Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Solo (Workstation) > Roland

Roland Svirate Roland klavijature? Pitajte šta Vas zanima!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 08.09.2016, 00:27   #1
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard Fantom veliki problem!

Imam ogroman problem s Fantomom G7, kojem sam najvjerojatnije sam kriv.
Danas sam otišao do jednog kolege u studio da snimimo neke stvari i ponio sam Fantoma. Kad sam ukopčao napojno kablo u struju iskočio je osigurač u studiju, ali nisam u tom momentu uključio prekidač, dakle samo tako je iskočio u momentu kad sam uključio napojno kablo u Fantoma i utičnicu. Međutim, nakon toga sve je bilo u redu, svirao sam i snimili smo.
Problem nastaje kad sam došao kući i nisam mogao naći drugi parking nego neki uzak. Kako sam stavio Fantoma na rame u torbi i okrenuo se, udario sam slučajno sa njegovim desnim dijelom u zid, doduše ne previše jako. Kad sam došao kući i priključio ga, on upali sve ok, nema nikakvih problema, ali kad ga spojim bilo na razglas preko L i R outputa ili na slušalice, prilikom sviranja čuje se neko šuštanje, boje se skoro ne razaznaju.
Mislim da nije do RAM-a, jer ista stvar se događa i na fabričkim postavkama.
Mijenjao sam napojni kabal i pokušao priključit na drugu utičnicu u drugoj sobi, no stvar je ista.
Šta mislite do čega može biti? Izgleda da mi ne gine odlazak kod elektroničara...
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 08.09.2016, 03:17   #2
Deeda
Drugar foruma
 
Deeda's Avatar
 
Registrovan/a dana: 15.09.2010
Mjesto: Banja Luka
Postovi: 70
Downloads: 210
Uploads: 15
Rekao HVALA: 8
Zahvalili mu 8 puta u 8 Postova
Instrumenti: KORG PA800
Interesi: Teretana,Popravka racunara
Deeda befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Deeda pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Moguće da nije ništa krupno u pitanju, već da su se samo poremetili pojedini konektori... Odnesi kod dobrog elektroničara i rešićeš to bez većih problema, nadam se.

A ne mogu da ne okrivim tog tvog drugara! Kakav mu je to studio ako si ti morao donositi Fantoma da usnimite nešto?!
Deeda je offline   Reply With Quote
Star 08.09.2016, 14:30   #3
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

To je studio koji ima u stanu, a baš smo radili narodnjak, pa je Fantom legao super za neke solo boje.
Nosim kod elektroničara pa šta bude...
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 09.09.2016, 16:44   #4
mimiki
Stvarno kod kuće
 
mimiki's Avatar
 
Registrovan/a dana: 04.10.2007
Mjesto: Batajnica
Postovi: 1.074
Downloads: 1564
Uploads: 11
Rekao HVALA: 21
Zahvalili mu 79 puta u 74 Postova
Instrumenti: CharlesLakOB
Interesi: CharlesLakOB
mimiki befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
mimiki pošalji poruku preko AIM messengera mimiki pošalji poruku preko MSN messengera mimiki pošalji poruku preko Yahoo! messengera mimiki pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Mozda ti je i samo izlaz probaj stereo preko slusalica
__________________
dok na ruci imas prst ne mora da bude cvrst!
mimiki je offline   Reply With Quote
Star 10.09.2016, 05:37   #5
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Probao sam i slušalice i 1, 2, 3, 4 izlaze, isto sve.
Odnio sam u elektroničara i nadam se najboljem...
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 10.09.2016, 09:36   #6
DinO74
Odomaćeni član
 
DinO74's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.11.2004
Mjesto: Mumiland
Godina: 49
Postovi: 571
Downloads: 805
Uploads: 4
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 48 puta u 43 Postova
Instrumenti: Pa1XPRO, M1, 01W/FD, Microkorg, Fantom X6,D50,D10,JX-8P, Gaia, SY77, DX7, CS1x,Mininova, K2000
DinO74 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
DinO74 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Moje mišljenje je da nije neki veliki kvar u pitanju. Jesi li probao izvaditi RAM pločicu i probati učitati set bez nje? Ne znam da li si ikada rasklapao klavijaturu do zadnjeg šarafa. Ako samo jedan PIN nije dobro nalegao nakon sklapanja.... klavijatura može da poludi totalno. Vrlo moguće da je neki flat usljed udarca iskočio iz ležišta ili je možda i RAM modul malo pomjeren i kada si ga ponovo uključio, RAM modul radi ali može doći do oštećenja jednog od chipova na njemu. To oštećenje jednog chipa se može vidjeti tek nakon umetanja RAM-a u PC i testiranja pomoću nekog DOS RAM testa (u te testove najviše vjerujem). Javi obavezno šta je bilo ... Pozdrav!
DinO74 je offline   Reply With Quote
Star 10.09.2016, 14:38   #7
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Učitavao sam klavijaturu bez RAM-a i problem je bio isti.
Elektroničar će to moć rastavit tek danas ili sutra, tako da večeras svatove radim na Tyrosa.
Javit ću naravno šta je bilo.
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 12.09.2016, 06:26   #8
gagan
Odomaćeni član
 
gagan's Avatar
 
Registrovan/a dana: 28.08.2009
Mjesto: tamo amo
Postovi: 508
Downloads: 1605
Uploads: 45
Rekao HVALA: 76
Zahvalili mu 69 puta u 67 Postova
Instrumenti: prangije
Interesi: tehnika
gagan befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Uf , samo da nije negde napukla stampana ploca ...... i meni se to desilo sa starom yamahom .....
__________________
http://www.rlmusic.co.uk/rlm3/korg-ms20-vintage/

gagan je offline   Reply With Quote
Star 25.09.2016, 04:48   #9
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ne napisah vam update situacije koja nije baš najbolja.
Naime, kako sam vam i rekao odnio sam klavijaturu kod elektroničara. On je našao dva defektna elektrolita na outputima i promijenio ih je, ali problem je ostao isti. Zatim je primijetio na matičnoj ploči da se dva čipa abnormalno griju.
Predložio je dvije solucije. Prva je naravno da promijenim matičnu ploču, a druga je da nađem te čipove pa da se pokušaju promijeniti, ali reče da je to jako riskantno.
Mislim da ću ipak prvo potražit neko drugo mišljenje prije nego se nakanim kupovat novu ploču.
Koje servisere u BiH preporučujete? Koliko otprilike košta nova matična ploča za Fantoma G i gdje ima da se nađe?
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline   Reply With Quote
Star 25.09.2016, 10:12   #10
DinO74
Odomaćeni član
 
DinO74's Avatar
 
Registrovan/a dana: 07.11.2004
Mjesto: Mumiland
Godina: 49
Postovi: 571
Downloads: 805
Uploads: 4
Rekao HVALA: 28
Zahvalili mu 48 puta u 43 Postova
Instrumenti: Pa1XPRO, M1, 01W/FD, Microkorg, Fantom X6,D50,D10,JX-8P, Gaia, SY77, DX7, CS1x,Mininova, K2000
DinO74 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
DinO74 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Pozdrav Dell...možeš li slikati te čipove za koje on smatra da su problematični i naravno da se vidi tačna oznaka na čipovima? Ništa nije nezamjenjivo... bez problema se mijenjaju čipseti, grafički procesori itd. Ja sam prije nešto više od mjesec dana osposobio dva Korg M1 gdje su bili totalno izgorili čipovi koji privremeno adresiraju podatke koji prolaze kroz FX IC i klavijature su na izlazima davale samo šum nalik na FM radio. Googlao sam o tome , tražio mišljenje i savjete šta i kako i većina je rekla da je zamjena riskantna jer je 5 čipova poredano vertikalno, bukvalno "rame uz rame". Našao sam čovjeka koji se dobro naoružao opremom za zamjenu IC, CPU, kompleksnih višeslojnih lemova, itd... Pošalji sve podatke koje imaš. Možemo potražiti IC-e koji su stradali a i zamjena nije nemoguća. Nova matična ti je sigurno preskupo rješenje. Pobogu, živimo u državi u kojoj je sve moguće imrpovizirati pa i to Pozdrav ! P.S. Upravo sam gledao na Ebay i cijena ploče u USA je 500$ bez troškova dostave i vrlo moguće carine... Samo ti pošalji sliku pa da probamo naći a vrlo moguće da se radi upravo o DRAM čipovima koji se griju kod svih klavijatura i koji vremenom "vrisnu" Ne košta te ništa probati...

Promijenjeno od DinO74 (25.09.2016 u 10:19 sati)
DinO74 je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 17:06


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije