Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Slobodna zona > Svaštara

Svaštara Pravo mesto za sve ono što nema svoje mesto...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 30.08.2016, 18:38   #11
nesaband
Doktor Nesa
 
nesaband's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.12.2008
Mjesto: Srbija
Godina: 62
Postovi: 1.953
Downloads: 655
Uploads: 21
Rekao HVALA: 335
Zahvalili mu 335 puta u 311 Postova
nesaband ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Uvek postoji izbor,a izbor je na samom muzicaru da li ce svirati aranzer ili u bendu.Ja sam bas retko svirao sam.
Ne znam kako je kod tebe u Australiji.Ovde mozes da radis u bendu,da sviras aranzer sa jos nekim kolegom.Sto se tice pravih restorana sa muzikom oni vise nepostoje.

Verovatno je slicna situacija i u Australiji da se sve svodi na neke klubove i gazde koji hoce sto jeftinije da prodju pa zato uzimaju samo jednog coveka da im svira.

Globalizacija bato
__________________
Ko rano rani ceo dan zeva.
nesaband je offline   Reply With Quote
Star 31.08.2016, 01:05   #12
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Upravo tako! Znaci, propast
sale_band je offline   Reply With Quote
Star 31.08.2016, 01:25   #13
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od sale_band Pokaži Post
.....Nema tu u stvari svirke, zavaravamo sami sebe...
Apsolutno se slažem. Ovisno o načinu korištenja aranžera i općenitog znanja sviranja, naš posao se može pojmovno rastegnuti od običnog svirača pa do Dj-a. Na žalost, u zadnje vrijeme sve više prelazi na ovu DJ stranu.
Vjerojatno je to osnovni razlog što @sale band ima ovakva promišljanja i razočarenja.

Naveo sam kupovinu nove klavijature kao dodatni motiv ali to sigurno nije jedini "pokretač". I bilo bi glupo i jadno da je tako. Jer, nema smisla pikati po kući tamo neke ritmove ako ih nemaš gdje iskoristiti. Mislim da je količina nastupa, kvaliteta istih i reakcija publike odlučujući faktor za motivaciju i rad kod kuće. Ako znam da publika voli neku pjesmu, a nije u mom repertoaru, s veseljem ću je skinuti, pripremiti na klavijaturi, napraviti ritam, odabrati soundove ...

I još jedna "sitnica" i moje promišljanje, a vezano je uz temu. Mi aranžeristi smo prije svega zabavljači, a tek nakon toga muzičari. Znanje sviranja je samo u službi našeg osnovnog zadatka, a to je da razveselimo publiku, da im odsviramo pravu pjesmu u pravom trenutku, da ih pozdravimo na početku večeri i na kraju zaželimo laku noć.

Nekada davno su se na dvorovima plemića organizirale zabave. Svirao je tu barokni sastav od 6-7 muzičara, i plesačice su odradile svoju točku ili dvije. Cijelo to vrijeme oko plemstva je skakala dvorska luda, radila gegove, grimase i smiješne skokove pokušavajući nasmijati svekoliko plemstvo. E JBG-a, danas se zabava svela samo na jednog čovjeka koji izgleda mora odraditi sve točke programa. Mora znati (malo) svirati, mora moći (nešto) otplesati, a za dobru rolu dvorske lude će ga "plemići" najviše nagraditi.

Znam da nisam od neke veće koristi za @sale_band ali ajde, barem se malo dopisujemo i jadamo jedni drugima.
casper je offline   Reply With Quote
Star 31.08.2016, 06:52   #14
ffb
Kao kod kuće
 
Registrovan/a dana: 13.01.2015
Mjesto: HR-Osijek
Postovi: 805
Downloads: 25
Uploads: 0
Rekao HVALA: 22
Zahvalili mu 115 puta u 105 Postova
ffb ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

@Casper, najbolja definicija naseg zanata👍Ima vise razloga zasto je tako, godine rada, zasicenost, razliciti tipovi gostiju,svaki set koncert od vise sati, manje para, sviranje repertuara tipa" Majka Muju sisala na struju" itd.
Muzicari koji sviraju Ex Yu muziku ( na zapadu)su totalno obezvrijedjeni -u rangu cistacice😡
ffb je offline   Reply With Quote
Star 31.08.2016, 13:10   #15
mimiki
Stvarno kod kuće
 
mimiki's Avatar
 
Registrovan/a dana: 04.10.2007
Mjesto: Batajnica
Postovi: 1.074
Downloads: 1564
Uploads: 11
Rekao HVALA: 21
Zahvalili mu 79 puta u 74 Postova
Instrumenti: CharlesLakOB
Interesi: CharlesLakOB
mimiki befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
mimiki pošalji poruku preko AIM messengera mimiki pošalji poruku preko MSN messengera mimiki pošalji poruku preko Yahoo! messengera mimiki pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Kod nas kad bi moglo da se zivi od muzike,bilo bi vise dobrih muzicara jer uglavnom svi rade jos jedan posao + porodica i muzika postaje vise hobi za koji se nema dovoljno vremena, koji donese koji dinar vise,toliko je nesiguran posao,gledam ljude oko sebe koji zive samo od muzike pa kad naidje period da niko ne zove pa strepis kak ces I sta ces...siguran dobar posao,plata mirna glava i zapostavi se sviranje,a publika sve gora i sve manje para tako da razumem ljude koji gube volju polako...ali tako je u ovom poslu ne cvetaju uvek ruze,bude perioda lepih a i onih mrtvih.Mnogo ljudi svira za male pare pored svog posla da uzme koji dinar vise i da malo produva ventile van kuce,govorim za porodicne ljude,ono sto sam video u dosta primera u mom kraju
__________________
dok na ruci imas prst ne mora da bude cvrst!

Promijenjeno od mimiki (31.08.2016 u 13:12 sati)
mimiki je offline   Reply With Quote
Star 31.08.2016, 17:53   #16
romario
Stvarno kod kuće
 
romario's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.12.2004
Mjesto: Vinkovci
Godina: 52
Postovi: 1.294
Downloads: 1905
Uploads: 8
Rekao HVALA: 113
Zahvalili mu 111 puta u 107 Postova
Instrumenti: cantus IV
romario befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
romario pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Citat:
Originalno postovano od sale_band Pokaži Post
Vidim ja da se polako misljenja razilaze po ovoj temi...

Nije problem u nabavci nove klavijature... Imam Pa3x i Kronos X, mogu da imam jos ko zna sta, problem je sto se meni ogadio concept aranzerske svirke. Koncept lupovanih midi fraza koje se vrte beskonacno...

Nema tu ni lepote (koliko god da neko dobro svira) ni uzivanja, bar meni.

Ako cemo realno, svirka sa aranzerom je samo "da se zavrsi pos'o"... Nema tu u stvari svirke, zavaravamo sami sebe. Jos kad vidim pocetnike koji posle par meseci vec idu na tezge sa aranzerima (ali to je druga tema) a ja do prve svirke nekoliko godina svakodnevno "drndao" harmoniku I opet nije bilo dovoljno dobro. Danas je, izgleda, sve dobro...
Lijepo si to primjetio.
Pet, sest muzičara je bend.
Gitara,bas gitarista,bubanj,harmonika,violina....pojačala...
To je muzika.
Što više ljudi,manje kompjuter a svih oblika na bini.



Poslano sa mog HTC Desire 620 koristeći Tapatalk
romario je offline   Reply With Quote
Star 04.09.2016, 21:59   #17
mirandess
Odomaćeni član
 
mirandess's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.09.2010
Mjesto: Mostar
Postovi: 682
Downloads: 677
Uploads: 7
Rekao HVALA: 117
Zahvalili mu 103 puta u 95 Postova
Instrumenti: Korg PA4x, Amati Clarinet b. Casio Ctk 531, Nord Electro 6D, Musicman Luke3 :)
Interesi: Sviranje
mirandess befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
mirandess pošalji poruku preko Yahoo! messengera mirandess pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ja od kako znam za sebe sviram na aranžeru(ritam mašini kako je neki nazivaju).
Taj arazner ima nekih svojih prednosti i mana a upravo jedna od tih mana mu je i ta monotonija koja je i mene prala u posljednje vrijeme...

Dobro je kad sviras sam, sam si svoj gazda, sam radis prelaze, sam sviras solo, pjevas ili tercas pjevacu, dirigiras akordima i tonalitetima, ali opet tu nesto ne stima, fali ti onaj feeling da "nosi" tokom svirke, da taj ton ima dusu i da pila i žaga na sve strane...

To do sada nitko nije uspio dobiti, taj ton, taj zvuk taj stimung iz aranzera (bar koliko ja znam), ali, kada bih god upao u zamjenu od nekih kolega iz full bendova uvijek bih se blago razocarao oko sljedeceg : kako bubnjari nisu precizni(kasne), kako basista ne svira inverziju ili ne zna rumbu dobro svirat, gitarista tu ne pali distorziju, pjevac falsa ili ne pjeva prateci ili ljudska strana(pocne te podjebavat u sred svatova ili svirke pa ti dio baksisa nece da da, sakrije ga od tebe ili pogodio vise dao tebi manje itd itd), ali na kraju bih se uvijek vratio svojoj staroj dobroj ri(n)tam masini i nakucao bih sve onako kako ja zelim i ona bi svirala... Tako da sto je sigur sigur je... Em vise love uzmes na tezgama, em te ne pere glasnoca bubnja i ostalih instrumenata na bini itd...

Ali ako bas covjek vise ne moze izdrzat, uzmi novi instrument uci svirat, nema veze koliko ti je godina (govorim opcenito), nadjes ekipu koji sviraju isti ili slican stil muzike i svirate za svoju dusu, ako si u mogucnosti nac dobre muzicare a prvo pri tome da su ljudi(fer posteni pa onda muzicari) presaltas se na full band i eto ili kombinacija da radis sam i ponekad upadas u zamjenu sa full bendom...

Od aranzera je zarada sigurna sto posto i duplo veca nego da sviramo sa 3-4-5 ljudi (a realno nema vise tih lokala koji to mogu platit)...


To je neko moje iskustvo.
Sad radim sa bendom petero nas je u bendu, harmonikas on svira inace klavijaturu, ja gitaru sviram vecinu veceri, klarinet i klavijaturu i pjevam(glavni i prateci) i tonac sam, pjevac, pjevacica koja isto svira gitaru i djevojka jos jedna svira violinu i za sada nam je odlicno, meni vecer proleti tako brzo da se ni ne uspijem okrenuti... A ekipa je fantasticna za radit.
Dell me mijenja cesto posto sam imao prometnu prije 3 ipo mjeseca i trenutno sam jos na godisnjem ali se vracam brzo XD
__________________
Tko svira notalno, propao je totalno

Promijenjeno od mirandess (04.09.2016 u 22:03 sati)
mirandess je offline   Reply With Quote
Star 05.09.2016, 01:47   #18
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Znaš kako je kod nas govorio Pajo dok je svirao bubnjeve s nama u bandu, ono kad ne znamo kad ja trebam upast sa solom ili pjevač sa strofom, pa on kaže samo gledaj u mene, manu'ću ti ja glavoN
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 07.09.2016, 13:46   #19
megane
Vredan član društva
 
Registrovan/a dana: 08.08.2013
Postovi: 161
Downloads: 165
Uploads: 1
Rekao HVALA: 91
Zahvalili mu 22 puta u 21 Postova
megane ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Pa jasno dosadio aranžer, i Ja več dugo ne palim radio, i malo je bolje, drdrao sam i aranžere i midi file, 9 iztrošio aranžera , 6 harmonika poništio menjao, puno tableta pojeo za glasilke u grlu, puno piva i rakije popio, torte pojeo, menjao pjevačice, i pjevače, juče idem na sastanak sa bubnjarom biče kao pre 30 godina, u živu, živa svirka, nešto znam, nešto ču još naučit, harmonika i onako sama mi svira, nema zime. Pozz
megane je offline   Reply With Quote
Star 07.09.2016, 21:24   #20
Vaxter
Godfather
 
Vaxter's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.12.2004
Mjesto: Šimanovci
Postovi: 3.814
Downloads: 1057
Uploads: 560
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 273 puta u 211 Postova
Instrumenti: Yamaha PSR 9000
Interesi: Mnogo toga, i naravno muzika koja je uglavnom hobi
Vaxter befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Vaxter pošalji poruku preko ICQ messengera Vaxter pošalji poruku preko MSN messengera Vaxter pošalji poruku preko Yahoo! messengera Vaxter pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

@sale_band

Dve godine nisam uopšte svirao klavijature, pa ti vidi...
Uzmem gitaru nekad, mada i nju retko.
Pokušavao da pronađem neku ekipu za svirku, čisto onako zezanje i hobi, ali bi svi da tezgare...
__________________
I'm gonna make him an offer he can't refuse.
Vaxter je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 22:53


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije