Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Ostalo > Servis klavijatura - uradi sam

Servis klavijatura - uradi sam Savjeti oko popravka, čišćenja, izmena dirki, mikroprekidača, napajanja i sl.

Tema zaključana
 
Alati tema Display Modes
Star 12.01.2010, 18:50   #31
roki
Početnik forumacije!
 
roki's Avatar
 
Registrovan/a dana: 18.01.2006
Mjesto: Austrija,Klagenfurt
Godina: 47
Postovi: 43
Downloads: 1129
Uploads: 16
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 5 puta u 5 Postova
Instrumenti: Korg Pa2x Pro
Interesi: Muzika
roki befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
roki pošalji poruku preko MSN messengera roki pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

@tranzit,vidi prijatelju , ljudi naprave auto u fabrici i ispitaju ga i onda kasnije stavljaju spojlere,prosiruju blatobrane,ubacuju cipove itd..,mislim, ja sam samo dao prijedlog kako sam ja napravio ,a kolega tesla je objasnio kako se to moze odraditi na drugi nacin
na svakom od nas ostaje da odluci sam, hoce li to uraditi ili ne.
veliki pozdrav od rokija
__________________
Uzdaj se use, use i u openSuse!!!
roki je offline  
Star 12.01.2010, 20:22   #32
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Svasta nesta ljudi rade, ljudi se napijaju, ljudi se drogiraju, ljudi sijeku vene, ljudi se bacaju sa zgrada i mostova. Tacno je i da ljudi abartuju automobile, ama instrument nije automobil a ni ti nisi mehanicar za te instrumente. Kao prvo skratiti hod dirke a da to i dalje sve radi kako valja je prakticno nemuguce. Jedino sto ces poslije toga moci svirati na njoj su zujalice tipa Casio CZ ili DX11 koje ne trebaju dinamiku odnosno velocity a i njih sa hendikepom jer se i na njima aftertouchom mogu dobiti razni efekti. Cini se da ne razumijes poentu onoga sto sam pisao. Nije rijec samo o mehanickom skracivanju hoda dirke, to je najmanji problem, nego o upropastavnju osnovnih modulatora klavijature to jest velocity i aftertoucha.
tranzit je offline  
Star 12.01.2010, 21:02   #33
black87
Početnik forumacije!
 
black87's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.11.2009
Mjesto: Srbija
Postovi: 44
Downloads: 92
Uploads: 0
Rekao HVALA: 5
Zahvalili mu 3 puta u 3 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros 3,Motif XS8,Korg Triton extreme 88
black87 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Jednom recju da je to neophodno proizvodjaci klavijatura sirom sveta bi proizvodili takve klavijature.Pozdrav.
black87 je offline  
Star 12.01.2010, 21:11   #34
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Taman tako i nikako drugacije. Proizvodjaci mogu poraditi na kvalitetu klavijature i njenom pravilnom otezavanju sto i jeste osnovni faktor koji utice na brzinu dirke i njen odgovor na udarac i pritisak. Tu moze biti velikih poboljsanja na danasnjim aranzerskim klavijaturama i tu covjek moze i sam dosta uraditi kad vec proizvodjaci nece ali skracivati hod dirke je totalno pogresan put i time se samo gubi a nista ne dobija.
tranzit je offline  
Star 13.01.2010, 01:46   #35
toni 11
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 23.09.2007
Postovi: 13
Downloads: 134
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvaljeno 1 puta u 1 Postu
toni 11 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Neznam šta bih rekao osim hvala Tesli što se toliko pptrudio da nam objasni kako se takvo nešto može napraviti,ali i tranzitu koji ima drugačije mišljenje o tome i uglavnom se slažem s njim jer sve što je napisao ima smisla...i volio bih da nije upravu jer baš sam htjeo da imam malo pliću tipku na pa2x jer me bit ću iskren malo hebe na trilerima i nikako da se naviknem.
Ali kako ljudi koji sviraju klavir sa baš tvrdom i dubokom tipkom pa sve mogu odsvirat.Valjda ću se i ja naviknut.Al neću reć da odustjem skroz od podplićavanja.Dok sam ne provjerim sve šta i kako,šta dobijam i šta gubim,pa ću javit koji su moji utisci.
Hvala još jednom svima
toni 11 je offline  
Star 13.01.2010, 07:24   #36
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ponekad bih i sam zarko zelio da nisam u pravu ali cinjenice govore suprotno. Ako bas hoces da poboljsas virtuoznost klavijature onda pokusaj sa njenim otezavanjem na nacin kako je to uradio Marko7 a opisao je to veoma dobro u jednom postu. To je jedini pouzdan nacin i ako to odradis kako treba neces prepoznati svoj instrument a dinamika i aftertouch kpntrole ce ostati ocuvani, to jest nedirnuti.
tranzit je offline  
Star 13.01.2010, 14:37   #37
svirac007
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 01.03.2006
Postovi: 376
Downloads: 2117
Uploads: 0
Rekao HVALA: 24
Zahvalili mu 21 puta u 19 Postova
svirac007 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Moze se solidno spustit dirka da bude plica a i dalje da radi dinamika i ostalo. shvatam ljude nije lako svirat sumadiju,sevdah.... (ja dosta sviram u tercama-duplikatu) na dubokoj tipki kao sto se moze na istoj svirat jv,folk,pop.... pa neka svako stima kako mu odgovara sto ja moram po japanskim ili kineskim mjerama dubine i tezine svirat . heh kad se sjetim PA50 ono se nebi smjela ni zvat tipka. pozz
svirac007 je offline  
Star 13.01.2010, 17:00   #38
roki
Početnik forumacije!
 
roki's Avatar
 
Registrovan/a dana: 18.01.2006
Mjesto: Austrija,Klagenfurt
Godina: 47
Postovi: 43
Downloads: 1129
Uploads: 16
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 5 puta u 5 Postova
Instrumenti: Korg Pa2x Pro
Interesi: Muzika
roki befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
roki pošalji poruku preko MSN messengera roki pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

@tranzit,vidi, to sto si napisao je potpuno u pravu,ja nisam mehanicar klavijatura,i kod mene nije iskljucen ni aftertoch ni dinamika,ja sam to vidio kod jednog mog prijatelja koji svira 25 godina harmonike i klavijature i rekao je da mu nista ne fali, on ima pa2x i to je isto radio i na pa800 ,stim sam i sam probao, i mnogo je bitno da se ne prelazi ova visina sto sam ja napisao i onda se ne gubi aftertoch i dinamika,a ti kako hoces,kod mene funkcionise a ja sam samo dao primjer,mada..mozda nisam trebao ali nema veze sve kritike i ispravke mogu biti i dobronamjerne.Evo kolega svirac007 je napisao i razlog "kineska klavijatura"bilo je tema i kakve su tipke na rolandovim,yamaha itd. klavijaturama pa ne bih ulazio vise u te teme.
svako dobro i pozz od rokija
__________________
Uzdaj se use, use i u openSuse!!!
roki je offline  
Star 13.01.2010, 18:20   #39
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Da si ti meni ziv i zdrav a sviraj na cemu i kako god ti srce zeli. Prijatelj koji ti prica da se nije nista poremetilo tim spustanjem klavijature, ni dinamika, ni aftertouch, prica bajke ali to je opet na njegovu dusu. Jednostavno je nemoguce toliko skratiti hod dirke a da se ne upropasti velocity i aftertouch. Klavijature se po ovom pitanju podesavaju u deseti dio milimetra a mi pricamo o stotinak puta vecim vrijednostima. Nemam te namjeru ubjedjivati ali je defakto jedini nacin za "ubrzanje" reagovanja dirke, samo njeno odmjereno otezavanje i naravno prije svega vjezba, vjezba, vjezba... i svi trileri i terce idu kao podmazani, pa ako treba i na tarabi.
tranzit je offline  
Star 13.01.2010, 19:51   #40
pincium
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 02.12.2006
Postovi: 2
Downloads: 39
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
pincium befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

...a bre "tranzit", jesi dosadan...

Promijenjeno od pincium (13.01.2010 u 19:53 sati)
pincium je offline  
Tema zaključana

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 08:57


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije