Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Internet škola sviranja > Saveti za bolju svirku i bolji bakšiš

Saveti za bolju svirku i bolji bakšiš Svi želimo da zvučimo bolje, ni neka crkavica nije na odmet.

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 04.02.2011, 17:38   #1
Srdjan Nikolic
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 28.10.2009
Mjesto: Svajcarska
Godina: 41
Postovi: 4
Downloads: 9
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Harmonika i Korg Pa50
Srdjan Nikolic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Daumen hoch Pitanja za Tezgarose..

Pozdrav svim kolegama.
Ja sam relativno nov ovde na forumu, ne pisem puno mada cesto citam vase teme. Izgleda mi kao da vecina vas svira po kaficima, kafanama, svadbama itd. tako da me zanima koliko ste dobri? Iskreno..
Koliko pesama znate?
Dali dnevno uvezbavate nove?
I cisto iz zanimacije, interesantno je znati, sta radite ako neko naruci pesmu koju vi neznate odvirati..a to se desi vise puta te noci u obziru da ljudi smisljaju sve i svasta kada su vise popili.
Srdjan Nikolic je offline   Reply With Quote
Star 04.02.2011, 17:44   #2
milos1
Drugar foruma
 
milos1's Avatar
 
Registrovan/a dana: 29.08.2009
Mjesto: S.Mitrovica
Postovi: 85
Downloads: 453
Uploads: 3
Rekao HVALA: 23
Zahvalili mu 9 puta u 8 Postova
Instrumenti: Korg PA80, Korg Triton TR
Interesi: sviranje pevanje mzika!!:D
milos1 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Pozdrav prijatelju! ja imam 15 godina i znam od prilike 300 pesama svirati! Kada mi zapadne da neznam neku pesmu na svirci !Ja improvizujem svoj foršpil a za akordaciju se lako snadjem!svaki dan odprilike 2,5 sata provedem za klavijaturom
i vezbam:trilere,prosviravam skale svih lestvica,skidam nove pesme,ili ponavljam stare.Znam da bi trebao puno vise raditi i svirati ali Škola me obavezuje da učim kao i muzička škola u kojoj moram da vežbam klavir i tako to ! pozz pa se čujemo
milos1 je offline   Reply With Quote
Star 04.02.2011, 19:54   #3
zeljko_mo
Vredan član društva
 
zeljko_mo's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.01.2009
Mjesto: MoStar:)
Godina: 35
Postovi: 221
Downloads: 557
Uploads: 2
Rekao HVALA: 26
Zahvalili mu 23 puta u 17 Postova
Instrumenti: sve!
zeljko_mo befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
zeljko_mo pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

22 mi godine... repertoar neznam svoj ni sam koliki je... trenutno smo u Duo grupi... pa nemoramo gledat zna li basista dionicu, bubnjar ritam.. bla bla... ritam masina cini svoje... i ono sto se nezna... improvizira se kolko toliko... vjezbam 2-3 puta tjedno nesto malo... (neuzevsi u obzir probe)... muzicke skole nikad nisam vidio... a kad se popije... sta on naruci, i nogama ima da je sviram.. samo nek baksis ubaci..
__________________
izvini brate, al nemaš pojma!

Promijenjeno od zeljko_mo (04.02.2011 u 19:55 sati)
zeljko_mo je offline   Reply With Quote
Star 13.02.2011, 19:50   #4
zeljko_mo
Vredan član društva
 
zeljko_mo's Avatar
 
Registrovan/a dana: 17.01.2009
Mjesto: MoStar:)
Godina: 35
Postovi: 221
Downloads: 557
Uploads: 2
Rekao HVALA: 26
Zahvalili mu 23 puta u 17 Postova
Instrumenti: sve!
zeljko_mo befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
zeljko_mo pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

nista te razumio nisam
__________________
izvini brate, al nemaš pojma!
zeljko_mo je offline   Reply With Quote
Star 14.02.2011, 01:52   #5
gitar
Stariji Notaroš
 
gitar's Avatar
 
Registrovan/a dana: 13.11.2010
Mjesto: Južni Banat, Vojvodina, Srbija
Postovi: 141
Downloads: 13
Uploads: 2
Rekao HVALA: 42
Zahvalili mu 475 puta u 399 Postova
Instrumenti: Gitara i još ponešto što ima žice
gitar wird schon bald berühmt werdengitar wird schon bald berühmt werden
Standard

Citat:
Originalno postovano od bobance Pokaži Post
najubavo ti e da si spremis repertoar, od se po malku. a na sekoja svirka koga ke ti pobaraat pesna koja ne ja znaes, ke si ja zapises i naredniot den ja ucis i taka od den na den ti se zbogatuva repertoarot....
Trebalo bi da bude nesto ovako:

Najbolje ti je da spremiš repertoar, od svega po malo, a na svakoj svirci ko ti poruči pesmu koju ne znaš, ti je zapiši i sledeći dan je nauči i tako iz dana u dan ćeš obogatiti repertoar ...
gitar je offline   Reply With Quote
Ćlan 2 Vam se zahvalio, gitar, za koristan post:
matrix_mo (14.02.2011), zeljko_mo (16.02.2011)
Star 14.02.2011, 02:15   #6
x3meSRB
Odomaćeni član
 
x3meSRB's Avatar
 
Registrovan/a dana: 06.10.2007
Mjesto: Balkan bre
Postovi: 529
Downloads: 445
Uploads: 12
Rekao HVALA: 31
Zahvalili mu 22 puta u 21 Postova
Instrumenti: PA1X 96mb + usb
x3meSRB befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

U poslednjih nekoliko godina sviram jedino na tezgama...i na probama (ako uspemo da se skupimo) nazalost... ali s godinama dodje i ta mrzovolja, tj. nedostatak slobodnog vremena... koje i kad imam, gledam da bude bez ikakve galame i muzike...

kad sam bio napocetku vezbao sam kad god sam stigao... stalno skidao nove pesme...
__________________
x3meSRB je offline   Reply With Quote
Star 19.02.2011, 09:05   #7
caka012
Ovaj baš voli da kuca
 
caka012's Avatar
 
Registrovan/a dana: 03.12.2006
Mjesto: Pozarevac, Srbija
Godina: 55
Postovi: 383
Downloads: 388
Uploads: 7
Rekao HVALA: 29
Zahvalili mu 30 puta u 26 Postova
Instrumenti: PSR 3000, Triton LE, jedan stari kontrabas i jedna bas gitara
caka012 befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
caka012 pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Imam okruglo 20 godina kafanskog staza sa 2 instrumenta i dve razlicite vrste muzike. Akusticni bend, sviram kontrabas i tu uglavnom ide starogradska muzika, i aranzer sa pevacem i pevacicom, a tu ide - zna se, sve i svasta. Ne znam koliko pesama znam, ali se uvek desi da te iznenade sa nekom koju ne znas. Sto se toga tice, mogu ti reci samo jedno: pesma se ne odsvira samo ako je pevac ne zna. Zakljucak - snalazenje i malo improvizacije, s tim da ti pevac kaze koji je ritam u pitanju i brzinu otprilike, ako bas nikada nisi cuo pesmu.
Vezba je potrebna, ali nema se svaki dan vremena za to. Mada, iskreno, posle svih ovih godina, nije mi tesko da ukljucim klavijature i svirkam pomalo. Premda vrlo malo vremena provodim ispred televizora, kad se ovi moji poredjaju da gledaju tv, ja radije pobegnem u sobu i sviram.
caka012 je offline   Reply With Quote
Star 19.02.2011, 14:59   #8
Srdjan Nikolic
Banovan!
 
Registrovan/a dana: 28.10.2009
Mjesto: Svajcarska
Godina: 41
Postovi: 4
Downloads: 9
Uploads: 0
Rekao HVALA: 4
Zahvalili mu 0 puta u 0 Postova
Instrumenti: Harmonika i Korg Pa50
Srdjan Nikolic befindet sich auf einem aufstrebenden Ast
Standard

Malo i o meni,
ja sam poceo da sviram harmoniku sa nekih 12god. Mada vec godinama sviram i Korg Pa50. Znam takodje prepuno pesama, mada ih zaboravljam cesto zbog ne uvezbavanja, jer sviram samo one koje najvise volim, iskljucivo za svoju dusu. I ako smatram da veoma lepo sviram nazalost nikada nisam imao prilike a i vremena da sviram u bendu. Tako da ne moram da znam ove danasnje svakorazne pesme koje se vrte na pinku.
Kao sto caka012 pise da se pesma ne svira "samo ako je pevac ne zna" je velika stvar iskustva, a imao sam i puno prilika da vidim i cujem da si u pravu. Pozdrav
Srdjan Nikolic je offline   Reply With Quote
Star 19.02.2011, 16:14   #9
Simke
Vredan član društva
 
Simke's Avatar
 
Registrovan/a dana: 04.12.2008
Mjesto: Usa
Postovi: 245
Downloads: 882
Uploads: 34
Rekao HVALA: 55
Zahvalili mu 387 puta u 275 Postova
Instrumenti: magpotIZ
Interesi: magpotIZ
Simke ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Simke pošalji poruku preko ICQ messengera Simke pošalji poruku preko AIM messengera Simke pošalji poruku preko MSN messengera Simke pošalji poruku preko Yahoo! messengera Simke pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Apslolutno se slazem sa @caka012!Veoma je bitno da imas dobrog i jakog pevaca koji zna da se snadje u svakoj situaciji,jer ako pevac zna tu pesmu"i ja cu je znati"iako je ne znam,jer bitno je da ti pevac kaze osnovu te pesme:koji je ritam,koja je brzina tog ritma,i na kraju tonalitet.A uvek se moze odsvirati dezurni forspil,i svima lepo! Nikako ne treba dozvoliti ako gost kaze neku pesmu ti kazes"JA TU PESMU NE ZNAM"!!!U tom slucaju ga uputiti ga kod pevaca,a ako on "ZNA" znaces i ti!!
...ali pocetnici trebaju da kad i neznaju neku pesmu da zapisu i da je skinu za sledeci put,jer se ne mozes uvek oslanjati na pevaca i na improvizaciju.
__________________
https://t.me/pump_upp

Promijenjeno od Simke (19.02.2011 u 16:18 sati)
Simke je offline   Reply With Quote
Star 19.02.2011, 16:45   #10
blatusan
Suludi Moderator
 
blatusan's Avatar
 
Registrovan/a dana: 08.12.2005
Mjesto: Stuttgart
Godina: 36
Postovi: 612
Downloads: 631
Uploads: 13
Rekao HVALA: 7
Zahvalili mu 12 puta u 10 Postova
Instrumenti: Korg pa2x, Korg Pa4x, Korg triton classic ( sa moss )
Interesi: Muzika, Fudbal,Zene,Pive
blatusan ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
blatusan pošalji poruku preko MSN messengera blatusan pošalji poruku preko Skype™ messengera
Standard

Ja mislim da je kafana ili kafic ili kako hocete, fakultet za sebe. Dakle dobro receno, da su pjevac il pjevacica ili oboje jaki sa repertoarom i ono najvaznije snalazljivi. Nas muzicare ubi ocekivanje i razocarenje. Neznamo sta hocemo...ili pare (baksis) ili da te priznaju kao jakog muzicara i da te u nebo dizu i aplauz ti daju i te fore. Obicno sjedimo sviramo i pjevamo u jendoj kafani gdje se mozes svega nagledat pocevsi od kolega muzicara. Kolko god da si dobar sa njima i poznajes se, uvijek se prica okolo i gleda kako ce nesto zamutit. Onda imas neki svoj repertoar dakle pjesme koje ti licno volis ili kako bi se reko "vlastiti stil" kojeg bi zelio da odradis da bi bio sam zadovoljan a to cesto ne prolazi. Ljudi pjesme traze koje nikad ni cuo nisi pa ih opt nekako odradis uz pomoc vokalnih kolega.Sve je to neka corba. Evo sviram u jednoj kafani godinu dana svaki vikend, nekad odem i na privatne svirke ali u glavnom sam tamo. Sviro sam do tad i na drugim mjestima i uvijek isto. Na kraju mi muzicari klavijturiste, mi smo glavni. Mi pogadjamo tonacije, mikseta pored nas za nastimavnje, preko nas sve ide dakle narudjbe i to. Moramo ugodit ovima sto pjevaju, i ako su ne raspolozni da ih oraspolozimo...a nama kako je iza klavijture to se niko ne pita. Onda gazda se dere da je pre glasno a kad smanjis onda sam sebe vise ne cujes, padne atmosfera, pjevaci pijani hoce da se cuju jer kroz alkohol (cudo) su odjednom saban saulic postali i hajd ugodi! Onda gosti, ima i njih sto su posebni slucajevi ili kako ih ja zovem "dirigeti" Sviras zive pjesme, deres rumbu na 118 bpm i to dobre ritmove uzimas, improvizacije perfektne, pjevaci se lome pjevacice vrte igraju i odjednom dodje ti neki "dirigent" i kaze:" mozel ista zivlje da igramo?" E onda se stvarno upitas u kojem svijetu se nalazis. Ja sam lud bio sto se vjezbanja tice...znao sam i po 14 sati na komadu sjedit da sav utrnem, boje ritmove sam pravio i mucio se. Nije to lose ali ipak pogresno. Trebas se upitat i zamislit, kakvo ja ocekivanje imam od svirke (tezge), onda trebas zlatna pravila kafane kafica skontat i njih vjezbat. Neka od njih su: Ne sviraj brzo a ni sporo. Tonacije drzi kako znas i umijes. Smiji se i pravi se budala jer si "entertainer" prestavljas i izvodis i imitiras druge pjesme i izvodjace a nisi doso na gostovanje. Ne sviraj teske pjesma gdje bi mogla tuca ispast a ne sviraj ni dosadne pjesme. Gledaj da sam sebe platis, to znaci komuniciraj sa gostima, budi ljubazan, ispuni im zelje pa nek ti daju baksis i nek te pocaste picem, gazdi ce drago bit jer ti sam sebi zaradis. Ma ima tu mnogo tih zezancija. Eh naj bitnije je za mene, zasto sviras? Ako ti je cilj nesto veliko u tim vodama onda radi na tome al 110% ako ne onda se ubaci u kafanu i uzmi sebi taj djeparac sto se vikendom uzme a preko sedmice radi svoj poso. Moro sam se malo istrest nemoj te se ljutit jer bas te stvari mi ne izlaze iz glave. Prije je muzicar kralj bio...a sad jedva ko da se i pozdravi sa njim. Sad su muzicari samo "pordane duse i zenskarosi" Pozdrav, alen!
blatusan je offline   Reply With Quote
Ćlan 3 Vam se zahvalio, blatusan, za koristan post:
dj pant o (24.02.2011), Sipapa50sd (29.09.2011), Tomo007 (15.08.2011)
Odgovor

Favoriti


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 11:15


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije