Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Slobodna zona > Svaštara

Svaštara Pravo mesto za sve ono što nema svoje mesto...

Tema zaključana
 
Alati tema Display Modes
Star 14.12.2014, 06:28   #21
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ako cemo o ovoj temi raspravljat, generalno, podrzavam svaku vrstu zakonskog uredjenja necega.
Ali naravno u nekim normalnim okolnostima, ali u nasim balkanskim zemljama ne. Dolazice se u situaciju da ce neki muzicari koji recimo nemaju dozvole tutnut 10-20 eura policajcu da zazmuri na jedno oko, dok ce tamo nekome ko je platio za dozvolu i za istu polagao trazit dlaku u jajetu tako da sve gubi smisao.
Kod nas uvijek isto...
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline  
Star 14.12.2014, 20:14   #22
nelica2002
Vredan član društva
 
nelica2002's Avatar
 
Registrovan/a dana: 06.07.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 101
Downloads: 1046
Uploads: 12
Rekao HVALA: 1
Zahvalili mu 9 puta u 9 Postova
Instrumenti: Korg PAX3
nelica2002 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Vjerovatno večini ovdje na forumu muzika nije profesija, znači imaš svirku jednom mjesečno i još da plačaš licencu, i ovaj ZAMP je previše.
nelica2002 je offline  
Star 14.12.2014, 20:48   #23
makso68
Odomaćeni član
 
makso68's Avatar
 
Registrovan/a dana: 23.01.2009
Mjesto: Prijedor
Godina: 55
Postovi: 668
Downloads: 878
Uploads: 28
Rekao HVALA: 37
Zahvalili mu 106 puta u 97 Postova
Instrumenti: klavijature i gitara
Interesi: Ribolov
makso68 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Ja se u potpunosti slažem sa skoricnikom.Samo ću vam to dočarati kontrapitanjem:
Da li advokat smije raditi bez licence advokatske komore,ili stomatolog bez licence udruženja stomatologa.Kod nas u R.Srpskoj postoji udruženje ERS(Estrada Republike Srpske),koje organizuje polaganje i izdaje licence.Naravno da muzičari sa diplomom Srednje muzičke škole i Muzičke akademije dobivaju licencu bez polaganja,a ostali polažu pred stručnom komisijom.Druga stvar,udruženje vam ne traži posao nego tržište.Ko je kvalitetan redovno radi.Pa ne traži ni advokatska komora posao svojim članovima..Pozz...
makso68 je offline  
Star 14.12.2014, 20:50   #24
NikolayTheM
Odomaćeni član
 
NikolayTheM's Avatar
 
Registrovan/a dana: 03.03.2012
Mjesto: Jugoslavija!
Postovi: 563
Downloads: 522
Uploads: 9
Rekao HVALA: 71
Zahvalili mu 33 puta u 30 Postova
Instrumenti: VSTi, Korg Triton Le
Interesi: Muzika, Voznja
NikolayTheM ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

A zamislite, kupis licencu za 10e i traje ti dok si ziv.
To bi bilo idealno, ali kod nas je takva situacija da je sve korumpirano, a to znaci da bi tu licencu mogao da dobije i najgori fajlas.
Po meni bi bilo u redu da polozis za svoj instrument, dobijes licencu i radis bez problema, kao sto vec rekoh (a i jos neko je cini mi se), kao dozvola za voznju.
To bi bilo IDEALNO, ali, kakav smo narod, to ne bi zazivelo, a i kad bi bilo nesto, bilo bi suvise komplikovano, tako da od toga nema nista.

Ovo je bilo samo moje misljenje.
__________________
Citat:
Originalno postovano od Pointlessly
'hej' u kmp formatu za bass stranu..(nije heeejjey loop) nego kratki hej, hej, hej, hej
NikolayTheM je offline  
Star 14.12.2014, 22:23   #25
nesaband
Doktor Nesa
 
nesaband's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.12.2008
Mjesto: Srbija
Godina: 62
Postovi: 1.953
Downloads: 655
Uploads: 21
Rekao HVALA: 335
Zahvalili mu 335 puta u 311 Postova
nesaband ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Citat:
Originalno postovano od makso68 Pokaži Post
Ja se u potpunosti slažem sa skoricnikom.Samo ću vam to dočarati kontrapitanjem:
Da li advokat smije raditi bez licence advokatske komore,ili stomatolog bez licence udruženja stomatologa.Kod nas u R.Srpskoj postoji udruženje ERS(Estrada Republike Srpske),koje organizuje polaganje i izdaje licence.Naravno da muzičari sa diplomom Srednje muzičke škole i Muzičke akademije dobivaju licencu bez polaganja,a ostali polažu pred stručnom komisijom.Druga stvar,udruženje vam ne traži posao nego tržište.Ko je kvalitetan redovno radi.Pa ne traži ni advokatska komora posao svojim članovima..Pozz...
Makso,diploma muzicke akademije i srednje muzicke skole nisu merodavni da neko moze da se bavi estradnim poslom pa ih samim tim ne kvalifikuje da ne bi morali da polazu nikakvu audiciju pred strucnom komisijom.Slazem se sa tobom da trzste odredjuje ko ce imati posao a ko ne,ali bas sa tim trzeistem zakonska regulativa nije uredjena na ovim prostorima bivse Jugoslavije,sem u zemljama koje su usle u EU,za njih ne znam.

Dacu ti bas na tvom primeru sta je to nelojalna konkurencija.Nekada dok su vladali neki zakoni estradne kuce su bar ovde u Beogradu vodile racuna o tome.Naime,postojale su u to vreme Udruzenja muzicara i estradna udruzenja koja nisu bili jedna celina.Udruzenja su u to vreme imala ulogu da rade ovaj posao koji se sada naziva izdavanjem licenci posle polozenog strucnog ispita pred komisijom,a etradna udruzenja su se bavila poslom koji danas rade tkz. menadzeri,s,tim sto su te estradne kuce od drzavnih organa dobijale dozvole da bi mogle da se bave tim poslom.
U to davno lepse i uredjenije vreme etradne kuce su se u jednom delu svog posla bavile i sklapanjem ugovora izmedju muzickih grupa i restorana,hotela.U drugom delu su se bavile organizovanjem velikih koncerata,turneja poznatih pevaca itd itd.U to vreme postojala je posebna poreska osnovica za muzicare kojima je to bila jedina delatnost od oko 45 procenata na neto sumu za sklopljen ugovor i postojala je druga,veca poreska osnovica za muzicare kojima to nije bilo osnovno zanimanje i koliko se secam za takve muzicare se placalo na neto sumu oko 75 procenata.Na taj nacin su se stitila prava muzirara kojima je to bilo jedino zanimanje.Da skratim Makso,recimo muzicari kao sto si ti i kojimaje to dodatno zanimanje i nije osnovni prihod za zivot su bili vise oporezovani bas iz razloga te trzisne konkurencije o kojoj ti pricas.Uvek se znalo da onima kojima muzika nije jedini izvor prihoda nego im je lep hobi i vrlo isplativa zarada pogadjaju tezge za manje para nego mi koji zivimo od toga.E,a ovo danas je pravi divlji zapad,ne zna se ni ko pije ni ko placa.Bitno je samo da namaknu sto vise para nekakva raznorazna udruzenja koje je ko zna ko osnovao i na taj nacin puni svoj dzep.

Ja poznajem mnogo muzicara koji taksiraju,lekari su,profesori po skolama,itd i koji naravno muziku shvataju i zaradu od nje na sasvim drugaciji nacin od mene,sto ne znaci da ih ja osudjujem zbog toga.....cak naprotiv....ko je meni kriv kad se bavim samo muzikom i to mi je jedini izvor prihoda.

Toliko od mene ...cisto da se zna zasto sam protiv izdavanja i placanja licenci...
__________________
Ko rano rani ceo dan zeva.
nesaband je offline  
Star 14.12.2014, 23:05   #26
VUNIMRAV
Kao kod kuće
 
VUNIMRAV's Avatar
 
Registrovan/a dana: 25.12.2008
Mjesto: SONTA-APATIN
Godina: 57
Postovi: 981
Downloads: 1135
Uploads: 35
Rekao HVALA: 289
Zahvalili mu 97 puta u 92 Postova
Instrumenti: Paolo Soprani super paoloIII,Tyros3
Interesi: HOBI PRESAO U POSAO...Pecanje...
VUNIMRAV ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Potpisujem Nešin post!!!
VUNIMRAV je offline  
Star 14.12.2014, 23:37   #27
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.158
Downloads: 334
Uploads: 21
Rekao HVALA: 48
Zahvalili mu 1.748 puta u 1.304 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Kod nas u Hrvatskoj je to (ne)uređeno ovako. Nije potrebna nikakva licenca niti išta slično da bi se bavilo glazbom. Osobno smatram da je licenca suvišna i služi samo za bacanje prašine u oči taštim muzičarima kako bi se isti osjećali "važnije". Za nastup muzičara je jedino potreban pravovaljani ugovor preko kojeg se isplaćuje honorar za nastup. Obično se radi o Ugovoru o Autorskom djelu i u tom slučaju je neto iznos honorara opterećen sa 26% poreza koji se uplaćuje u državni proračun. Da bi se ostvario taj povlašteni porez od 26%, muzičar mora biti član Hrvatske glazbene unije (HGU). Članstvo se plaća na godišnjoj razini i iznosi 300kn (40€).
Posao/angažman se pronalazi po principu, kako se tko snađe i veoma rijetko se ostvaruju ugovori preko muzičkih agnecija.
casper je offline  
Star 15.12.2014, 02:13   #28
Dell
Satriani
 
Dell's Avatar
 
Registrovan/a dana: 22.07.2008
Mjesto: Mostar, Hercegovina
Postovi: 2.525
Downloads: 681
Uploads: 10
Rekao HVALA: 25
Zahvalili mu 324 puta u 277 Postova
Instrumenti: Yamaha Tyros3, Bugari Banger Exclusive, Roland Fantom G7, Yamaha V50, Hohner Atlantic IV
Interesi: Muzika, Informacijske tehnologije, Biciklizam
Dell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein LichtblickDell ist ein Lichtblick
Dell pošalji poruku preko MSN messengera Dell pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Što se tiče izdavanja muzičke licence na osnovu diplome iz muzičke škole ili akademije, tu se slažem sa Nešom apsolutno. Ja sam završio osnovnu (nižu) muzičku, pa je sa mnom tu istu školu završilo dosta osoba kojima zakonski treba zabraniti ikakvo povezivanje s muzikom.
Pa onda i sami znate koliko ljudi koji su vrsni muzičari jednostavno nisu za tezge. Tezga je posebna grana muzičke djelatnosti u kojoj najviše stradaju živci i to nije za svakoga.
__________________
I'm the one who knocks...


Dell je offline  
Star 15.12.2014, 07:00   #29
sale_band
6. sekretar SKOJa
 
Registrovan/a dana: 07.07.2011
Postovi: 1.208
Downloads: 280
Uploads: 5
Rekao HVALA: 315
Zahvalili mu 123 puta u 117 Postova
sale_band befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Onda bi trebalo po istom arsinu uvesti dozvole i slikarima, piscima, vajarima i svima koji se bave nekom vrstom umetnosti.

Jedno je biti clan nekog udruzenja a drugo imati dozvolu za rad.
sale_band je offline  
Star 15.12.2014, 14:10   #30
Boban010
Zaludan vladika
 
Registrovan/a dana: 05.07.2007
Mjesto: Pirot
Godina: 52
Postovi: 1.267
Downloads: 416
Uploads: 29
Rekao HVALA: 60
Zahvalili mu 224 puta u 196 Postova
Boban010 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

@Nesaband
Apsolutno se slazem sa tobom i cak sam za rigoroznije sankcije onima koji muzika nije jedino zanimanje.Naravno uz svo duzno postovanje kolegama koji imaju stalan posao.
Nije pravo da neko ima dve plate ili tri a ostali nijednu,ili si muzicar ili nisi....
Pre sprovodjenja bilo kakvih pravila i zakona u muzickom svetu trebalo bi sankcionisati ovakve pojave,prvo novcanom kaznom a onda i otkazom u firmi u kojoj je "muzicar" zaposljen.
To je prvi korak koji bi trebao da se ucini na putu ka uvodjenju neke vladavine prava u ovu vrstu delatnosti....
Boban010 je offline  
Tema zaključana

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 09:09


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije