Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Roland

Roland Svirate Roland klavijature? Pitajte šta Vas zanima!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 15.08.2013, 15:21   #11
megane
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 08.08.2013
Postovi: 161
Downloads: 165
Uploads: 1
Rekao HVALA: 91
Zahvalili mu 22 puta u 21 Postova
megane ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Aca g600 i tranzit i ostalima puno hvala za odgovore! Imam mnogo ritmova i midi file a i nešto poznajem klaviaturo g 1000 ako nešto kome zatreba nek šalje e mail i poslaču mu.
Pozdrav.
megane je offline   Reply With Quote
Star 15.08.2013, 15:42   #12
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Mogu li ja da izjavim nesto za dnevnik?

Mislim da je kod Rolanda caka u tome kad pustis odredjeni midi, na klavijaturi ti je aktivan onaj instrument koji se nalazi na, u tom momentu, selektovanom midi kanalu i svira onoliko glasno koliki je expression value u samom midi fajlu. To bi znacilo da je tada klavijatura nista drugo nego obican midi kontroler i ima namenu da pomogne korisniku pri eventualnom editovanju midi sekvence a nikako za zivo sviranje. To je moje misljenje ali, posto nemam rolanda, nisam 100% siguran....

Za to sto ti hoces ti je najbolja neka klavijatura iz korgove PA serije, po mogucnosti PA800 i novije, jer mogu da rade to sto trazis, tj. Da sviras neku boju desnom rukom dok si u "song" modu....
sale_band je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio sale_band za ovaj koristan post:
megane (15.08.2013)
Star 17.08.2013, 11:48   #13
Zlatek
Ovaj baš voli da kuca
 
Zlatek's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.07.2008
Mjesto: Ljubljana,Varaždin, tu i tamo,posvud pomalo
Postovi: 404
Downloads: 76
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 52 puta u 46 Postova
Instrumenti: Wersi Ikarus X1, Roland Fantom G6 , CME UF50
Zlatek befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@megane
S obzirom da baš i nisi dobio neki kvalitetan odgovor na svoje pitanje pokušaču ja da ti na neki način pomognem.Sviram več dugo Roland aranžere pa sam prilično upoznat s njima.Da sada ne ulazim u midi postavke i ostale stvari najbolje da to pojednostavim.Roland za desnu ruku ima za prvi i drugi sound određene sounde na četvrtom i šestom kanalu(uvijek).Zato ti je najjednostavnije ako več koristiš midi file malo preraditi taj file.Konkretno uvijek prvo pogledaj šta se nalazi na četvrtom kanalu.To je prvi solo sound za desnu ruku.Ako nešto i svira u midi fileu na tom kanalu jednostavno ga prebaci na neki slobodan midi kanal ,a na četvrti kanal stavi sound koji bi želio koristiti za live svirku, odrediš volume za taj kanal sve snimiš pod taj file i to je to.Svaki puta kada pozoveš taj file imaš i na tome kanalu sve več namješteno i samo sviraš!Stvar je još jednom ponavljam vrlo pojednostavljena radi razumijevanja, ali je učinkovita.Naravno ipak moraš svaki midi file prethodno preraditi da bi radio to što želiš, ali kasnije u toku svirke nemaš problema!Pozdrav!
__________________
Bilježim se sa štovanjem!
Zlatek je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Zlatek za ovaj koristan post:
megane (19.08.2013)
Star 17.08.2013, 12:39   #14
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Sta li sam ja ovdje napisao:

Citat:
Originalno postovano od tranzit Pokaži Post
To sto ti se desava da uz neki midi file dobijes pod desnom rukom pristojan sound, to je samo slucajno taj midi file imao na midi kanalu koji je odredjen za desnu ruku na G1000, postavljen taj sound sa odgovarajucim parametrima (Bank i Program Change, Volume, Pan, Reverb, Chorus...).
..i zasto i kome sam pisao... da bi ti konstatovao da kolega nije dobio kvalitetan odgovor, a da bi ti sada samo ponovio to isto !!!!! A da procitas pazljivije postove u temi prije nego odgovoris, ne bi bilo na odmet.





@Sale

U istom citatu je odgovor i na to sto predpostavljas da se desava kod Rolanda G1000 !!!!! Znaci, dobro predpostavljas.

Promijenjeno od tranzit (17.08.2013 u 12:45 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 17.08.2013, 13:18   #15
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@tranzit

Sorry, nisam obraćao pažnju na sve postove, bilo je malo kasno....

Sent from my HTC One XL using Tapatalk 2
sale_band je offline   Reply With Quote
Star 17.08.2013, 13:21   #16
Zlatek
Ovaj baš voli da kuca
 
Zlatek's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.07.2008
Mjesto: Ljubljana,Varaždin, tu i tamo,posvud pomalo
Postovi: 404
Downloads: 76
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 52 puta u 46 Postova
Instrumenti: Wersi Ikarus X1, Roland Fantom G6 , CME UF50
Zlatek befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@tranzit
Gospodine Tranzit!Nikada ne volim da ulazim u neke bez veze rasprave niti da se hvatam za jednu riječ ili slično.To šta ste Vi napisali sve stoji ali ako malo razmislite o tome (i pročitate prijašnje postove)očito je da kolega baš i ne barata sa konkretnim midi kanalima i gdje šta treba preraditi da bi to bilo učinkovito.Pokušao sam mu samo malo detaljnije objasniti o kojem se konkretno kanalu radi- to ipak nije pisalo!Ja ipak smatram da je to bit odgovora i da sa tim informacijama može i nešto napraviti.Naravno nisam uopšte tu ulazio u problematiku kako će to napraviti, sa kojim programom ...Ipak bi ovo trebao biti forum gdje nekome nešto i pomažemo, a ne da samo diskutiramo u prazno.Ono šta je Vama sasvim logično i jasno nekim ljudima baš i nije, a to ne znači da ih treba odrezati u startu.I da...-ovime je za mene ova diskusija završena!Pozdrav!
__________________
Bilježim se sa štovanjem!
Zlatek je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio Zlatek za ovaj koristan post:
megane (19.08.2013)
Star 17.08.2013, 14:49   #17
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

To ti meni bas ozbiljno o "pomaganju" na forumu ? Sta drugo radim ovdje ? Mozda bi jedan pogled na moj profil puno toga razjasnio.
Bas radi toga sto kolega ocigledno ne barata materijom kako treba, su i uslijedili moji savjeti, u dva posta u ovoj temi :
Citat:
Originalno postovano od tranzit Pokaži Post
Da me ne svhvatis pogresno, to bi moglo i sa G1000 ali ti za to treba dosta iskustva i znanja, a koliko vidim iz tvojih postova, nisi se posebno angazovao na polju upoznavanja instrumenta i mogucnosti koje pruza. Nije to ni obavezno jer bi ti samo da sviras ali ako hoces nesto vise od instrumenta, onda je neminovno da zagrijes stolicu i prelistas prvo manual samog instrumenta, a onda i malo literature o midi instrumentima uopste.
...i jos jednom:
Citat:
Originalno postovano od tranzit Pokaži Post
Cini se da me slabo razumijes. Da probamo jos jednom. Roland G1000 nije napravljen da bi mogao da sviras na taj nacin, to jest da svira midi file i da ti uz njega sviras solo sound koji pozelis i kad pozelis. G1000 to ne moze, to jest da budem precizniji, moze ali za to ti treba da poznajes taj instrument kako valja kao i midi tehnologiju uopste, a uz to i da poznajes izvjesne "trikove" da bi to sve nekako funkcionisalo...
Kako vidis, veoma konkretno sam ga upozorio da je to materija koja treba prvo dobro da se upozna pa tek onda da se krene sa kojekakvim eksperimentima. Za to sve kolega najvjerovatnije nema posebno vremena jer bi da svira, a ne da programira, pa sam mu i savjetovao da se mane toga i da nabavi jos jedan instrument koji bi koristio za solo.

A sad nesto o mogucnosti promjene solo sounda kod G1000 prilikom sviranja midi filea. Ta minimalna mogucnost koju si opisao je toliko nefleksibilna da nije vrijedna ni pomena jer bi se u tom slucaju cijelu pjesmu, sviralo jednim jedinim soundom bez mogucnosti promjene sto je naravno totalno nefleksibilno i na kraju, nebulozno. Ako si vec imao volje i namjeru da kolegi pomognes, onda je to trebalo da uradis detaljnije i do kraja jer je i te kako moguce mijenjati solo sounde na G1000 u toku reprodukcije midi filea i to na dva nacina. Prvi i bolji je upotreba nekog od Program Changera, sto je investicija od nekih pedesetak eura a drugi ne kosta nista ali trazi vrijeme i rad. Posto se radi o midi fileu, cija je reprodukcija strogo vremenski definisana, moguce je na kanalima midi filea koji odgovaraju midi kanalima solo Partova, upisati u toku pjesme, sve potrebne mdi komande, konkretno Bank i Program Change naredbe, kao i razliciti Volume, Panoramu i Efekte za svaku od tih promjena. Ovim putem se, ako treba, mogu za solo upotrijebiti soundi koji su adekvatni soundima koji se inace pojavljuju u doticnoj pjesmi a koji ce se "automatski" pojavljivati na solo Partovima taman onda kada to i treba da se desi. Sve ovo je u sustini vrlo lako uraditi za onoga ko se pristojno snalazi u materiji pa i za kolegu ukoliko se malo vise pozabavi midi teorijom.

Promijenjeno od tranzit (17.08.2013 u 14:57 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
megane (19.08.2013)
Star 17.08.2013, 15:50   #18
Zlatek
Ovaj baš voli da kuca
 
Zlatek's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.07.2008
Mjesto: Ljubljana,Varaždin, tu i tamo,posvud pomalo
Postovi: 404
Downloads: 76
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 52 puta u 46 Postova
Instrumenti: Wersi Ikarus X1, Roland Fantom G6 , CME UF50
Zlatek befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@tranzit
Premda sam napisao da je diskusija za mene završena ipak ne mogu da se još samo malo ne osvrnem na navedenu temu!Moj post nije bio namijenjen tome da nekoga omalovažavam ,nego sam samo pokušao na što jednostavniji način objasniti kolegi kako da dobije to što želi.Kada kažem na jednostavniji način tada to i imam na umu.Jasno je da se bez problema može napraviti (uprogramirati ) da se na određenom taktu promijeni sound, volumen i ostali parametri.Isto tako G 1000 ima mogučnost staviti u desnu ruku tri sounda-naravno svaki na svome midi kanalu, a postoji i mogučnost splitiranja klavijature.I to je moguče napraviti.Ali postavlja se pitanje ako to sve navedemo da li mi zbilja nekome pomažemo?!Mislim da ne, jer vjerojatno samo još više zbunimo čovjeka!Svakako se slažem sa vama da u cijeloj toj priči treba kao prvo dobro proučiti klavijaturu na kojoj se radi (bez obzira na njezinu starost) pa sve postaje mnogo lakše!
__________________
Bilježim se sa štovanjem!

Promijenjeno od Zlatek (17.08.2013 u 15:59 sati)
Zlatek je offline   Reply With Quote
Star 17.08.2013, 17:46   #19
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Kako to da tvoj post nije bio sracunat da nekoga "omalovazavas", kada pocinjes taj post time kako "kolega bas i nije dobio neki kvalitetan odgovor na svoje pitanje", pa ces mu ti pokusati da pomognes. Da nisi htio da omalovazis predhodne ucesnike u temi i diskusiji, ti ne bi ni pocinjao post tom recenicom, vec bi kolegi pomogao bez da se osvrces na predhodnu diskusiju. Mislis li da smo djeca pa ne shvatamo zasto se i na koji nacin nesto napise ? Upravo radi takvog nacina pisanja je i uslijedio moj odgovor !!!
A sad odgovor na tvoj predhodni "suvisni" komentar. Ako budemo bas htjeli, moguce je kod G1000 postaviti, vjerovao ili ne, ne ta tri sounda za koje mislis da su "revolucionarni", vec cak i citavih sedam razlicitih sounda na solo Part, a uz minimalni dodatni equipment i svaki od njih da svira ono sto nam padne na pamet, primu, tercu, kvartu, kvintu... i to bas onako kako nam treba i kad nam treba. Zaista nemojmo samo predaleko jer cemo momka a i mnoge druge, tek tada, totalno zbuniti.

Necu ovdje navoditi link gdje treba procitati vise jer mislim da je suvisno, a ne bi bilo ni posebno duhovito !!!!!

Promijenjeno od tranzit (17.08.2013 u 17:54 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Star 17.08.2013, 17:58   #20
Zlatek
Ovaj baš voli da kuca
 
Zlatek's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.07.2008
Mjesto: Ljubljana,Varaždin, tu i tamo,posvud pomalo
Postovi: 404
Downloads: 76
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 52 puta u 46 Postova
Instrumenti: Wersi Ikarus X1, Roland Fantom G6 , CME UF50
Zlatek befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Vidim da je ova diskusija otišla u sasvim krivom smjeru.I odakle ti ideja da moje razmišljanje ide u pravcu da su ta tri sounda "revolucionarni"?I uostalom več odavno nismo djeca-zbilja odavno!
__________________
Bilježim se sa štovanjem!
Zlatek je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 10:16


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije