Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Sistemi

Sistemi Kompletni sistemi za ozvučenje... Kombinacije...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 25.10.2018, 20:11   #111
Tihotyros
Vredan član društva
 
Tihotyros's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.09.2016
Mjesto: Vinkovci
Postovi: 296
Downloads: 7
Uploads: 0
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 28 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha Genos
Tihotyros ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Od danas sam vlasnik jednog MAUI-a 28 G2. Nisam prije nikad dosao u kontakt s ovim sistemom, ali evo citajuci vasa pozitivna iskustva odlucio sam se na kupovinu.

Posto u Slavoniji gdje zivim nitko ne drzi u prodaji ovaj sistem kupio sam ga u Thomann-u zajedno s originalnim torbama.

Kako sam krenuo raspakirati sistem, prvo me odusevio kvalitet izrade. Na slikama to ne izgleda ni blizu kvalitetno koliko je zapravo i vizualno i na dodir. Sve sjeda savrseno, metalno kuciste, potenciometri rade perfekt sve dobar osjecaj. Bio sam odusevljen prije nego sam ga upalio.

Dalje, kao i drugi ovdje koji su isprobali, odusevljen sam zvukom. I kvalitetom zvuka i jacinom. Iznenadjujuce jako i iznenadjunuce jak bas (za tako male dimenzije).. zvuk cist, jasan, sve frekvencije se cuju a bas dovoljno jak, za sobu cak i prejak. Probao sam sve skupa pojacati do dvije trecine s tim da mi bas nije bio ni na pola. Ni u tom trenutku se nije palio limit na MAUI-u.

Jos da kazem da sam Genos ubo direktno u MAUI, bez mixera i za sad mislim da mi mixer ni ne treba, zvuk je savrsen.

I moji ukucani koji mi inace "prigovaraju" sto toliko novaca trosim na te stvari, odjednom nemaju prigovor. MAUI pobijedio



Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk
Tihotyros je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, Tihotyros, za koristan post:
Landison (25.10.2018), tonijo (25.10.2018)
Star 25.10.2018, 20:13   #112
romario
Stvarno kod kuće
 
romario's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.12.2004
Mjesto: Vinkovci
Godina: 52
Postovi: 1.294
Downloads: 1905
Uploads: 8
Rekao HVALA: 113
Zahvalili mu 111 puta u 107 Postova
Instrumenti: cantus IV
romario befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
romario pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Like

Poslano sa mog SM-J530F koristeći Tapatalk
romario je offline   Reply With Quote
Star 25.10.2018, 21:02   #113
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Dobro došao u klub.

Genos i MAUI ... mora dobro raditi
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
Tihotyros (25.10.2018)
Star 26.10.2018, 09:25   #114
Morison
Ovaj baš voli da kuca
 
Morison's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.02.2006
Mjesto: Svilajnac
Godina: 49
Postovi: 457
Downloads: 429
Uploads: 11
Rekao HVALA: 24
Zahvalili mu 202 puta u 133 Postova
Instrumenti: Roland Arrangers / Roland Fr-4x
Morison befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Cestitam!
Da se javim posle par svirki odradjenih, jedna napolju na trgu, svirali smo dok je trajao polumaraton. Pola grada je jasno culo nasu svirku, ucesnici maratona odusevljeni jer su imali podrsku i vetar u ledja... par drugara muzicara je setalo uokolo dok smo svirali i rekli da neverovatno lepo rasporedjuje zvuk svugde okolo i iza stubova, cak i u bocne ulice i duz setalista... kao da je mnogo veci sistem u pitanju. U obliznjem kaficu sedeli su ljudi vrlo blizu, ispred jednog stuba i komentar je bio da se cuje odlicno, glasno ali ne neprijatno. Pricali su medjusobno bez problema. Sto se signala tice, vufer je bio malo preko pola, glavni volume je bio na oko 70% a limit lampica se povremeno, na pikove palila.
Druga svirka je (naglasavam) restoranskog tipa unutra. Zvuk je fantazija. Monitoring odlican za nas muzicare iako su kutije malo ispred, svako sebe lepo i jasno cuje sta svira ili peva. U restoranu perfekt sound, sve lepo pokriveno a sviramo na trecini snage. Restoran sigurno po dimenziji moze da primi oko 200-250 ljudi. Gosti koji su tada bili kao i vlasnik restorana su odusevljeni...Uskoro krecemo da radimo tamo svakog vikenda pa cu detaljnije dati opis kada dodju gosti (muzicari) koji bi umeli da mi prenesu detaljnije utiske iz publike.
Grafički Fajlovi
File Type: jpg 2.jpg (474,9 KB, 127x skinuto)
Highslide JS

Promijenjeno od Morison (26.10.2018 u 09:29 sati)
Morison je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, Morison, za koristan post:
Tihotyros (31.10.2018), tonijo (26.10.2018)
Star 26.10.2018, 09:45   #115
ffb
Kao kod kuće
 
Registrovan/a dana: 13.01.2015
Mjesto: HR-Osijek
Postovi: 805
Downloads: 25
Uploads: 0
Rekao HVALA: 22
Zahvalili mu 115 puta u 105 Postova
ffb ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Iz mog iskustva sa Ld Maui- Main volumen skoro do max, bas dozirati po potrebi a komplet volumen regulirati na mixeru.Tada nema pikovanja.
Pozdrav svima
Dodato:
P.S. Povremeno ukljucivanje limitera nije nista opasno zato sto je limiter tako „ soft“ nastiman.
Direktna informacija Adam Hall Hotline
Neprekidno na punom gasu nije preporucljivo.

Promijenjeno od ffb (26.10.2018 u 10:20 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
ffb je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio ffb za ovaj koristan post:
Morison (26.10.2018)
Star 31.10.2018, 03:54   #116
Alekso
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 09.11.2012
Postovi: 63
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 13
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
Alekso ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Preslusao sam snimak koi je postavio casper i istina je da ld maui svira bolje preciznije konkretnije nego jbl prx.ono sto mene fascinira je da vokali izlaze cisto iako sviram i bas gitaru ali manje mi je bitno koliko bassa ima vec da vokali izlaze kako sto treba,ljudi svirao sam na milijon zvucnika mnogi od njih i jako skupi ali vokali ne izlaze ni 50 posto od ono sto treba.od vasih komentara vidim da ste upravo to pohvalili kod ovog sistema ali mene zanimaju kakvi su i dali je neko testirao turbosound ip i druge firme naspram ld maui
Alekso je offline   Reply With Quote
Star 31.10.2018, 20:49   #117
Tihotyros
Vredan član društva
 
Tihotyros's Avatar
 
Registrovan/a dana: 16.09.2016
Mjesto: Vinkovci
Postovi: 296
Downloads: 7
Uploads: 0
Rekao HVALA: 39
Zahvalili mu 28 puta u 27 Postova
Instrumenti: Yamaha Genos
Tihotyros ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

I ja sam u nekoliko postova iznad pitao moze li netko napraviti usporedbu LD = Turbosound i sl.. iz cistog razloga sto mi je Turbosound bio lakse dobavljiv. Kolega @ffb i @casper su rekli svoje misljenje, culi su, probali oba i ja sam se upravo zbog njihovog savjeta odlucio za LD.
Znam da na ovom forumu ima i onih koji su vlasnici Turbosounda inspire i koji ga hvale i prezadovoljni su, pa evo, steta sto ne napisu svoje iskustvo.
Ja imam dojam da je LD kvalitetnije izradjen. A Turbosound je 1000 kn jeftiniji trenutno (naravno usporedjujem maui 28 G2 = ispire 2000)

Evo zanimljive usporedbe, pogledajte do kraja i poslusajte. Mnogi ce se iznenadit rezultatom.

https://youtu.be/0gi9iRIEULA


Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk
Tihotyros je offline   Reply With Quote
Star 31.10.2018, 23:14   #118
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Postoji hrpa videa na YT gdje se rade usporedbe na osnovu puštene glazbe, većinom nekih DJ songova koji nama za live nastup nisu interesantni. Ali ovaj video iz prethodnog posta je nešto drugo i prezentacija mi se sviđa jer je live odsvirano i otpjevano, btw. ženska odlično pjeva. Slažem se s njihovim komentarima i mislim da se radi o kvalitetnoj prezentaciji. Vrijedi pogledati i ostale njihove videe, preporučujem ovaj sa Bose L1

Prije par dana sam pričao s prijateljem koji je u fazi kupovine nekog od ovakvih sistema. Radio je A-B test sa MAUI 28G2 i IP2000, baš ono što interesira @Aleksa. Nije se odlučio što je bolje za njega ali ono što je primijetio jest da IP2000 ima izraženiji i jači bas. Probao je sisteme na isti mixer u istom prostoru. I on ističe čistoću MAUI-a i to navodi kao prednost za vokale. Radi se o "starom mačku", muzičaru koji zna što je sound. Da li je ovaj jači bas uistinu i bolji ili se radi o tome da IP ima lošije srednje pa onda bas dominira, trebalo bi procijeniti nekim ozbiljnijim mjerenjima.
Pitao sam ga da li je napravio test i pri vršnoj snazi, s maksimalnim opterećenjem. Rekao je da ga to nije zanimalo pa nije forsirao takav pristup. Međutim, ne radi se o tome da li inače sviramo glasno. Uostalom, glupo je kupovati sistem koji je preslab i kojeg ćemo uvijek ganjati na maksimumu. Radi se o jednoj drugoj komponenti, a upravo se na ovakvom testu ona može uočiti. Zato sugeriram svima koji će u budućnosti raditi neke testove da probaju gurnuti potenciometar blizu maksimuma i tada slušaju kako sistem diše. Nisam imao prilike probati ali mnogi se slažu u tome (prije kupovine sam pročitao gotovo sve recenzije i okrenuo sve relevantne forume naglavačke) da recimo, Bose L1 Model II/B1, koji je dvostruko skuplji, nakon polovice volumena više nije isto kao kada radi u režimu "normalnog rada". Moje iskustvo " s mola" kojeg možete vidjeti na videu ne uvjerilo da MAUI 28 radi identično kada ga se sluša tiho ili na vršnoj snazi.
Ovu nedjelju sam svirao u malo većoj dnevnoj sobi, 30 ljudi koji su uglavnom pjevali sa mnom, plesa nije bilo. Rijetko idem svirati u takve uvjete ali ovo društvo nisam mogao odbiti. Mikrofon u Genosa, Line out u jedan Maui koji mi je stajao doslovce pored noge. Krenuh potpuno tiho jer su ljudi pričali međusobno i već na drugoj kitici slavljenik koji je sjedio na drugoj strani sobe mi kaže, samo ti njega pojačaj. J. To je nezamjenjiva karakteristika ovakvih sistema, svirka u sobi na levelu ugodnog Hi-fi sistema ili potpuna forca na nekom tamo otvorenom prostoru. MAUI diše kao urica.
I za kraj još jedna digresija, a vezana za pozicije potenciometara na MAUI. Potenciometar LINE LEVEL treba uvijek biti na maksimumu, bez obzira kakva svirka se odrađuje. Kada se rade vrlo tihe svirke poput one što sam opisao maloprije, MAIN Level nikada ne držim ispod polovice jer glasnoću konačno određujem na mixeru, tj. na dolaznom signalu. I njega stišavamo koliko je potrebno. Za veće prostore MAIN Level treba okrenuti u desno i s time ne možemo pretjerati. Bolje je da tu "ima prostora" nego da mixerom ulazimo u kliping i tako skršeni signal šaljemo u MAUI. Što se događa kada je LINE LEVEL na pola, a na mixeru signalne lampice vrište u crvenom? Čuje se ružna distorzija na zvučnicima ali ne zato jer zvučnici ne mogu izdržati nego zbog toga jer oni samo reproduciraju signal koji je u klipingu i koji tako uistinu i zvuči. Primijetio sam da se lampica na MAUI više pali upravo u ovakvom režimu rada, tj. kada "forsiram" signal na mixeru. Sve svirke do sada i razni prostori u kojima sam nastupao su pokazale da SUB LEVEL uvijek "kasni za dva sata" za MAIN LEVEL potenciometrom. Očito su ga dimenzionirali na takva način i bolje je da tu ima prostora nego da je obratno.
casper je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio casper za ovaj koristan post:
Alekso (01.11.2018)
Star 01.11.2018, 04:50   #119
Alekso
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 09.11.2012
Postovi: 63
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 13
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
Alekso ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ovaj snimak me je zaintrigirao https://www.youtube.com/watch?v=ldfvDFxxge4 tu mi gitara bolje zvuci na turbosound nego na bose.na ovom linku sto je postavio Tiho devojka lepo peva ali zvuk mikrofona mi se uopste ne dopada t.e. vokala nekako mi opet u pozadini glas nema toplinu da se cuje svaka rec prirodno cisto ,nije to sto ja trazim jednostavno znam da moze mnogo bolje zvucati,ali opet kazem mozda je zbog tog mikrofona tako.
Alekso je offline   Reply With Quote
Star 01.11.2018, 09:02   #120
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Uvjeti u kojima se radi testiranje su veoma bitni pa i to ponekad može utjecati na doživljaj sounda. Kod gitariste je vrlo specifičan prostor sa galerijom iza njega pa mogu predpostaviti da je i soba u kojoj svira s vrlo visokim plafonom. Njemu je očito presudan samo sound gitare i odlično je prikazao razliku. Ipak, na osnovu toga ne možemo vidjeti niti suditi kako će zvučati mikrofon. Kod njega je se meni više sviđa Bose, sound je mekaniji i ljepši. Na IP je on oštriji, prezentniji. Sve je to stvar ukusa i onoga što izvođač preferira i kako želi zvučati. Pa mislim da je pjevačica na Tihinoj snimci htjela upravo takav sound, pomalo metalni i s blago izraženim sibilantima. S minimumom efekta. Nisam shvatio da li su bili direktno spojeni na kutije ili je između postaojao mikser. Svaki taj detalj itekako mijenja cjelokupnu sliku. Baš iz tog razloga sam u mom predhodnom postu napomenuo da sustav treba testirati na različite načine, različitom glasnoćom i u različitim uvjetima. I na kraju izabrati najoptimalniji i to za one potrebe, način svirke i vrstu zvuka koji želimo imati. Bez obzira na sve, činjenica je da su ovakvi sustavi sa svim svojim prednostima i nedostacima optimalno rješenje za manje formacije muzičara.
casper je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 03:44


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije