Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Yamaha

Yamaha Za one čiji su kućni ljubimci Yamaha-e...

Tema zaključana
 
Alati tema Display Modes
Star 12.09.2013, 10:41   #1
MikiB
Vredan član društva
 
MikiB's Avatar
 
Registrovan/a dana: 30.10.2008
Mjesto: Vojvodina
Godina: 42
Postovi: 253
Downloads: 1414
Uploads: 55
Rekao HVALA: 77
Zahvalili mu 37 puta u 36 Postova
Instrumenti: Tyros 4 Black & Motif XF
Interesi: muzika
MikiB befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
MikiB pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard Tyros 3 Master Compressor podesavanje...

Zdravo svima...ima jedna tema u vezi ovog master compressor-a na Tyros,ali nisam naso odgovor za ono sto me interesuje,pa da ne obnavljam stare teme otvaram ovu novu...pitanje:imam Tyros 3 i mixetu Yamaha 5016cf..dali je ok da kompresor na Tyrosu bude na -10?posto jedino tako mogu da dam na mixeti malo gain i ne dolazi do peak-a...ili da ostavim compressor na Tyrosu na +0 i na Mixeti gain na o(skroz u levo).Mozda je malo neobicno pitanje,ali pitam zato sto sam sad uzeo ovu mixetu;koja usput radi fenomenalno,i naiso sam na ovaj problem...nije neki problem samo je u pitanju stelovanje gain na mixeti i compressor na yamahi...hvala unapred..
__________________
Ženu dupe krasi...a tortu orasi...
MikiB je offline  
Star 12.09.2013, 14:11   #2
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Prvo objasni, sta ti znaci to "da kompresor bude na -10". Koji parametar, sta da bude na -10 ?
tranzit je offline  
Star 12.09.2013, 16:29   #3
MikiB
Vredan član društva
 
MikiB's Avatar
 
Registrovan/a dana: 30.10.2008
Mjesto: Vojvodina
Godina: 42
Postovi: 253
Downloads: 1414
Uploads: 55
Rekao HVALA: 77
Zahvalili mu 37 puta u 36 Postova
Instrumenti: Tyros 4 Black & Motif XF
Interesi: muzika
MikiB befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
MikiB pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Izvinjavam se...nisam bas ok objasnio..evo ovako...u Mixing konzole..u CMP,e to mi THRESHOLD OFFSET stoji na +0,RATIO OFFSET na +0,a GAIN OFFSET mi je na -10..jedino tako postizem to da mi ne peak-uje na kanali na mixeti i mogu da stavim gain na mixeti na pola(12 sati)...interesuje me dali je to ok,ili moram na neku drugi nacin da pristupim podesavanju,posto kad mi je u Klavijaturi GAIN OFFSET na +0,onda na kanalu na mixeti gain mora da mi bude skroz iskljucen zato sto dolazi do peak...probao sam sa fabrickim ritmom i bojama...
__________________
Ženu dupe krasi...a tortu orasi...
MikiB je offline  
Star 12.09.2013, 16:52   #4
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Tako kako si opisao da stoje parametri kompresora, on uopste ne tretira signal sa aranzera. Shvati to kao da je tu, u lancu ali bez funkcije. Treshold je parametar kompresora koji odredjuje Level koji treba da predje audio signal da bi uopste kompresor poceo sa radom. Posto Treshold stoji na "0dB" sto je apsolutni maksimum u digitalnoj audio tehnici, kompresor jednostavno nema sta da radi. Postavi taj Treshold na -10dB do -12dB za pocetak. Ratio je parametar kompresora kojim definises koliko efektivno treba da radi kompresor (u kojem odnosu treba da snizi Level signala kada on predje onih -10dB tresholda). Njega postavi na "4" do "5", sto bi bila neka srednja, normalna vrijednost za Live svirku. Moze Ratio ici i vise ukoliko hoces vise da "peglas" signal ali "4" ili "5" bi bile vrijednosti koje signalu ostavljaju jos uvijek dovoljno dinamike. Ostaje jos taj Gain (posto je kompresor poluautomatski jer Attack i Release sam podesava, pa ih nema kao parametre), koji moras sam da odredis jer on zavisi od signala pa bilo sta da napisem bilo bi nagadjanje. U svakom slucaju pri ovako postavljenim ostalim parametrima, Gain ce moci da se podesi na +2 do +5dB, kako sam vec napisao, u zavisnosti od samog signala.
tranzit je offline  
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
MikiB (12.09.2013)
Star 12.09.2013, 20:11   #5
MikiB
Vredan član društva
 
MikiB's Avatar
 
Registrovan/a dana: 30.10.2008
Mjesto: Vojvodina
Godina: 42
Postovi: 253
Downloads: 1414
Uploads: 55
Rekao HVALA: 77
Zahvalili mu 37 puta u 36 Postova
Instrumenti: Tyros 4 Black & Motif XF
Interesi: muzika
MikiB befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
MikiB pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Hvala tranzit...stavio sam sve kako si rekao...sljaka ok al na mixeti mi je gain isto...ako dam malo vise javlja se peak...i u na klavijaturi mi se javlja to da na bilo kojoj boji kad sviram,smanjuje mi pratnju....jedino kad stavim treshold na +2,+3,tad prestaje to da radi...evo slikao sam gain na mixeti kako mi stoji...nikako..hahaha...a master ^tockic^ na klavijaturi mi je na nekih 70%...
Grafički Fajlovi
File Type: jpg IMG_0222.JPG (72,4 KB, 168x skinuto)
Highslide JS
__________________
Ženu dupe krasi...a tortu orasi...
MikiB je offline  
Star 13.09.2013, 01:10   #6
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

To sto Gain na mikseru moras da smanjis, to je veoma pozitivno, a najbolje bi bilo kada ga ne bi trebalo nikako podizati jer je to pouzdan znak da je signal sa instrumenta veoma jak i zdrav i da mu ne treba predpojacanje na mikseru. Samim tim je odnos Signal/Sum povoljniji, odnosno skoro idealan ako ne moras da dizes Gain.
Druga pojava, da ti kompresor "smanjuje" level pratnje sve dok Treshold ne postavis na -2 ili-3dB, dolazi od toga, da ti je vokal nesrazmjerno jak u odnosu na pratnju, sto je inace karakteristika miksanja nasih muzicara. Postoji jedno zlatno pravilo za Live svirku, a to je, da Vokal ili solo instrument (u forspilu), treba da imaju fizicki nivo levela u ravni bubnja sa bass gitarom. Tada je odnos optimalan, vokal se cuje kako treba ali ne strci iz aranzmana a i sav ostali aranzman se cuje kako treba. Na radu tog kompresora mozes da cujes kako se cuje, to sto radis, u sali, odnosno kako to cuje publika. Onog momenta kada krenes sa pjevanjem, sve ostalo davis. Upravo tako kako ti to cujes kada je Treshold kompresora postavljen na -10db je prava zvucna slika koju dajes sa takvim miksom i bez kompresora. Izvanredno dobro je sto ti se to desilo jer imas referencu, kako ne treba miksati. Sada probaj ovako, podesi Level vokala na razumnu mjeru (onako kako sam ti gore opisao) i probaj onda da radis. Vidjeces da ce sve biti u potpunom redu i da se nista nece smanjivati. Da bi se uvjerio da je takav miks kako valja, snimi to na laptop ili bilo kakav MP3 Recorder, preslusaj snimak i siguran sam da ces zakljuciti da je miks, to jest odnos vokala i ostalih instrumenata normalan. Onda, opet radi probe, snimi opnako kako inace radis, dakle sa tako pojacanim vokalom kako si do sada radio i preslusaj taj snimak, odnosno uporedi ga sa predhodnim. Sve ce ti biti jasno, ne moram nista vise da ti napisem.
Sada da ti objasnim zasto se desava da pratnja bude stisana kada krenes da pjevas, sa parametrima kompresora koje si podesio onako kako sam ti napisao. Uloga kompresora je da "hvata" nekontrolisane i veoma jake pikove signala (koji su dosta jaci od prosjeka) i kada detektuje te pikove, da sabija njihov Level u odnosu, koji zavisi od toga kako je postavljen parametar Ratio. To je kod tebe 4 ili 5 sto jedna razumna vrijednost. Dobitak na svemu ovome je u tome sto se sabijanjem tih pikova dobija slobodan prostor (do one digitalne "0") koji se moze ponovo popuniti signalom, dakle ukupan signal se moze pojacati za nekoliko dB sto je veoma pozeljno jer iz istog PA sistema izvalcis dosta vise nego bez kompresora, sto onda ima za posljedicu da se sve cuje daleko snaznije. U tvom slucaju je vokal prejak, tako da je taj signal konstantno dosta iznad -10dB Tresholda pa je i kompresor konstantno u radu i konstantno sabija cjelokupni signal. Posto je vokal dosta jaci, dobijas utisak da se pratnja smanjila, sto je naravno samo varka, jer se u sustini smanjio kompletan signal.
Nadam se da si shvatio ulogu kompresora i gdje pravis gresku, mada u tome nikako nisi usamljen. Da ponovim, jedini lijek je smanjiti vokal na razumnu mjeru, da "legne" u aranzman i garantujem ti da ce sve biti u najboljem redu. Jednostavno, moras da mijenjas navike u miksu, a samim tim i da neizmjerno povecas kvalitet svoje svirke i onoga kako se cujes.
tranzit je offline  
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
MikiB (13.09.2013)
Star 13.09.2013, 07:37   #7
MikiB
Vredan član društva
 
MikiB's Avatar
 
Registrovan/a dana: 30.10.2008
Mjesto: Vojvodina
Godina: 42
Postovi: 253
Downloads: 1414
Uploads: 55
Rekao HVALA: 77
Zahvalili mu 37 puta u 36 Postova
Instrumenti: Tyros 4 Black & Motif XF
Interesi: muzika
MikiB befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
MikiB pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Na koju adresu da ti posljem bombonjeru..,,,salim se naravno...hvala tranzit...kapiram o cemu se radi...zato i nikad nisam bio zadovoljan odnosom pratnje i solo..sad mi je jasno...cim dodjem do klavijature promenicu sve,pa makar to trajalo 5 dana,a nece....hvala jos jednom...ako nesto zaskripi..javljam se...
Dodato:
A dali je pametno da stavim master volume na Tyrosu negde na pola a na mixeti da mu dam malo gain,makar dok odradim jos jednu svirku zato sto nemam vremena da je do uvece iznivelisem...sinoc sam svirao,i to je bilo strasno kako mi je mixeta isla u peak..ali u toku svirke sam malo doterao...ali me muci sto mi je i mikrofon otiso u peak..a mic na kanalu je bio oko +2,Gain minimalno,a master na mixeti je na +7...plasim se da nije nesto sa mixetom....
Dodato:
dali je moguce da nije nesto u redu sa mixetom?sto je dam glasnije po kanalu to vise ide u peak...nemoguce da bas toliko je jak signal sa klavijature,a i mikrofon isto...sta god da kazem u njega ide u peak..a gain nula...skroz u levo..
__________________
Ženu dupe krasi...a tortu orasi...

Promijenjeno od MikiB (14.09.2013 u 16:54 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
MikiB je offline  
Star 15.09.2013, 06:30   #8
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Yamahini aranzeri i Workstationi su veoma poznati po vrlo visokom levelu izlaznog signala (cak na +2dB) i jasno mi je sta ti se desava, a i zasto se desava. U sustini je "zakon", da se level na samom instrumentu podesi extremno na desno, znaci najvisi moguci level, a onda, ako nedostaje (obicno nedostaje, sto kod Yamahe srecom nije slucaj) se nadoknadi manjak levela signala pomocu Gaina na kanalima gdje je instrument ukljucen. Jos jednom ti ponavljam, ukoliko se pri maksimalnom levelu na samom Tyrosu 3 i minimalnom Gainu na kanalima miksera gdje je on ukljucen, ne pali Overload LED, nema potrebe, ni smisla, smanjivati taj signal na instrumentu, samo da bi ga ponovo dodao podizanjem Gaina na kanalu. Time samo negativno utices na Signal/Sum odnos a to nikako nema opravdanja. Ti vec imas najzdraviji moguci signal i treba da budes sretan sto je tako. Jedino u slucaju, da se i pri najmanjem Gainu na mikseru pali Overload, tek tada mozes da smanjis level na samom instrumentu ali i to samo onoliko koliko je potrebno da se Overload LED ne pali.
Ne vjerujem da sa mikserom nije nesto uredu, vec nije uredu sa postavljanjem Gaina, Volume Fadera, EQ-a... Podesi kanale na kojima je prikljucen aranzer ovako kako sam ti opisao, s tim da panorama potenciometre ta dva kanala podesis ekstremno suprotno. Gain za mikrofonski kanala, podesi tako da i pri najglasnijim pasazama Overload ne ide u crveno ali da je za dlaku ispod toga. Ovo sam vec negdje nasiroko objasnjavao na forumu detaljno. Sada imas zdrave ulazne signale. Ne pretjeruj sa levelima za EQ jer sve sto je preko 5 ili 6dB na EQ Bandovima je znak da nesto nije uredu sa miksom. Ni graficki EQ ukoliko ga mikser ima, ne dizi do besvjesti jer i on utice na nivo signala, pa i radi toga je moguce da signal sume ide u Overload tako brzo i cesto. Ostaje, ukoliko sve odradis kako valja, da podesis jacine na Volume Faderima za instrumente i vokale, onako kako sam ti objasnio u proslom postu, to jest, da vokali i solo instrumenti "legnu" u aranzman, a ne da pobiju sve oko sebe kada se pojave. Provjeri ovo sve, negdje si napravio trivijalnu gresku koja ti pravi probleme. Imaj na umu, ne moraju ni Volume Faderi "da izgledaju kao na slici", da bi to bilo eto ispravno. Vodi se vise sluhom, a manje vizuelno.
tranzit je offline  
Sledeći član vam se zahvalio tranzit za ovaj koristan post:
MikiB (15.09.2013)
Star 18.09.2013, 09:11   #9
MikiB
Vredan član društva
 
MikiB's Avatar
 
Registrovan/a dana: 30.10.2008
Mjesto: Vojvodina
Godina: 42
Postovi: 253
Downloads: 1414
Uploads: 55
Rekao HVALA: 77
Zahvalili mu 37 puta u 36 Postova
Instrumenti: Tyros 4 Black & Motif XF
Interesi: muzika
MikiB befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
MikiB pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

sve sam stavio i namestio kako si mi reko,i na Tyros i na mixeti,ali jos uvek se javlja peak...cak sam svaki ritam smanjio za 50 % a i na svakoj boju sam u custom voice smanjio za 50%,cak sam svaku boju posebno pregledao,i svaki set bubnja dal nema compressor u efektu...sve sam pregledao i jos uvek kad malo pojacam klavijaturu javlja se peak...Imam jos korga N5 i on radi ok,zato sto nema ovaj compressor...ali Tyros..uff...nisam neki pocetnik,i jasno mi je sve ono sto si napisao,ali ovo me ubija...jos uvek ubedjujem sebe da je ova Yamaha 5016cf ok izbor ali neznam dokle cu da se ubedjujem...dali je do kablova..neznam stvarno vise sta da mislim...sve je provereno...evo mucim se vec 4 dana...i nemam bas neke rezultate...sviram na Tyrosu vec 3 godine..vec sam probao sve moguce kombinacije gain,master volume,gain offset....shvatio samn ja sat radi ovaj compressor na tyrosu ali zar do te mere moram da idem da mi volume ritma bude na 20% i boja, vokal 20%,i to dal je u pitanji sempl ili fabricka boja,nebitno.....
__________________
Ženu dupe krasi...a tortu orasi...
MikiB je offline  
Star 18.09.2013, 10:28   #10
ella 85
Odomaćeni član
 
Registrovan/a dana: 19.05.2008
Postovi: 731
Downloads: 7
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 100 puta u 94 Postova
ella 85 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od MikiB Pokaži Post
sve sam stavio i namestio kako si mi reko,i na Tyros i na mixeti,ali jos uvek se javlja peak...cak sam svaki ritam smanjio za 50 % a i na svakoj boju sam u custom voice smanjio za 50%,cak sam svaku boju posebno pregledao,i svaki set bubnja dal nema compressor u efektu...sve sam pregledao i jos uvek kad malo pojacam klavijaturu javlja se peak...Imam jos korga N5 i on radi ok,zato sto nema ovaj compressor...ali Tyros..uff...nisam neki pocetnik,i jasno mi je sve ono sto si napisao,ali ovo me ubija...jos uvek ubedjujem sebe da je ova Yamaha 5016cf ok izbor ali neznam dokle cu da se ubedjujem...dali je do kablova..neznam stvarno vise sta da mislim...sve je provereno...evo mucim se vec 4 dana...i nemam bas neke rezultate...sviram na Tyrosu vec 3 godine..vec sam probao sve moguce kombinacije gain,master volume,gain offset....shvatio samn ja sat radi ovaj compressor na tyrosu ali zar do te mere moram da idem da mi volume ritma bude na 20% i boja, vokal 20%,i to dal je u pitanji sempl ili fabricka boja,nebitno.....
jesil smanjio gain na kanalu na mixeti,i opet peak,de ti nama reci gdje se tebi javlja peak,na kanalu u crvenom,ili ti master ide u peak
ella 85 je offline  
Tema zaključana

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 19:42


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije