Korisničko Ime
Lozinka
Registracija


Nazad   YU-MIDI Muzički Portal - Muzičarski forum > Klavijature > Aranžeri > Yamaha

Yamaha Za one čiji su kućni ljubimci Yamaha-e...

Odgovor
 
Alati tema Display Modes
Star 22.06.2015, 01:19   #1
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.307
Downloads: 343
Uploads: 22
Rekao HVALA: 52
Zahvalili mu 1.826 puta u 1.360 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

Hvala vam momci na podršci. Drago mi je čuti ovakve pohvale. Kada pomognem drugima imam onaj dobar osjećaj osobnog zadovoljstva, on mi je sasvim dovoljna nagrada za sav trud koji sam uložio.

Svjestan sam i toga da sam možda nekima čudan, sigurno neki misle da od ovog "piskaranja" imam koristi, da možda radim u Yamahinom marketingu za prodaju (moš' mislit, ha ha ha ). Na netu čitam neke jako zločeste komentare o meni. Na tren me to povrijedi ali isto tako me brzo prođe. Nego, nešto si mislim, i stvarno iskreno žalim sve one koji u životu nisu imali sreću da spoznaju pravu sreću.
Nemojte mi zamjeriti na ovom "emotivnom izljevu", ali morao sam malo ...

A sad pređimo na "posel". Slijedi opis jednog programčića koji i nije tako bitan. Ali dobro je znati da postoji. Nakon toga ću opisati rad s Voice Editorom, definitivno najbitnijom aplikacijom za edit soundova u računalu. Vjerujem da će taj dio biti zanimljiv mnogima i da će inspirirati neke koji do sada nisu imali vremena ili želje da "piknu" USB kabl između računala i Tyrosa.


############################# MEGAEnhancer ##############################

MEGAEnhancer aplikacijom možemo prilagoditi "standardne" soundove da sviraju kao MegaVoices. Ovdje sam objasnio što je to MegaVioce i kakvu ulogu ima, pogledajte drugi dio teksta.

MEGAEnhancer možemo skinuti s Yamahine stranice. Instalacija je potpuno jednostavna i u jednom koraku zahtjeva odabir modela klavijature za koji će se koristiti. Program je namjenjen za rad s MIDI fajlovima ali se isto tako mogu obrađivati i Stylovi. Potrebno je prilikom unosa označiti All Files (slika MEGA1).

Program će sam odrediti Quantizaciju i one kanale na kojima bi se mogli primijeniti MegaVoice soundovi (slika MEGA2). Quantize je u većini slučajeva pravilno postavljen (žuti okvir) ali i sami ga možemo prilagoditi po vlastitoj želji. Isto tako, sami možemo odrediti i instrumente na kojima želimo promjenu u MegaVoices (crveni okvir). Preostaje samo kliknuti na Convert (zeleni okvir) i MEGAEnhancer će napraviti konverziju. Dok on odrađuje posao pratite simpatičnu animaciju u njegovom donjem desnom kutu.

Na slici MEGA3 možete vidjeti grafički prikaz konvertirane gitare. Crveni okvir je original, a plavi okvir je gitara nakon konverzije. Na postavljenim kanalima će se smanjiti dinamika (zelene strelice pri dnu) jer MegaVoices struktura zahtjeva takav pristup. Pored toga će biti dodani "visoki" tonovi koji su specifični za pojedini instrument (žuto markirano). Ovakve promjene bi trebale rezultirati prirodnijim zvukom pojedinog instrumenta.

Za korištenje MEGAEnhancera nije potrebno imati spojenu klavijaturu s računalom. Rezultati dobiveni konverzijom prije svega ovise o iskustvu i znanju onoga tko radi. Uvijek je dobro napraviti par testova i odabrati najbolju kombinaciju.

################################################## #######################
Grafički Fajlovi
File Type: jpg MEGA1.jpg (53,1 KB, 611x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg MEGA2.jpg (85,1 KB, 668x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg MEGA3.jpg (88,6 KB, 609x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Star 22.06.2015, 16:45   #2
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.307
Downloads: 343
Uploads: 22
Rekao HVALA: 52
Zahvalili mu 1.826 puta u 1.360 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

########################## VOICE EDITOR 1 ########################
Općenito o programu
Voice Editor je aplikacija kojom na računalu možete obrađivati soundove i namijenjena je za modele Tyros 2, 3 i 4. Imate ga na CD-u koji ste dobili uz klavijaturu ili ga preuzmite iz download sekcije. Program radi tako da u stvarnom vremenu možete mijenjati karakteristike sounda, dok isti svirate na klavijaturi. Preduvjet je naravno da instrument bude pravilno povezan s računalom. Na kraju obrade spremate sound u memoriju klavijature. Tyros 5 za ovu svrhu koristi program Yamaha Expansion Manager koji ima iste funkcije i namjenu ali s potpuno novim i preglednijim sučeljem.

Općenito o sintezi zvuka
Kako bi bolje razumjeli rad s Voice Editorom, objasnit ću par osnovnih pojmova. Kada kažemo Voices/Zvuk/Boja/Sound onda se to odnosi na onaj ton koji se čuje kada sviramo na samo jedan PART klavijature. To može biti RIGHT 1, 2, 3 ili LOWER. Na svim novijim modelima Yamaha aranžera taj ton nastaje na osnovu AWM (Advanced Wave Memory) Stereo Samplinga. Yamahina AWM sinteza omogućava nastajanje tona koji se generira iz više tkz. samplova. Svaki sample je jedinstveni uzorak koji Yamaha naziva ELEMENT. Dakle, jedan AWM Voices se sastoji od jednog ili više AWM Elements. U strukturi Voices može biti maksimalno 8 elemenata i svaki od njih je moguće vrlo detaljno obrađivati po mnogo parametara. Voice Editor je alat koji koristimo upravo za tu namjenu.

U klavijaturi se nalaze tvornički soundovi i njih nazivamo PRESET. Pored toga, mi možemo unositi i vlastite soundove, tkz. CUSTOM. PRESET i CUSTOM imaju istu strukturu, tj. svaki od njih se sastoji od AWM elements. Prilikom editacije sounda mi možemo kombinirati elemente PRESET-a i CUSTOM-a i tako stvarati potpuno novi ton. To nam omogućava brojne mogućnosti i potpunu slobodu u kreiranju novog sounda kojeg na kraju upisujemo kao vlastiti CUSTOM.
Instalacija i prvo pokretanje
Instalacija Voice Editora je potpuno jednostavna, svodi se na svega par klikova na tipku Next. Sada je potrebno povezati klavijaturu s računalom i upaliti je. Pokrećemo Voice Editor po prvi put i provjeravamo status da li postoji komunikacija između klavijature i programa. Ako je ikona ON-LINE sive boje (slika VE1), znači da komunikacija nije uspostavljena. Kliknemo na prozorčić pored MIDI SETUP i otvara se novi prozor u kojem označimo Digital Workstation-1. Potvrdimo s OK. Ako je i dalje status ON-LINE sive boje (slika VE2), kliknemo na ikonu i u prozoru Setup dialog odredimo MIDI In i Out Portove kao što je na slici. Status ON-LINE je plave boje i program počinje s unosom baze soundova iz klavijature(slika VE3).

Voice Editor je sada spreman za upotrebu, a na ekranu klavijature imamo obavijest da se nalazi u CUSTOM VOICE EDIT MODE. (slika VE4) Program se sada prikazuje u dva okvira (slika VE5). U Library prozoru (plavi okvir) možemo birati sound za editaciju tako da ga aktiviramo dvoklikom na naziv ili preko ikone (crveni krug). Preko tabova (žuto markirano) biramo grupu soundova. Karakteristike odabranog sounda se prikazuju u Edit prozoru (plavi okvir) i iz njega vršimo sve željene promjene.

################################################## ##########
Grafički Fajlovi
File Type: jpg VE1.jpg (67,9 KB, 602x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg VE2.jpg (40,6 KB, 601x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg VE3.jpg (47,4 KB, 600x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg VA4.jpg (28,5 KB, 601x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg VA5.jpg (91,3 KB, 602x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Ćlan 3 Vam se zahvalio, casper, za koristan post:
dmmacak (23.06.2015), mimiki (17.09.2016), tyros2 (24.06.2015)
Star 24.06.2015, 02:53   #3
casper
Super-Moderator
 
casper's Avatar
 
Registrovan/a dana: 14.04.2008
Mjesto: Zagreb
Postovi: 5.307
Downloads: 343
Uploads: 22
Rekao HVALA: 52
Zahvalili mu 1.826 puta u 1.360 Postova
Instrumenti: Genos2
casper ist zur Zeit noch ein unbeschriebenes Blatt
Standard

########################### VOICE EDITOR 2 ###########################


Nalazimo se u Library prozoru i dvoklikom aktiviramo sound za obradu. Otvara se Normal Voice Edit Window (slika VE6) u kojem vidimo kontrole, grupirane su po poljima.

Ono što je na početku potrebno naglasiti, jest "područje djelovanja" koje vidimo u ovom sučelju. Markirao sam žutom bojom sve parametre kojima ćemo djelovati na kompletan sound. Promjene koje radimo u ovoj tkz. "žutoj zoni", moguće je odraditi i na samoj klavijaturi tako da tipkom VOICE SET ulazimo u menu. Podešavanja koja nam se tamo nude, identična su ovima iz Voice Editora.

Međutim, kada želimo zagrebati malo dublje, koristimo područje gdje piše ELEMENT (plavi okvir). Ove postavke je moguće mijenjati samo pomoću Voice Editora i tu leži prava snaga aplikacije. Ovdje direktno djelujemo na AWM Elements, tj. na sample koji čini bazu zvuka. Kao što sam u prethodnom postu naglasio, možemo kombinirati tvorničke (PRESET) i vlastite (CUSTOM) elemente. Mogućnosti su ogromne, a pristup jednostavan i jedino nas nedostatak znanja može omesti u krajnjem cilju - a to je dobar sound.

Normal Voice Edit Window - opis glavnih kontrola (slika VE7)
U toolbaru se nalaze četiri ikone.
a) određivanje MIDI Porta,
b) otvaranje Library prozora,
c) pohrana sounda, radi se na klavijaturi
d) Compare opcija koja služi da usporedimo izvodni sound s onim koji smo obradili


1. Vidimo naziv sounda i ikonu, ovdje ih možemo mijenjati. Podešavanje volumena i dva povezana parametra za prilagodnu osjetljivosti (TOUCH SENSE). Kontrola za trajanje susteina i vremena portamenta. Pod PART OCTAVE odeđujemo u status oktave u koji će se sound postaviti kada ga pozovemo za svirku. Možemo odrediti da li će sound svirati kao Poly ili Mono

2. U polju CONTROLER djelujemo na postavke kotača MODULATION (MW) i kako će njegovo pomicanje djelovati na sound. Ispod se nalaze podešavanja za iste kontrole samo što će reagirati na AFTER TOUCH

3. Promjenom frekvencija koje prolaze kroz FILTER mijenjamo sound. Što BRIGHT i HARMONIC ima višu vrijednost, sound je svjetliji.

4. U polju EG djelujemo na amplitudu sounda. ATTACK vrijednost određuje početnu fazu zvuka. Što je vrijednost manja, zvuk "dolazi brže" (piano) dok se povećavanjem vrijednosti zvuk "lagano pojavljuje" (slow strings). DECAY vrijednost djeluje na održavanje razine zvuka dok držimo pritisnutu tipku. RELEASE određuje kako će zvuk prestati svirati nakon što otpustimo tipku. Veća vrijednost će rezultirati dužim "nestajanjem" zvuka.

5. VIBRATO polje podešava vibriranje zvuka gdje određujemo dubinu (DEPH), brzinu (SPEED) i kašnjenje (DELAY) vibratora.

6. U polju EQ se nalazi dvopojasni equalizer gdje možemo određivati frekvenciju (HIGHT i LOW) i njihovu količinu (GAIN)

7. Efekat i njegove karakteristike koje će biti pridružene soundu možemo podesiti u polju DSP, dovoljno je kliknuti na ime efekta i pojavljuje se izbor (slika VE8)

8. Količinu (DEPTH) generalnog efekta (REV) i chorusa (CHO) određujemo na kraju predzadnjeg reda

9. Virtualnu tipkovnicu koja se nalazi na dnu možemo koristiti kako bi čuli sound ali isto tako je aktivna tipkovnica na klavijaturi, svirajući na njoj možemo čuti promjene koje radimo

10. Polje HARMONY služi za podešavanje i pridruživanje već postojećih terci u klavijaturi


Ako smo edit radili samo u području koji sam opisao iznad i ne ulazimo u polje ELEMENT, onda ćemo bez potrebe zauzeti jedno mjestu u CUSTOM VOICE. Ove promjene je moguće odraditi u samoj klavijaturi i na kraju ih spremiti kao "običan voices" na USER, HD ili USB. Ili možete i drugačije, promjene spremite u jednu registraciju, ovdje sam opisao postupak. Naravno, svatko će pristupiti kako mu više odgovara i niti jedan pristup nije pogrešan. Samo želim istaknuti na način pohrane i opcije koje se nude.


Normal Voice Edit Window - opis ELEMENT kontrola
U polju ELEMENT su prikazani aktivni samplovi (ON) i njihov volumen. Kada kliknemo na plavu ikonu EL otvara se novi prozor u kojem vidimo karakteristike pojedinog sampla (slika VE9). Odabirom DETAIL se otvara dodatni prozor u kojem možemo raditi daljnja precizna podešavanja za taj element. Ovako možemo otvoriti više elemenata i istovremeno vidjeti i mijenjati postavke za svaki od njih. Ako malo bolje pogledate, vidjet ćete da postoje brojne mogućnosti i da je edit svakog elementa moguće mijenjati vrlo detaljno. Ne bih ulazio u opise svih karakteristika, to bi zahtijevalo dosta posla. Osvrnut ću se samo na par detalja za koje mislim da bi vam mogli biti interesantni.

Volumen i panorama - odnosi između elemenata određuju kako će zvučati osnovni sound, volumen je svakako prvi u nizu ali ništa manje važna nije niti panorama (slika VE10)

Velocity zone - ako jednom elementu odredimo da se čuje samo kada lakše pritisnemo tipku, a drugome kada pritisnemo jače, dobit ćemo prirodniji sound, odnosi mogu biti i takvi da se njihove velocity zone poklapaju, (slika VE11)

Dodavanje novog elementa - jednostavnim unosom bilo kojeg elemenata iz PRESET ili CUSTOM baze možemo nadopuniti osnovni sound, na slici je prikazano dodavanje elementa 7 (slika VE12)



Pohranjivanje sounda u CUSTOM VOICE
1. U Voice Editoru možemo birati Edit > Store ili jednostavno kliknuti na ikonu C (slika VE7)
2. ekran klavijature se postavlja u prikaz CUSTOM VOICE i nudi prvo prazno mjesto
3. na klavijaturi pritišćemo Store button (slika VE13), unosimo naziv sounda i ikonu
4. potvrdimo sa OK

################################################## #########
Grafički Fajlovi
File Type: jpg VE6.jpg (66,7 KB, 593x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg VE7.jpg (68,3 KB, 592x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg VE8.jpg (93,9 KB, 585x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg VE9.jpg (80,4 KB, 589x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg VE10.jpg (73,6 KB, 590x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg VE11.jpg (61,9 KB, 590x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg VE12.jpg (86,6 KB, 591x skinuto)
Highslide JS
File Type: jpg VE13.jpg (90,7 KB, 587x skinuto)
Highslide JS
casper je offline   Reply With Quote
Ćlan 3 Vam se zahvalio, casper, za koristan post:
dmmacak (24.06.2015), mimiki (17.09.2016), tyros2 (24.06.2015)
Odgovor

Favoriti

Oznake
aranžer, driver, midi povezivanje, programi, računalo, software, usb, yamaha


Vaše dozvole
Ne možete postavljati Nove Teme
Ne možete poslati Odgovora
Ne možete postavili Privitke
Ne možete uređivati vaših Postova

BB-Kod je Uključeno.
Smajlići su Uključeno.
[IMG] Code jeUključeno.
HTML-Kod je Uključeno.

Brzi pregled


Trenutno vrijeme na Forumu 16:14


Forum Yu-Midi.org pokreće vBulletin 3.8.1 (Deutsch)
Copyright ©2005 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd. .
Dizajn i izrada sajta www.neospindle.com
Prava zaštićena od strane www.yu-midi.org
ForumForum Privatne porukePrivatne poruke UP/Down CentarUpload/Download Centar TekstoviTekstovi VestiVesti TutorialTutorial AdresarAdresar KalendarKalendar Lista članovaLista članova FacebookFacebook DonacijeDonacije