Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Solo (Workstation) > Roland

Roland Svirate Roland klavijature? Pitajte šta Vas zanima!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 30.11.2006, 09:46   #1
kreso
Šerif
 
kreso's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: HR
Godina: 52
Postovi: 1.100
Downloads: 985
Uploads: 21
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 47 puta u 41 Postova
Instrumenti: Pa600, Tr, Dallapa, Excelsior CD Ancona
Interesi: Samo muzika i uvijek muzika
kreso befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard Problemi s Roland XP-50

Pozdrav kolege !

Dragi prijatelji, ja sam izgleda loše trgovao i kupio mačka u vreči. Dobio sam pod račun za jednu transakciju vrlo povoljno Roland XP-50. Da sad ne pilim kako je jadno i bjedno isprogramiran (makar pomoč oko boja bi mi dobro došla), naišao sam na sljedeči problem. Ovih dana su mi počele pojedine tipke na zadnjoj 5-oj oktavi gubiti izlaz.
Ne radi mi tipka D6, F#6, A6 i C7. Odnio sam synth u TV servis jer neznam gdje u Zagrebu i okolici postoji ovlašten Rolandov servis. I majstor je utvrdio da je podnožje ploče sa dirkama premoščivano, jer je par lemova pregorilo. E sad, kako je to napravljeno u stilu "Drž vodu dok majstori ne odu" ne možemo sad odgonetnuti da li su otišli grafiti na gumicama ili je podnočje tj ploča pokvarena. Gdje bi se moglo nabaviti gumice s pločom i koliko bi to otprilike koštalo ? Popravak mislim da nema smisla, jer je od lemljenja pločva več sva "izmučena" do boli, a i gumice su izgleda od sviranja dale svoje.

Hvala na savjetima i brzim odgovorima.
kreso je offline   Reply With Quote
Star 30.11.2006, 09:56   #2
Alix
Stvarno kod kuće
 
Alix's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.02.2006
Mjesto: Ispod Kestena
Postovi: 1.546
Downloads: 363
Uploads: 2
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 19 puta u 17 Postova
Instrumenti: Žene
Interesi: Kompjuteri,RC sistemi,Videonadzor
Alix ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Alix pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Jarane stvar je ovakva...Ja se mogu pozanimati kod nas u Rolandovom servisu koliko košta...Znam tačno o čemu govoriš...To se meni desilo na mom ROLANDU D-10 koji mi i sad stoji kući neispravan jer nema djelova za njega...Dakle sama gumica nije problem-neki instrumenti od Rolanda imaju čak i iste gumice...Ali samo problem je sa pločom...Dakle pitanje je dali se te ploče štampaju(prave) u tvornici pošto je to stari model i dali se ih može naručiti...Jer ja koliko znam proizvođač je dužan za svoj proizvod jamčiti nadomjstne i rezervne djelove u periodu od 5 godina...Posle toga on više nije dužan distribuirati nikakve djelove za stare modele nego samo za novije...Ali upitaću pa ću ti javiti-nije problem...Pozdrav!
__________________
Ljudi uživajte u životu i ne vodite brigu koliko je ko sposoban i kakav je muzičar...jednog dana ćete shvatiti da je ZDRAVLJE čovjeku na prvom mjestu...Budimo svi drugari jedan drugom na ovom forumu...
Alix je offline   Reply With Quote
Star 30.11.2006, 10:29   #3
kreso
Šerif
 
kreso's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: HR
Godina: 52
Postovi: 1.100
Downloads: 985
Uploads: 21
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 47 puta u 41 Postova
Instrumenti: Pa600, Tr, Dallapa, Excelsior CD Ancona
Interesi: Samo muzika i uvijek muzika
kreso befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

E, hvala ti Alix. Ajd molim te vidi, možda idu ploče od ostale XP serije na njega ili od stare D ili JV serije.

Daj zamisli samo sramote da sam taj synth prodo nekom od prijatelja s foruma, pa da se taj kvar polije njemu desio. Ma u zemlju bih propo od sramote.
A najgore dok sam je sprobavao radilo je sve cakum-pakum.
Zvao sam čovjeka od kog sam kupio synth i rekao mu kako mi je podvalio, a on mrtav hladan da sam trebao paziti što kupujem. Ovo mi je škola, nikad više neću rabljen synth uzimat pa da je od zlata pravljen. Ma ni od samog dragog Boga.
A tako sam se veselio kako sam dobro trgovao tj mjenjao. Ma dabogda mu crkle kutije istu sekundu kad je mene zahebo.
kreso je offline   Reply With Quote
Star 30.11.2006, 10:42   #4
Vlajko
Drugar foruma
 
Vlajko's Avatar
 
Registrovan/a dana: 09.05.2005
Mjesto: Germany
Postovi: 88
Downloads: 121
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Vlajko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@kreso

ako ikad naletis na zlatni sinth slobodno meni prosledi, pa makar neradijo
meni to ni najmanje nebi smetalo
Vlajko je offline   Reply With Quote
Star 30.11.2006, 10:42   #5
Alix
Stvarno kod kuće
 
Alix's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.02.2006
Mjesto: Ispod Kestena
Postovi: 1.546
Downloads: 363
Uploads: 2
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 19 puta u 17 Postova
Instrumenti: Žene
Interesi: Kompjuteri,RC sistemi,Videonadzor
Alix ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Alix pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ma nema problema jarane...Raspitaću se pa ćemo vidjeti kako i šta...Sreća ti je što je XP50-ka noviji model od mog D-10...Joj meni muka što mi je prvi sinth a stoji pokvaren jer nema djelova...Al et šta ćeš...Joj jarane to nije ništa...Kad je moj kolega Sinan kupio od jednog muzičara DX11 (zna ga fićo) i crkla mu Ram-baterija...I mi otvorili sinth...Ja bože mili šta je tajčovjek radio s tom klaviaturom....On je bajagi stavio neku 3v bateriju,zaloto nekim žicama i zaljepio sa silikonom...A tipke koje su nekad bile polomljene,uzeo iglicu i stavio u tipke i tako da ona iglica drži onu metalnu pločicu šta je kod DX11-ke umjesto federa...Živa istina jarane,to nikad nećemo zaboraviti...I kad smo zamjenili bateriju i stavili boje preko midija ošla je u prodaju...Ma zajebi ti neke ljude što prodavaju mačka u vreći...Ja znam koji sam god instrument prodo da je bio u odličnom stanju jer nema klaviaure koju nisam otvario i čistio je-to mi je takav užitak nemožeš zamisliti...pozdrav!
__________________
Ljudi uživajte u životu i ne vodite brigu koliko je ko sposoban i kakav je muzičar...jednog dana ćete shvatiti da je ZDRAVLJE čovjeku na prvom mjestu...Budimo svi drugari jedan drugom na ovom forumu...
Alix je offline   Reply With Quote
Star 30.11.2006, 10:43   #6
Alix
Stvarno kod kuće
 
Alix's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.02.2006
Mjesto: Ispod Kestena
Postovi: 1.546
Downloads: 363
Uploads: 2
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 19 puta u 17 Postova
Instrumenti: Žene
Interesi: Kompjuteri,RC sistemi,Videonadzor
Alix ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Alix pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Joj evo Vljakana sa još jednim humorističnim postom...jebo ti sebe-trebo si staviti nick Čarli Čapljin iz Čapljine...hehe
__________________
Ljudi uživajte u životu i ne vodite brigu koliko je ko sposoban i kakav je muzičar...jednog dana ćete shvatiti da je ZDRAVLJE čovjeku na prvom mjestu...Budimo svi drugari jedan drugom na ovom forumu...
Alix je offline   Reply With Quote
Star 30.11.2006, 10:49   #7
Vlajko
Drugar foruma
 
Vlajko's Avatar
 
Registrovan/a dana: 09.05.2005
Mjesto: Germany
Postovi: 88
Downloads: 121
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Vlajko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

.. ma stavio bi ali nemam onakve brćiče kao "Čarli" ... :roll:
Vlajko je offline   Reply With Quote
Star 30.11.2006, 11:03   #8
kreso
Šerif
 
kreso's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.04.2005
Mjesto: HR
Godina: 52
Postovi: 1.100
Downloads: 985
Uploads: 21
Rekao HVALA: 10
Zahvalili mu 47 puta u 41 Postova
Instrumenti: Pa600, Tr, Dallapa, Excelsior CD Ancona
Interesi: Samo muzika i uvijek muzika
kreso befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Slažem se s tobom Alix. Uvijek se trudim ostati s kupcem ili prodavačem u dobrim odnosima. Ja gledam na nas svirače tj muzičare kao na jednu veliku obitelj. Prema instrumentu se uvijek treba odnositi s posebnom pažnjom i ljubavlju. Jer nakon godina korištenja i oho-ho vremena provedenih uz instrument postaneš emotivno vezan za glazbalo uz koje si proveo dobar dio svog slobodnog vremena.

Inaće interesantno je kor Rolanda da ispod tipki ima 2 ploće. Prva je krača o odnosi se na prve dvije oktave koje koristimo obično za bas ili tepih. Druga ploča je za oktavu dulja. Na tepih ploči (prve dvje oktave) su gumice nerezane nego su u nizu od C2 - C4, a na drugoj ploči (solo djelu) nisam vidio do sada veče gluposti. Još da svaka oktava ima svoje gumice bilo bi uredu, no on ti ima za preostale 3 oktave po dvije gumice raspona oktava i pol.
Ploča ima diodicu za svaku kontakt tipku, u čošku konektor za spoj trake s procesorom, i "most" nosaće za svaku oktavu, jer sveukupno ploču za kučište drži svega 6 šerafa (hebo ih šerafi koji su qrac škrtarili na šerafima). To je posebno zahebano kod sklapanja, jer ako u stotinku milimetra ne pogodiš utore i knobove na podnožju, iako je ispravna ploča ne provodi signal da odsvira ton. To me je jako razočaralo, jer u tom pogledu su KORG i Yamaha oho-ho otišli naprijed kod popravka sličnog ili istog kvara. I zaštita elektroničkih komponenti je jadna (obična spužva), a prostor za expanzion kartice uopće nema uzemljenje, a nalazi se samo 1 cm od transformatora. Znači kod strujnog udara odlazi i expanzina ploča koja niti jedna ne košta ispod 100 €.

Oprostite mi, no ovo je od moje strane totalna antireklama za Roland. Sad kad sam vidio kako izgleda Rolandov workstation iznutra definitno tvrdim da je užasno ajkavo napravljen. Ako su i novi Rolandovi workstationi tako škrto napravljeni sa slabim elektroničkim zaštitama i plastikama
onda je Roland total promašaj. Primjerice KORG Pa je pun plastike, ali iznutra je tako napravljen da ne stane u njega više ni cigareta.
kreso je offline   Reply With Quote
Star 30.11.2006, 21:38   #9
Alix
Stvarno kod kuće
 
Alix's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.02.2006
Mjesto: Ispod Kestena
Postovi: 1.546
Downloads: 363
Uploads: 2
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 19 puta u 17 Postova
Instrumenti: Žene
Interesi: Kompjuteri,RC sistemi,Videonadzor
Alix ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Alix pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ej moj Kresho...Vidis kako si istog misljenja...Doduse moj D/10 nije skrt klaviatura vec prava profesionalna strojcina dakle pun svega i svacega i ekspanzija za memory card je ovijena sa debelom alu folijom...E sad kakav je xp50 to ne znam...Premda kojeg god sam otvaro KORG-a nijedan nije jeftino napravljen *cak ni PA50 vec su svi profi napravljeni i stvarno nemam kritike nijedne za njih...Pozdrav!
__________________
Ljudi uživajte u životu i ne vodite brigu koliko je ko sposoban i kakav je muzičar...jednog dana ćete shvatiti da je ZDRAVLJE čovjeku na prvom mjestu...Budimo svi drugari jedan drugom na ovom forumu...
Alix je offline   Reply With Quote
Star 01.12.2006, 00:18   #10
Vlajko
Drugar foruma
 
Vlajko's Avatar
 
Registrovan/a dana: 09.05.2005
Mjesto: Germany
Postovi: 88
Downloads: 121
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Vlajko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

auuu ..ja brate koliko vidim vi ste prvi muzicari kojima je glavni instrument ŠERAFCIGER...
Vlajko je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
problemi, roland, xp50

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 02:53


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije