Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Razglasi i ozvučenja > Sistemi

Sistemi Kompletni sistemi za ozvučenje... Kombinacije...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 18.09.2009, 01:16   #1
aleksandar72
Odomaćeni član
 
aleksandar72's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.05.2009
Mjesto: 50° 07´ N 8° 41´ O
Postovi: 778
Downloads: 53
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 103 puta u 92 Postova
Instrumenti: ima ih vise..
Interesi: $
aleksandar72 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
aleksandar72 pošalji poruku preko MSN messengera aleksandar72 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard Workshop PA Audio Sistemi(Grafički EQ)

Ovaj Workšop(Workshop) je namenjen svima koji žele da nauče nešto novo u vezi PA audio sistemima,kako i za sve one koji se ozbiljno bave ovom "problematikom" i žele svoje znanje i iskustvo da podele sa nama.Sa jednom rečenicom, za sve nas!
Znači otvaramo konstruktivne diskusije na ovu temu,tj počevši od mikrofona,pa sve do zadnji deo lanca,zvučne kutije.
Apelujem da se zadržimo na fiziku,tj deo fizike koji se bavi akustikom, kako teoretski tako i praktična primena elektronskih uređaja,sa kojima se susrećemo svaki dan.
Pokušajmo da obratimo pažnju na stvari koje sam već pomenuo a brendove i marketing,ostavimo "dilerima" koji egzistiraju zbog nas i naravno našeg novca :-)
Obradimo gorenavedene teme bez puno matematike,tako da svako razume o čemu se radi,jer nismo svi iz elektro-tehničke branše.
Odlučio sam da počnem sa Ekvilajzeron(EQ) a svako ko želi da dopuni,komentariše i obogati ovu temu je DOBRODOŠAO!

GRAFIČKI EQ

Ranije je Grafički EQ služio sa odstranjivanje saturacije(distorzije) u signalu,koji je odraz negativnih frekfencija tokom rada pojačala.
Tokom godinama je doživeo više modifikacija,naravno u pozitivnom smislu i danas je teško zamisliti bilo koji PA sistem,bez EQzera.
Znači grafičkim ekvilazerom modificiramo kompletni izlazni signal,kompletno ozvučenje i najvažnije,prostoriju.U glavnom se odstranjivaju neke
nepravilnosti generalnog signala, koji su uzrok geometrije prostora gde sviramo.
Generalno izbegavati oscilacije veče od +/-2dB!U suprotnom dođe do devijacije kompletnog signala,koji se negativno odrazi na prostoriju gde sviramo.
Pozicije ekvilajzera:"V","Zvono" ili kao sto ameri kažu bathtub sound,raznorazne geometrijske figure, su ubitačne u pogled sounda!!
Možda zvuci malo utopistički ali verujte da najbolje rezultate grafičkim EQom se postignu kad se oduzme određeni spektar frekfencija!Jača obrada master signala sa EQ više uništi tonsku
sliku,nego što popravi.Ameri kažu:"less is soever more" Tako kaže i praksa!
Pozicija Grafičkog Ekvilajzera je uvek između miksera i pojačala,bilo da se radi o glavnom sektoru tona(FOH),kao i u monitoringu.Vrlo redko možete nači EQ na insert po kanalu,možda kod određeni
pravac muzike,ali uglavnom NE.
Najčešče su u upotrebi 15(2/3Octave) i 31(1/3 Octave) kanalni ekvilajzeri,u mono(pr.monitoring) ili stereo modu.Frekfencija za obradu je standardna 20Hz do 20KHz
i signal -12dB do +12dB.

Ovo je za početak,pa "hajmo" zajedno da razradimo temu pojedinačno.

Pozdrav

Molio bih clanove da ne ostavljaju komentare tipa "Bravo" ili "Svaka cast",jer ce u ovoj temi samo strucni post biti ostavljan,a ostalo se brise!!!!!
__________________
"Why there is no such thing as RMS watts or watts RMS' and never has been"

Promijenjeno od milanceshow (18.09.2009 u 02:32 sati) Razlog: Upozorenje!!!!!
aleksandar72 je offline   Reply With Quote
Ćlan 3 Vam se zahvalio, aleksandar72, za koristan post:
harepa50 (09.05.2011), Jazz (09.05.2011), pedjajazz (26.02.2011)
Star 18.09.2009, 19:39   #2
Bokic
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 18.09.2007
Postovi: 459
Downloads: 746
Uploads: 16
Rekao HVALA: 96
Zahvalili mu 61 puta u 58 Postova
Instrumenti: Genos
Bokic ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Nadam se da nisam ovim pitanjem van teme.
Dali je po tvom misljenju potreban EQ u kompletu SRM450+SWA1501+mixer + Eff.procesor? To jest, da li bi doneo neko znacajno poboljsanje ?
I sta je to 'CLEAR FACTOR', koji vidim da cesto spominjes?
Bokic je offline   Reply With Quote
Star 19.09.2009, 01:37   #3
aleksandar72
Odomaćeni član
 
aleksandar72's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.05.2009
Mjesto: 50° 07´ N 8° 41´ O
Postovi: 778
Downloads: 53
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 103 puta u 92 Postova
Instrumenti: ima ih vise..
Interesi: $
aleksandar72 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
aleksandar72 pošalji poruku preko MSN messengera aleksandar72 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Klirrfaktor ili kako se zvanično zove THD (Total Harmonic Distortion) je veličina izražena najčešće u procentima i pokaziva nam suodnos nelinearnih izobličenja u sistemu.Kad je ovaj procenat 1% ili manji,pričamo o profesionalnim aparatima.Uzrok klirrfaktora je nelinearnost ugrađene elektronike(IC/Tranzistore/Diode/Trafo...)

Da bih mogo objektivno odgovoriti na postavljenim pitanjem,navedi mi još koju miksetu koristiš sa Mackiem,kako i
pravac muzike i instrumente koje ozvučavaš.

Pozz

P.S.i ja imam u svom PA sistemu (među ostalom)Mackie SRM/SWA kutije,zato interesira me model miksera koji koristiš.
__________________
"Why there is no such thing as RMS watts or watts RMS' and never has been"

Promijenjeno od aleksandar72 (19.09.2009 u 01:39 sati) Razlog: zaboravio najbitnije
aleksandar72 je offline   Reply With Quote
Star 19.09.2009, 16:49   #4
Bokic
Ovaj baš voli da kuca
 
Registrovan/a dana: 18.09.2007
Postovi: 459
Downloads: 746
Uploads: 16
Rekao HVALA: 96
Zahvalili mu 61 puta u 58 Postova
Instrumenti: Genos
Bokic ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Miksetu kupujem novu. Bice:
1. Soundcraft MFX
2. Soundcraft Spirit M8 ili M12
3. Allen Heath ZED 12fx ili 14
Jedna od te tri 90%. Jos ne znam tacno koja posto nemam gde da ih uporedim kod nas, a Spirit M i ZED jos nisam ni cuo. To su mi preporuke prijatelja, a secam da ste vas vise vec hvalili prve dve serije, pa me interesuje i tvoj redosled, ako nije problem. Jos mozda i Mackie Onyx.
Intresuje me i Mackie PPM1012, nisam je probao, znam da je 'aktivna, tj. 'sa snagom'. Mozda zatreba snaga za neki monitoring.
I vezano za ovu temu: EQ u ovom slucaju ?
Dodato:
Zaboravih odgovoriti, svira se skoro sve. Zabavna - strana, domaca, i narodna. Instrumenti: dve klavijature-aranzeri, el. gitara (procesor-bez pojacala) i akusticna - fabricki ozvucena (valjda bese 'Takamina'), el. harmonika (Roland Fr). I naravno nekoliko mikrofona za vokale. To je najcesca kombinacija. Sviramo i u punom sastavu ponekad - bubanj, bass, percussion, ali onda je vec drugo ozvucenje.

Promijenjeno od Bokic (21.09.2009 u 03:15 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
Bokic je offline   Reply With Quote
Star 21.09.2009, 16:10   #5
aleksandar72
Odomaćeni član
 
aleksandar72's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.05.2009
Mjesto: 50° 07´ N 8° 41´ O
Postovi: 778
Downloads: 53
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 103 puta u 92 Postova
Instrumenti: ima ih vise..
Interesi: $
aleksandar72 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
aleksandar72 pošalji poruku preko MSN messengera aleksandar72 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Kad bi ja kupovao:Mackie Onyx ili Soundcraft M8/12,mada tendencija ide vise prema ONYXu,strasno dobar mikser,odlicne perfomance.

Sa aktivnim kutijama(koje imas),aranzerska svirka(ili el.bubanj) i jedan od gorenavedenih miksera,neces imati potrebe od grafickog ekvilajzera.
To je moje iskustvo sa ovom kombinacijom.Sa manjim razglasom koristim jos externi Lexicon efekt procesor i DBX 266XL za vokale.To je sve sto mi treba u zatvorenim prostorijama i manje "open air" stvari.

Pozz
__________________
"Why there is no such thing as RMS watts or watts RMS' and never has been"
aleksandar72 je offline   Reply With Quote
Star 07.06.2010, 13:11   #6
sinisa kg
Vredan član društva
 
sinisa kg's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.06.2010
Postovi: 119
Downloads: 0
Uploads: 0
Rekao HVALA: 2
Zahvalili mu 18 puta u 15 Postova
sinisa kg befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Pozdrav Aleksandru i svim ucesnicima foruma,odlican uvod u tematiku i dobro objasnjeno tako da ja mogu dodati samo licno iskustvo sa grafickim eq.Dok ga nisam koristio(ozbiljnije)nije mi ni trebao,tako da par pa sistema nisam nikad analizirao i korigovao,i izgledalo(zvucalo)mi je dobro.Medjutim,kako raste snaga i namena razglasa tako se umnozavaju i zvucni problemi (posebno u zatvorenom prostoru zbog uticaja refleksije ili odbijanja zvucnih talasa od cvrstih pregrada i ponistavanjem ili pojacavanjem odredjenog dela zvucnog spektra uslovljenih tom pojavom),a i nesavrsenost samih pa sistema se vise manifestuju povecanjem kolicine samih kutija.To sve dovodi do trenutka kada ste u dilemi:"dali sam pogresio pri izboru razglasnog sistema?dali pravilno rukujem sa njim i zasto se to desava da nisam(smo)zadovoljan ucinkom mene(nas)samih na poslu...."Naravno da su svi drugi krivi(proizvodjaci,tonci,muzicari)a kada sam stanem za mix pult nalazim se u mat poziciji i nemogu nista da uradim.Na predlog iskusnijeg ortaka u firmi(koga koliko vidim vecina ovde poznaju sa nekog drugog mesta...)a i pojavom nove verzije softvare-a za mixer koji koristimo dobijamo opciju analizera zvucnog spektra(kako sa master izlaza i li bilo kojeg drugog tako i sa bilo kojeg kanala na njemu)pa se odlucujemo da analizujemo sistem i korigujemo ga.To je u sustini vrlo jednostavan proces koji neoduzima puno vremena a donosi ogromnu korist(verujte mi)( kod vecine dsp procesora postoji kao automatska opcija pa je dostupan svim "obicnim smrtnicima kao mi")a sastoji se iz sledeceg-pusti se test sum(white ili pink noise)koji su u sustini skup frekvencija koje se krecu po dekadama a svi imaju jacinu koja je 0 db(svi su podjednaki ili linearni medjusobno u jacini),razglasni sistem ih reprodukuje a merni mic ili linearni(koji ima odziv frekventnog posega blizu linearnog pa se zato i tako zove) prima zvucnu sliku sistema(i uticaja prostora na njega takodje)i to vam pokazuje na ekranu analizera.Odmah smo uocili da sve sto je iznad ravne linije(ili nule)od frekvencija treba grafickim eq smanjiti i sta je ispod pojacati dok se nedobije sto je moguce ravnija frekventna reprodukcija razglasnog sistema.Zvuci strasno ali je vrlo lagano i jednostavan proces.Rezultati?Pa kao kad bi neko skinuo"masno cebence"sa zvucnika,ja licno nisam mogao da verujem svojim usima kolika je to razlika.I vise snage,i cistiji ton i mnogo lakse za sam mix.Poenta price je da "na uvo"podesavanje grafickog eq moze biti donekle korisno ali i kontra produktivno(nikad dosta visokih ili basova)i da je pravo koriscenje ovog ozbiljnog alata samo u sprezi sa analizerom zvucnog spektra i tada je 100% efikasan...
sinisa kg je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, sinisa kg, za koristan post:
Fekete (20.08.2015), harepa50 (09.05.2011)
Star 19.06.2010, 17:10   #7
palas
Vredan član društva
 
palas's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.12.2007
Mjesto: Niš
Postovi: 260
Downloads: 101
Uploads: 2
Rekao HVALA: 20
Zahvalili mu 8 puta u 8 Postova
Instrumenti: tyros 5
palas befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Dakle, koji analizer i ekvilajzer?!
palas je offline   Reply With Quote
Star 26.02.2011, 03:56   #8
pedjajazz
Vredan član društva
 
pedjajazz's Avatar
 
Registrovan/a dana: 26.03.2008
Mjesto: Serbia
Postovi: 229
Downloads: 323
Uploads: 0
Rekao HVALA: 32
Zahvalili mu 40 puta u 33 Postova
Instrumenti: accordion, keyboard, tenor sax, piano & guitar
Interesi: Nakon duge neprofitabilne jazz karijere, interesi su samo tezge i svadbe i punolestva,.......
pedjajazz befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
pedjajazz pošalji poruku preko Yahoo! messengera
Standard

Vidim da je tema stara, ali je ovakva tematika uvek aktuelna.
Zahvaljujem se Aleksandru za strucni uvod.
Upravo i mene zanima sledece. Posedujem soundcraft efx8 i 2x mackie srm450. Svirka uglavnom aranzer sax i dva vokala, ili solo aranzer i glas.
Da li je uopste u manjim razglasima ovakvog tipa potreban eq, i dali isti moze poboljsati bar imalo na primer vokal a da ne utice na instrument. Meni nikad nebi palo napamet da napravim V polozaj na eq jer mi je nekako logicno da ne ugusim srednje frekvencije,... onako na prvu cini mi se da bih na ovom raglasu samo podigao na eq frekvencije koje se krecu oko vokala.
Da li se to tako ispravno radi,.namesta.. tj,.. da li treba u tom smeru razmisljati?
Da li u tom slucaju podizanja frekfencija od 250 do 350 hz treba smanjiti srednje na aranzeru ,...ili kako vec.
Jos jedno pitanje, kolika je razlika u onom eq koji se nalazi na samoj mikseti i od onih eksternih?
U svakom slucaju voleo bih da se tema nastavi pa da dodjemo i do kraja lanca, uvek volim da naucim nesto novo, u poljima koji me interesuju i da zatim to primenim u praksi.

Promijenjeno od pedjajazz (26.02.2011 u 03:59 sati)
pedjajazz je offline   Reply With Quote
Star 04.03.2011, 16:59   #9
aleksandar72
Odomaćeni član
 
aleksandar72's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.05.2009
Mjesto: 50° 07´ N 8° 41´ O
Postovi: 778
Downloads: 53
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 103 puta u 92 Postova
Instrumenti: ima ih vise..
Interesi: $
aleksandar72 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
aleksandar72 pošalji poruku preko MSN messengera aleksandar72 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Graficki EQ sluzi za modifikacije komplektnog signala na izlazu, tj usoglasavanje frekfencija generalnog sounda sa prostorijom.
Mislim da je parametarski EQ na dobrom pultu(kako Soundcraft) uz aktivne kutije,dovoljan za tipa "kafic", "kafana" i td.
Vece prostorije, obavezno!
Ja licno podesavam stereo kanal gde su "kejbordi" na parametarskim ekvilajzerom "Flat"(12h)...posto podesavanje master EQ na klavijaturama je individualna stvar.
__________________
"Why there is no such thing as RMS watts or watts RMS' and never has been"
aleksandar72 je offline   Reply With Quote
Star 04.03.2011, 17:24   #10
pedjajazz
Vredan član društva
 
pedjajazz's Avatar
 
Registrovan/a dana: 26.03.2008
Mjesto: Serbia
Postovi: 229
Downloads: 323
Uploads: 0
Rekao HVALA: 32
Zahvalili mu 40 puta u 33 Postova
Instrumenti: accordion, keyboard, tenor sax, piano & guitar
Interesi: Nakon duge neprofitabilne jazz karijere, interesi su samo tezge i svadbe i punolestva,.......
pedjajazz befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
pedjajazz pošalji poruku preko Yahoo! messengera
Standard

Nisam razumeo,
da li si mislio da moj efx8 i dve aktivne srm450 ne trebaju eksterni eq kada radim kafić, ili kafanu,... a kada radim veće prostore onda je veoma potreban,.. ja na efx8 nemam integrisan master EQ,... pa zato te nisam ukapirao,...
pedjajazz je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 18:23


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije