Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Korg

Korg Korg-ovci! Ovo je mesto za vas!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 28.02.2007, 11:50   #1
E-L-D-A-R
Vredan član društva
 
E-L-D-A-R's Avatar
 
Registrovan/a dana: 01.06.2006
Mjesto: Bosna i Hercegovina
Godina: 35
Postovi: 195
Downloads: 1493
Uploads: 5
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Korg Pa80, Yamaha DX11
E-L-D-A-R befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
E-L-D-A-R pošalji poruku preko MSN messengera
Standard Terca Pa80

Ljudi dal neko ima upustvo kako se prave terce na pa80 pomocu semplova tj. na flash karti , ja stvarno neznam nista o tome pa ako mi neko moze pomoci..Pozdrav svima!!
E-L-D-A-R je offline   Reply With Quote
Star 28.02.2007, 12:51   #2
crni4
Drugar foruma
 
crni4's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.01.2006
Mjesto: Okolica SL. Broda
Postovi: 71
Downloads: 429
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
Instrumenti: pa1x, pa800, pa2x
crni4 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
crni4 pošalji poruku preko MSN messengera crni4 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Evo o ovom je vec netko pisao neznam na kojem forumu:

To je zapravo dijatonski paralelno za tercu vise ili nize vodjen glas, po tonovima iste ljestvice (skale). Ljestvicna jednostavnost forspila omogucuje upotrebu ovoga, zapravo, "invalidskog" pomagala. Zato ga i nema na instrumentima namijenjenim zapadnoj muzici (gdje, za razliku od nas, stalno i neprekidno vodjenje paralelnih intervala smatraju neukusom, u svim starim i aktuelnim muzickim epohama).

Medjutim, ima mnogo slucajeva kada se desava neka alteracija u harmoniji koja se "vozi" lijevom rukom na aranzeru (na primjer mutacija tonike, znaci u d-molu se svira D-dur), i onda ona gornja terca zvuci pogresno, ponekad katastrofalno. Da ne govorim sta se desava ako svirac promasi tonalitet! A i modulacije su nemoguce, osim eventualno sa transposer-om, koji opet mislim da ne pomaze ako su u pitanju semplovane "terce".

U pravu je covjek, trebalo bi ih rucno svirati kada god je moguce. Ipak, cinjenica je da je ponekad ovo otezano jer neke ukrase i trilere nije moguce izvesti dvoprstnom tehnikom, a tu je i "fingered" portamento koji nije moguc u polifonom modusu.

Za sve one koji zele sami napraviti "terce", ovdje cu jednom za svagda objasniti. Prije svega, to nije uopste tehnicki problem, nego muzicki. Tehnicki, postoji vise rjesenja: preko microtuning-a, raznih Midi efekata, harmonizer-a, i u posljednje vrijeme sampling-a. Bilo kako, postupak je uvijek isti.

Najprije malo teorije. Prvo odsviraj forspil za koji ti trebaju "terce" i izvuci na papiru tonove ljestvice koju koristi. Ovi nasi narodnjaci u vecini slucajeva su izgradjeni na jednoj od ovih sest ljestvica:

1. Balkanski moldur (npr. A-B-Cis-D-E-F-G-A)
2. Balkanski durmol (npr. A-B-C-Dis-E-Fis-G-A)
3. Frigijski modus (npr. A-B-C-D-E-F-G-A)
4. Prirodni mol (npr. A-H-C-D-E-F-G-A)
5. Miksolidijski modus (npr. A-H-Cis-D-E-Fis-G-A)
6. Dur (npr. A-H-Cis-D-E-Fis-Gis-A)

Odsviraj ove ljestvice da cujes kako zvuce. Naravno, ovo je sve nabrojano za tonalitete in A. Ako je neki drugi tonalitet, treba ovo transponovati (npr. frigijski od E bi bio E-F-G-A-H-C-D-E). Prve dvije ljestvice su najtipicnije za sevdalinke, frigijski je za ala-orijentalne, prirodni mol za novokomponovane ala-pop, miksolidijski za srbijanske narodne i dur za dalmatinske i makedonske. Naravno, postoji i mnogo izuzetaka. Ovo je samo orjentaciono.

Postoje i terce koje jednostavno ne idu. Recimo, vecina sevdalinki ne trpi gornju tercu vec donju sekstu, a nju dobijes vrlo jednostavno ako gornju tercu spustis za oktavu nize. Ponovo napominjem, ako je ljestvica ili harmonija imalo slozenija, ovo nece raditi. Ako cujes da "terca" zvuci cudno, ne koristi je!

Dalje, nakon sto dobijes ljestvicu, poredaj tonove na papir, a u susjednoj koloni isto to ali preskoci za dva mjesta (da li navise ili nanize, zavisi da li je gornja ili donja terca). Uzecemo za primjer balkanski moldur, gornju tercu a tonalitet H-dur. Tabela ce izgledati ovako:

Osnovni --- Terca
--------------------
H --- Dis
C --- E
Dis --- Fis
E --- G
Fis --- A
G --- H
A --- C

Ovdje su osnovni tonovi ljestvice (dijatonika). Ako ti treba i neka hromatika, to treba dodati u tabelu. Ne mogu u ovom momentu da se sjetim neke pojedinacne pjesme, ali evo za primjer ona gitarska rumba sa Akine prve kasete. U njoj ima u drugoj frazi ton F, kojem odgovara gornja terca Gis. Moguce je ici jos i dalje, pa ispuniti cijelu hromatsku ljestvicu:

Osnovni Terca
--------------------
H --- Dis
C --- E
Cis --- F (ili E)
D --- Fis
Dis --- Fis
E --- G
F --- Gis
Fis --- A
G --- H
Gis --- H
A --- C
Ais --- D
H... (ponovo)

Ovako formiran sistem trebalo bi da funkcionise na velikom broju pjesama. Opet kazem, zavisi od harmonije. Ponekad stvari mogu postati vrlo komplikovane ovdje.

Jos jedna napomena. U ovoj tabeli je definisana gornja terca, znaci ti sviras donju tercu, a masina prati gornjom. Moguce je napraviti stvari i obrnuto - samo zamijeni lijevu i desnu kolonu tabele!

Zavrsni korak. Uzmi semplove instrumenta od kojeg zelis napraviti prateci glas. Sad ja ne znam da li koristis Awave, keymap editor na klavijaturi ili nesto trece. U svakom slucaju, princip je isti. Koristeci se gornjom tabelom mapiraj na tipke oznacene tonovima u lijevoj koloni ("Osnovni") semplove koji sviraju tonove oznacene na odgovarajucem mjestu u desnoj koloni ("Terca"). Kada ovo zavrsis, dobio si prateci glas. Njega trebas spojiti u sazvucje sa nekim (moze istim ali i ne mora) instrumentom koji je normalno mapiran da svira osnovni glas. Kako ces to tehnicki uraditi, opet zavisi od klavijature.

I to je to. Sada mozes dodavati portamento, efekte i ostalu sminku. Ako spustis napravljenu tercu za oktavu dobit ces donju sekstu, i obrnuto.

Eto ljudi, ko nije znao ranije, tako to sve funkcionise. Za one entuzijaste koji imaju dovoljno vremena sjesti i raditi. Ipak, kada se sagleda koliko je to posla za sve ljestvice i tonalitete, ljestvicnu analizu, neprimjenjivost na sve pjesme i veliku mogucnost greske (vrlo ruzne za uho), covjek za to vrijeme moze sjesti i uvjezbati svirati "terce" rucno .

Sve u svemu, isplati se i kupiti ove gotove ali opet, treba ih znati koristiti.

Sretno
crni4 je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio crni4 za ovaj koristan post:
horvat18 (01.01.2012)
Star 01.03.2007, 03:57   #3
Vaxter
Godfather
 
Vaxter's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.12.2004
Mjesto: Šimanovci
Postovi: 3.814
Downloads: 1057
Uploads: 560
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 273 puta u 211 Postova
Instrumenti: Yamaha PSR 9000
Interesi: Mnogo toga, i naravno muzika koja je uglavnom hobi
Vaxter befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Vaxter pošalji poruku preko ICQ messengera Vaxter pošalji poruku preko MSN messengera Vaxter pošalji poruku preko Yahoo! messengera Vaxter pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

To je laky pisao...
Postoji ceo tekst kod nas, ako se dobro secam.
Svi postovi...
__________________
I'm gonna make him an offer he can't refuse.
Vaxter je offline   Reply With Quote
Star 01.03.2007, 17:06   #4
laky
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 09.11.2004
Postovi: 209
Downloads: 543
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
laky befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ne, to je tekst koji je napisao kolega Madd.Mada se i u mojim tekstovima moze pronaci o tercama, naravno u mizickom smislu.
pozdrav
laky je offline   Reply With Quote
Star 05.03.2007, 03:05   #5
Vaxter
Godfather
 
Vaxter's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.12.2004
Mjesto: Šimanovci
Postovi: 3.814
Downloads: 1057
Uploads: 560
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 273 puta u 211 Postova
Instrumenti: Yamaha PSR 9000
Interesi: Mnogo toga, i naravno muzika koja je uglavnom hobi
Vaxter befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Vaxter pošalji poruku preko ICQ messengera Vaxter pošalji poruku preko MSN messengera Vaxter pošalji poruku preko Yahoo! messengera Vaxter pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Moja greshka...
Ne mogu vishe da patim sve!
__________________
I'm gonna make him an offer he can't refuse.
Vaxter je offline   Reply With Quote
Star 05.03.2007, 12:19   #6
laky
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 09.11.2004
Postovi: 209
Downloads: 543
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
laky befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard


Taman posla da je greska, vise je recimo,grescica. :wink: Ti to sve nekako licno dozivljavas. Evo vec si i poceo da PATIS.
laky je offline   Reply With Quote
Star 10.03.2007, 00:52   #7
zlaja1
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard Re: Terca Pa80

[quote="Dado14"]Ljudi dal neko ima upustvo kako se prave terce na pa80 pomocu semplova tj. na flash karti , ja stvarno neznam nista o tome pa ako mi neko moze pomoci..Pozdrav svima!![/q

U klavijaturi koja je semler npr.korg le sa sempl opcijom razlozi tj. napravi skalu od sempla i stavi na karticu zatim u racunalo i iz racunala upisi kao sempl u pa 80.Ubaci kao zvuk na jedno od 3 mjesta i na druga dva stavljaj sto hoces.
  Reply With Quote
Star 10.03.2007, 01:35   #8
E-L-D-A-R
Vredan član društva
 
E-L-D-A-R's Avatar
 
Registrovan/a dana: 01.06.2006
Mjesto: Bosna i Hercegovina
Godina: 35
Postovi: 195
Downloads: 1493
Uploads: 5
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Korg Pa80, Yamaha DX11
E-L-D-A-R befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
E-L-D-A-R pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Znam ja da treba promijniti tonove u skali preko kompjutera al nemam iskustva sa tim pa tako da neznam napravit..Jedino sto znam je da se moze to napraviti u Awave Studio programu ...Ipak cu se ostavit vise tih terci i boja i uzet za to vrijeme vjezbat klavijaturu...Hvala na pomoci.
E-L-D-A-R je offline   Reply With Quote
Star 11.03.2007, 23:47   #9
marker
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

Citat:
Originalno postovano od Dado14
Znam ja da treba promijniti tonove u skali preko kompjutera al nemam iskustva sa tim pa tako da neznam napravit..Jedino sto znam je da se moze to napraviti u Awave Studio programu ...Ipak cu se ostavit vise tih terci i boja i uzet za to vrijeme vjezbat klavijaturu...Hvala na pomoci.
koju tercu trebas?ostavi email
  Reply With Quote
Star 11.03.2007, 23:59   #10
E-L-D-A-R
Vredan član društva
 
E-L-D-A-R's Avatar
 
Registrovan/a dana: 01.06.2006
Mjesto: Bosna i Hercegovina
Godina: 35
Postovi: 195
Downloads: 1493
Uploads: 5
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Korg Pa80, Yamaha DX11
E-L-D-A-R befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
E-L-D-A-R pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Ma neznam ni ja koju bi tercu, ima njih vise koje bi volio da imam..A posebno bi volio kad bi imo tercu od one Cortanove organe koju sam ja stavio u dowl.centar medju semplove za tritona....I htjeo bi terce semplove a mogu i one obicne za pa80..A moj e-mail ima u mom licnom profilu...

Pozdrav!!!
E-L-D-A-R je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
pa80, terca

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 19:22


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije