Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Yamaha

Yamaha Za one čiji su kućni ljubimci Yamaha-e...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 17.09.2019, 15:27   #41
SMusic studio
Vredan član društva
 
SMusic studio's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.05.2014
Mjesto: Srbija
Postovi: 198
Downloads: 5
Uploads: 0
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 36 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha NP-V80, Digitech VL3D, Roland BK-9
SMusic studio ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Update !

Moram da pitam nešto iskusne yamahijance.

Predhodnih dana baš sam detaljno pregledao sve materijale u vezi SX900 i moram da kažem da sam već "pečen" da je kupim i da posle XX godina sviranja Rolanda pređem u vaš klub. Ova klavijatura (aranžer) mi se mnogo sviđa i mislim da sve ono što ima u sebi meni bi više manje trebalo i koristilo (mislim na SX900 ne na SX700).

No, brine me jedna stvar. Vidim da je OS preslikan iz Genosa, a na Genosu postoji jedan nedostatak koji mi se baš ne sviđa, a to je FINGERING MODE.
Zapravo, ja ponekad koristim opciju gde se akordi sviraju levom rukom i to : DUR - jedna tipka (osnovni ton akorda) i MOL - dve tipke (osnovni i treći ton iz molske lestvice). Vidim da ova opcija kod Genosa ne postoji, pa predpostavljam da je nema ni kod SX900. Postoji mod SINGLE FINGER gde se dur svira ovako, ali kod mol akorda se koristi prva crna tipka niže od osnovnog tona što nema nikakve veze sa načinom predhodnog sviranja koji sam opisao.
Moram da napomenem da ovaj mod postoji kod svih drugih brendova osim kod Yamahe i da kod svih radi MOL akord sa prvim i trećim tonom iz lestvice. Čak šta više, imao sam YAMAHA Piaggero NPV80 kod kojeg je takođe postojao ovaj mod i koji je radio normalno, a kod ostalih yamaha aranžera nema takvog moda.

Sada me zanima, dali postoji mogućnost da se nekako ovaj mod IZMOLI od Yamahinog razvojnog tima i da ga implementiraju u nekom sledećem UPDATE, jer vidim da ima još mnogo onih koji bi sada prvi put prešli sa nekog drugog brenda na Yamahu, ali se žale na ovaj nedostatak jer će im predstavljati veliki problem u prilagođavanju načina sviranja. Znate, nije tek tako lako menjati navike, naročito ako neko godinama koristi ovakav način sviranja.

Znam, sada će neko reći da je to mod za amatere i početnike i da se zato Yamaha nije time bavila, ali pouzdano znam ljude - muzičare koji perfektno sviraju akorde levom rukom, ali često koriste i ovaj mod za pojedine složenije kompozicije gde je potrebna jako brza promena akorda u live nastupu.

Mene zato brine ovaj nedostatak jer i ja ponekad koristim ovaj mod i bilo bi mi teško sada da se učim iz početka na Yamahi koju definitivno želim kupiti.

Ima li ikakve šanse da se ovo ozbiljno predloži i zahteva od inženjera Yamahe da dodaju u OS, jer mislim da to nije veliki posao za njih, a time bi olakšali način sviranja svima koji žele da promene dosadašnji brend i pređu na Yamahu, a koji su navikli da koriste ovu opciju?

Izvinite na dužem postu, ali ovaj problem me prilično lomi oko kupnje ovako divnog instrumenta koji nije baš jeftin, ali za mnoge nije nedostižan kao Genos.

Hvala i pozdrav
__________________
Svaki uređaj radi na beli dim. Kada taj beli dim jednom izađe, uređaj više neće raditi.
SMusic studio je offline   Reply With Quote
Star 17.09.2019, 15:40   #42
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Razumijem što te muči ali čisto sumnjam da će biti promjena u tom smislu kod Yamahe. Za dur ti nije problem, a zašto je raspored za mol i sedmicu drugačije nego kod Korga i Roladna, tko bi ga znao?
casper je offline   Reply With Quote
Star 17.09.2019, 18:40   #43
tyros2
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 25.10.2005
Mjesto: USA
Godina: 53
Postovi: 617
Downloads: 930
Uploads: 15
Rekao HVALA: 162
Zahvalili mu 114 puta u 108 Postova
Instrumenti: Yamaha psr A-5000
tyros2 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ili zasto je kod KORG-a I Rolanda drugacije nego kod Yamahe ?

Ja koristim iskljucivo single opciju I navikao sam se na ovakav pristup kakav ima Yamaha. Licno meni nebi pasalo nikako nacin na koji je kolega "SMusic studio" objasnio.

Takodje kao I kolega Casper sam misljenja da Yamaha to nece nikad promjeniti.

Pozdrav

Promijenjeno od Dell (18.09.2019 u 09:01 sati)
tyros2 je offline   Reply With Quote
Star 17.09.2019, 21:30   #44
SMusic studio
Vredan član društva
 
SMusic studio's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.05.2014
Mjesto: Srbija
Postovi: 198
Downloads: 5
Uploads: 0
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 36 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha NP-V80, Digitech VL3D, Roland BK-9
SMusic studio ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Mislim da je samo stvar navike, ali kao što treba vremena za naviku tako treba vremena i za odviku, naročito ako svirate preko 20 godina i već ste izgradili svoj stil.
Dalje, mi svo sve stariji a ne mlađi, što je normalno, ali sa godinama se sve teže prihvataju neke novine, ko će sada nešto učiti od početka. Iz mog primera mi je jasno jer se nikada nisam navikao na Rolandov BK novi sistem rukovanja koji je totalno različit od svih dosadašnjih njegovih aranžera E,G i VA koje mogu i danas žmureći svirati.

Iz tog razloga sam neodlučan oko kupnje SX900, pa ću sačekati još neko vreme da vidim šta će se desiti. Možda će se njegovom pojavom na zapadnim tržištima pojaviti veći broj ovih žalbi oko fingering moda, pa možda Yamaha i učini nešto po tom pitanju, jer ne verujem da će tek tako zanemariti potencijalne kupce koji žele preći sa nekog drugog brenda na Yamahu koja ovim modelom i njegovom cenom postaje pristupačna mnogima koji do sada možda i nisu razmišljali o promeni brenda.
A do tada dok ja čekam, možda ovom modelu još malo padne cena, pa eto moje radosti zbog koje ću verovatno i zanemariti nedostatak ove opcije.
__________________
Svaki uređaj radi na beli dim. Kada taj beli dim jednom izađe, uređaj više neće raditi.
SMusic studio je offline   Reply With Quote
Star 17.09.2019, 22:12   #45
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Yamaha je promjenama na Genosu pokazala da se želi približiti što većem broju potencijalnih kupaca. Mnoge stvari je ugrađeno "na zahtjev", dosta sam pisao o tome pa ih ne bi sada ponavljao. Možda se dogodi i ova mogućnost koju spominješ ali ja u to čisto sumnjam. Kako god, ti prati što će se događati, a sigurno je da će vremenom i cijena pasti.

Malo mog razmišljanja oko "one fingered moda". S muzičke strane gledajući, Rolandov i Korgov sistem je logičniji jer "onaj drugi" ton i stvara mol. Međutim, mehanički gledajući je lakše pritisnuti i prvu tipku iznad osnovnog tona kao što je to kod Yamahe. Ako uzmemo u obzir da oni koji sviraju na takav način imaju lošiju motoriku lijeve ruke, onda je Yamaha dobro razmišljala i vjerojatno je upotrijebila ovu logiku.

Svatko od nas tko je prelazio na neki drugi brend, prolazio je kroz istu muku, radio je brojne kompromise radi prilagodbe i nužno je morao mijenjati stare navike. Govorim u ime onih koji se ozbiljno pristupaju OMB poslu, koji marljivo slažu svoj repertoar, ritmove, postavke. Oni drugi koji godinama sviraju na 10 istih ritmova i par (ubačenih) samplova u RAM, nemaju tih problema. Dobro se sjećam svog starog KN7000. Koristio sam na njemu jednu mogućnost koja mi i danas nedostaje, a koju moderni aranžeri nemaju. Pitanje je da li će to ikada i u graditi u njih. Tim više, nemaju je čak niti oni aranžeri za koje neki tvrde da su daleko iznad ( gore, u sferi svemira ) hardware konkurencije. Dakle, radi se o tome da je stari KN 7000 imao dinamiku na lijevoj ruci u području pratnje ali na slijedeći način. Ako bi pritisnuli tipke akorda nešto jače, ritam bi odsvirao nešto drugačiju frazu u aranžmanu nego što je svirao kod normalnog pritiska . Nešto slično Chord switching-u ali je bilo vezano uz dinamiku odsvrianog. Nazovimo to Touch switching.

Odoh malo u širinu ali nadam se da si shvatio poantu. Promjenom brenda uvijek nešto izgubiš i nešto novoga dobiješ. Kad to staviš na vagu, odmjeriš gdje se nalazi jezičac i uzmeš onu stranu koja je više prevagnula.
casper je offline   Reply With Quote
Star 17.09.2019, 23:09   #46
SMusic studio
Vredan član društva
 
SMusic studio's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.05.2014
Mjesto: Srbija
Postovi: 198
Downloads: 5
Uploads: 0
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 36 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha NP-V80, Digitech VL3D, Roland BK-9
SMusic studio ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od casper Pokaži Post
Međutim, mehanički gledajući je lakše pritisnuti i prvu tipku iznad osnovnog tona kao što je to kod Yamahe. Ako uzmemo u obzir da oni koji sviraju na takav način imaju lošiju motoriku lijeve ruke, onda je Yamaha dobro razmišljala i vjerojatno je upotrijebila ovu logiku.
Ne, kod Yamahe se za mol stiska prva crna dirka ISPOD osnovnog tona. Nekada je ona blizu (kao kod Dm=D+C#,Em=E+D#, Am=A+G#), ali kod nekih akorda to i nije blizu (kao Cm=C+B, C#m=C#+B, Fm=F+D#, F#m=F#+D#), tako da nema tu baš puno olakšanja za ljude sa lošijom motorikom jer opet treba ponekad razmaknuti prste bez obzira da li svirao Yamahu, Korga ili Rolanda.

Sledeća stvar sa kojom se slažem sa tobom je logičnost "drugog tona" koji i određuje da je akord molski.
Ovakav sistem podržavam kao mnogo bolji zbog sledećeg: nekada davno dok sam učio da sviram koristio sam u početku samo ovaj single finger mod. Svaki mol akord sam morao svirati sa dva tona, gde je drugi bio ton iz te lestvice. Vremenom, kako sam sve više vežbao i razrađivao prste postalo mi je mnogo lakše da dodam još samo treći ton i da počnem svirati ceo akord sa 3 tona, nakon čega sam polako prestajao koristiti SINGLE FINGER opciju i počeo svirati full akorde normalno.
Sa ovakvim Yamahinim sistemom nikada niko neće uspeti usavršiti tehniku u levoj ruci jer je prva crna dirka ispod osnovnog tona totalno nevezani ton za bilo koji molski akord koji se tog trenutka svira.
To bi bilo isto kao da je, recimo, ubačena funkcija na foot switch-u da kada želite mol stisnete root ton na klavijaturi a nogom pedalu i onda dobijete molski root akord, što bi možda ljudima sa hendikepom ili lošijom motorikom u rukama bilo lakše za svirati. Ovako stvarno ne vidim logiku Yamahinog sistema sa prvom nižom crnom dirkom za mol.
Sedmica je prva bela dirka ispod root tona što je identično sa svim ostalim brendovima. Dakle, samo je sistem za MOL različit i samim tim problematičan i bilo bi logično to ispraviti.

Ne bih više o ovome da ne bežim od teme, evo jednog videa koji sam pronašao u vezi ovog problema vezano za Genos, što mislim da je isto i kod SX serije, pa mi nemojte zameriti što je u ovoj temi.

https://www.youtube.com/watch?v=kaQEUNE0ju0&t=410s
__________________
Svaki uređaj radi na beli dim. Kada taj beli dim jednom izađe, uređaj više neće raditi.
SMusic studio je offline   Reply With Quote
Star 17.09.2019, 23:28   #47
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ne koristim Single fingered pa sam napisao odokativno. No, sad sam probao i stvar kod Yamahe (Genosa) je slijedeća. Za mol je potrebno stisnuti bilo koju CRNU tipku ISPOD osnovnog tona. Za sedmicu je potrebno stisnuti bilo koju BIJELU tipku ISPOD osnovnog tona. Dakle, to je svedeno za totalne neznalice, dovoljno je upamtiti CRNA= MOL, BIJELA=SEDMICA. Pa kako ti koja tipka dopadne, bitno je da se nalazi ispod. Interesanto, ako se stisne crna i bijela zajedno, dobivamo m7 akord što i nije loša varijanta jer imamo još jedan akord na raspolaganju. Baš sam pogledao, Casio ima nešto obrnutu logiku, pa će prvi stisnuti ton iznad osnovnog, stvarati mol, a a ko dodamo još jedan iznad, nastaje sedmica.

Ovo s video linka nema baš veze s Single Finger.
I onako usput, to što Tiho pokazuje na videu, moguće je uraditi i na Genosu.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg 2019-09-17_200152.jpg (85,9 KB, 97x skinuto)
Highslide JS

Promijenjeno od casper (18.09.2019 u 00:21 sati)
casper je offline   Reply With Quote
Star 18.09.2019, 00:55   #48
SMusic studio
Vredan član društva
 
SMusic studio's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.05.2014
Mjesto: Srbija
Postovi: 198
Downloads: 5
Uploads: 0
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 36 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha NP-V80, Digitech VL3D, Roland BK-9
SMusic studio ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od casper Pokaži Post
I onako usput, to što Tiho pokazuje na videu, moguće je uraditi i na Genosu.
Sad te tek ne razumem Jel ti to znaš nešto, Caspere, što drugi ne znaju da postoji pa snimaju ovakve klipove, ili neupućeni pišu i lupetaju nebuloze kao ja.

On pokazuje na videu da upravo na Genosu nije moguće ni u jednoj opciji dobiti sa jednim prstom DUR akord, a sa dva prsta (root key + terca key) MOL akord, što kod svih drugih brendova postoji. Jedino da su već to ubacili sa nekim novim update-om a da mi to ne znamo?
Ili me samo ložiš da to može i na Genosu, a samim tim i na SX-u, a ?
__________________
Svaki uređaj radi na beli dim. Kada taj beli dim jednom izađe, uređaj više neće raditi.
SMusic studio je offline   Reply With Quote
Star 18.09.2019, 01:12   #49
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Shvaćam ja tebe da ti ne razumiješ mene. Al shvati ti mene da i ja ne razumijem Tihu. Napričao je puno, reko ništa nije.

Da je imao volje, mogao je nastaviti na temi gdje se i započela rasprava. Ovako preko YT na kojem briše komentare koji njemu ne odgovaraju to apsolutno nema smisla. A da ti budem iskren, nemam se volje boriti s vjetrenjačama i s gicama u blatu.
casper je offline   Reply With Quote
Star 19.09.2019, 15:40   #50
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.747 puta u 1.303 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Malo improvizacije na temu ...

https://youtu.be/nrToyvYp_MU

Kratka demonstracija ...

https://youtu.be/kGKnPOoqSL4

Promijenjeno od casper (19.09.2019 u 16:33 sati)
casper je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 21:32


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije