Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Internet škola sviranja > Tehnike i teorija

Tehnike i teorija Usavršite Vašu tehniku!

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 15.01.2006, 04:32   #1
Dane85
Drugar foruma
 
Registrovan/a dana: 31.05.2005
Mjesto: Frankfurt am Main
Postovi: 77
Downloads: 250
Uploads: 1
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 2 puta u 2 Postova
Instrumenti: Korg PA900 & Korg Triton LE
Interesi: muzika i samo muzika
Dane85 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Dane85 pošalji poruku preko MSN messengera
Standard Ciganska pratnja

Caoo svim kolegama ,

Hteo sam da pitam dali mi neko moze malo pomoci oko CIGANSKE PRATNJE ustvari "CIGANSKA HARMONIJA ZA DVOJKE" .
Recimo pesme iz Dur ... znam da ima dosta "sedmica" , dali ima i "sestica" ili "dim" ili druge da ne nabrojim do sutra
Ako moze neko samo tu malo da mi pomogne , za bass kontru nema problema.

Hvala , pozdrav Dane
Dane85 je offline   Reply With Quote
Star 16.01.2006, 02:36   #2
marco
Odomaćeni član
 
marco's Avatar
 
Registrovan/a dana: 29.02.2004
Mjesto: Beograd / Србија
Godina: 38
Postovi: 668
Downloads: 1721
Uploads: 10
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 17 puta u 14 Postova
Instrumenti: Yamaha psr 9000
Interesi: muzika i zenske
marco befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
marco pošalji poruku preko ICQ messengera marco pošalji poruku preko MSN messengera marco pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Znas kako je to.99.9 posto cigana ne zna da prica kako treba,a kamoli da ti kaze da li dim,sestica ili slicno.Oko dura i mola bi se vec snasli.Oni su specificni sto se tice svirke (to vec znas).Kod njih teorija muzike ne postoji,i tesko je to sto oni sviraju objasniti teroisjski.Ja kad sam cuo jednog cigancica (nije imao vise 0d 10 god kako svira bas-kontru,sledio sam se).Pitao sam ga isto sto i ti.Znas sta mi je odgovorio.Slusas pesmu,pa stiskas,i gledas da pashe,da ti se uklopi,sto je i najbolji nachin,a muzicki bi to trebalo da bude nesto kao:
Ako sviras dur (pricacu ti sve za C dur/mol) Desna ruka CEG,ili obrtaji EGC,ili GCE.Prvo uvezbaj ako ne znas sve obrtaje za sve akorde,jer su oni jako vazni,ne samo kod cigana,nego i u drugoj muzici,da ne juris po klavijaturi sve akorde u prvom obrtaju.A leva ruka vozi C,pa donje G i tako C G C G,pa onda ubacish predudarac(pre C) H.Sad tu pravis razlicite sinkope kako bi dobio neke pauze da ne bude suvishe monotono.Onda kad sviras sedmicu CEGB,ili obrtaj svirash vodjicu-u basu.To ti je terca od osnovnog tona u akordu koji sviras .C dur-terca je E,C mol terca je Es,D dur terca je Fis,mol F...(ovo mozda znas,ali neka stoji za one koji ne znaju)Cigani obicno sviraju krnje akorde da bi dobili specifican svuk.U sedmici izostave osnovni ton.Sviraju samo E,G,B,.Probaj da odsviras u obrtaju GBE,sa vodjicom (ton E-u basu),pa ces cuti ono o cemu ti pricham.Probaj i da pustis neki strings,i da u desnoj ruci malim prstom drzis G,a ostalim (koji god ti raspored odgovara) da setas C D Es H.I isto C D Es H u basu.Postoje takodje i gomile sablona (i za cigansku,ali i za nashu muziku).Npr :
BAS:C E F Fis D Fis G H KONTRA: C C7 Fur F mol D D7 G G7,i tako u krug,ili ono gde sam ti pricao za krnje akorde
BAS:E Gis A KONTRA: GBE, GisDE,ACisE
(Znam da se muzicki dur i mol ne pishe ovako ali sam tako pisao da ne dodje do zabune).Cigani imaju i dosta dzeza u muzici (dur/mol 7,dur/mol 6,dim...),ono o cemu si pisao,i to koristi ako hoces da zvuci ciganski.Takodje koristi i hromatska kretanja korz lestvice.Npr:sviras G7 da udjes u C,nemoj samo direktno preko H,nego prosviraj G Gis A H pa C.To bi bilo to (ukratko),ostalo je na tebi.Jednom reciju,probaj sve sto ti padne napamet,je ri oni tako rade.Sviraju sve i svasta,ali kad se slusa to zvuci savrseno.Skini sa neta van Basco's karaoke player.tu mozes u midiju da ugasis kanale koje hoces,pa da ti ostane samo bas ili samo kontra,i da vidis ono sto je svirano na klavijaturi na ekranu.Pa uzmi kolo,iskljuci sve i vezbaj.Toliko od mene.Pozdrav svima.
marco je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, marco, za koristan post:
Narodnjak300 (15.08.2009), Todorgm (29.09.2011)
Star 28.11.2007, 07:33   #3
NerminUsa
Gost
 
Postovi: n/a
Downloads:
Uploads:
Standard

ja bi samo nakratko marci obratio, mi cigani ili romi kako god hoces mi imamo dusu i osjecaj za muziku i tako da nam netreba note kao prvo pa ondak akorde koje mislim da se vise razumijemo i znamo o akordima a nije nam to potrebno jer nasa muzika je vesela i samo nek je zivo i veselo... Bez ikakve uvredje
  Reply With Quote
Star 28.11.2007, 12:24   #4
marco
Odomaćeni član
 
marco's Avatar
 
Registrovan/a dana: 29.02.2004
Mjesto: Beograd / Србија
Godina: 38
Postovi: 668
Downloads: 1721
Uploads: 10
Rekao HVALA: 3
Zahvalili mu 17 puta u 14 Postova
Instrumenti: Yamaha psr 9000
Interesi: muzika i zenske
marco befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
marco pošalji poruku preko ICQ messengera marco pošalji poruku preko MSN messengera marco pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Tacno, to sam zaboravio, takodje je bitan (moze se reci i najvazniji) i gen za muziku, ili kako kolega kaze dusa. Nema nikakve uvrede. Pozdrav za Nermina.
marco je offline   Reply With Quote
Star 03.12.2007, 01:39   #5
2pac dino
Početnik forumacije!
 
Registrovan/a dana: 24.11.2007
Postovi: 10
Downloads: 162
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
2pac dino befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard malo sala zajbancija moze ,,,,,,,

rodzak nema sta da treniras ako nisi cigan slobo ces to da naucis pozdrav svima ,,
2pac dino je offline   Reply With Quote
Star 09.12.2007, 01:05   #6
Gondzi
Početnik forumacije!
 
Gondzi's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.09.2006
Mjesto: Brussel/Bg
Postovi: 49
Downloads: 6
Uploads: 0
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Interesi: Muzika, automobili
Gondzi befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Sempluj Yamaha V50, tj neka ti neko ko svira ciganiju da to da "skines" i imaces opasnu bas kontru...

Eto resenja!

Pozz

PS. Ja sam se istripovao da si pitao o bojama koje cigani koriste, izvini

Promijenjeno od Gondzi (09.12.2007 u 01:08 sati)
Gondzi je offline   Reply With Quote
Star 09.12.2007, 02:38   #7
bandza
Vredan član društva
 
bandza's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.12.2007
Mjesto: Valjevo
Godina: 42
Postovi: 111
Downloads: 1192
Uploads: 1
Rekao HVALA: 0
Zahvalili mu 4 puta u 4 Postova
Instrumenti: Fantom G6
Interesi: Muzika,Studio
bandza befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
bandza pošalji poruku preko MSN messengera bandza pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard resenje za zumbu

evo resenja!
Pozeljno je imati klvijaturu dx11 ili v50.Ali za ucenje nije neophodno.Prvo nauci
kako idu hvatovi(kako se sviraju akordi)dur,7,mol za pocetak.Ne svira se to bas kao u drugim muzickim pravcima.Zatim nauci osnovne sablone u dvojci molske i durske ima ih otprilike izmedju 5 i 10.I naravno sledeci korak je drajf kako se to narodski kaze ili ti groove.To ti je poseban ritam u dvojci gde kontra tj. druga ranije krece nego sto bi trebalo.Znaci blize je basu tj. prvoj.I pozeljno je odraditi neke sinkope koje postoje ali to je na kraju mislim manje vazno.
kako?
Najbolje ti je da ti neko snimi midi fajl i odsvira sve ovo o cemu sam pisao i da nabavis Cubase progam i to lepo editujes i priones na posao.Ne trebaju ti note imas naslikane dirke i kockice i slusas i gledas tj citas.Ja sam tako naucio. Moguce je. I jos jedna stvar moras da imas talenat i da puno vezbas i jedna jako bitna stvar da volis tu muziku i da je slusas i islusavas sto se kaze. Da bi to zvucalo pravo sve ove gore navedene stvari su jako bitne.Ako se ne snadjes mozda ti ja mogu pomoci samo nabavi Cubase bilo koji!I nekako me kontaktiraj.
bandza je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti

Oznake
ciganska, pratnja

Alati tema
Display Modes

Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 14:51


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije