Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Kompjuteri I Produkcija > Produkcija i postprodukcija

Produkcija i postprodukcija Snimanje, obrada, miksanje i masterovanje zvuka

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 21.03.2011, 22:46   #11
djovan
Početnik forumacije!
 
djovan's Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.04.2006
Mjesto: Sisak
Godina: 62
Postovi: 20
Downloads: 26
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Korg
Interesi: Tenis
djovan befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ja snimam mono jer sam tako čuo od ljudi, onda traku copyi i evo stereo ,
mene zanima dalje, kada se snmi, inace suhi vocal vodim u karticu tacamovu pa u Cubase u racunalo.....u svakome slucaju svaki savjet je ok,
Kako velis neko Kompresor, ja koliko vidim ima samo jedan,
dali možda ima negdje da se skine na netu kompresori za vokal?????
Inače kažu ljudi iz lodona da dobar kompresor košta ko dobra kuća......

Promijenjeno od djovan (21.03.2011 u 23:00 sati) Razlog: Automatski spojeni uzastopni postovi
djovan je offline   Reply With Quote
Star 21.03.2011, 23:06   #12
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ima da se skine sa neta i compresora i efekata koji su besplatni a ima i onih koji kostaju normalno..ja sam nesto skinuo i ubacio u cubase 5 i zadovoljniji sam nego koji su vec unutra bili....Druze ne moras da kad pises tri puta jedno te isto pises u postu,jer bih mogao dbiti tako opomenu od modova....Poooz
zeljko je offline   Reply With Quote
Star 22.03.2011, 00:30   #13
sinisa
Kao kod kuće
 
sinisa's Avatar
 
Registrovan/a dana: 09.03.2005
Godina: 43
Postovi: 884
Downloads: 3114
Uploads: 10
Rekao HVALA: 72
Zahvalili mu 115 puta u 106 Postova
Instrumenti: Korg Pa5x
sinisa ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
sinisa pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

Zeljko ja ne zapitkujem bezveze pitao sam jer me zanima. Ja radim sa pro tools
i sve vokale snimam u stereo i nigde nisam video da rade sa mono.
Pretpostavljam zbog cega neki rade tako ali to sad nije tema.
Kazes u miksetu ide jedan kabel za mic,tacno ali ti je izlaz iz mix. stereo.
Naravno ako koristis L i R,ako vec snimas mono onda ni nemas potrebe da saljes oba signala iz miksete.
Na pitanje o efektima nisam odgovorio jer si ti vec dao odgovor pa da se ne ponavlja.Sad lepo odgovori cim sam ja to tebe ili nekog izazivao,pitanjem zasto snimas u mono?
sinisa je offline   Reply With Quote
Star 22.03.2011, 01:11   #14
zeljko
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 03.01.2009
Postovi: 1.285
Downloads: 561
Uploads: 21
Rekao HVALA: 170
Zahvalili mu 244 puta u 239 Postova
Instrumenti: Harmonika +Korg Pa 600
Interesi: Musika
zeljko befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Sam si odgovorio mislim...Ja kad otvaram kanal u cubase gdje cu da snimam vokal izaberem mono a ne stereo i ipak se cuje poslije na oba zvucnika,sto znaci da je i kod mene izlaz iz miksa stereo L i R i to sve zavisi kako su prikljuci nastimani u cubase...Ne znam na nasem da objasnim ali znam sigurno o cemu pricam.

A na tvoje pitanje..Mislio sam da nisi htio da objasnis covjeku ono sto je pitao i jos i nisi,a i ne moras sto se mene tice,ali bih bio red a ne samo da pitas zasto snimamo u mono.....To mi je ispalo kao zezancija,jer je vec bilo rijeci o tome u drugoj temi i isto si to pitao koliko mogu da se sjetim....Ja mislim da se mi nismo samo razumjeli.

Ja bih ipak zamolio nekoga ko radi u studiju i ko zna to sve tacno da pojasni onako profesionalno sve iz pocetka postupak snimanja kao i sto je postavljac teme postavio pitanje u vezi vokala....Znaci u cubase od ustekavanja mikrofona u miksetu,pa otvaranja projekta u programu,pa trake tj.kanala na kojem snima vokal...mono ili stereo,ekvilajzeri,kompresori,efekti itd.kako i sta......A ne svi pricaju nesto a niko da objasni postupak kompletan i svi pisu nesto skraceno,kao da ne zele da podjele s drugima a brzo se nadju uvrejeni kad mu kazes ono sto mislis i kako u tom momentu ispada iz njihovih postova.....Ja nisam lud da ne znam da treba da bude sve u stereu na dva zvucnika da se cuje ono sto snimam...Toliko i ja znam....Pooozz
zeljko je offline   Reply With Quote
Star 22.03.2011, 01:29   #15
Dejan
Ovaj baš voli da kuca
 
Dejan's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.07.2009
Mjesto: BiH
Godina: 36
Postovi: 444
Downloads: 1138
Uploads: 13
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 33 puta u 32 Postova
Instrumenti: PA2Xpro,KORG TR,A.Git,el.Gitara,bass...
Interesi: Audio design,kompjuteri i elektronika
Dejan befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Nema potrebe da nabijas nervozu,mozda kad bi ti radio u Abbey Road-u kao tonac pa se onda ne bih javio u ovoj temi.Stereo okruzenje(produkcijski receno),znaci stereo snimanje,ako snimas vocal u stereo recording kanalu,imas mogucnost da lakse i ljepse i profesionalnije izmiksas vocal,tj,taj isti reverb koji spominjes je uradjen kao stereo plug in i imas mogucnos stereo widening-a i mnogo toga drugog i samim tim dobijas stereo image audio zapisa i masniji ton,nije samo reverb u pitanju nego i mnogo drugih plug-inova.U kratkim crtama sam objasnio,ako treba jos nesto da objasnim sireg spektra,tu sam..
__________________
Svi veliki svjetski umovi su umrli. Anstajn je umro, Njutn je umro, Tesla je umro, a ni ja se ne osjecam bas najbolje... xD

Promijenjeno od Dejan (22.03.2011 u 01:32 sati)
Dejan je offline   Reply With Quote
Star 22.03.2011, 01:54   #16
sinisa
Kao kod kuće
 
sinisa's Avatar
 
Registrovan/a dana: 09.03.2005
Godina: 43
Postovi: 884
Downloads: 3114
Uploads: 10
Rekao HVALA: 72
Zahvalili mu 115 puta u 106 Postova
Instrumenti: Korg Pa5x
sinisa ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
sinisa pošalji poruku preko MSN messengera
Standard

"isto si to pitao koliko mogu da se sjetim"gresis nisam pitao.

Djovan
Jedno je snimanje vokala,a drugo mix.
Pravis jednu malu gresku odmah na pocetku to je u redosledu efekata,eq itd...

1. Compresor fino podesit da ne ubiješ dinamiku, ali da ne divlja. Odprilike
manji ratio, visoki treshold i usporeni attack i release.
2. EQ lowcut ide pod obavezno,da ubije vibracije
3. efekti

Ako mikrofon nema low cut filter mozes da koristis eq prilikom snimanja da se odrezu smetajuce duboke frekvencije. U mixu je bitna precizntnost glasa, zato ga podici negdje izmedju 6-9 kHz. razumljivost glasa se nalazi izmedju 2 i 4 kHz, pa po potrebi i tu podici eq.
sinisa je offline   Reply With Quote
Star 22.03.2011, 12:06   #17
djovan
Početnik forumacije!
 
djovan's Avatar
 
Registrovan/a dana: 02.04.2006
Mjesto: Sisak
Godina: 62
Postovi: 20
Downloads: 26
Uploads: 0
Rekao HVALA: 6
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Korg
Interesi: Tenis
djovan befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Sinisa: dobro si počeo upravo mi takvo obkesnjenje treba,
Znaci,
1 Snimim vokal ono suh i preko tacama u comp, tj cubasse
2 Compresor fino podesit da ne ubiješ dinamiku, ali da ne divlja. Odprilike
manji ratio, visoki treshold i usporeni attack i release.
3 EQ lowcut ide pod obavezno,da ubije vibracije
4 Efekti
5 Ovo mi nije najjasnije, (U mixu je bitna precizntnost glasa, zato ga podici negdje izmedju 6-9 kHz. razumljivost glasa se nalazi izmedju 2 i 4 kHz, pa po potrebi i tu podici eq.)
6-9, 2-4, mix znam ali gdje se to nalazi u kojoj opciju u cubasse-u???

Želko: Može link do copressora da bogledam, hvala.

Dejane, Probacu da snimim stereo pa da probam, neko mi rece snimi i mixaj pedeset puta jednu stvar pa dok nisi zadovoljan neprekidaj.....
djovan je offline   Reply With Quote
Star 22.03.2011, 13:36   #18
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Ama kako da zeljko ne bude nervozan kad ga sve vrijeme ubjedjujete svi odreda da nije u redu sto snima vokal mono a on je jadan i zalostan jedini u pravu. Vokal se u pravilu snima u mono tehnici. Stereo snimak vokala se upotrebljava samo u slucajevima kada je pozeljno i treba u snimku da se cuje i prostor u kome je vokal sniman sto je vrlo rijetko. Koje svrhe onda ima gluha soba koja je standard oprema jednog studija ? U toj gluhoj sobi su, raznim tehnikama, maksimalno ubijene sve refleksije zvuka, sto znaci da je ubijen i prostor, kakve svrhe ima snimati to u stereo tehnici ? Za rijetke slucajeve kada je potreban stereo snimak vokala upotrebljavaju se i stereo mikrofoni koji se specijalno rade za te namjene i njihova postavka u prostoru je u tom slucaju od presudne vaznosti, tek u tom slucaju stereo snimak vokala ima i neki smisao. Snimati vokal jednim mikrofonom na stereo traku je besmisleno i bez ikakavog ucinka. Prostor svakako ne moze biti snimljen tim jednm mikrofonom jer mu nedostaje druga pa i treca dimenzija. Sve sto se snimilo je obicni mono signal na stereo traku. Kada je potreban takozvani Doubling vokala ni tada se on ne snima u stereo tehnici jer to nema veze sa Doublingom vec se ili kopira vec snimljena vokal traka pa se izvse minimalna pomjeranja (stavi se u drugi prostor, obradi se ekvilajzerom drugacije, pomjeri se po horizontalnoj osi itd...) da bi se unekoliko razlikovala od glavne vokal trake ili drugi i mnogo bolji i zdraviji nacin da pjevac iznova otpjeva vokal na drugu traku. Zbog cega snimati vokal traku stereo i sta se dobija uopste time ? Da bi ovo imalo opravdanja treba imati debelo skup prostor za snimanje koji u boljim studijima kosta taman toliko koliko i ostatak studija. Snimati stereo vokal u gluhoj sobi, dnevnoj sobi, podrumu, kupatilu, spaizu... je nebulozno i van pameti.
tranzit je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, tranzit, za koristan post:
djovan (23.03.2011), zeljko (22.03.2011)
Star 22.03.2011, 15:31   #19
Dejan
Ovaj baš voli da kuca
 
Dejan's Avatar
 
Registrovan/a dana: 10.07.2009
Mjesto: BiH
Godina: 36
Postovi: 444
Downloads: 1138
Uploads: 13
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 33 puta u 32 Postova
Instrumenti: PA2Xpro,KORG TR,A.Git,el.Gitara,bass...
Interesi: Audio design,kompjuteri i elektronika
Dejan befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Lijepo sam rekao da svako ima svoje misljenje i nacine rada,ja ga nisam ubjedjivao i ne pada mi na pamet da se prepucavam.Ja cu i dalje snimati kako sam snimao do sad,Zeljko ce snimati kao je snimao do sad i vi gospodine tranzit isto tako.Po vasem misljenju je da je nebuloza i van pameti,po meni nije,i vi sad hocete da kazete da je ispravno snimati mono kad to pravilo nikad nije napisano a niti ce biti?Pozdrav!
__________________
Svi veliki svjetski umovi su umrli. Anstajn je umro, Njutn je umro, Tesla je umro, a ni ja se ne osjecam bas najbolje... xD
Dejan je offline   Reply With Quote
Star 22.03.2011, 16:04   #20
tranzit
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 25.03.2006
Mjesto: tamo daleko
Postovi: 5.282
Downloads: 46
Uploads: 1
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 1.121 puta u 936 Postova
Instrumenti: sve sto daje bilo kakav ton od sebe
Interesi: nezainteresovan sam
tranzit ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Da Dejane to je totalna nebuloza a ne radi se o tome kako ko misljenje ima jer ovdje nema mjesta misljenju nego samo faktima koje zadaje i objasnjava nauka koja se zove ton-inzinjering. Ta nauka se bavi pored ostalog teorijom i praksom u vezi sa snimanjem, miksom i masteringom. To sve lijepo stoji i napisano do detalja u bezbroj strucnih knjiga ove nauke i nema potrebe da pises neistine samo zato sto tí to nisi uspio procitati. Procitaj, nauci i probaj. Nema sta da se misli sve je vec odavno smisljeno.

Promijenjeno od tranzit (22.03.2011 u 16:06 sati)
tranzit je offline   Reply With Quote
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 23:17


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije