Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Muzički Software > Editori ritmova

Editori ritmova Editori ritmova - Najbolji prijatelj jednog klavijaturiste...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 15.10.2013, 21:31   #1
Dragan Gagi
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 21.06.2013
Mjesto: Beograd
Godina: 45
Postovi: 16
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Tyros
Dragan Gagi ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard XG WORKS promena drum seta

Trazio sa po forumu i nisam uspeo da nadjem konkretan odgovor.
Imam gomilu ritmova koje koristim, e sad bi hteo da ubacim semplovan bubanj na RHY 2. Posto T2 nema opciju semplovanog drum kita moram koristiti custom boju kao drum kit. Menjanje na samoj klavijaturi je veoma sporo, znaci moram na svaku sekciju posebno da kucam, u EDIT modu, MSB, LSB i program broj. Ima li neka opcija na XG Worksu da promenim taj drum kit odmah na sve sekcije, tj jednom komandom.
Dragan Gagi je offline   Reply With Quote
Star 16.10.2013, 02:59   #2
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Mogao bih vrlo kratko da ti napisem koja ces tri brija da napises u zaglavlju Stylea i ti bi odmah dobio u ritmu drum Kit koji si pravio na bazi samplova. Medjutim, tako ama bas nista ne bi naucio i shvatio za ubuduce, pa cu ti to opbjasniti na jedan drugaciji nacin koji ce ti biti od pomoci i kasnije.

Jednom komandom to naravno nece ici jer su potrebne tri, kao i za bilo koji drugi Sound Program u Yamahinim aranzerima a i sire. To su MSB; LSB i PCG. Yamahini aranzeri po pitanju User (cutom ) Sound Programa, rade po jednom svom protokolu, odnosno standardu, po kojem Custom Voices dobijaju tacno odredjene MSB;LSB i PCG vrijednosti. Na primjer, Custom Voice sa brojem "1" u Tyorsu 2 ima slijedece parametre MSB (Midi Control 00, odnosno CC#00) ima vrijednost "63", LSB (Midi Control 32, odnosno CC#32) ima vrijednost "0" i Program Change (Midi PCG) vrijednost "0". Dakle, da bi na jednoj Style traci pozvao sound koji ti se nalazi kao prvi u Custom Voice Banku, moras na toj Midi (Style) traci zadati slijedece komande jednu za drugom:

- CC..... 00.... 63
- CC..... 32.... 00
- PCG.............00

Po istoj analogiji bi za sound koji ti se nalazi recimo na 28. mjestu u Custom Voice Banku. morao na traci da zadas slijedece vrijednosti za te tri komande:

- CC..... 00.... 63
- CC..... 32.... 00
- PCG.............27

Nadam se da ti je do sada sve potpuno jasno, a ukoliko nije, pitaj ponovo.
Kada zadajes ove komande u XG Worksu, bilo bi preporucljivo da ne budu sve tri nas na istom mjetu (Ticku), vec da ih razmaknes za po jedan Tick jer ce Tyros 2 lakse, tacnije i bez ikakve greske, da ih prenese na svoj Sound Engine, pte si time izbjegao mogucnost da bude "ocitan" neki drugi Sound Program, sto se pnekad zna desiti ukoliko u istom mometnu sa Style trake krene dvadesetak ili tridesetak midi komandi.

Nazalos, za svaki Style Part moras odtaditi isti postupak ali se moze uraditi i samo u zaglavlju (headeru Stylea) koji se nalazi na samom pocetku, to jest u prvom taktu, prije prvog Style Parta. To je u sustini onaj dio Stylea koji se u CASM Editori vidi kao prvih dvadesetak komandi (sve do prve note). Sytel ce raditi i tako ali je neminovno, ukoliko bez stajanja predjes u slijedeci Style, da se instrumenti Style traka ne promijene. Uz tog Razloga je uputno unijeti te tri komande na pocetak svakog Style Parta.

Ima jos nesto sto bi moglo da te interesuje i da ti pri ovome, a i uopste pri editiranju Styleova u XG Worksu, bude od velike pomoci. Kao i za Cubase, tako i za XG Works postoje tzv. Patch ili Instrument Liste za Yamahine instrumente. Izvjesne Instrument Liste postoje vec u XG Worksu, za sve starije aranzere (negdje do PSR9000Pro), a pomocu kojih, jednostavnim izabiranjem imena Sound Programa, unosis sve potrebne komande za njegovo kasnije izabiranje u rerpodukciji Stylea. Potrebno je samo da prije ikakvog rada u XG Worksu definises instrument s kojim radis. Radio sam svojevremeno tu Patch Listu Tyrosa 2 za Cubase ali nisam za XG Works. M;edjutim XG Works od verzije 3.0 ima jednu funkciju za automatsko prepoznavanje prikljucenog Yamahinog instrumenta, pa mi mozda pomoglo da probas sa njom, moze se desiti da prepozna Tyros 2. Ovo je vazno jer postoji i jedna komanda u XG Editoru XG Worksa koja nosu nazic "XG Parametar to Song" kojom upisujes u sekundi sve parametre koje si editirao u XG Editoru na zeljenu traku. Tako mozes upisati i one MSB; LSB i PCG parametre na pocetak svakog Sytle Parta koji su obiljezeni Markerima u XG Worksu, tako da bi sav posao oko upisivanja komandi za desetak sekundi.
Na donjoj slici imas sve obiljezeno sto je bitno za ovo o cemu sam pisao. Ako se desi da XG Works ne prepozna Tyros 2 kao prikljuceni instrument, mozes upotrijebiti i PSR9000 koji je u sustini isti po tom pitanju (Custom Voices) kao i Tyros 2. Ako bi ipak da imas Patch Listu i za Tyros 2, mogu ti poslati ovu koju sam radio za Cubase, a onda otvori neku vec postojecu iz Instalacionog Foldera XG Worksa i uporedi sa ovom za Cubase, vrlo lako ces na osnovu toga napraviti sam Instrument Listu Tyrosa 2 za XG Works.

tranzit je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, tranzit, za koristan post:
Dejan_CAK (22.10.2013), Dragan Gagi (16.10.2013)
Star 16.10.2013, 10:35   #3
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Tranzit je kao i uvijek, precizan i nesebičan u dijeljenju svog znanja.

Nema se što više dodati osim što mogu pomoći s Instrument listama za XGWorks koje imam u arhivi. Radi se o modelima s910, Tyros(1), Tyros2 i Tyros3. Za Tyros4 može poslužiti ova od "trojke" jer su razlike neznatne. Stavljam ih na download pa kad administracija odobri možete ih koristiti.
casper je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, casper, za koristan post:
Dejan_CAK (22.10.2013), Dragan Gagi (16.10.2013)
Star 16.10.2013, 15:16   #4
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Eto vidis, tim bolje, kad vec imas te Instrument Liste za XG Works, kud ces bolje. I te male razlike se mogu ispraviti (dopisati/izbrisati) i onda nema neostvarenih zelja. Nije vise XG Works wec XG Dominator... Terminator... Predator... ima li jos sta jace po gradaciji... ? Ubjedljivo i daleko najmocniji midi sekvencer za Yamahine XG instrumente... a Boga mi, moze i za druge brendove.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 16.10.2013, 19:12   #5
Dragan Gagi
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 21.06.2013
Mjesto: Beograd
Godina: 45
Postovi: 16
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Tyros
Dragan Gagi ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Hvala vam puno na ovakom ne sebicnom odgovoru, i na vremenu. Koliko sam shvatio ne mogu samo sa jednim upisivanjem midi podataka da promenim drugi drum kit, vec moram na svim deonicama. Kasnije cu probati to sa instrument listama, pa javljam. Jos jednom veliko hvala
Dragan Gagi je offline   Reply With Quote
Star 16.10.2013, 20:54   #6
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ne znam da li je brže, ali dosta je pregledan free program Style Revoicer. Podržava Tyros2 i jednostavno i brzo se mogu mijenjati soundovi koji su tvornički (slika1). Za ovo što tebi treba ćeš morati upisati vrijednosti "ručno"(slika2). Probaj, možda ti olakša posao.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg 2013-10-16_205108.jpg (84,4 KB, 101x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg 2013-10-16_204518.jpg (72,5 KB, 99x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Star 17.10.2013, 00:04   #7
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Mislim, to jest uvjeren sam, da ce pomocu Revoicera ici najbrze. Ako tacno zna koje Sound Programe gdje zeli da ima, cijela operacija ne bi trebalo da traje vise od dva do tri minuta po Styleu.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 17.10.2013, 00:13   #8
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ja jednostavno obožavam ove male free programe za baratanje Yamahinim Stylovima. U početku su me živcirali jer ih ima hrpetina i to mi je djelovalo konfuzno. Sada vidim da je to prednost, lagani su za korištenje i uz to vrlo efikasni.
casper je offline   Reply With Quote
Star 17.10.2013, 01:01   #9
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Valjda zato i jesu efikasni jer se bave iskljucivo jednim domenom ali to onda rade bas kako valja. U sustini, zahvaljujuci upravo njima, nijedan drugi proizvodjac, nema ni priblizno tako mocan "Style Editor", kao sto ga ima Yamaha.

Uz njihovu pomoc je zaista moguce naciniti krajnje profesionalni Style, koji je i muzicki i tehnicki na najvisem nivou. O ovome sam dosta puta diskutirao sa odgovornima za proizvodnu liniju u "Yamaha Evropa" filijali, koja mi se inace nalazi u susjedsvu. Oni nisu posebno sretni radi ovoga jer su izgubili "monopol" u pogledu izrade profesionalnih Styleova za svoje aranzere. Medjutim i sami su pomalo krivi za to jer su bas oni, svojim XG Worksom, potakli dalji razvoj pomenutih malih programa, specijaliziranih za pojedine karike u lancu.

Imao sam cesto prilike da radim na Yamahinom zvanicnom programu za izradu Styleova, koji je inace na MAC OS platformi (a koji kriju kao zmija noge) i mogu slobodno reci da su ovi mali programcici (u simbiozi), daleko mocniji, tim vise, kada se ima na umu da se u tu "simbiozu" moze ubrojiti i sekvencer (po sopstvenom izboru, gdje je jedini uslov da podrzava Markere). Uslijed ovoga je asvim jasno da pametnim izborom ovih programa, kao i njihovim redoslijedom u perocesu "proizvodnje" Stylea, je korisnik, potpuno u ravni sa samom Yamahom, pa mozda cak i u prednosti.

Ovi silni i mocni "Stale Editori" su bili i glavni razlog da i Trans Audio System "oslonim" na Yamahin format Styleova jer je editiranje Styleova toliko premocno i detaljno u odnosu na konkurenciju, da jednostavno ne postoji nista sto bi korisnik pozelio, a da to nije moguce uraditi. Pogotovo sto kod software aranzera Trans Audia, broj taktova pojedinih Style Partova nema programskih ogranicenja. Na taj nacin je u Trans Audio sistemima moguce imati Styleove koji u jednom Style Partu imaju i po tridesetak taktova, cime se konacno potpuno relativira osnovna i najveca mana aranzera, njihova "staticnost" i "masinski efekat" upravo radi malog broja mogucih taktova u jednom Style Partu, koji radi toga vrlo brzo postaje dosadan. Ovako, Style je veoma raznovrstan, "razudjen" i djeluje daleko, daleko realnije, sto radi ogromnih duzina Style partova, sto radi izvanrednih alata za obradu midi sekvenci u pomenutim malim editorima i DAW-ovima, da zaista svaki Style moze predstavljati po jedan aranzman koji iz Trans Auidia moze direktno u produkciju. Velika hvala i priznanje se treba i mora odati ljudima koji su se na najprofesionalniji nacin pozabavili kreiranjem tih svih programa za editiranje Yamahinih Styleova.
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 17.10.2013, 13:37   #10
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Veoma je specifično što se našla nekolicina ljudi koji konstantno unapređuju free software pa tako svoje znanje i vrijeme "daruju" drugima. Zarada im je minorna (donacije i nešto klikova na adword-se) pa čisto sumnjam da pokrivaju troškove održavanja weba. Na tu komponentu Yamaha izgleda nije računala pa je tkz. "otvoreni kod Styla" koji su ponudili tržištu, napravio svoje.

Interesantno je kako "ta ekipa dobrih ljudi" sada radi na YEP file contents "projektu" koji bi trebao omogućiti "rastavljanje" strukture Pack-ova koji dolaze uz novije PSR modele. Naime, uz svaku kupljenu klavijaturu se besplatno dobiva i može se u nju ugraditi samo jedan tkz Pack (Euro Dance, Best of Europe, Eastern Europe, Celtic, Latin, Balkan, Oriental/Turkey & Greece, Mexican, Brazilian, Indian, Chinese, Western Europe ) Za sada su uspjeli izdvojiti neke dijelove iz packova i međusobno ih kombinirati. Tako će korisnik moći raditi "kompilacije" od svih packova i prilagoditi ih svojim potrebama. Yamahi to sigurno nije po volji ali tko ih ...

No, vratimo se na temu. Možda bi @Dragan mogao još i brže odraditi svoj posao s free programom PSRUTI. Samo treba unijeti definicije instrumenata za Tyros2. Taj sam postupak opisao u ovoj temi koja je (nezasluženo) i lagano otišla u "zastaru". Nakon toga treba samo pogledati ovu sliku ispod i sve će mu biti jasno. Ako zapne, neka pita.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg 2013-10-17_130249.jpg (55,3 KB, 86x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Isključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 12:03


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije