Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Internet škola sviranja > Tehnike i teorija

Tehnike i teorija Usavršite Vašu tehniku!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 10.01.2021, 16:21   #1
nikolaguitar
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 17.05.2017
Mjesto: Kikinda
Postovi: 11
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: Gitara
nikolaguitar ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard Moldurska skala (harmonski dur)

Pozdrav svima. Volio bih da neko malo objasni o ovoj moldurskoj skali ili harmonskom duru ili kako je već ko naziva.. Nisam joj nikad toliko davao značaja jer nisam pretjerano svirao muziku u kojoj je zastupljena i onda čim čujem neki narodnjak na harmonici sa onim klasičnim završetkom Cm-A7-D i pokušam da ispratim na gitari, pogubim se... Još kad se isprepliću durska i moldurska u pjesmi, muke moje Moje pitanje je od koje skale je nastala (izvedena), koji tonovi je čine i koji akordi se grade u toj skali? Neki savjet, male tajne velikih majstora..
Dodato:
Da napomenem, mene zanima ta skala koja završava u kvinti, znači ako je intonacija G, završetak pjesme je Cm-A7-D.. Možda to uopšte nije gore navedena moldurska, možda ima neki drugi naziv..

Promijenjeno od nikolaguitar (10.01.2021 u 16:44 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
nikolaguitar je offline   Reply With Quote
Star 14.01.2021, 16:32   #2
Cegor5
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 15.12.2017
Postovi: 276
Downloads: 133
Uploads: 1
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 18 puta u 18 Postova
Instrumenti: Korg Pa3x 76, Korg Triton Extreme
Cegor5 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Moldurska skala je kad je 6. stupanj durske skale snižen za pola stupnja. Npr. u C dur skali bi umjesto 6. stupnja (A), to bio (Gis)

A ovo što ti spominješ u G duru zavrsetak Cm-A7-D nema veze sa skalom, to je takav harmonijski sklad..
Cegor5 je offline   Reply With Quote
Star 14.01.2021, 23:37   #3
nikolaguitar
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 17.05.2017
Mjesto: Kikinda
Postovi: 11
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: Gitara
nikolaguitar ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nisam se dobro izrazio, moje pitanje je koja je to skala kod koje pjesme imaju taj završetak (ako je pjesma iz G, završetak ide Cm-A7-D) i koji je akordi čine?Da li je to ta moldurska ili neka druga..?
Buni me sljedeće: akordi moldurske skale konkretno iz G su G, Adim, Hm, Cm, D, Eb, F#, G, a u tim pjesmama (primijetio sam da su to uglavnom durske dvojke) se često pojavljuju akordi koje ne pripadaju toj skali pa me zanima da li je moldurska skala u pitanju (a ti vanljestvični su samo neki "prelazni" akordi) ili je kod tih (uglavnom) durskih dvojki u pitanju totalno neka treća skala...
nikolaguitar je offline   Reply With Quote
Star 15.01.2021, 12:36   #4
Cegor5
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 15.12.2017
Postovi: 276
Downloads: 133
Uploads: 1
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 18 puta u 18 Postova
Instrumenti: Korg Pa3x 76, Korg Triton Extreme
Cegor5 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

To gdje čuješ završetak Cm-A7-D nema veze sa nekom posebnom skalom. To je obična durska skala, u ovom slučaju G dur skala. Kao što sam već gore rekao ti akordi su tako postavljeni radi ugođaja kod završetka refrena. Dosta kod narodnih pjesama postoji slučaj da se u običnoj durskoj skali (G dur skali) kod prijelaza iz prvog stupnja (G dur akord) u kvintakord (D dur akord) između njih postavi A7, koji nije uobičajen u durskoj skali, ali ponekad je kod prijelaza iz primakorda u kvintakord. Taj A7 između daje neki neki ugođaj prije kvintakorda, u smislu kao neku rastuću emociju pred kraj priče(kvintakord(D dur)). E sad tamo u onom slučaju što spominješ Cm-A7-D. To se obično koristi na kraju refrena, i ista je priča kao o ovome gore što sam objašnjavao, samo je još dodan Cm prije A7(rastuća emocija), a taj Cm je tu recimo (emocija tuge(drame). Dakle (Cm-A7-D) ili u prijevodu (drama-ushićenje-sretan kraj). Dakle to je takav harmonijski rasplet, on je napravljen da daje takav ugođaj u završetku refrena. Ne znam kako drugačije objasniti. A što se tiče ostalih akorda u toj skali, oni su uglavnom uobičajeni tj standardni oni koji inače idu u dursku skalu, također kao i tonovi u toj skali, a jedino je završetak refrena ili strofe malo neuobičajen (Cm-A7-D) zbog toga što sam gore naveo..
Cegor5 je offline   Reply With Quote
Star 15.01.2021, 14:29   #5
nikolaguitar
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 17.05.2017
Mjesto: Kikinda
Postovi: 11
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: Gitara
nikolaguitar ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Znači u pitanju je obična durska skala, time sam riješio sve dileme... Bunio me taj završetak jer se svi ti akordi G-Cm-A-D grade u moldurskoj skali pa sam mislio da je ona u pitanju.. Hvala na objašnjenju.
nikolaguitar je offline   Reply With Quote
Star 15.01.2021, 15:41   #6
Cegor5
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 15.12.2017
Postovi: 276
Downloads: 133
Uploads: 1
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 18 puta u 18 Postova
Instrumenti: Korg Pa3x 76, Korg Triton Extreme
Cegor5 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Da, tako je.
A sad ovo za moldursku skalu. Čudno mi je da idu ti akordi.Daj mi ako nije peoblem par pjesama da provjerim te akorde..
Cegor5 je offline   Reply With Quote
Star 16.01.2021, 02:00   #7
nikolaguitar
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 17.05.2017
Mjesto: Kikinda
Postovi: 11
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: Gitara
nikolaguitar ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Kad se snizi 6. stupanj durske ljestvice, recimo G dur, dobiju se tonovi G A H C D Eb F# G i onda gradeći akorde u toj skali (po pravilu građenja akorda, tj. slaganja terci), dobijaju se akordi G Adim Hm Cm D Ebaug F#dim G (gore sam napravio grešku pa sam napisao da idu akordi Eb i F#, umjesto Ebaug i F#dim). Onda sam povezao taj završetak Cm-A7-D, poklapaju se akordi sa ovom skalom i reko' to je to, međutim ti si mi objasnio šta je u pitanju...
A što se pjesama tiče, šta znam, aj čija frula, kleo se kleo, ustala je majka rano.. taj fazon sa tim završetkom u kvinti... mada opet dolazim u dilemu da li je to uopšte kvinta, buni dosta kad krene forspil jednim akordom (harmonijski), strofa drugim, a pjesma se završi trećim i da me neko pita koja je intonacija takve pjesme, ne bih bio siguran...
Dodato:
Dobro veče, izgubljena nado..

Promijenjeno od nikolaguitar (16.01.2021 u 03:05 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
nikolaguitar je offline   Reply With Quote
Star 16.01.2021, 03:54   #8
radisadv1205
Drugar foruma
 
radisadv1205's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.01.2015
Mjesto: Paracin
Postovi: 80
Downloads: 69
Uploads: 6
Rekao HVALA: 20
Zahvalili mu 26 puta u 25 Postova
Instrumenti: Korg kronos, Kurzweil pc3x, Nord Stage 3, Ketron Audya 5
Interesi: Muzika i samo muzika
radisadv1205 ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Cm-A7-D je harmonski obrt ili kadenca u G-dur tonalitetu. Tacno je da je Cm pozajmljen iz moldur skale ali samo toliko.
Funkcijski Cm je molska subdominanta u G-dur tonalitetu, A7 dominantina dominanta koja se razresava u dominantu D.
Cest je slucaj da ovakve pesme zavrsavaju na dominanti gde je kvinta dominatnog trozvuka drugi stupanj lestvice i na njemu se zavrsava pesma.

Promijenjeno od radisadv1205 (16.01.2021 u 14:59 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
radisadv1205 je offline   Reply With Quote
Sledeći član vam se zahvalio radisadv1205 za ovaj koristan post:
Enzzo32 (18.01.2021)
Star 18.01.2021, 19:02   #9
Enzzo32
Vredan član društva
 
Enzzo32's Avatar
 
Registrovan/a dana: 09.03.2008
Mjesto: Hadzici
Godina: 51
Postovi: 115
Downloads: 2167
Uploads: 4
Rekao HVALA: 12
Zahvalili mu 26 puta u 23 Postova
Instrumenti: Yamaha Psr SX700,Nord Electro 4,Korg SP200
Enzzo32 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Enzzo32 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ukratko,kao sto rece radisadv1205,u pitanju je dvojna dominanta(DD) koja se razrijesava u dominantu tonike.Treba malo(malo vise) prouciti teoriju muzike i harmoniju,jer sumnjam da ce ti ovo biti nesto jasnije.A tzv orjentalna skala(ili moldur,balkanska...) u ovoj napisanoj kombinaciji bi pocela od dominante(ton D),i imala bi raspored,ES,FIS,G,A,B,C(CIS),D.
Dodato:
Ton D umjesto ovog smajlija
__________________
Ako zelis pobijediti,ne smijes izgubiti.

Promijenjeno od Enzzo32 (18.01.2021 u 19:04 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
Enzzo32 je offline   Reply With Quote
Star 20.01.2021, 22:38   #10
nikolaguitar
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 17.05.2017
Mjesto: Kikinda
Postovi: 11
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 1
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
Instrumenti: Gitara
nikolaguitar ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Hmm, kod mene su orijental i moldur dvije različite skale.. Orijental skala se gradi od 5. stupnja harmonskog mola (harmonski mol A H C D E F G# A; orijental E F G# A H C D E), a moldur skala se gradi tako što se snizi 6. stupanj durske ljestvice (durska A H C# D E F# G# A; moldur A H C# D E F G# A).

Vjerovatno ima više različitih naziva za iste skale, ali mene je konkretno zanimala ova "moja" moldurska.

Orijental je poprilično zastupljen u našoj muzici, ali to je skroz drugi žanr od pjesama koje su mene interesovale... Kao što radisadv1205 reče, mol je samo pozajmljen iz moldur skale u nekim durskim pjesmama.
nikolaguitar je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 18:30


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije