Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Ostalo > Servis klavijatura - uradi sam

Servis klavijatura - uradi sam Savjeti oko popravka, čišćenja, izmena dirki, mikroprekidača, napajanja i sl.

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 23.01.2012, 09:58   #1
tpotocnjak
Početnik forumacije!
 
tpotocnjak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.01.2012
Postovi: 35
Downloads: 53
Uploads: 57
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 22 puta u 17 Postova
tpotocnjak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Lächeln ROLAND G 1000 ZIP rijesenje

U slucaju da imate problem sa ZIP drive-om a imate bar maleno znanje o struji i kompjuteru ( spojit uticnicu U kuci, ugraditi HDD u kompjuter ).
Klavijatura vidi drive ali ne ocitava diskete. Magnetna glava je ostecena
Rijesenje problema je u zamjeni magnetne glave. Kako nasa klavijatura koristi SCSI 50 pinski ZIP drive a danas su na trzistu jako rijetki i naravno svi nabijaju cijene kad za to pitate iz iskustva vam mogu reci da se problem rijesi sa najobicnijim zip drive-om koji ima serial connector ( kao hard disk u kompjuterima ) taj zip drive na trzistu kosta daj sta das za njega pa se da nac i za 3 eura. Iz kalvijature izvadite zip drive, otvorite ga, cijeli mehanizam iz zip drive-a izvadite ali prije toga istekate 3 kabela kao na slici. Izvadite mehanizam iz kupljenog zipa i ugradite u kuciste od klavijaturinog
spojite sve i 100 % radi. Stvar je samo da vasa klavijatura ocitava vas ZIP na ekranu a ne cita diskete ( da elektronika radi ). Kad je vec klavijatura otvorena tko hoce moze se i zabavit mjenjanjem SCSI kabela sa kabelom koji ima vise konektora ( u klavijaturi je kabel samo sa konektorim za ZIP drivge ) pa ugraditi i hard disk unutra + dodatno napajanje za njega. Na trzistu ima kupit lijepa malena napajanja za externe HDD i sve sta je potrebno je dati 220V to se spoji na ulazni konektor od 220V u klavijaturi. Ako se ugraduje HDD obavezno koristiti posebno napajanje ( ne uzimati 12 VDC iz klavijature ) koje ce se koristiti za HDD jer ce u protivom se kod gasenja klavijature cuti na zvucnicima zaustavljanje motorica od HDD. Sto je jako neugodan i ruzan zvuk
sve to da sami napravite je mozda oko 20 eura i malo se zabaviti oko toga.
Fajlovi
File Type: rar ROLAND G 1000 ZIP DRIVE + HDD.rar (489,2 KB, 242x skinuto)

Promijenjeno od tpotocnjak (23.01.2012 u 10:02 sati)
tpotocnjak je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, tpotocnjak, za koristan post:
Gladius1981 (02.02.2018), megane (13.05.2014)
Star 23.01.2012, 10:10   #2
tpotocnjak
Početnik forumacije!
 
tpotocnjak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.01.2012
Postovi: 35
Downloads: 53
Uploads: 57
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 22 puta u 17 Postova
tpotocnjak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

probao sam napravit edit posta ali sam zakasnio malo .. proslo onih 5 min pa eto izvinjavam se mora ovako


u mome slucaju ja sam koristio NEC FZ110A zip drive ATAPI konektor ( konektor za hard disk u kompjuterima http://en.wikipedia.org/wiki/Parallel_ATA ) kupljen preko oglasa za 30 kn = 4 eura
tpotocnjak je offline   Reply With Quote
Star 23.01.2012, 10:36   #3
zlajakorisnik
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 08.09.2010
Mjesto: BanjaLuka
Godina: 42
Postovi: 63
Downloads: 304
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: korg pa60
Interesi: Pomozi ljudima,a ljudi ce pomognu tebi
zlajakorisnik befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

drug ja tebe ne razumeh bas najbolje ali evo ovako u prvom delu si pisao kako prepakovati zip drive ako postojeci neradi kako treba .ok
a u drugom sto mene intersuje ugradnjahard diska...e sta
sta mi je ptrebno sem externog napajanja, i ide hard diska ?
ja bih pokusao ugradnju hard diska roland VA7 imas li iskustva ili preporuke kako odraditi izludi me meni zip radi ali problem je nama se kupiti zipeta i stalno kburim sa tim pretrnem svaki put pre svirke kad krene skrgutati hvala unapred na pomoci
zlajakorisnik je offline   Reply With Quote
Star 23.01.2012, 11:00   #4
tpotocnjak
Početnik forumacije!
 
tpotocnjak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.01.2012
Postovi: 35
Downloads: 53
Uploads: 57
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 22 puta u 17 Postova
tpotocnjak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

oprosti zbog mozda malo zbrkanog iznosenja misli iz glave na tipkovnicu

ovko sto se tice ugradnje HDD ako tvoja klavijatura ima SCSI zip onda HDD mora obavezno biti SCSi ali je problem sto klavijature imaju interni 50 pinski kabel samo s jenim prikljuckom tako da trebas taj kabel zamjeniti s 50 pinskim sa 2 ili 3 konektora da mozes spojit uz ZIP i HHD u klavijaturu ( inace zip moras odspojit i spojiti samo HDD )
Na HDD moras odabrat sa jednim jumperom pozicjiu ID koja mora biti drukcija od zip drive-a ako ostaje u upotrebi.mozes vidjet na slikama kod mene je ID0 je HDD a zip je ID1.

onda dalje moras ugraditi neki adapter koji ti daje +5VDC i + 12VDC za napajanje tog hard diska. vidi na slici ja sam ugradio maleni original externi adapter i zalemio ga da se HDD pali s prekidacem za palit klavijaturu ( obavezno moras ugraditi dodatni adapter za napajanje jer kako sma rekao usuprotnom ce se na zvucnicima cuti zaustavljanje HDD kad gasis klavijaturu )

kad to zavrsis slijedi formatiranje HDD sto traje jedno 10 minuta ,pzda malo vise
moj HDD je 2Gb i kad ga formatiras dobijes 1 GB jer je to najveca vrijednost sta Roland te serije prepoznaje

nadam se da je sad malo jasnije
ako mogu jos kako pomoci slobodno pitaj
tpotocnjak je offline   Reply With Quote
Star 23.01.2012, 13:14   #5
hakala
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 13.11.2010
Postovi: 148
Downloads: 16293
Uploads: 3
Rekao HVALA: 5
Zahvalili mu 16 puta u 15 Postova
hakala ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

evo da postavim pitanje ovdje.moj drug ima g1000 i ima HD u njemu spojili smo nekako taj HD na racunar i prebacimo ritmove ali ne znamo kako ih povuci u klavijaturu da rade...kad snimimo te nove ritmove i dalje rade oni njegovi stari,jel zna neko kako to rijesiti ??
hakala je offline   Reply With Quote
Star 23.01.2012, 18:18   #6
tpotocnjak
Početnik forumacije!
 
tpotocnjak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.01.2012
Postovi: 35
Downloads: 53
Uploads: 57
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 22 puta u 17 Postova
tpotocnjak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Imali on i ZIP na klavijaturi ili samo HDD

Ako ima zip neka snimi prvo na zip ili cisto na flopy i sa flopija moze kopirat na HDD u klavijaturi. objasnjenje ima u urser manualu od G 1000 ali ako treba objasnit pomoci cemo kako se radi interno kopiranje podataka unutar klavijature izmedu ZIP-a, HDD i flopy-a

manual ako nema moze skinuti ovdje
http://www.rolandus.com/products/pro...?ProductId=439
tpotocnjak je offline   Reply With Quote
Star 23.01.2012, 19:35   #7
tpotocnjak
Početnik forumacije!
 
tpotocnjak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.01.2012
Postovi: 35
Downloads: 53
Uploads: 57
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 22 puta u 17 Postova
tpotocnjak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Citat:
Originalno postovano od zlajakorisnik Pokaži Post
drug ja tebe ne razumeh bas najbolje ali evo ovako u prvom delu si pisao kako prepakovati zip drive ako postojeci neradi kako treba .ok
a u drugom sto mene intersuje ugradnjahard diska...e sta
sta mi je ptrebno sem externog napajanja, i ide hard diska ?
ja bih pokusao ugradnju hard diska roland VA7 imas li iskustva ili preporuke kako odraditi izludi me meni zip radi ali problem je nama se kupiti zipeta i stalno kburim sa tim pretrnem svaki put pre svirke kad krene skrgutati hvala unapred na pomoci

da se ipravim
pogledao sam sada data sheet od tvoje klavijature. komunikacija kod tebe je kako si pomenuo IDE.
Znaci treba ti klasicni IDE HDD + externo napajanje koje ima 5 i 12 VDC
i kad otovoris klavijaturu pogledaj kakav ti je kabel unutra za komunikaciju sa ZIP drive. ako je kabel ovakav kao na slici 1 zamjeni ga da bude ko na slici 2 jer ti treba kabel sa 2 konektora ( jedan za zip jedan za HDD )mozes stavit i sa 3 i vise nije problem, a na HDD pogledaj JUMPER kako je nariktan dali mora biti kao master ili slave. To ces znat kad ga spojis i upalis klavijaturu. probaj ko master prvo


mozes koristiti ATX kompjutersko napajanje ako ne mozes naci neko maleno externo napajanje

Ako koristis ATX kompjutersko napajanje i stane ti u klavijaturu samo ga izvadi iz limova i skini sve ventilatore. to napajanje ima NC kontakt i krug se zatvara preko kompjutera ako tko nije spojeno napajanje ne radi. znaci kratko spoji zelenu i crnu zicu na velikom konektoru koji se bode u maticnu plocu da dobijes napajanje na izlaznim konektorima

ps. nemoj zaboravit ispod harda stavit neku spuzvu da ti ublazi vibracije jer bi hard mogao brzo crknut kod tresnje u transportu ,...

sorry jos jednom na nesporazumu
Grafički Fajlovi
File Type: gif atx-psu-pinouts.gif (9,3 KB, 73x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg 1.jpg (50,9 KB, 54x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg 2.jpg (26,7 KB, 43x skinuto)
Highslide JS

Promijenjeno od tpotocnjak (23.01.2012 u 19:39 sati)
tpotocnjak je offline   Reply With Quote
Star 24.01.2012, 09:43   #8
zlajakorisnik
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 08.09.2010
Mjesto: BanjaLuka
Godina: 42
Postovi: 63
Downloads: 304
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: korg pa60
Interesi: Pomozi ljudima,a ljudi ce pomognu tebi
zlajakorisnik befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

havala na iscrpnom objasnjenju nadam se da ce koristiti jos nekome ostaje mi da nadjem samo jedan stari hdd mislim da imam negde u servisu od 8gb pa cu pokusati ..mada sam sumnjicav zbog kontrolera na ploci rolanda jer on cim krene boot pri paljenju trazi mi zip drive...jednom sam pokusao sa IDE Compact Flash adapterom i nazalos nije hteo da odradi formatiranje
zlajakorisnik je offline   Reply With Quote
Star 24.01.2012, 14:04   #9
tpotocnjak
Početnik forumacije!
 
tpotocnjak's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.01.2012
Postovi: 35
Downloads: 53
Uploads: 57
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 22 puta u 17 Postova
tpotocnjak befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Taj dio ces morat odradit sa jumperima na HDD
najvjerojatnije je u OS-u zadano da prvo cita sa zip-a
ali ako ti promjenis komunikacijski kabel kao na slikama 1 i 2
i poigras se sa jumperima na HDD koji odreduju tzv funkciju harda
dali da bude master ili slave ,... mislim da ces dobiti trazeni rezultat
nebi trebalo biti problema s tim

akd ugradis pozabavi se s tim mozda je neka funkcija kao sto mi imamo u rolandu g 1000
kod paljenja klavijature ako ne odes na disk list pa device i onda kasnije scan klavijatura ne vidi HDD niti ZIP. tek kad taj dio odradis klavijatura ga procita i kasnije nepa problema s radom
tpotocnjak je offline   Reply With Quote
Star 25.05.2013, 19:08   #10
mixmagnus
Početnik forumacije!
 
mixmagnus's Avatar
 
Registrovan/a dana: 20.02.2013
Mjesto: Banja Luka
Postovi: 11
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: roland g 1000
mixmagnus ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Prijatelju,,kako najlakše da "premostim" napajanje zippa ,,na napajanje hdd-a,,pošto broj pinova nije isti?Znači,,izvadio sam zipp,,ugradio hdd,,sve odgovara,,samo da prespojim napajanje?Najlakše bi bilo adapterom,,ako ima da se kupi.Hvala.
mixmagnus je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 20:54


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije