik pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard ..

brate ja se ne razumem u dugmetare, ali vidi se da to nije obicna dugmetara, uopste ne kontam sta je to
skoricnik je offline   Reply With Quote
Star 29.07.2007, 22:21   #3
Gorance
Drugar foruma
 
Gorance's Avatar
 
Registrovan/a dana: 04.07.2007
Mjesto: Beograd
Postovi: 90
Downloads: 99
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: 2x korg+2X dalape
Gorance befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ja sam klavirac ali sam od nekog cuo da je to neki ruski raspored.Nemojte me drzati za rec.Jos nesto,tako jednostavna a lepa svirka,legenda je legenda.
Gorance je offline   Reply With Quote
Star 30.07.2007, 06:41   #4
dallape
Vredan član društva
 
dallape's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: Pozarevac
Godina: 50
Postovi: 113
Downloads: 981
Uploads: 1
Rekao HVALA: 8
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: Harmonika ,Pa3x ,Le...
Interesi: Arheologija,Stari novac
dallape befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Zdravo,
ovo je petoredna stepenasta ili hromatska tastatura sto nije standard za nasu muziku.koji je grif??? po meni je B grif jer je on namenjen nasoj muzici ali u svakom slucaju svirati petorednu i setorednu je velika razlika u rasporedu a jos pored toga i stepenasta...
Pozdrav Zoran
dallape je offline   Reply With Quote
Star 30.07.2007, 10:41   #5
karloruzni
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

Zorane, nije to B-grif. Evo i slike koju sam još našao.
  Reply With Quote
Star 01.08.2007, 06:25   #6
dallape
Vredan član društva
 
dallape's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: Pozarevac
Godina: 50
Postovi: 113
Downloads: 981
Uploads: 1
Rekao HVALA: 8
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: Harmonika ,Pa3x ,Le...
Interesi: Arheologija,Stari novac
dallape befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

sliku ne vidim ,ali onda ne znam u kom je grifu...ali zasto ti to toliko znaci kada u nasoj muzici je 98,99 % sestoredna B griff..ali ako saznam tj.za par dana idem za Srbiju pitacu kolege pa cu ti reci
Pozdrav
dallape je offline   Reply With Quote
Star 07.08.2007, 18:58   #7
karloruzni
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

Jednostavno me zanimaju uvek i neobična rešenja i individualni pristupi, a ne samo ono što čini većina populacije.
Međutim, sam sam pronašao rešenje u popratnoj knjižici trostrukog CD-a "Radojka Živković - harmoniko, ljubavi", koje istovremeno ilustruje i da za srpsku svirku nije obavezno potrebna šestoredna B-grif dugmetara.
Prema tome, na instrumentu Radojke Živković raspored u pojedinačnim redovima isti je kao kod obične dugmetare (h-d-f-gis, e-g-b-cis i a-c-es-fis), samo što su drugi i treći red pomaknuti nagore u odnosu na prethodni. Zbog toga, polazeći od prvog reda, celi stepeni idu ukoso prema mehu nagore (npr. d-e-fis), a ne nadole. Iz trećeg reda, međutim, odstojanje do sledećeg tona (npr. a > h) prilično je veliko.
4. i 5. red treba posmatrati zasebno, jer se kod njih radi samo o dupliciranom 1. i 2. redu, a ne uklapaju se u opisani sistem.
Ovako to otprilike izgleda:

H-----fis-------e
----e-------d----
d------a--------g
----g-------f----
f-------c'-------b
----b------gis---
gis---es'----cis'
---cis'-----h----
h-----fis'------e'
----e'-------d'---
d'-----a'-------g'

Evo šta još piše u knjižici:

"Stil sviranja Radojke Živković bio je jasan i jedinstven: Njeno sviranje harmonike nosi tajnu u rasporedu tonova, koji nema nikakve sličnosti sa rasporedom današnjih "dugmetara" (harmonike "bečke škole"). Naime, još kao dete ona je navikla na trorednu harmoniku (verovatno ruska tvorevina) koju je dobila od oca, i do kraja života je svirala po tom sistemu. Za nju su svojevremeno italijanske firme "Dallape" i "Guerrini" napravile posebne harmonike, po njenom rasporedu, sa pet redova, ali je ona i dalje svirala na tri. Pri sviranju je koristila četiri prsta desne ruke (bez palca). Levom rukom je bila u stanju da na basovima svira čak i kolo."

Slika je iz pomenute popratne knjižice i pokazuje Radojku kao devojčicu sa onim trorednim instrumentom. Sad samo još preostaje pitanje kako se zove taj sistem i da li je danas još negde u upotrebi.
  Reply With Quote
Star 04.08.2008, 22:57   #8
shtimerserviser
Moderator
 
shtimerserviser's Avatar
 
Registrovan/a dana: 03.04.2008
Mjesto: Skopje Makedonija
Postovi: 341
Downloads: 2
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 58 puta u 48 Postova
Instrumenti: harmonika i kontrabas
shtimerserviser befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
shtimerserviser pošalji poruku preko MSN messengera shtimerserviser pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Buduci da sam novi clan foruma,dacu ti moj odgovor za Radojkini raspored harmonike iako je proshlo dosta vremena od tvoga komentara.
To je petoredna RUSKOG RASPOREDA koji je osmislio majstor Petar Sterligov u Sankt Peterburgu 1913 god.Po njemu je i dobio ime SISTEM STERLIGOVA.Harmonike sa ovim sistemom prestale su da se proizvode u Rusiji pedesetih godina 20 veka.
shtimerserviser je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
radojke, tastatura, Živković

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 06:41


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije